Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

marți, 30. decembrie 2014, 21:18

Wow, asta da colectie! Bravo!

Mersi,is vreo 23 de monturi doar ptr stationar si mai urmeaza :zambet: ....apoi urmeaza cele de clonc :zambet:
Ce zici in loc de varnisul acela verde se poate pune shrink tube?

Nu,este mai simplu,comod cu varnisul asta verde
P.S. De unde ai procurat plutele de grund? Si ce gramaj au?

Plutele de grund sunt black cat (gasesti pe pescuitshop.ro)..gramajele-:
2 buc 20gr
2buc 40 gr
1buc 60gr
1buc 100gr

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 30. decembrie 2014, 21:21

Varnisurile sunt stramte sau numai trase asa usor peste bucle?

43

marți, 30. decembrie 2014, 21:34

Daca umezesti firul poti trage usor furtunasul peste bucle si ramane strans :bravo:

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 30. decembrie 2014, 21:40

Ok, inteleg.
Ms de sfaturi, o sa le urmez.
Un an nou fericit va doresc tuturor!
Numai impliniri si capturi cat mai mari! :ciao:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 5. aprilie 2015, 13:42

Plutele de grund sunt black cat (gasesti pe pescuitshop.ro)..gramajele-:
2 buc 20gr
2buc 40 gr
1buc 60gr
1buc 100gr
daca dau cu buchet de ramede ploaie ( carlig 4/0, ancora 2/0) ce pluta folosesc? de 30 grame e mult?, cu carasel ca palma, merge tot de 30 gr? pescuit la Dunare curent mediu ! forfahl il faci cu mono de aprox 1 mm sau textil leader 1 mm?
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 5. aprilie 2015, 15:54

Forfac faci din fir textil de 1mm nicidecum din mono, si cu carasel nu se prea da la fund, mai mult la pluta sau stupek.
Pluta iti trebuie una de 60/80 g pentru ca eu aveam de 40g si am bagat 8/10 rame si l-au dus la fund. :doarecapu:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 5. aprilie 2015, 16:19

na asta e noutate absoluta!!! CU CARASEL NU SE DA LA SOMN cu MONTURA PLUTA GRUND! deci m-ai pierdut..poti sa fii mai explicit?, de altfel Zoran zicea ca pluta de 15 grame-20 pentru ghem de coropisnite ,cateva rame sau carasel de 10 cm, tu zici ca de 60-80...acuma nu mai inteleg nimic!, ce forfac ai lasat la montura cu pluta grund, de sa inecat cu 40 gr? :doaaamne:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

48

duminică, 5. aprilie 2015, 16:33

Greutatea plutei o alegi in functie de momeala.
Tu ai spus ca vrei sa pui buchet de rame de ploaie, la aia trebuie pluta mai mare ca daca nu 6/8/10 rame trag la fund plutele de 30/40 grame.
Daca pui coropisnite 2/3 bucati iti ajung plutele de 30 grame.
Eu am pus forfac de aproape un metru, cu 10 sau 12 rame pe un carlig + o ancora , si l-am testat cu pluta de 40 grame si s-a dus la fund.
Pana la urma am scos cate o rama pana am vazut ca pluta sta orizontal. Am ramas cu vreo 3 sau 4 rame ... nu mai stiu exact.
Dar nici n-am avut trasatura.
Cine stie, poate nu am facut eu ceva bine. :doaaamne:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

49

duminică, 5. aprilie 2015, 16:46

dar unde ai pescuit si in ce perioada? zoran zicea ca daca e forfac mai lung merge cu pluta mai mica, daca e scurt forfacul, trebe pluta mai mare, sa poata ridica ce ai in carlig.
si ce ziceai de caras ca momeala ca nu se foloseste, dezvolta subiectu!
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 5. aprilie 2015, 22:51

pestele in sinea lui mai are si el floatabilitate. Are vezica inotatoare si alte organe care "plutesc", pe cand ramele se duc la fund. Poate de-asta ai nevoie de pluta mai mica la peste.
Oricum informatia cea mai de pret pt tine o gasesti pe apa, azi, maine, poimaine.
Pescuitul asta nu e o stiinta atat de fixa... de aici culegi ideile, si pe apa le adaptezi si le perfectionezi, in functie de ce observi acolo
Fir intins :noroc:
Born to fish, forced to work...

51

duminică, 5. aprilie 2015, 23:40

Dupa cum ti-am zis pe privat,la buchet de rame,buchet de coropisnite ,raci in curent mediu/mic foloseste plute de 15-20grame(aici poti face forfacul din textil)...daca apa este calda poti face forfacul mai lung,dar niciodata mai lung decat adancimea apei sau lungimea lansetei!
La peste viu, carasei pana in 15-20cm carlige si ancore de 1/0 2/0 pluta de 15- 20gr in curenti de apa normali, daca curentul este puternic poti folosi o pluta mai mare,maxim 40gr ...pesti momeala mai mari de 25-30cm poti ridica marimea carligelor!(atentie ce pesti folosesti,se stie ca cleanu rezista mai putin in carlig,asa ca folosesti carlige mai subtir,carasul,mreana sunt destul de rezistenti poti folosi si carlige mai groase)...plute de 30/40 grame!,....Intotdeuna la peste viu foloseste ptr forfac monofilament 1mm/1,2mm,altfel risti sa ti se incurce montura!
Niciodata sa nu faci montura ,forfacul,mai scurt de 1-1,2m !
Cam asa as pescui eu!Asculta si parerile altor colegi de forum si aplica pe apa ceea ce crezi ca este mai indicat din informatiile primite de forum;)
Cel mai important este sa depistezi locul unde stau si se hranesc somnii si sa plantezi/lansezi unde trebe!

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 6. aprilie 2015, 12:24

Cel mai important este sa depistezi locul unde stau si se hranesc somnii si sa plantezi/lansezi unde trebe!
Ceva sfaturi despre cum pot face asta, ne-avand barca sau sonar? Sau..cum imi dau seama, cum aleg locul..de pe mal unde sa pescuiesc la somn, bine inafara ca, caut apa cat mai adanca cu prag la mal, dar inspre Mraconia, cazane(mici sau mari) nu merg...
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

53

duminică, 12. aprilie 2015, 22:24

Salut Mita.
Scuze ca nu ti-am traspuns, n-am fost pe forum de ceva vreme.
Eu am pescuit vara la barajul din oras, deci curent destul de mare.
Dar asta nu cred ca se aplica la fiecare pescar.
Sunt cu totul de accord cu Florin, cel mai bine e sa te duci si sa experimentezi.
Incerci cu rame, vezi cate poti pune sa nu merga la fund, le incerci in apa mai mica mai limpede unde se poate observa manifestarea momelii, a plutei , etc.
Si iti sugerez sa nu pescuiesti la distante mari, si la distante mici le poti planta cu usurinta.
Anul trecut cand am fost la pescuit cu un coleg, stateam in liniste, aveam lansetele bagate la aproximativ 25m, si asteptam captura vietii :bucuros2: , si in lumina lunii am vazut un exemplar de cel putin 1.5m mergea in sus spre ape mai mici la nici 2 m de mal, se vedea foarte bine forma pestelui, si acea innotatoare sau ce o fi pe spatele lui. Si altceva de asemenea marime nu putea sa fie. Deci daca ai o lanseta de 2.4m/2.7m te intinzi putin si lasi frumos montura in apa.
In apa mai mica (40/50cm) mai limpede poti vedea cu pluta de x grame cate rame/coropisnite poti pune sa stea ridicat. La fel si cu pestisor, desi cu pestisor eu prefer sa pescuiesc la stupek (montura os) dar fiecare cu preferintele lui.
Dar inca n-am prins deci... poate nu fac eu ceva bine :doaaamne: . Dar nici n-am apucat sa pescuiesc cum mi-as fi dorit eu anul trecut datorita locului de munca. Dar asta tine si de noroc, poate iesi cu o montura pe care nimeni nu l-ar fi folosit, sau ar fi total incorect folosit, si sa prinzi un darahoi :zambet: . Deci, punete pe teste, si iti doresc capturi record! :prieteni:

54

luni, 13. aprilie 2015, 00:51

La fel si cu pestisor, desi cu pestisor eu prefer sa pescuiesc la stupek (montura os) dar fiecare cu preferintele lui.

Dar inca n-am prins deci... poate nu fac eu ceva bine

Parerea mea ca cea mai buna metoda la pescuitul stationar este cea la copac sau daca este cazul la baliza/geamandura.Eu unul folosesc aceasta metoda de fiecare data cand locul de pescuit imi permite deoarece singurul fir ce intra in apa este de la pluta in jos( montura/linia principala)!Na-m deloc incredere in plute de grund(folosesc pluta de grund doar daca nu pot planta firul la copac),montura os,montura macara ,monturi koos cu T-u ,monturi stupek sau alte dracii de monturi facute de unguri(credema ca le-am incercat pe toate ,o vara intreaga de pescuit intensiv cu metodele astea si am ajuns la concluzia ca fac prea mare vibratie pe apa si sperie somnu) !Acestea dau rezultate pe ape unde somnul predomina,ape ca ebro sau po ,chiar si in romania pe tancabesti am vazut ca se prinde somn la montura macara,dar tancabesti-ul este un lac privat,unde somni sunt mari si in numar mare si se practica exclusiv C&R !
Pluta de grund cred ca a fost inventata in germania ptr. ca rin-ul,main-ul,neckar-ul sunt rauri navigabile si nemtilnu pot pescui cu firele deasupra apei unde doresc ei!
Poate pe Dunare ,Ebro,Po,Rin etc.. unde somnul se dezvolta rapid si exceleaza ca "pradator alfa " probabil nu are un comportament foarte precaut de aceea este prins cu astfel de monturi!
Pe la noi,muritorii de rand,care pescuim pe ape ca mures, olt,tarnava,jiu,timis etc sau alte balti si baraje cu somn unde se aude de 2 -3 maxim 4 somni de dimensiuni apreciabile(apreciabile la noi inseamna maxim 1,5m,foarte rar sare de acesta dimensiune) prinsi in fiecare an , somni sunt foarte putini si foarte precautii,mai ales cei mari !
Singura metoda care da ceva rezultate este cea la copac/geamandura!(buna sau gresita asta este parerea mea)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (13. aprilie 2015, 00:57)


tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 13. aprilie 2015, 01:08

Asa am facut si eu pe cand am fost la pescuit. Dupamasa am intrat in apa, am legat montura la o creanga, si seara asteptam marea captura, cu un caras de 500g. pestele se zbatea de o perioada de timp ... apr. 1 ora 1.5 ore ... de am crezut ca trage montura cu tot cu lanseta in apa(aveam clopotel pe farful lansetei si suna intruna), m-am dus mai aproape, am aprins lumina (prostia mea) si s-a auzit o plescaraie de care n-am auzit in viata mea. Mie mi s-au inmuiat picioarele, si colegul care era la vre-o 10/15m de mine/lanseta somn a sarit sus din scaun. De parca un om (adult de vreo 70kg) ar fi sarit in apa. Ca numai cand mergeam la strand sau pe mures la baie auzeam asa ceva ... deci ... era acolo la pestisorul momeala, dar nu l-a bagat in seama. :doaaamne:

56

luni, 13. aprilie 2015, 01:32

deci ... era acolo la pestisorul momeala, dar nu l-a bagat in seama. :doaaamne:

Si eu am patit (Cred)chestia asta de cateva ori,stateam in liniste,asteptam trasatura si auzeam cum ceva de dimensiuni considerabile se misca in suprafata,fara sa faca galagie mare ,pe langa montura mea cu peste viu,care cateodata facea pe mortul,cateodata misca ca nebunul!(niciodata n-am avut trasatura cand momeala,pestele viu,mai ales de dimensiuni mari se misca haotic !

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 13. aprilie 2015, 01:54

si carei diferenta , sa legi la geamandura sau sa plantezi montura cu plumb imens?, inafara de costu plumbului daca il pierzi?
montura mea cu peste viu,care cateodata facea pe mortul,cateodata misca ca nebunul!(niciodata n-am avut trasatura cand momeala,pestele viu,mai ales de dimensiuni mari se misca haotic !
si ce sai faci sal legi la ochi sa nu se sperie cand bine godzilla pe langa el ? :zambet: , oricum m-am amuzat la " facea pe mortul" :apl: :bravo:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

58

luni, 13. aprilie 2015, 01:57

good stuff( se poate renunta la 3-way vartej binenteles cu 1 simplu)
»MITA« a adaugat urmatoarea poza:
  • Float-Rig-For-Catfish.jpg
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

59

luni, 13. aprilie 2015, 02:21

si carei diferenta , sa legi la geamandura sau sa plantezi montura cu plumb imens?, inafara de costu plumbului daca il pierzi?

Nu stiu daca am inteles bine intrebarea,dar am sa iti raspund!
Avantajul pescuitului la copac/geamandura este ca firul nu atinge apa :deci si prin urmare daca iesi la pescuit dupa furtuni sau cand nivelul apei creste si vin pe apa crengi,sticle,iarba,etc etc acestea nu prea iti vor creea probleme,dar daca vei folosi alte metode,gen cele amintite mai sus, exista riscul sa ti se umple linia principala de tot felul de mizerii!
Apropo de plantarea monturi cu plumb imens: Nu are rost sa plantezi plumb mai mare decat ai nevoie,sau,poti planta cu bolovani!

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

60

luni, 13. aprilie 2015, 02:21

Asta nu e buna, ai nevoie de un T destul de mare in loc la vartej(40/50 cm),pestisorul momeala iti face motura jale :soc: =))))))