Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 9. iulie 2014, 08:02

Phenix M1 MX-S

Phenix M1 este versiunea 2 a cunoscutei serii Recon, destul de populara printre pescarii americani de bass.Desi in review -uri se spune ca exceleaza in primul rand prin robustete, si dupa aceea vine senzitivitatea mie mi sa parut mai senzitiva decat ce am mai pescuit pina acuma din clasa blank-urilor cu raport execent pret-calitate, cum ar fi avid-ul , de exemplu..

Constructorii acestor blank-uri au dorit sa ofere pescarilor un blank foarte puternic si rezistent, insa in acelasi timp si foarte senzitiv comparat cu oferta similara a altor firme, in acest sens..

Am ales acest blank pentru o lanseta de finete de spining, pentru pescuitul salului-avatului cu naloci soft, dar si cu woblere minnow,liplles,cicade ,pilkere,evident ''acordate'' ca si marime -greutate cu aceasta lanseta.

Deoarece am vrut sa ii maximizez senzitivitatea si sa obtin lanseuri ceva mai lungi,am folosit un tub de carbon Matagi pentru a prelungi lanseta de la 6.9ft(2.05m) la 7.3ft.(2.20m).Acest tub care a inglobat partea inferioara a blankului , si a primit in exterior o mandrina fuji tvs , care permite contactul cu blank-ul in 3 puncte.Montat pe 3 bucse ,au rezultat 2 ''camere de rezonanta'' care au rolul peransamblu sa amplifice semnalul venit de pe fir in blank.Inelele fuji alconite combinatie Y+k, virful fuji sic .Estetic am optat pentru combinatie de culori rosu+negru, o combinatie care personl imi place foarte mult.Testata 'la rece ', inainte de a ''sigila'' matisajele cu epoxy,am putut constata ca lanseaza extrem de usor greutati mici si este foarte senzitiva.Mai multe imagimi dupa ce voi finaliza complet lanseta si o voi scoate la un pescuit..




'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 9. iulie 2014, 08:54

Foarte frumoasa lanseta... deja am simitit un tac pana in inima :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 9. iulie 2014, 09:24

:rizi: Au inima, cum ar veni...Eu tot tremur sa o pescuiesc...Multam de aprecieri..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 9. iulie 2014, 09:36

pa-i termin-o si dai bice cu ea la Mures :zambet: Si eu sunt curios s-o vad la gata ca asa, pe franturi, se prezinta bine :bravo: poate-i faci si vreo 2 teste in sarcina cu greutati de juma de kil si 2 kile sa vedem cum se indoaie in peste . :gandesc:
Ps. Totusi daca tot ai vrut mai lung de ce n-ai ales varianta de 7,2 picioare cu aceleasi caracteristici? :gandesc: Nu de alta dar era o diferenta de doar 7 grame si 2 dolari la pret plus ca nu te mai complicai la manopera.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 9. iulie 2014, 09:41

Pentru ca n-am nervi sa astept pina zbora peste ocean.Daca ma 'curenteaza' cand pun mina pe blank nu-i mai dau drumul....
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 9. iulie 2014, 09:42

In cazul asta de acord cu tine :noroc: :bucuros: Vorba aia "ochii vad inima cere" :zambet:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 9. iulie 2014, 10:56

Dupa cum se vede in imagini e misto,negru+rosu buna combinatie...asteptam proba de foc. :bravo:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 13. iulie 2014, 12:48

Intr-un final este gata, in cateva ore o sa ii fac botezul..Echipata momentan cu o mulineta Pfluegger, si un fir nou primit spre testare Pee-Wee.La o rezistenta declarata de producator de 12 lb, este mai subtire decat suffixul performance braid de 10 lb.Pe celalalt tambur ma bazez pe Zoran pentru un Gigafish de 0.10 care la fel mi-a facut o foarte buna impresie..Echilibrata pe mandrina , la 2.20m sper sa fie rapida in intepare precum una de 2.10,sau cel putin asta imi doresc.. o sa vedem pe apa..










'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 13. iulie 2014, 13:25

Doamne ce bine arata! :buaaaah:
:apl: Gigi
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 13. iulie 2014, 14:21

Mandrina si tubul de carbon au ridicat ceva pretul, dar eu zic ca merita..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 13. iulie 2014, 16:14

O mica bijuterie....foarte frumoasa cu tubul de carbon ,mandrina e interesanta.
Sa o folosesti sanatos Gigi!!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 13. iulie 2014, 17:39

Frumoasa! Sa o folosesti cu placere!

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 13. iulie 2014, 21:07

Multumesc..acum vin de la Mures..Extrem de incintat de joarda.Nu am avut pina acum o lanseta care sa arunce asa de departe si atat de usor naluca..Am dat si cu jiguri si cu woblere, si cu cicade, si cu lipless-uri.Aiesit exact ce mi-am dorit..Daca cunoasteti zona podului de la strand , am aruncat cu 9 grame plus shad realx de 7 cm pina la vreo 10 metri de malul opus..asa la ochi zic ca peste 50m.Bine, nu conteaza ata de mult distanta cat faptul ca arunca fara nici cel mai mic efort.Intr-un fel , nu prea mi-a venit sa cred cand a zis Andrei ca, combinatia y+k-uri arunca mai bine decat k-urile..dar au zis-o mai multi pe aici....nu vreau sa intru in polemici, sant convins ca si k-urile montate cum trebuie obtin performante foarte bune.Nu am facut nici macar o peruca sau incalceala pe varf, absolut nici una..Super tare si firul, foarte rezistent.Am pescuit cu leader fluorocarbon de 0.35 gigafish, si la un moment dat am agatat cicada de un fel de panglica prinsa de substrat..am tras foarte tare si a rezistat, sa desfacut agrafa la nod ca il facusem cam pe graba,dar firul nu a cedat..Comparativ cu sufix-ul de 10 lb, este mai subtire,mult mai silentios in inele si taie apa foarte bine.Sper sa nu isi piarda prea repede proprietatile..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 13. iulie 2014, 21:10

O mica bijuterie....foarte frumoasa cu tubul de carbon ,mandrina e interesanta.
Sa o folosesti sanatos Gigi!!
Demult am eu boala pe gripurile de carbon...Nu suport la eva neagra cum se face lucioasa dupa cateva pescuituri.Pluta se distruge in timp, pe St. Croix foregrip-ul tot e deformat de cat l-am pescuit..Acuma o sa-i vina si lui randul la o restaurare..asa cu gripurile de carbon, pot sa te tina mult si bine..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 13. iulie 2014, 21:32

Demult am eu boala pe gripurile de carbon...Nu suport la eva neagra cum se face lucioasa dupa cateva pescuituri.Pluta se distruge in timp, pe St. Croix foregrip-ul tot e deformat de cat l-am pescuit..Acuma o sa-i vina si lui randul la o restaurare..asa cu gripurile de carbon, pot sa te tina mult si bine..

Apai mah Gigi, pluta si eva-ul au in comun ca-s mai moi la mana... ceea ce nu s-ar putea spune despre carbon... :rizi: .
Acu` nah, depinde cat esti de sclembetic. :)
S-o folosesti sanatos!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 14. iulie 2014, 07:18

Io traiesc momentul la maximum.. sa vezi cum arata grip-ul la St. Croix..pluta e deformata si vopseaua de pe blank dusa unde am tinut destele..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 18. iulie 2014, 10:18

de abea acum apuc si eu sa vad topicul asta. arata interesant Gigi lanseta si daca spui ca iti pica in mana cum trebuie atunci totul e perfect.

Demult am eu boala pe gripurile de carbon...Nu suport la eva neagra cum se face lucioasa dupa cateva pescuituri.Pluta se distruge in timp ...


Gigi, acel luciu pe care il capata eva sau culoarea "imbatranita" a plutei o fac sa fie mai "altfel" ... spun o oarecare istorie a lansetei :ochi:

Iti inteleg boala cu manerul din carbon ca fiecare are piticeii lui (eu vreau doar lansete negre :rizi: - chiar daca am si alte culori) dar nu devine incomod la un pescuit de sa zicem 6-8 ore non stop?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 18. iulie 2014, 10:43

''Piticulul '' meu nu suporta eva neagra care capta luciul ala.. :nunteleg:

Pe alta lanseta am eva camouflaj...extraordinara, desi e putin murdar nu arata asa lucioasa..e comoda..nu pot sa ii bag de vina nimic.

Despre comoditate..nu vad de ce ar fi incomod..am pescuit duminica vreo 3-4 ore doar cu ea si inca nu m-am saturat de ea.Mai am grip de carbon la o lanseta de casting, de putere mai mare pt. gume-cicade-pilkere...imi pare extrem de confortabil..

Grip-ul de carbon amplifica foarte bine ce vine pe fir.De exemplu,ieri am pescuit cu un jig de 9 gr. si guma pe o apa de 3-4 metri cu curent destul de puternic,si datorita firului subtire am reusit sa tin fundul foarte bine si sa inregistrez foarte bine demarcatia prundis-bolovani pe un platou-groapa,reusind sa nu agat niciodata jigul , ceea ce inseamna ca am primit informatia in timp util si am avut reactia de saltare a jigului peste pietroaie exact cand trebuie, nu cand jigul este ''semanat'' intre crevasele dintre bolovani.Cand pescuiesc cu ea am senzatia ca tot antebratul este un ''receptor'' acordat ca la carte pe semnalele care vin pe fir.Asta plus o echilibrare perfecta, si nu simt nici un disconfort in pescuit..acuma abia astept sa scot vreun peste cu ea..deocamdata nu a fost sa fie..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 18. iulie 2014, 11:19

am inteles, in cazul asta e perfect. eu te intrebam daca nu devine incomod dupa mai multe ore de pescuit in sensul ca manerul este dur ...

''Piticulul '' meu nu suporta eva neagra care capta luciul ala.. :nunteleg:


hehehehe ... cum spuneam, fiecare cu piticeii lui :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 18. iulie 2014, 12:22

Mie nu mi se pe ca e dur..oricum si daca rear grip-ul e din eva sau pluta, palma propriuzisa si degetele tot pe mandrina stau, mandrina care tot din material mai dur decat reargrip-ul este..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: