Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 10. iulie 2014, 07:55

Grosimea firului la spin la somn

Am deschis aici subiect, ca sa nu continuam discutiile la “dupa partide”.

..sunt pesti care nu pot fi prinsi! Mai ales de pe mal!! De pe mal pestii uriasi se scot doar in locuri care permit deplasarea pe mal.Nu a fost cazul aseara.Iar sa tragi in amonte , in curent, un marfar ...un fir de 60 lbs e papiota.Mai gros , pe Mures, e nasol ca nu mai poti lansa


Zamfi, nu inteleg, de ce pe Po se poate lansa cu 80lbs, si pe Mures nu? Si Anem fol 80 lbs, si cred ca si cu 100 lbs functioneaza. Uite, voi face eu o proba, trag fir de 0,5 mm pe un tambur de 8000 si masor cit pot lansa. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 10. iulie 2014, 14:26

Zamfi, nu inteleg, de ce pe Po se poate lansa cu 80lbs, si pe Mures nu? Si Anem fol 80 lbs, si cred ca si cu 100 lbs functioneaza. Uite, voi face eu o proba, trag fir de 0,5 mm pe un tambur de 8000 si masor cit pot lansa. :noroc:



Pai poti sa dai cu 150 lbs! Doar ca eu nu folosesc mulineta de 8000 :soc: pe Mures ,nici X-zoga de 15 kg si nici naluci de 50-200 g. Asta deoarece eu merg la pescuit ,sa ma relaxez si atunci poate intra un salau sau tata avatilor etc. Ca un CV de 9 cm are doar 25 g .Greu sa-l arunci cu fir de 0,5 mm ...Mai ales pe sub salci ,etc. Si pe voblerul asta intra avat,salau ,mreana si ...somn :) In fine ,o sa caut un fir de 50lbs insa care sa nu depaseasca 0,28 mm in diametru. In rest ,fire intinse ...ca la mine! :rizi: :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 10. iulie 2014, 15:50

Zamfi, cum am spus, daca meri tintit la somn, atunci nu vei putea ocoli firul de 0,5 mm, cindva vei ajunge sa-l folosesti. Si vei ramane invers, cu speranta sa mai intre un clenoc, salau sau stiuca ca si capturi colaterale. Care vor intra, fi sigur de asta.

Daca meri pe salau & co, cu posibile capturi colaterale de somni pina in 2 m, atunci e super ok cu firu' de 0,2 mm. Dar asa s-ar putea ca never sa ajungi sa agheti un poster cu tine si recordu' prin casa... :noroc:

PS: voi testa in august cu Tica de 2,1 m si 2,4 m + mulineta 8000 + fir de 0,30mm vs. fir 0,50mm diferenta distantelor de lanseuri, si ptr info voi posta rezultatele.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 10. iulie 2014, 21:22

never sa ajungi sa agheti un poster cu tine si recordu' prin casa...


Acuma ...sa stii ca am ceva poze cu somni prin casa :rizi: E drept ca nu postere, ca inca nu l-am prins pe ala mare! Adica cred ca te referi la 2+ .Oricum, stii ...asta cu recordul este destul de discutabila.Pentru mine ,de exemplu, un somn de 1,60-1,80 e mai mult decat ok.Adica chiar recorduri...Am unul ,prin Italia, cred ca de 1,90 ! La stationar...Sunt foarte bucuros de ce mi-a dat Dumnezeu pana acum la capitolul somn! Sigur ca este loc de mai bine tot timpul,dar nu o sa fac din asta un obiectiv in sine!
Asa cum ti-am spus ,sunt pescar de rapitori si pescuiesc cu placere la salau,stiuca,biban, somn si nu prea pescuiesc (dar imi plac cand intra "dihanii")la avat si clean! Nu o sa devin niciodata un pescar chitit pe somn , ca parca tu ziceai ca ai nevoie de minim 1000 lanseuri pentru un atac de somn! E cam mult pentru mine...

Astept cu interes testul tau de fire. Oricum ,ca fapt divers, o sa urc probabil la 55 lbs :rizi: insa probabil Samurai Braid ca asta nu sare de 0,3 mm.Si ceva imi spune ca X-Zoga lui Andrei Micutzu va ajunge in final la mine,dar pentru alta apa...
Toate bune! :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 10. iulie 2014, 22:20

Astept cu interes testul tau de fire. Oricum ,ca fapt divers, o sa urc probabil la 55 lbs insa probabil Samurai Braid ca asta nu sare de 0,3 mm.Si ceva imi spune ca X-Zoga lui Andrei Micutzu va ajunge in final la mine,dar pentru alta apa...

Cu toate ca personal am fost cam "inspaimantat" de forta pe care o are un somn mare totusi tre` sa recunosc ca spinning-ul dedicat pt. somn (chiar putin subdimensionat, as zice) nu mi-a placut deloc.
Nu aduce aproape deloc cu spinning-ul pe care-l stiam (salau/avat/clean, chiar si stiuca) aduce mai degraba cu aruncatu` bolovanilor cu catapulta... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 11. iulie 2014, 09:28

Cu toate ca personal am fost cam "inspaimantat" de forta pe care o are un somn mare totusi tre` sa recunosc ca spinning-ul dedicat pt. somn (chiar putin subdimensionat, as zice) nu mi-a placut deloc.
Nu aduce aproape deloc cu spinning-ul pe care-l stiam (salau/avat/clean, chiar si stiuca) aduce mai degraba cu aruncatu` bolovanilor cu catapulta... :nunteleg: .


Informer, cred ca depinde foarte mult de felul in care pescuiesti, de echipamentul cu care pescuiesti dar si de nalucile pe care le folosesti. La fel cum se folosesc naluci de 70-100 de grame se pot folosi si naluci de 20 de grame. intr-adevar, dupa jumatate de ora - o ora de pescuit cu un echipament adecvat si cu naluci de 70-100 de grame ajungi sa gafai de iti vine sa te prabusesti. Dar cu nalucile de 20-30 de grame treaba nu e deloc asa. Mie unul mi se pare mult mai antrenant pescuitul la avat de exemplu, unde recuperarile si jocurile imprimate nalucii trebuie sa varieze foarte mult. E adevarat ca nu iti oboseste mana la fel ca in pescuitul la somn dar restul corpului e mult mai solicitat.

Cred ca daca ai insista si ai si prinde, daca iti place spinning-ul te asigur ca iti va placea si spinning-ul la somn. De lovitura primita nu mai pomenesc, sau de a avea un somn de gabarit depasit intr-o lanseta de spinning … e ceva ce … nu pot explica :rizi:

Si ca tot se vorbea de lansete la limita, mai jos bag un filmulet ce mi l-a trimis Mane si unde actiunea are loc intr-unul dintre locurile noastre de pescuit (cu ocazia asta se vede si ce curent e in zona). Il bag doar pentru a vedea ca inclusiv de pe mal se pot scoate pesti sanatosi bine chiar daca ai ramas doar cu cotorul in mana :rizi:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 11. iulie 2014, 10:04

:nervos: ...ptr ce le-o trebuit gafa aia? :doarecapu: Inteleg daca l-ar fi sacrificat, dar c&r cu gafa... asta nu inteleg.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 11. iulie 2014, 10:24

Informer, cred ca depinde foarte mult de felul in care pescuiesti, de echipamentul cu care pescuiesti dar si de nalucile pe care le folosesti. La fel cum se folosesc naluci de 70-100 de grame se pot folosi si naluci de 20 de grame. intr-adevar, dupa jumatate de ora - o ora de pescuit cu un echipament adecvat si cu naluci de 70-100 de grame ajungi sa gafai de iti vine sa te prabusesti.


Echipamentul cu care am pescuit a constat din lanseta pana-n 150g, mulineta de juma` de kg, fir textil de 0,35, voblere peste 50 - 60g... si da, chiar daca-n drill ar fi fost relativ OK, nu mi-a placut... cred ca la somn am sa ma limitez, in afara de "accidente", la clonc si ocazional stationar... eventual "spinning pe verticala" :)... chestie de gusturi.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 11. iulie 2014, 11:11

Parerea mea este ca nu-i atata de importanta tractiunea firului, cit e de importanta grosimea acestuia. Si cu un fir de 0,2 mm (40 lbs), intr-un loc deschis, se poate drillui cu success un somn capital. Frana reglata corespunzator si cu rabdare… ca doar nu are in ce sa intre, unde sa frece.
In schimb, in zone accidentate, e importanta rezistenta firului la frecare. Si anume, sub tensiunea mare in drill, ajunge sa se frece doar putin de o crenguta ca pocneste imediat. Cu cit firul e mai gros, cu atata rezistenta la frecare e mai mare, si tensiunea pe sectiunea firului se reduce.
De ex, la un fir cu dia de 0,5mm ai o sectiune de 0,2mm². Iar la firul ce l-ai dat tu exemplu, ai la un Ø0,28 mm o sectiune de 0,06mm², adica doar 30% fata de cel de 0,5mm, teoretic de 3,3x mai slab la frecare.

Iar diferenta teoretica intre 0,5mm si 0,2mm este de 0,2mm² la 0,03mm², adica de aprox 7x slab.

Eh, si asta este cam la fel cum ai dat tu exemplu, cu cumparatul de mai multe lansete, tot mai scumpe, pina cind in final tot la o lanseta de varf ajungem. Vei incerca, probabil cu sau fara success firul de 0,28, apoi vei testa de 0,4, si probabil intr-un final tot la 0,5 vei ajunge. Spun probabil, asta in situatia cind iti vei dori sa scoti neaparat la poze trenuletul, si nu vei mai suporta sa iti tot intre si sa rupa.

O alta chestie care as vrea sa intreb… ce parere aveti, cum trebuie sa ne comportam, ce trebuie sa facem, cind un somn intra prin obstacole, cind trage firul pe sub o creanga? :gandesc: :gandesc: :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 11. iulie 2014, 11:34

Hai ca-mi place topicul! :apl: Acuma am ajuns acasa, e vineri asa ca ... :bucuros2:

@informer:

Ai perfecta dreptate dpmdv ! De aceea nici nu voi fi da doar la somn dedicat si cu tot felul de chestii de fitness :rizi: Nu am nervi si ...fizic de asa ceva! Ca sa-i dau un motiv in plus la prietenul Zoran sa ma critice :) o sa-ti spun cam cum merg eu pe Mures :
doua lansete :
- una de 2,62 cm si putere de 1oz ,fast ,echipata cu o bicicleta de 2500 ,Power pro de 10 lbs ;
-una de 2,74 cm , putere de 2 oz, fast ,echipata cu un tractoras de 4000 ,Stren de 40 lbs;

Cea mai grea naluca din trusa ar putea fi un vobler de 36 g ! Frecvent ,cand incerc la somn , folosesc voblere de 18-25 g. Deci un pescuit lejer as putea spune , e drept cu probleme o data sau de doua ori pe an! :pauza: Insa ,atentie, este PRIMA oara cand am ruptura pe fir de 0,25 mm-40 lbs !In rest ancore dezdoite ...Ehhh de pescuitul asta "lejer" nu o sa ma las! Si te asigur Costi ca nu (prea) produce dureri de brate decat dupa 4-5 ore ,ceea ce la mine se intampla rar!

@Zoran
Nu pot sa zic ca nu ai dreptate in ce spui ,mai ales ca tu esti obisnuit cu balaurii...Eu insa nu o sa trec de 0,30 mm si naluci XH pentru ca nu vreau sa patesc ce a zic informer :doarecapu: Ahhh si inca ceva , asa cum am mentionat este prima ruptura la spinning pe textil asa gros! :rizi: In rest am dezdoit (!!!) ancore sau a scapat pur si simplu. Crezi ca ma va rupe tot timpul? :gandesc:
Si este foarte adevarat ce ai spus cu locul si calibrul somnului ...Eu consider o performanta remarcabila pentru mine "extragerea" unui somn de cca 14 kg cu un bat 10-30 g , fir monofilament de 0,22mm ,prevazut cu inca un vartej ajutator la cca 50 cm de naluca. Asta in spatele unui baraj...Pe vremea cand dadeam la rotativa . O zi buna! :prieteni:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 11. iulie 2014, 11:53

In filmul ala chestia cu gafa strica tot sarmul.
Personal pescuiesc din barca, asa ca nu utilizez fire prea groase la spinning. Mai rezistente de 25kg nu-mi trebuie. Deci cam 0,20-0,21mm. Nu obisnuiesc sa pescuiesc oriunde la spinning. Doar pe locuri unde am gasit somni de obicei, dar mai intai trec cu sonarul, si daca vad ca e lume abia atunci lansez. De multe ori stau deasupra lor cu motorul electric si le las in fata un shad sau un grub, asa mai vad si atacul la televizor.
Ca sa raspund si intrebarii lui Zoran, despre somnul care intra pe sub crengi, citisem cum se face intr-o revista si am si verificat treaba live pe Ebro dand la salau. Mi-a luat un somn shadul si s-a bagat sub trunchirile cazute de pe mal. Citisem ca trebuie sa incordez lanseta si sa astept caci pana la urma va reveni pe unde a intrat. Si asa a fost. Mi s-a intamplat o singura data dar am reusit sa-l scot. 1m65 pe lanseta de salau, fir de 15lbs. Pacat ca eram singur in barca, greu sa ma pozez.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 11. iulie 2014, 12:35

Sunt de parere ca grosimea firului trebuie adaptata la conditiile in care se pescuieste si evident echipamentului cu care se pescuieste. eu dau la somn cu fire de la 15lb la 80lb in functie de locuri si echipament. Pe Po de exemplu (sau in anumite locuri de genul celui din filmuletul de mai sus) nu am curajul sa caut somnul cu nimic sub 65lb si inaintas de 0,7 sau 1mm grosime in timp ce pe anumite canale pescuiesc linistit cu 15lb si inaintas de 0,3 sau cateodata cu 40lb si inaintas de 0,5. Mi se pare de-a dreptul hilar sa ma pun sa pescuiesc pe canalul ala cu fir de 80lb si echipamentul foloit pe Po, la ce dimensiuni au de regua somnii ii zbor pe mal ca pe platici :rizi:

Iar despre intratul in crengi :gandesc: … in functie de conditii. Au fost cazuri in care desfaceam frana pentru a il lasa sa iasa din crengi (atunci cand pestele de fapt nu era intrat si doar imi bagase firul pe sub ceva crengaraie) la fel cum au fost cazuri cand am pus mana pe tambur si am tras cat de tare am putut … cu o singura exceptie (aveam fir de 15lb pe canalul mentionat mai sus :zambet: ) am pierdut un somn ca imi intrase in agatatura.

Tudor, dintr-un motiv sau altul pe aici destul de multa lume (aici vorbesc de cei care elibereaza capturile) foloseste gafa. Nu ca ar fi mai “uman” dar gafele respective nu sunt ascutite plus ca in unele cazuri am vazut niste gafe care pe varf aveau sudata o bila cu speranta ca ranesc mai putin pestele. Cred ca sunt ei mai fricosi …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 11. iulie 2014, 12:38

Tudor, dintr-un motiv sau altul pe aici destul de multa lume (aici vorbesc de cei care elibereaza capturile) foloseste gafa. Nu ca ar fi mai “uman” dar gafele respective nu sunt ascutite plus ca in unele cazuri am vazut niste gafe care pe varf aveau sudata o bila cu speranta ca ranesc mai putin pestele. Cred ca sunt ei mai fricosi …

Am inteles, deci gafa de a prinde pestele pe sub urle si doar trage pe mal, nu de a-l intzepa!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 11. iulie 2014, 12:40

:nervos: ...ptr ce le-o trebuit gafa aia? :doarecapu: Inteleg daca l-ar fi sacrificat, dar c&r cu gafa... asta nu inteleg.


In locul respectiv dupa cum se vede in video e destul de accidentat si probabil folosesc gafa pentru a scoate somnul repede pe mal, pe jos e plasa de sarma si daca naluca ar atinge fundul apei in zona malului somnul ar fi pierdut.In locul respectiv am vazut multi italieni care au cu ei gafa si aproape toti imi dadeau impresia cum ca ar elibera somnii prinsi.Nu am prins somn in locul ala insa daca as avea in lanseta unul sarit de 1,60 cred ca ar trebui sa fortez la maxim in zona malului pt a nu atinge plasa de sarma.Probabil gafa ii ajuta sa reduca riscul unei pierderi in zona malului :gandesc: (vorbesc strict de locul asta)

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 11. iulie 2014, 12:43

Zoran, somnul din film a fost intepat, si inca de doua ori.

Mane, mi se pare plauzibila explicatia ta. Intradevar plasa aia poate crea mari probleme.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 11. iulie 2014, 13:06

Zoran, somnul din film a fost intepat, si inca de doua ori.

Mane, mi se pare plauzibila explicatia ta. Intradevar plasa aia poate crea mari probleme.


Mdaaa...

Ptr a evita agatarea plasei in ancora nalucii recomand folosirea unui singur carlig pe naluci. Cred ca mai ok asa, decit sa bagi gafa in el dupa care sa-l arunci inapoi...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 11. iulie 2014, 13:15

:nervos: ...ptr ce le-o trebuit gafa aia? :doarecapu: Inteleg daca l-ar fi sacrificat, dar c&r cu gafa... asta nu inteleg.

Se face C&R si cu gafa, intepat sub barba... pleaca bine mersi dupa aia... Am vazut in multe alte filme...
C&R ideal este (vorba lui tata socru) cel fara carlig..cum pescuiesc in NZ la anghile cu ciucure...

Altfel f tare filmul
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 11. iulie 2014, 14:35

Legat de gafa ...daca o folosesti cu mare atentie ,in zona gurii poti sa eliberezi un peste in conditii aproape optime.Locul lasat de o gafa buna ,manevrata cu atentie,nu este mai "urat" decat o supermontura cu ancore si carlige mari de la clonc sau stationar de exemplu. In plus are avantajul ca poti scoate repede pestele si nu-l epuizezi complet! Iar eu trebuie sa recunosc ca am ororare de triplele de pe voblere,deoarece am patit-o si am vazut cam multe...Mai ales daca este noapte. Gripul la un somn mare e zero. Daca esti singur pe mal ,cu somnul la picioarele tale ,cred ca este mai bine si pentru somn si pentru tine sa-l agheti cu o gafa de buza si apoi sa-l eliberezi.Am vazut si am discutat si eu chestia asta in Italia si dupa ce am fost la spital noaptea cu al meu cumnat ...m-am convins ca italienii stiu ei ceva!
Scuze daca sunt prea criminal :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 11. iulie 2014, 14:44

Zamfi, nu odata s-a intamplat cind somnul a incercat sa se rasuceasca, noroc ca l-am avut bine in stransoarea mainii. Nici nu vreau sa ma gandesc daca era intepat cu gafa, de cite ori scapa, de cite ori trebuia sa-l re-intep sau de cite ori intepam prost si-l omoram.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 11. iulie 2014, 14:53

In filmul respectiv era o oscilanta cu un singur carlig. Ok era ancora, dar doar una. Nu asi fi ezitat sa-l scot cu mana ca de obicei. Si am inca toate degetele.