Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 11. iulie 2014, 08:36

Despre spinningul exclusiv la somn

Salutari pescari!
As vrea putin sa discutam despre spinningul exclusiv la somn, sa discutam despre asemanarile si deosebirile cu spinul la alte specii.
Aici un video cu Blinker Joerg, un rezumat al turneului sau de Spin din Spania, unde au prins 99 de somni in 14 zile. Respect din partea mea si felicitari!

Dupa cum se vede in video, somni capitali putem gasi si in ape nu prea late, nu prea adanci, asa cum e de ex Timisul, Oltul, sau chiar Muresul atata la Aiud cit si la Arad. Somnii nu se opresc din crestere nici macar in Bega, unde de ex s-a prins déjà si somn de 2,1 m din greseala. Iar acesti somni capitali de obicei nu-si tradeaza prezenta nici macar in ape de doar 50 cm adanci!

Bine-nteles ptr o astfel de reusita este nevoie de mult efort fizic si multa insistenta (dupa cum se vede si in video), pe care majoritatea dintre noi, inclusiv eu, nu le aplicam. Deasemenea trebuie sa recunoastem si sa ne fie clar ca spiningul exclusiv dupa somn NU trebuie comparat cu spiningul de salau, stiuca sau avat, si nici combinat cu accesorii dedicate acestor specii.
Stilul de conduita a nalucii e cit se poate de simplu, nu e nevoie de jocuri de lanseta din incheietura ca la jigging la salau, nu e nevoie de o recuperare ultra rapida ca la avat, nu e nevoie de o recuperare super inceata ca la stiuca. Recuperarile normale intre ape sunt suficiente, atata de repede cit sa nu atinga naluca in permanenta fundul apei, sau chiar cu o recuperare mai rapida ptr a pescui mai aprope de pelicula.

Voi ce parere aveti, gasiti vre-o asemanare intre cum pescuieste Blinker Joerg si pescuitul la jigging la salau? Sau la spin la avat? :gandesc:


Aici mai vreau sa amintesc ca, exista si multi pescari ce merg pe Ebro sau Po si nu prind mai deloc somni, din diferite motive. Unele dintre ele ar fi de ex folosirea momelilor precum ramele, ficatul, lipitorile… Asa am discutat cu o echipa de pescari intr-o seara la restaurantul din Riumar, care dupa ani de zile au reusit in sfarsit sa prinda primul somn capital de 2 m. Momelile folosite erau cele scrise mai sus. Bine-nteles ca nu ne-au crezut cind le-am povestit de capturile noastre in citeva zile, chestie ce la amuzat pe Informer.

Pe langa acestea, mai spun si urmatoarele: pe Ebro si pe Po, sunt si sute de pescari ce pescuiesc tintit dupa somni cu peste viu (chiar si cu pesti de 1 kg), si astfel e si normal ca internetul sa fie plin de poze si filmulete cu pesti capitali de pe Po si Ebro. Mai putin pe Rin, aici pestele viu e interzis.
Comparativ, in Romania sunt convins ca nici 5% dintre pescari nu pescuiesc astfel, si nici cu echipamente adecvate, asa ca nici nu se poate spune daca sunt la fel de multi somni capitali sau daca nu sunt, ci doar presupune. Eu pot doar sa spun ce am vazut pe Dunare, si anume m-am ingrozit de cita multime de somn am vazut pe sonar, chiar si somni capitali.

Acuma vreau sa va mai intreb, de ce exista totusi parerea ca nu are rost sa se pescuiasca exclusiv dupa somn la spin? :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 11. iulie 2014, 11:41

Acuma vreau sa va mai intreb, de ce exista totusi parerea ca nu are rost sa se pescuiasca exclusiv dupa somn la spin?

Pai ca i-ai speriat pe oameni cand ai spus,daca nu gresesc, ca au nevoie de 1000 de lanseuri pentru a obtine un atac! :doarecapu: Si aici te refereai cred la Rin ! Deci la noi ar fi cam ...2000 de lanseuir! Iti trebuie ceva nervi ,nu? :rizi:

Mai glumim si noi. Totusi exista mult adevar in cele de mai sus ...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 11. iulie 2014, 11:48

Am vazut clipul! Bine , fie !!! Imi cumpar scule !!!!!!!! :rizi: :rizi: :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 11. iulie 2014, 11:57

Am vazut clipul! Bine , fie !!! Imi cumpar scule !!!!!!!! :rizi: :rizi: :rizi:

:soc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 11. iulie 2014, 12:37

Nu am vazut (inca) filmul, dar tot imi cumpar scule... :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 11. iulie 2014, 13:36

Parerea mea este ca , cu cat dau mai putini dupa somni capitali, cu atat mai bine.. :)
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 11. iulie 2014, 15:51

Aici un video cu Blinker Joerg, un rezumat al turneului sau de Spin din Spania, unde au prins 99 de somni in 14 zile. Respect din partea mea si felicitari!


Cand se plictiseste de Ebro sa-i spunem sa vina vreo 14 zile si pe Dunare :zambet: poate reuseste sa prinda macar 100 de somni :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 11. iulie 2014, 19:26

Aici un video cu Blinker Joerg, un rezumat al turneului sau de Spin din Spania, unde au prins 99 de somni in 14 zile. Respect din partea mea si felicitari!


Cand se plictiseste de Ebro sa-i spunem sa vina vreo 14 zile si pe Dunare :zambet: poate reuseste sa prinda macar 100 de somni :zambet:

Pe zi colegu ,pe zi! :drac:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 11. iulie 2014, 21:32

@ Zoran
Stii cumva care e greutatea lansetei si mulinetei cu care pescuieste Blinker Joerg?



Intreb pentru ca trebuie sa cumpar o mulineta pentru lanseta xzoga g66 si am MARI DUBII in privinta greutatii.Am facut niste probe in casa cu o mulineta de 650, 660 de grame si combo-ul e echilibrat ok, INSA ma intreb oare cate ore pot pescui cu ansamblul asta :gandesc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 18. iulie 2014, 14:15


Bine-nteles ptr o astfel de reusita este nevoie de mult efort fizic si multa insistenta (dupa cum se vede si in video), pe care majoritatea dintre noi, inclusiv eu, nu le aplicam. Deasemenea trebuie sa recunoastem si sa ne fie clar ca spiningul exclusiv dupa somn NU trebuie comparat cu spiningul de salau, stiuca sau avat, si nici combinat cu accesorii dedicate acestor specii.
Stilul de conduita a nalucii e cit se poate de simplu, nu e nevoie de jocuri de lanseta din incheietura ca la jigging la salau, nu e nevoie de o recuperare ultra rapida ca la avat, nu e nevoie de o recuperare super inceata ca la stiuca. Recuperarile normale intre ape sunt suficiente, atata de repede cit sa nu atinga naluca in permanenta fundul apei, sau chiar cu o recuperare mai rapida ptr a pescui mai aprope de pelicula.

Voi ce parere aveti, gasiti vre-o asemanare intre cum pescuieste Blinker Joerg si pescuitul la jigging la salau? Sau la spin la avat? :gandesc:


Sunt de parere ca fiecare specie prefera o anumita recuperare care si ea variaza in functie de conditiile de afara, de temperaturi, de cat de tulbure este apa sau alte elemente de genul asta. Ca si exemplu pot spune ca am prins avat pe recuperare liniara si destul de rapida (asta dupa ce am incercat mai multe variante) pentru ca dupa o saptamana daca nu smuceai naluca intr-un mod chiar violent nu aveai nici macar un atac asupra ei. Pe motivul asta, din punctul meu de vedere, nu exista naluca sau recuperarea ideala nici pentru aceeasi specie darmite pentru specii diferite.

Somnii se pot prinde inclusiv cu o recuperare liniara si rapida la suprafata (pescuind dupa avat nu de putine ori dadeau sau inclusiv pescuind la somn in anumite conditii am prins in felul asta) la fel cum se pot prinde pe o recuperare cu zvacniri intre ape sau chiar pe fund (stilul asta am observat ca il folosesc foarte mult sarbii de pe aici – e adevarat ca jumatate din pestii prinsi sunt luati la japca) sau inclusiv pescuind la jig ca dupa salau. Eu inca nu am prins la jig intre ape (mai ales ca nu pescuiesc asa, pentru aia am voblere) dar s-a dovedit de nenumarate ori ca functioneaza.

Nu poti cataloga ca o anumita miscare merge mai bine. Pana in urma cu 2 ani recuperam nalucile cu incetinitorul pentru ca asa citisem pentru ca ulterior sa vad ca treaba asta nu este o regula.

Deci, daca vad vreo asemanare intre cum pescuieste individul din filmulet la somn si cum se pescuieste la avat sau salau? Daca ar pescui cu naluci mai mici si pe Ebro ar fi avati cu siguranta ar prinde si avat. De salau nu spun nimic pentru ca ori ii prindeam la jig pe fund ori pe langa maluri la vobler … cazuri in care nu exista nici o asemanare.

Acuma vreau sa va mai intreb, de ce exista totusi parerea ca nu are rost sa se pescuiasca exclusiv dupa somn la spin? :noroc:


Nu stiu daca exista neaparat parerea generala ca nu are rost sa pescuiesti exclusiv la somn. Mie de exemplu imi place foarte mult sa prind avati, motiv pentru ca sub nici o forma nu as pescui exclusiv la somn. Pe langa asta as pomeni ca intr-o partida de 8-9 ore de pescuit trebuie somnii sa traga foarte bine pentru a fi in stare sa pescuiesc doar cu combo-ul greu. Daca dai doua ore fara sa ai nici o activitate te asigur ca deja totul devine greu si avand alte posibilitati la indemana e clar ca vei face o pauza de la somn (aici amintesc si de increderea mai mica pe care o am eu in ceea ce priveste spinning-ul la somn pe timp de zi – la vobler, nu la jig).

trebuie sa cumpar o mulineta pentru lanseta xzoga g66 si am MARI DUBII in privinta greutatii.Am facut niste probe in casa cu o mulineta de 650, 660 de grame si combo-ul e echilibrat ok, INSA ma intreb oare cate ore pot pescui cu ansamblul asta :gandesc:


Mane, dupa cum ai vazut, si cu o mulineta de 580-600 de grame se echilibreaza OK … iar in plaja asta de greutati ai deja destule optiuni, depinde doar cat esti dispus sa scoti din buzunar :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 18. iulie 2014, 16:15

La intrebarea din titlu fiecare raspunde pentru el in functie de ce-l intereseaza in pescuit. Daca vrei adrenalina si senzatii tari merita in conditiile in care iti faci bine temele, ai mult timp la dispozitie sa iesi pe apa si ai multa rabdare. Altfel, sa tragi de fiare cu batul de pescuit in loc de gantere nu merita . Sute de ore pe apa si mii de lansari , o intreaga corvoada si oboseala in materie de carat naluci , barci, echipament si alte alea pentru cateva atacuri pe an finalizate in cel mai fericit caz cu 2-3 pesti sunt prea mult. Nu mai pun la socoteala frustrarea care te incearca dupa o jumate de sezon fara un peste prins in conditiile in care de multe ori se joaca pe langa tine adevarate brute sau in conditiile in care refuzi sa dai dupa alte specii pe care le vezi active in ideea somnului capital pentru ca la final sa revii acasa fara un atac sau tac.
Altfel spus, spinningul la somn merita doar intr-o maniera oportunista adica, sa ai tot timpul si echipamentul dedicat cu tine si, daca-i vezi activi, sa-l pui la treaba iar daca nu, sa pecuit linistit la alte specii cu echipamentul adecvat lor. In felul asta ramai cu moralul ridicat si cu ideea ca n-ai pierdut timpul aiurea pe apa dupa cai verzi pe pereti si ai reusit totusi sa te simti bine prinzand unu sau cativa reprezentantii ai speciilor active atunci si acolo.
E clar, spinningul la somn dedicat, presupune echipament adecvat insa , pe de alta parte nu rezisti sa manuiesti echipamentul ala o zi de spinning, si asta cam transforma placerea in chin daca vrei si rezultate. Dupa mine, spinningul exclusiv la somn e un fel de sado masochism si nu merita practicat ca unic stil sub nici o forma . E altceva daca-l combini cu spinningul la alte specii insa e mai greu sa cari cu tine 2-3 bete si echipament in general pentru mai multe specii la fiecare partida (cu atat mai mult daca pescuiesti de pe mal).
Pentru cei care vor sa se relaxeze prinzand peste, merita spinningul "la ce-i activ" si nu merita spinningul tintit pe o specie (fie ea si somnul sau cu atat mai putin daca specia aia e somnul).
Si asta ca sa nu pun in discutie cele discutate pe topicul cu pozele (monturi plantate, maluri ocupate sau sectoare de apa ocupate pe ambele maluri cu nesimtire ) si care fac din spinning sport extrem cu atat mai mult cu cat mare parte din spinningul la somn se desfasoara noaptea.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (18. iulie 2014, 16:26)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 19. iulie 2014, 06:19

Acu' nu stiu cum se comporta somnii pe ape mai populate gen Po, Ebru, ca n-am pescuit niciodata, insa pe aici prin vidurile lichide de la noi eu pescuiesc altfel dupa mustaciosi..

Daca vine pe mine sa ''piticul'' cu ..'vreau somni' , dau o tura cu o lanseta usoara sa identific anumite locuri unde se aduna obletii si dau avatii in ei.Cu lanseta usoara ma distrez , asa mai mult sa nu uit cum se lanseaza.Un astfel de loc primeste vizita unui posesor de mustati..Cand??Asta-i cel mai greu sa afli..Ca sa afli cere timp, si ...'bulan''..Cu cat vidul piscicol e mai mare , cu atat ''bulanul'' tre' sa fie mai consistent..poate fi eventual catalizat printr-un pas facut cu gratie intr-un rahat de vaca , de exemplu :rizi: :rizi: :rizi:

Unii merg pina intr-acolo incat dau cu balega pe grip-ul lansetei..ca sa nu ramana mirosul ,mai nou gripurile se cer a fi de carbon.. :rizi: :rizi: :rizi: pt. ca se spala usor :rizi: :rizi: :rizi: :rizi:


Astea au fost din categoria '' sa facem haz de necaz''...''necazul ''fiind vidul ala de care va povesteam..


Nah, dupa ce identifici cateva locuri d-astea mergi pe ele, seara ori dimineata devreme si vezi daca e miscare de somn-tzupaituri,mici jeturi de apa,rapeli puternice in pelicula.Se poate si sa nu fie semne din astea.Si atunci din cand in cand scanezi cu ceva rattlin-uri, sau woblere dupa cum cere locuri.Zic din ''cand in cand'', pentru ca daca tragi in mod repetata zdranganelile noastre prin acelasi loc, pestii prada se imprastie si le poti trage pina poimarti ca nu prinzi nimic..Noh, daca ai pasit temeinic in rahatul da vaca poate intra si vreun mustacios..in rest optimismul se mentine pe linia de plutire prin amintiri de genul''mai stii acu' 6 ani, dupa ploaia aia puternica,cind......"

Situatia de mai sus e cel mai des intilnita pe la noi, ar mai fi si faza in care gasesti vreun miting al somnilor pe diferite teme, teme care ii fac sa fie iritati si teritoriali, motiv numa' bun sa le pretinzi ca nalucile tale sant''trupe de mentinere a pacii''..minciuna care ii irita la culme.. :pauza: Atunci dau fara inhibitie si o partida de asta nu se uita usor..


Nah, pentru o partida de asta merita sa ai un combo de somn adevarat la tine, sau pentru situatiile cand doar tatonezi sa vezi daca somnul e acolo. Evident ca un combo de somn nu este pentru miitraliat naluci in apa, si pescuind asa, nici nu vor fi rezultate..Maiestria pescarului de somn consta in a avea rabdarea necesara pentru a-si lansa nalucile exact la momentul potrivit in locul potrivit..Si daca vrei sa fii linistit pe partea sculelor ,atunci da, se cere un combo pe masura pestilor urmariti..

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 21. iulie 2014, 08:25

Şi eu sunt cam de aceeaşi părere cu Gigi, merită să ai un combo de somn şi să-l iei cu tine când mergi în zonele unde pot fi somni. Să mergi numai la somn pe apele noastre :nu: , te plictiseşti destul de repede, raportat la suprafaţa de apă la noi sunt foarte puţini, foarte puţini oricine ce ar zice. În balastieră la Săuleşti (lângă Simeria) era un somn mare, îl vedeau câte odată răpind, l-a vânat un moş o lună şi la executat, cam aşa se întâmplă peste tot, ici colo mai rămâne câte unul mare.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 21. iulie 2014, 09:05

Bine-nteles ca fiecare crede ce vrea, si isi face imaginea proprie asupra populatiei de somn din apele din Romania.

Insa Ovidiu, nu cred ca putem concretiza acest lucru, ca este f putin somn in apele din Romania si ca de aceea nu merita dat la spin dupa ei. Abia dupa ce mai multi pescari il vor vana exclusive la spin, vom putea spune in urma rezultatelor ca este sau nu!

Pe Dunare, acum 2 saptamani, 3 pescari intr-o barca au prins intr-o zi 40 de buc. De atunci, cu toate ca se mai ridicau, si inca f multi, nu mai musca decit … f rar cite unul. Pot trage concluzie ca nu mai este somn pe Dunare?

Am vorbit ieri la tel cu un utilizator de pe forum, si povestea ca, a gasit pe Olt ceva locuri, gropi, cu foarte multi somni, cind la un moment dat chiar si 3-4 somni erau la momeala. Si, a scapat unul f mare! De ce? Si-a uitat manusile acasa si la contra s-a taiat in firul de 0,4 mm pina la os. Sub durerile cumplite ale taieturii a facut ceva miscari gresite si firul a puscat din cauza tensiunii din el. Dupa cum se povesteste de unii, nu mai este somn pe Olt, fiind f braconat, iar cum spun altii, este destul somn si pe Olt, si pe Dunare. (paranteza: deci, si intr-o apa fara structuri, unde ca in vana ai putea drillui un somn ore intregi, exista posibilitatea ca firul sa se rupa, sa pocneasca din diferite motive: atinge la marginea barcii, din cauza fortei mari intra spira in spira si se blocheaza, se pune man ape tambur si se blocheaza firul…; eu folosesc pe una din mulinetele de clonc fir principal de 1 mm, ca sa nu ma tai la degete cind dau contra).

Parerea mea este ca pescarii inca nu au incredere ca este mult somn in apele din Ro, iar majoritatea merg la spinning sa prinda peste: putin la avat, putin la salau, mai la stiuca… iar efectiv doar la somn nu prea merge lumea in Romania. Deci evident, si rezulatele sunt f f f nesemnificative. De aici si neincrederea pescarilor in populatia de somn.

La subiectul Mures am pus o poza a lui Cristi, care are citeva zeci de somni prinsi la spin pe Mures in ultimii 4 ani, cel mai mare in jur de 80 kg. Sau de ex, 4 somni prinsi la vobler intr-o noapte, pe Bega. :gandesc: Si majoritatea pescarilor care dau exclusive dupa somn la spin, nu prea povestesc, deci nici de aici nu se prea afla de asemenea capturi prinse la spin.

Spre exemplu, Informer pe Ebro. Inreaba-l te rog cite lanseuri a facut cu metoda de spin si cu naluci ptr avat, stiuca si salau pe Ebro? Si, cite trasaturi si rapituri de somn a avut, macar din greseala? ZERO! Si acuma putem concluziona ca pe Ebro este f putin somn, comparativ cu cita apa este? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 21. iulie 2014, 11:31

Nu m-am referit de loc la Dunăre pentru că este altceva, dar pe restul apelor şi mai ales pe Mureş în zona Orăştie - Deva îi jale, şi ştiu asta de la pescari din zonă, mai ales cei mai vârsnici care au termen de comparaţie. Mai este un aspect, dacă prinzi doar pe o zono de câţiva kilometri 4-5 somni mai răsăriţi, şi asta în câţiva ani, din punctul meu de vedere nu înseamnă că populaţia de somn este în cifre normale, şi mai ales dacă acele zone sunt să zicem 10-20% din lungimea râului pe judeţul respectiv iar în restul de 80% bate vântul. Să nu mai spunem de faptul că mare parte din capturile care ne-au ajuns pe la urechi n-au mai văzut apa. De exemplu, cei dintr-o anumită zonă mi-au spus că au un somn mare acolo dar îl lasă în pace, cam ştiu oameni ce-i prin apă în zona lor, nu cu exactitate dar totuşi au idee.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 21. iulie 2014, 12:20

re

eu am fost,anu acesta, cred ca de zeci de ori la spin dupa somn...pe baraje siret....rezultat: 1 trasatura in primavara...ratata.
singurii somni caream auzit anul acesta au fost "prinsi" la japca/coasa.
Eu am simtit pe pielea mea ...cum de 8 ani incoace...populatia de somni din zona unde pescuiesc, a scazut dramatic, daca acum 7-8 ani aveam si 4-5 trasaturi pe zi acum a trecut jumatate de an si am avut 1 singura trasatura.
Braconajul din zona a atins cote alarmante...pe langa clasicile plase interminabile....curentul electric probabil ca a distrus cel mai mult....mie cel mai ciuda imi e pe japcari.cosasi...locurile bune de somn sun de obicei pline de asa ceva....astia probabil ca distrug mai mult decat plasele.
SOmn mai e...dar rar....nu foarte mare...dar odata ce ai parte de un drill cu un somn >2m....nu ai cum sa nu dai in continuare la spin dupa ei...chiar sa am o trasatura pe an.
:pescuit:

Subiecte asemănătoare