Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 11. iulie 2014, 15:16

Corect.La oscilante,jiguri e altceva.La voblere... Sigur ca este preferabil pentru somn sa-l scoti cu mana.Am avut un moment ,odata prin Delta, cand am scos unul de vreo 40 kg (nu era al meu :rizi: ) cu prosopul pus pe dintii din fata! Somnul s-a simtit tare bine.Si eu. Am pus in geanta de spinning si manusi .Insa ma gandesc asa ...la somnul de miercuri ...nu aveam manusi...nu aveam grip (nu ca ar fi trebuit)...nu aveam gafa :) ...eram singur si voblerul avea doua ancore sanatoase! Cred ca de aceea l-am scapat! :rizi:
Ps:era bine daca-mi lasa totusi voblerul .Si pentru mine si pentru el. :bravo:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 11. iulie 2014, 15:34

Cu gripul e verificata...
E modelul ala mare cu coada lunga de la rapala, unui amic un somn de vreo30kg/ 1,7m i l-a desfacut elegant... Cu Boga 130 de la 15kg (1,3m) nu merge... s-ar putea modelul 260 (60lbs) sa aiba deschidera mai mare...
Deci tot o mana inmanusata ar face treaba
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 11. iulie 2014, 15:46

Revenind la subiect: grosimea firului, cred ca se poate pescui la spin la somn cu orice fir intre 10 si 100Lbs ..atat timp cat naluca evolueaza cum trebuie si unde trebuie.
Desigur somn poate fi si la 1m si la 1,5 si la 2.5m... Daca vorbim de somnii cei mari +2m la spinningm clar ca putem lua echipamentul de dog-tooth tuna sau GT din debara... 10-15lbs sigur nu cadreaza :zambet:
Eu care m-am intalnit cel mai frecvent cu somnii pe jiguri si adancimi relativ mari, am fost nevoit sa pescuiesc cu fire subtiri 10-15lbs... sau ar fi trebuit sa cresc jigul/lestul la peste 100g si momentan nu am matrita de peste 100g...

alte pareri?
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 11. iulie 2014, 16:02

Eu care m-am intalnit cel mai frecvent cu somnii pe jiguri si adancimi relativ mari, am fost nevoit sa pescuiesc cu fire subtiri 10-15lbs... sau ar fi trebuit sa cresc jigul/lestul la peste 100g si momentan nu am matrita de peste 100g..

:gandesc: ... in gura sau agatati de coada/ spate? Asta nu vem sti...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 11. iulie 2014, 19:24

Eu cred ca de gura ii prinde Ovidiu :bravo:Ca mai mananca si la fund nu numai intre ape.Si mai ataca si jigul recuperat ca pentru salau ,ca doar suntem in Romania! :rizi:
Restul se practica de alte persoane ,prin alte locuri .Pe Olt in general se localizeaza somnii cu sonarul si apoi se agata din exterior...Nu neaparat cu jigul si nu cu 10-15 lbs. :drac2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 11. iulie 2014, 20:02

Eh, o prins el din greseala si de spate, si citiva si de gura. Majoritatea somnilor prinsi la stilul jigging salau sunt prinsi de spate si coada. Somnul e un peste mare, lung, si se atinge usor cu un jig tarat pe fundul apei. La sperietura da din coada si noua ni se pare o rapitura brahiala. Ca si aici, in videoul asta, si in multe alte videouri, a postat si DanMiclau ceva asemanator (unde toti erau de spate si coada prinsi cu jigu, nevoit):

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 11. iulie 2014, 21:30


:gandesc: ... in gura sau agatati de coada/ spate? Asta nu vem sti...


Foarte rau ca esti asa sceptic, Zoran, nu toti pescarii din Romania pescuiesc ca sa prinda prin orice mijloace.
Somnii i-am prins de gura. Nu tin mortis sa prind peste oricum... as fi putut sa intep "in orb" ca poate ii accidentez intentionat, dar cum ziceam: nu vreau sa prind peste oricum, altfel as baga plase sau as da cu curent. In Romania nu-i asa greu, de fapt multi o fac; poti sa-ti cumperi aparate de curentat, plase etc
(cred ca m-a si deranjat acel "asta nu vem sti" dar o sa-mi treca).

Nu stiu cum recupereaza sau cum pescuiesc altii la salau, fiecare recupereaza, danseaza naluca cum vrea... dar te asigur ca si cand vei gasi 2 samni pe 5mp si nu-ti trage niciunul, chiar daca le simti tremuraturile in fir... ca sa-ti dea va trebui sa-i inciti cu ceva: eu de multe ori cu diversi atractanti sau cu niscaiva miscari pe placul lor.
Totusi am prins in 10 ani de barca ( si niste sute de partide) pe Dunare, 2 moace de 3kg de coada...si asta in iarna printre somni de 10-20kg care atacau regulamentar.

Cum e sa scoti un somn de 20kg pe pp de 8lbs si jig de 90g? superb, cum sa fie? :zambet:

fire intinse
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 12. iulie 2014, 06:22

Foarte rau ca esti asa sceptic, Zoran, nu toti pescarii din Romania pescuiesc ca sa prinda prin orice mijloace.

Nici nu am spus asta, Ovidiu. Dar, la jigging de salau, vrei - nu vrei, chiar si la recuperare normala de jigging, mai agheti cite un somn de spate sau coada. Sunt lungi si mari, si nu au solzi! Si atunci pleaca si se duce si nu il mai poti tine, nici daca are "doar" 1,5 m, ca lupta ca unul de 2 m agatat in gura. De aceea am spus, ca nu putem sti daca cei pierduti sunt over 2 m intepati in gura, sau mai mici, de 1,4-1,6 m, intepati in coada.

Chiar si fitofagi se prind de multe ori de spate sau de coada cu jigul, si unii se scot, altii rup. De aceea am spus ca, cei care ne rup la jigging de salau, poate au fost agatati de coada sau spate, nevoit!

De ex, vanzatorul de la magazinul de pescuit din orasul meu, a avut drillul vietii din barca, la o lanseta de 2,7 m 50 - 100 gr cu un somn de 1,8 m. Drillul a durat enorm de mult, pina nu si-a mai simtit bratele, somnul fiind agatat de coada. Normal, agatat in gura, in 10-15 min ar fi trebuit sa fie afara, dar dupa durata drillului si cum a luptat a crezut initial ca are 2,3-2,4 m. :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

29

sâmbătă, 12. iulie 2014, 07:44

daca esti pescar, vezi imediat diferenta intre un peste intepat in gura sau de coada/spate

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 12. iulie 2014, 08:08

Sigur ca da Adi, mai ales dupa ceva driluri cu pesti de spate/ coada, poti face diferenta. Exact ca si cum poti de cele mai multe ori sa spui dupa trasatura la pluta, daca e crap, caras, lin sau scobar. Dar asta numai dupa mai multe trasaturi si capturi, ca sa poti invata diferenta.

In schimb, daca agheti un somn de +1,5 m/ + 25kg de spate cu combo de salau in curent, nu poti tine mai nimica. Somnul se duce fara efort, pleaca continuu, si presupun ca nu simtim nimica in lanseta, gen zvacnituri sau batai de coada. Pestele ia fir continuu si se duce nestingherit, fara sa putem sa-l tinem in loc! Asa ca, parerea mea, e ca poti simti in lanseta daca e prins de coada (de spate mai putin) doar cind reusesti sa-l ti, sa-l intorci, sa-l driluiesti! Este exact ca la plutarit de babusca, cind vin citiva crapi pe locul momit si incep sa se frece din greseala de pluta. Contra, si pleaca ca din pusca! Prins de coada? de aripioara? de spate? Sau chiar de gura? Cel putin eu nu pot sa-mi dau seama, care am patito de citeva ori, mai ales cu amuri, si chiar cu platici la 1,5-2 kile (le vedeam). Plecau continuu fara sa simt vreo zvacnitura sau bataie de coada in fir.

Personal nu am avut inca nici un somn prins de spate sau coada, deci nu cred ca as putea face diferenta. mai ales ca odata m-am si inselat! In Spania, la unul din drilluri care a fost deosebit si diferit de celelalte driluri de pina acuma, eram convins ca somnul sa agatat de coada sau spate, cind a lovit pestele sa-l ameteasca... Dar nu a fost asa, era prins de gura! Insa a fost un somn care s-a zbatut extraordinar, s-a intors pe o parte si se invartea ca un crocodil, eram sigur si de pozitia cum a venit pe lateral, ca era prins de coada. Dar nu a fost asa, m-am inselat. Era prins in gura, dar f agresiv si la o marime de 2,22 m. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 12. iulie 2014, 09:56

somni agatati de spate la jig apar doar iarna dupa parerea mea . Eu inca n-am intalnit somn la jig de coada in sezonul primavara -vara si am intalnit foarte rar toamna tarziu . In general , pana da zapada , somnu ataca guma chiar si atunci cand e tras la groapa. Bine, vorba lui Ovidiu, probabil conteaza si guma si modul in care o misti . :gandesc:
Cat despre fire, depinde de loc si de tinta fiecaruia. Personal ,desi am si fire mai groase decat Anem , nu pescuiesc la somn cu mai mult de 36 de livre forta cand dau la spinn din barca pentru ca de acolo in sus drilul cu un somn hotarat oricum il face pe acela somn cu remorca (remorca fiind barca pe care n-ar mai tine-o ancora). Cand intra pe praguri oricum ma duc deasupra lui si daca vrea la craca tot n-am cum sa -l opresc indiferent cat de gros e firul. :nunteleg:

32

duminică, 23. noiembrie 2014, 21:46

Am nevoie de ajutor...pana maine seara am nevoie de un raspuns!
Am gasit de ocazie,cu 20euro o rola originala 220m power pro 0,43mm de culoare verde,se preteaza la spinning?... firul a fost folosit maxim 10 partide!...merita banii?...as fi cautat pe internet dar na/m timp si nici nam gadget de pe ce sa caut!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 24. noiembrie 2014, 06:36

Daca anul asta m-am distrat bine de tot cu pescuitul light, anul care vine, voi pescui dedicat pe somn, daca imprejurarile vor permite.In prima faza voi pescui cu fir de 30-40 lb, posibil sa sar si la diametre mai mari.Leader-ul va fi unul super mega extra..rezistent, adica care voi gasi mai bun pe piata.Ca si naluci voi folosi oscilante mari, shad-uri si woblere gandite special pentru genul asta de pescuit.Am niste polite de platit.. :box:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 24. noiembrie 2014, 07:42

cu 0,43 esti cam la limita de sus. este pescuibil dar vei fi oarecum limitat sa folosesti naluci grele si lungimea lanseurilor va fi limitata. mai depinde si ce lanseta vei folosi. eu dau cu 0,43 (sau 0,41 - nu stiu exact) in cele mai dificile conditii sau cand pescuiesc doar pe Po, unde stiu ca sunt sanse sa intre chestii serioase si am curenti puternici.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 24. noiembrie 2014, 09:36

Grija mare la firele folosite! Nu stii niciodata in ce imprejurari l-a folosit. Daca e intr-un loc ciupit, ar fi fatal in drill. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

36

luni, 24. noiembrie 2014, 19:14

Am nevoie de ajutor...pana maine seara am nevoie de un raspuns!
Am gasit de ocazie,cu 20euro o rola originala 220m power pro 0,43mm de culoare verde,se preteaza la spinning?... firul a fost folosit maxim 10 partide!...merita banii?...as fi cautat pe internet dar na/m timp si nici nam gadget de pe ce sa caut!


daca raspunsul nu este tardiv, eu zic ca nu se merita.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 24. noiembrie 2014, 19:49

Eu fir folosit nu mi-as cumpara niciodata pentru ca mi-ar fi frica sa nu fie ciupit pe undeva :zambet: .Mai bine mai pui un ban si il cumperi nou.

38

luni, 24. noiembrie 2014, 20:48

Am nevoie de ajutor...pana maine seara am nevoie de un raspuns!
Am gasit de ocazie,cu 20euro o rola originala 220m power pro 0,43mm de culoare verde,se preteaza la spinning?... firul a fost folosit maxim 10 partide!...merita banii?...as fi cautat pe internet dar na/m timp si nici nam gadget de pe ce sa caut!


daca raspunsul nu este tardiv, eu zic ca nu se merita.

Cred ca o sa stau cuminte pana sambata acesta,cand sigur, ajung in Frankfurt la Carp+Cat Expo unde,cu siguranta am sa imi las salarul pe ultimele 4 saptamani :drac2:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 2. decembrie 2014, 23:03

Cum naiba prind unii somni iarna la spining ca eu nu am ciupit nici unul pana acuma intr-o viata de pescar.
Si m-am straduit.!

40

marți, 2. decembrie 2014, 23:23

Din barca,il cauti pe dansul, cu sonarul... :zambet: .,in locuri in care apa are o anumita adancime si isi mentine o anumita temperatura peste iarna somnul mai haleste cate ceva :zambet: ....nam prins somn la spinning niciodata, nici iarna...dar se poate......a explicat in detaliu stefan seuss!.*una dintre chestiile ce le-am prins la carp&cat expo frankfurt sambata :bucuros2: