Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »dragospol«

Răspunsuri: 52

Membru din: 26. martie 2013

Locație: bucuresti

Profesia: jurist

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 14. iulie 2014, 19:25

motor suzuki!

va salut!
am un motor de barca suzuki in 4 t, 6 cai.
as dori sa-i fac schimbul de ulei si doresc o recomandare!
ce ulei de motor si ce ulei de cisma sa-i pun?

multumesc!

2

luni, 14. iulie 2014, 21:12

eu am tot un motor Suzuki, tot in 4t dar de 2.5cp si tinand cont de faptul ca motorul este unul in 4t folosesc un ulei pt motoare in 4t si cu gradul de vascozitate recomandat de producatorul motorului - fac schimbul odata la 6 luni si ma costa 1l ulei ~ 30-35lei
acelasi lucru valabil si pt cutia de viteze, ulei specific.
stiu ca o sa sara de cur in sus multi detinatori de motoare care o sa spuna ca numai uleiul produs Yamaha, sau Suzuki sau c ine mai stie ce model de motor este bun, dar..........discutia asta este deja sterial si sunt satul de ea, - produce cumva Yamaha, ulei de motoare??!! sau Suzuki?!! NUUU, dar le vinde la pret dublu !!
deci.............faci cum crezi, dar sfatul meu este sa faci schimbul la timp cu ulei adecvat si nu vei avea probleme in veci - motoarele pana in 10-15cp sunt extrem de robuste, fiabile si cam fara probleme majore de intretinere, dara respecti cartea tehnica.

  • Autorul acestui subiect este »dragospol«

Răspunsuri: 52

Membru din: 26. martie 2013

Locație: bucuresti

Profesia: jurist

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 15. iulie 2014, 11:27

ms mult!
imi poti recomanda ce ulei sa iau si de unde?

4

marți, 15. iulie 2014, 21:05

Citat

ENGINE OIL
Using a premium quality four stroke motor oil will
increase the service life of your motor. Use only oils
which are rated SE, SF, SG, SH or SJ under the API
classification system. The viscosity rating should be
SAE 10W-40. If an SAE 1OW-40 motor oil is not
available, select an alternative according to the chart
below.


Citat

Use SUZUKI OUTBOARD MOTOR GEAR OIL, or
an equivalent high quality SAE90 hypoid gear oil.


ti-am citat din cartea tehnica a motorului meu, asadar orice ulei de motor cu caracteristicile de mai sus, orice ulei de cutie cu caracteristica de mai sus

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 15. iulie 2014, 21:16

Pentru motor cauta sa cumperi orice ulei semisintetic sau sintetic 10W40. Eu nu am avut pana acum motor in 4 timpi si nici nu ma grabesc sa-mi cumpar unul.
Pentru cutie eu folosesc orice ulei auto pentru cutie si in ultimii 20 de ani nu am avut nicio problema. Exista in comert (asa am auzit) aditivi pentru uleiul de cutie auto. Daca ai gasi asa ceva si l-ai asorta cu orice "valvolina" refuz sa cred ca ai avea probleme vreodata. Conditia de baza este sa-l schimbi anual si daca este cumva gri sau albicios schimba simeringurile ca ai o problema cu accesul apei in cutie. Aditivul te protejeaza impotriva apei dar pe termen scurt.
LE Am postat aproape simultan cu Adi.

6

miercuri, 16. iulie 2014, 08:30

eu recomand ulei 4 t pentru motoare de barci cu spec date de producator ( nu conteaza daca uleiul e de honda, yamaha , suzuki , etc)
am vazut ca si adiwolf a dat aceste specificatii le dau si eu pt mot tau (am unu identic )
din punctul meu de vedere pt o dif de 5-10 lei e mai bine sa-i bagi ulei direct ce recomanda producatorul (adica produsul lor)


la cizma nu conteaza asa mult.


in atash ai toate datele motorului , ce uleiuri , bujie etcc intra in el


o zi buna
»mayer_maryus« a atasat urmatoarele fisiere:

  • Autorul acestui subiect este »dragospol«

Răspunsuri: 52

Membru din: 26. martie 2013

Locație: bucuresti

Profesia: jurist

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 16. iulie 2014, 21:06

motor suzuki!

multumesc mult pt informatii tuturor!
imi puteti recomanda vreun magazin in bucuresti de unde le pot achizitiona?