Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

61

luni, 13. aprilie 2015, 02:28

Dupa montura mentionata mai sus de Florin, parerea mea e ca asta e cea mai buna montura:
»tommy_dj« a adaugat urmatoarea poza:
  • sajat-honlap-ingyen--sokoldal_hu-stupek3.jpg

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

62

luni, 13. aprilie 2015, 02:29

Am incercat sa integrez cele 2 poze intr-un post dar n-am putut ...
»tommy_dj« a adaugat urmatoarea poza:
  • Felszini%20buko%20stupek%202%20carbon%20-szerelt.jpg

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

63

luni, 13. aprilie 2015, 03:52

la montura asta, ce am postat eu, e mai generala, am dat cu peste mic anul trecut, nici un somn, dar am prins 3 stiuci :D (pe dunare)
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

64

luni, 13. aprilie 2015, 11:57

E interesanta, trebuie sa incerc si eu.
Nu se incurca pestele in linie?
La ce distanta ai pus toate cele de pe fir (forfach-ul, flotorul)?
Ce greutate avea pluta?
Unde ai agatat forfachul daca ai renuntat la vartejul triplu?
Cat de lung a fost?
Ce peste ai pus si ce dimensiune? :gandesc:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

65

marți, 14. aprilie 2015, 10:55

E interesanta, trebuie sa incerc si eu.
Nu se incurca pestele in linie?
La ce distanta ai pus toate cele de pe fir (forfach-ul, flotorul)?
Ce greutate avea pluta?
Unde ai agatat forfachul daca ai renuntat la vartejul triplu?
Cat de lung a fost?
Ce peste ai pus si ce dimensiune? :gandesc:

pai nu se incurca pestele, dal incolo, nu mi sa intamplat niciodata..decat daca legi cu textil de crap de 0.20, altfel nu vad cum sa se incurce, la dunare mai e si curent, nui ca la balta, sa faca ce vrea el in apa...
in loc de vartejul triplu am pus un vartej simplu...de care am legat pe aceasi capat al vartejului linia principala si firul carligului, forfacul carligului, care era ung de vreo 20 cm, pe celalalt capat al vartejului am legat plumbul( cu un nailon de 0.30, sa se rupa primu daca agatza, cu un forfac de vreo 30-35 cm.
Pluta undeva la 20 grame( dinaia de polistiren de la magazin, nu speciala), pusa undeva la 35-40 cm deasupra vartejului mentionat( cat sa nu ajunga carligul la ea)
pestele pui cat vrei e montura generala, poate sati intre somn, salau stiuca, avat, la dunare....bine in functie de carlig, eu pusesem un carlig de crap (marimea 1), cu un guvid mai maricel, sau albitura ,asa cat juma de palma.
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 14. aprilie 2015, 11:17

ti-am facut un mic desen in Paint, ca o poza face cat 1000 cuvinte...si pluta are rolul sa iti tina oarecum montura ridicata , sa nu stea pe fund..ca mai face burta firul, mai bate vantul, etc teai prins tu :D
»MITA« a adaugat urmatoarea poza:
  • montura generala Mita.jpg
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 14. aprilie 2015, 11:32

Da, m-am prins. La asta cu vantul nu m-am gandit :doarecapu: O sa incerc si eu. Forvach-ul c-am cat de lung l-ai lasat? Dar eu in loc de vartej o sa folosesc un nod pentru prindere forfach. Eu consider ca e mai bine decat sa ai 2 noduri pe vartej, ati ofera un plus de rezistenta si sanse mai mici la ruperea firului la nod, asta fiind un fel de nod fara nod. :buaaaah:

68

marți, 14. aprilie 2015, 15:19

E bine sa pastrezi vartejul ( de preferabil cu rulment ), sa nu se invarta pestele , din cauza curentului , sau ca-i nebun.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

69

marți, 14. aprilie 2015, 21:24

De ce nu folositi voi montura clasica cu bolovan ?

Dropbox - montura.jpg

La aia desenata de tine Mita risti ca fotfahul sa se incolaceasca in jurul firului de rupere sau a principalului. plus ca pluta de grund pusa acolo nu ridica asa bine momeala... nu face mai nimic daca socotesti ca linia e tensionata. Zic asa, sunt si eu incepator dar mi se pare mai ok asta clasica cu bolovan
Born to fish, forced to work...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

70

marți, 14. aprilie 2015, 21:39

De ce nu folositi voi montura clasica cu bolovan ?

Dropbox - montura.jpg

La aia desenata de tine Mita risti ca fotfahul sa se incolaceasca in jurul firului de rupere sau a principalului. plus ca pluta de grund pusa acolo nu ridica asa bine momeala... nu face mai nimic daca socotesti ca linia e tensionata. Zic asa, sunt si eu incepator dar mi se pare mai ok asta clasica cu bolovan
pluta aia nu are scopu sa ridice montura in totalitate(pt aia folosesc montura cu pluta de grund), cum ziceam are scopul sa tina cat de cat ridicata momeala, sa nu stea lipita pe fundul apei, sau sa nu se bage pestele pe unde vrea(din carlig, daca dai la peste mic, gen guvid, albitura,carasel, cum ziceam e montura GENERALA de dunare, pt salau, stiuca, avat, sau somn mai mic, NU DOAR PT SOMN), la dunare bate vantu 6 zile din 7, sunt valuri, iarasi pluta tina cat de cat tensionata montura, chiar daca firul face putina burta. cum ziceam mai sus nu prea are cum sa se incurce, caci pui forfacul la carlig relativ mic 25 cm.
Cand se incurca, se incurca de obicei la lansare, daca nu ai procedeul corect,cand lansezi, si cade in apa, o tragi usor inapoi din batz, imediat dupa ce a cazut, apoi, pana ajunge plumbul la fund, o tii tensionata, in acest fel PLUMBUL fiind cel mai greu, o sa ajunga mereu primul la fund, iar restul monturii se aseaza frumos pe substrat. Asta e valabil la orice lansare a oricarei monturi in pescuitul la grund...
Metoda cu bolovan, e strict pentru pescuitul la somn, iar la dunare nu se prea foloseste...ca..nui ca la apa statatoare...poate prin delta, nustiu..dar pe cursul ei, cred ca mai rar...din numeroase motive, cu pluta la grund e mult mai usor, si de plantat , la dunare decat cu bolovan...dar na , in asta consta pescuitul sportiv...incerci, schimbi, modifici, testezi...nu e o montura mai buna ca alta sau invers, daca pestele e acolo la momeala ta, il prinzi la orice montura :noroc:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

71

marți, 14. aprilie 2015, 21:44

Nu pot sa te contrazic ca ai zile mai multe ca mine pe malul dunarii. Mi-am dat cu parerea si eu dupa cum mi se pare mie :noroc:
Born to fish, forced to work...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

72

marți, 14. aprilie 2015, 21:53

Nu pot sa te contrazic ca ai zile mai multe ca mine pe malul dunarii. Mi-am dat cu parerea si eu dupa cum mi se pare mie :noroc:
degeaba am 20 ani de dunare,(la crap si caras) la somn, sunt incepator rau de tot :( dar promit sa fac rost de bani pt barca si sonar pana la anul!
Nu e vorba de contrazis...critica e binevenita, si constructiva :prieteni: , e topicul de monturi si poze...deci prezentam diverse monturi :D
Cand ziceam ca tehnica cu bolovan nu e asa folosita la Dunare, ma refeream in primul and...ca nu prea poti sa o plantezi la 50 metrii de mal(practic poti)...ca vine nea' Straitza, fomist cu plasa, si iti ia si montura ta..si dupa el mai vine si fratesu, si vecinu-su, si popa si primaru care dau si ei cu plasa :furtuna: , al doilea motiv e ca pe Dunare, tre sa ai mare noroc sa nu iti vina odata la 1 ora, ditamai pomu, cioata, creanca, si tone de rahaturi pe apa, care daca nu scoti montura imediat afara, poti sa tai firul, si dusa e.
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

73

marți, 14. aprilie 2015, 21:59

Nu e vorba de contrazis...critica e binevenita, si constructiva , e topicul de monturi si poze...deci prezentam diverse monturi :D
Cand ziceam ca tehnica cu bolovan nu e asa folosita la Dunare, ma refeream in primul and...ca nu prea poti sa o plantezi la 50 metrii de mal(practic poti)...


Eu i-am vazut pe colegii nostrii de forum anul trecut la intalnire la bazias dand cu montura cu bolovan.
Eu am si barca si sonar si un Ebro 2 si tot ce traba , dar is la fel de bata ca tine :rizi: am cerd ca 2-3 iesiri semi ratate la clonc , macar am invatat sa il bat cat de cat :pauza:
Born to fish, forced to work...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

74

marți, 14. aprilie 2015, 22:08

Eu i-am vazut pe colegii nostrii de forum anul trecut la intalnire la bazias dand cu montura cu bolovan.
Eu am si barca si sonar si un Ebro 2 si tot ce traba , dar is la fel de bata ca tine :rizi: am cerd ca 2-3 iesiri semi ratate la clonc , macar am invatat sa il bat cat de cat :pauza:
La platou, la Ribis, unde sa tinut intalnirea, nu da nimeni cu plasa, nai sa vezi, pt ca acolo sunt agataturi si raman plasele acolo..eu zic , unde pescuiesc eu :D, stiu de la bazias pana la moldova noua,toate locurile unde dau cu plasa...90%,rar,... dau la bazias, incepand cam de pe acolo de la platou pana inspre Socol, ca au fundu dunarii lin, si niste gropi, Toane, cum le zic ei, fara agataturi, plus ca acolo(la platou) e fain sa dai la bolovan, sau cu montura normala, ca nu tre sa o plantezi departe, sau sa lansezi departe, ca ai pragul relativ aproape, inspre bazias, ai pragul undeva la 50 metrii de mal...si sunt si toti cu plasele :D
Anul trecut nu stiam de web-site si forum...de cand am descoperit, mam imbolnavit cu pescuitul la somn, anul asta vin si eu la concurs/intalnire...am postat in topic, da vadca inca nu are nimeni nevoie de al doilea om in barca, chiar si ca suport :(...oricum vin sa va cunosc pe toti, sa ne simtim bine, sa iasa fain!
E pai daca ai tot ce trebuie...banuiesc, ca odata ce iti iese sunetul de clonc..restu vine de la sine nu e mare branza, daca socti sunetul...restu e de noroc, ce sa faci, te uiti pe sonar..si cam atat!

edit : APROPO :Anul trecut, au prins careva somni, de pe mal la stationar? ( nu clonc, si spinning)
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

75

marți, 14. aprilie 2015, 22:37

APROPO :Anul trecut, au prins careva somni, de pe mal la stationar? ( nu clonc, si spinning)


Eu stiu de unul care s-a prins inainte sa ajung eu
cred ca asta ca se vede pluta
https://lh6.googleusercontent.com/-gV-8L…0823_090249.jpg

Anul trecut nu stiam de web-site si forum...de cand am descoperit, mam imbolnavit cu pescuitul la somn, anul asta vin si eu la concurs/intalnire...am postat in topic, da vadca inca nu are nimeni nevoie de al doilea om in barca, chiar si ca suport :(...oricum vin sa va cunosc pe toti, sa ne simtim bine, sa iasa fain!


Voi veni si eu anul asta dar inca nu am permis de navigatie.. sper sa il iau acu in mai. Dar si asa voi veni cu un prieten. oricum nu ma gandesc sa particip. doar sa "ma antrenez" ca voi veni numai pe weekend :zambet:
O sa se gaseasca oameni sigur cand se apropie concursul, ca pana acu s-au anuntat putini :noroc:
Born to fish, forced to work...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

76

marți, 14. aprilie 2015, 22:41

Voi veni si eu anul asta dar inca nu am permis de navigatie.. sper sa il iau acu in mai. Dar si asa voi veni cu un prieten. oricum nu ma gandesc sa particip. doar sa "ma antrenez" ca voi veni numai pe weekend :zambet:
O sa se gaseasca oameni sigur cand se apropie concursul, ca pana acu s-au anuntat putini :noroc:
Daca nu se gaseste nimeni, ma luati cu voi in barca, ca spectator?, promit sa va car sculele, geanta frigorifica cu berea rece, aparatul de filmat pregatit,sap dupa rame, fac de toate :rizi:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

77

miercuri, 15. aprilie 2015, 07:26

Mita, dacă faci toate astea şi promiţi că nu pui întrebări (nu vorbeşti) poate se găseşte un binevoitor :rizi: . (Este o glumă)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

78

miercuri, 15. aprilie 2015, 20:09

Mita, dacă faci toate astea şi promiţi că nu pui întrebări (nu vorbeşti) poate se găseşte un binevoitor :rizi: . (Este o glumă)
Asa sper si eu :D :bucuros2:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "