Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 21. februarie 2012, 19:15

Nodurile cele mai folosite la pescuitul somnului

Salut,
cu nodurile e intotdeauna asa o chestie... Cit țin? cit rezista? cum sa le facem sa nu-și piardă din putere? samd... Eu folosesc fire textile foarte groase, de 0,50 și de 0,65.
Mie imi plac nodurile simple, pe care le pot face rapid si chiar si noaptea. De multi ani de zile folosesc 2 - 3 noduri, nu mai multe, pe care le-am descris si aici in Video.

Ce noduri folosiți voi, la pescuit? Ma interesează noduri simple si eficiente! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 48

Membru din: 20. februarie 2012

Locație: deta timis romania

Profesia: particular constructi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 22. februarie 2012, 18:30

da zoran noduri simple nu complicate!!cel mai bun si sigur nod fara nod .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 23. februarie 2012, 11:58

eu dupa mai multe incercari si variante de noduri m-am oprit la un nod ALBRIGHT facut intre linia principala si inaintas:



iar in capatul inaintasului folosesc un nod simplu facut dublu pentru a forma o bucla in care bag agrafa. ca si inaintas folosesc un FC de 0.98 grosime (rareori 0,7) care e greu de legat in alt mod fara a nu forma un "ghemotoc" in fata voblerului ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

4

joi, 23. februarie 2012, 18:49

albright pt inaintas sau leder cum vreti sa il denumiti si Palomar dublu pt agrafa

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 5. martie 2012, 09:21

Cel mai bun și sigur nod fără nod și Palomar foarte rezistent și ușor de făcut.
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

6

luni, 5. martie 2012, 14:57

I s-a intamplat cuiva sa traga pestele pana se duce tot firul de pe tambur si, odata ajuns la capat, sa-i cedeze nodul de pe tambur? Voi ce legatura folositi!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 5. martie 2012, 15:42

Salut Iku,
asa ceva n-are voie sa se intimple!
De aceea este bine sa ai intotdeauna destul fir pe tambur, o mulineta si o lanseta buna.
Eu am pe toti tamburii ata, fir multifilament. Mai intii pun scoci/ banda de lipit ce lipeste pe ambele fete, apoi fac un nod simplu.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

luni, 5. martie 2012, 18:13

Am patit-o intr-un lac de acumulare, aveam in stanga un golf, spre aval, mi-a tras mustaciosul si a plecat in forta. Batul bun, mulineta adusa din afara, cu 270m de fir de 0,5 textil. L-am chinuit eu putin, insa greu, frate, greu! A venit si un tip care dadea cu napatca si m-a apucat de tricou(si de un strat de piele, bonus)si s-a asezat in fund , tinandu-ma bine....e drept, l-am tarat cam 2 metri de a lasat sant pe pietris! In fine, sa nu va plictisesc, s-a terminat firul, apoi am mi-a rupt pickup-ul la mulineta, de a trebuit sa-l refaca din bronz cineva de la Rulmentul Brasov. Apoi s-a rupt de la nodul de pe tambur. Mentionez ca n-aveam cum sa dau ocol golfului, era prea tarziu.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 6. martie 2012, 14:43

Anul trecut am pățit-o in primăvară, cu o mulinetă SHIMANO ASPIRE DE 4000...... nu am avut nici o șansă, a luat fir continuu și a rupt de pe tambur. În toamnă amicul meu, în același loc, a pățit același lucru,cu o lansetă mult mai puternică (pescuind de pe mal fără barcă ). Înregistrarea a fost postată pe FaceBook . :necajit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 6. martie 2012, 17:22

Larry, sa nu ne spui te rog ce fir si ce lanseta ai avut... :necajit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 8. martie 2012, 02:11

Larry, sa nu ne spui te rog ce fir si ce lanseta ai avut

Lanseta, un Spin Blade 80-120, 2,7m și fir textil nou nouț Jaxon New Concept 0,35mm/50kg/100m, shadul armat cu o ancoră Gamakatsu 1/0, RB 2X strong,și a fost al doilea în ziua respectivă care m-a îngenunchiat. :poza:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 8. martie 2012, 05:19

Larry, nu-mi vine sa cred... :gandesc:
Chiar asa moale sa fie lanseta sa nu poti deloc sa-l ti? Precis a fost mare...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 8. martie 2012, 08:37

Chiar asa moale sa fie lanseta sa nu poti deloc sa-l ti? Precis a fost mare...

Nu este deloc moale și are o rezervă de forță mare, vorbesc de somnii care i-a pus pe mal, dar a fost mult depășit în acel dril. :box:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 9. martie 2012, 05:46



Lanseta, un Spin Blade 80-120, 2,7m și fir textil nou nouț Jaxon New Concept 0,35mm/50kg/100m, shadul armat cu o ancoră Gamakatsu 1/0, RB 2X strong,și a fost al doilea în ziua respectivă care m-a îngenunchiat. :poza:


Larry imi dai emotii cu lanseta, anul asta vreau si eu sa trag de ea, sper sa fie ok....

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 9. martie 2012, 07:21

Larry imi dai emotii cu lanseta, anul asta vreau si eu sa trag de ea, sper sa fie ok....

Este foarte bună, și am scos cu ea pești destul de puternici, despre inele sunt ceva discuții dar eu nu am avut probleme. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 10. martie 2012, 19:34


Este foarte bună, și am scos cu ea pești destul de puternici, despre inele sunt ceva discuții dar eu nu am avut probleme. :bravo:
discutii apar la tot felul de bete, acum vedem nu a fost o avere, problema este sa nu se intample la un peste mai frumos.... :gandesc:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 11. martie 2012, 08:46

problema este sa nu se intample la un peste mai frumos

Puțină încredere, și dă-i o șansă să-și arate mușchii... :box:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

18

marți, 13. martie 2012, 10:24

Trebuie sa tinem cont ca oricand ni se poate intampla si noua asa ceva, nu doar altora! Un pic de prevedere n-a stricat nicicand! :gandesc:

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 13. martie 2012, 11:20

Nodul snood pe veci!Singurul nod de pe firul meu.Cel de pe tambur nu se pune. :ochi:
»galati« a atasat urmatoarele fisiere:

20

marți, 13. martie 2012, 22:23

:bucuros: E bun, la carligele fara ochet il folosesc si eu!