Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 7. august 2014, 19:41

Inca o montura cu pluta de grund,pentru lipitori,rame.


Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 8. august 2014, 11:02

Nu ti se pare ca moare mai repede pestele daca il intepi de atatea ori? Eu ii pun un carlig mai mare in gura si o ancora de coada de obicei

Monturile din pozele mele sunt ptr. pesti momeala de 30cm,nu cred ca un peste de 30cm moare asa usor,n-am patit-o niciodata
Da, in cazul asta se justifica. Eu folosesc platica, cat palma.

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 10. august 2014, 15:08

O montura pentru pluta,momeala peste viu.


Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 18. august 2014, 12:39

Un accesoriu super,va recomand "Rhino Black Cat HD Three-Way-Swivel"


tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 18. august 2014, 20:55

A mai folosit cineva montura os? Daca da a si confectionat? Daca da, ce tub i-a luat? Am luat una din magazin gata facut, si nu pot sa-mi dau seama ce fel de tub este, ca are peretele foarte gros, apr 2/3mm, si gaura din interior nu e asa mare, aproximativ 2mm.
Nu e nici plastic, nici lemn, dar nici fibra de sticla. Acum nu vreau sa-l rup sa vad din ce e :nu:
Asi dori sa confectionez si eu acasa, ca mie mi se pare c-am mult 50 de lei pe aceasta montura. Poate o fi o munca migaloasa cu ea, dar mai bine mi l-as face eu.
Am gasit deja bile de polistiren pe un site, sunt diferite marimi, 4/6/8/10/12mm deci se pot face de oricare, si cele de 7mm costa 1.5 lei. Cumpar vre-o 10/20, si platesc posta tot nu ajung la 50 de lei. Mai iau carlige, fir gros textil si varteje cu carabine, si din pretul a 2 monturi de la magazin imi fac vre-o 10.
Dar m-ar interesa ce asi putea folosi pe post de tub? Sa nu fie nici prea gros nici prea subtire. Si ce recomandati, firul din interior, sa-l las culisant si sa pun bile de cauciuc, sau sa pun tub termocontractabil si sa-l fac fix? Asa e ala din magazin.
Astept pareri, sugestii, si pana atunci fir intins!

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 18. august 2014, 21:43

A mai folosit cineva montura os? Daca da a si confectionat? Daca da, ce tub i-a luat? Am luat una din magazin gata facut, si nu pot sa-mi dau seama ce fel de tub este, ca are peretele foarte gros, apr 2/3mm, si gaura din interior nu e asa mare, aproximativ 2mm.
Nu e nici plastic, nici lemn, dar nici fibra de sticla. Acum nu vreau sa-l rup sa vad din ce e :nu:
Asi dori sa confectionez si eu acasa, ca mie mi se pare c-am mult 50 de lei pe aceasta montura. Poate o fi o munca migaloasa cu ea, dar mai bine mi l-as face eu.
Am gasit deja bile de polistiren pe un site, sunt diferite marimi, 4/6/8/10/12mm deci se pot face de oricare, si cele de 7mm costa 1.5 lei. Cumpar vre-o 10/20, si platesc posta tot nu ajung la 50 de lei. Mai iau carlige, fir gros textil si varteje cu carabine, si din pretul a 2 monturi de la magazin imi fac vre-o 10.
Dar m-ar interesa ce asi putea folosi pe post de tub? Sa nu fie nici prea gros nici prea subtire. Si ce recomandati, firul din interior, sa-l las culisant si sa pun bile de cauciuc, sau sa pun tub termocontractabil si sa-l fac fix? Asa e ala din magazin.
Astept pareri, sugestii, si pana atunci fir intins!


cumparati varfuri de lansete sunt acelasi tub si ii tragi o pluta de polistiren expandat ca ii mai tare :bravo:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 18. august 2014, 21:59

M-am gandit si eu la varianta asta, exista chiar o montura de la Koos, dar si ala radicalul 50 lei. Dar ramane problema montarii firului pe el... cum procedam? Ca bila de tras e usor, restul cum al facem?

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 18. august 2014, 22:41

Tragi firul prin varf..il tai putin sa dai de gaura..nu ii musai sa iei de carbon si scump ....poate gasesti cv mai ieftin.. :ochi:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 19. august 2014, 18:01

La noi la magazin este un fel de varf pentru lansete dar e din fibra plina. Nu are alta ce sa aiba o gaura in el. :doaaamne:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 19. august 2014, 20:20

Eu zic ca tija monturii trebuie sa fie rigida, nu elastica precum varful de lanseta.

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 20. august 2014, 08:14

Eu am de gand sa incerc cu tuberman(tub de tras fire electrice).
Sper sa mearga simplu si sigilat la capete, altfel voi incerca sa-l umplu cu spuma poliuretanica.
Doamne ajuta.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 20. august 2014, 08:47

Eu am de gand sa incerc cu tuberman(tub de tras fire electrice).
Sper sa mearga simplu si sigilat la capete, altfel voi incerca sa-l umplu cu spuma poliuretanica.

Eu am montura cu tub de instalatii si-i foarte OK... impreuna cu plutitoarele din polistiren cre` ca nu costa nici 5 lei. :)
Nu-i nevoie sa-l sigilezi la capete sau sa-l umpli cu spuma... flotabilitatea e asigurata de plutele de la capete iar tubul lasat cum e iti permite sa schimbi forfacul, daca ii nevoie.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 20. august 2014, 17:19

Da dar problema cu tuburile acestea e ca e gros pe dinauntru, si nu este bila de cauciuc asa mare cat sa-l astupi, si in acest fel toata montura o sa-ti joace dute/vino. Si eu am cumparat o bucata de 2 m , m-a costat 50 de bani, dar nu pot sa fac nimic cu ea. :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 20. august 2014, 18:06

Da dar problema cu tuburile acestea e ca e gros pe dinauntru, si nu este bila de cauciuc asa mare cat sa-l astupi, si in acest fel toata montura o sa-ti joace dute/vino.

Nu inteleg ce vrei sa spui cu "bila de cauciuc asa mare" si nici ce vrei sa astupi... poate vorbim de lucruri diferite :nunteleg: ... repet, eu folosesc tuburi de instalatii cu diametrul exterior de 11mm (cred ca sunt si ceva mai subtiri) pentru montura "os" cu doua plutitoare iar montura functioneaza foarte bine.

Poti sa treci un fir textil gros prin tub iar la capete legi doua vartejuri mari, aproape de capetele tubului... intre vartejuri si capetele tubului pui de exemplu doua dopuri de sticla gaurite :) ... in felul asta vartejurile nu intra in tub.
De un vartej legi linia, de celalalt forfacul.
Capishi? :)

Cam asa:

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

35

miercuri, 20. august 2014, 20:50

La noi la magazin este un fel de varf pentru lansete dar e din fibra plina. Nu are alta ce sa aiba o gaura in el. :doaaamne:


Salut,
Dute la magazine gen Praktiker, Baumax si cumpara fir de bambus folosit pentru "flori", este foarte ok, bile de polistiren gasesti intre 2-5 lei in magazinele cu decoratii florare( pe str. Rovinari) sau chiar in centru la tipografie unde mai nou se fac si decoratiuni 3D din polistiren.
:ciao:

LE.
Tubul PVC prezentat de colegul forumist este ceea mai simpla si ieftina solutie ! Am vazut la multa lume si este foarte eficient ;)

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 21. august 2014, 16:35

Salut Kzoli. Ms , asta vroiam eu sa stiu. Am sa ma duc la sfarsitul saptamanii si o sa ma uit. Ms de sfaturi, si fire intinse! :bucuros2:

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 21. august 2014, 16:40

Da dar problema cu tuburile acestea e ca e gros pe dinauntru, si nu este bila de cauciuc asa mare cat sa-l astupi, si in acest fel toata montura o sa-ti joace dute/vino.


Nu inteleg ce vrei sa spui cu "bila de cauciuc asa mare" si nici ce vrei sa astupi... poate vorbim de lucruri diferite :nunteleg: ... repet, eu folosesc tuburi de instalatii cu diametrul exterior de 11mm (cred ca sunt si ceva mai subtiri) pentru montura "os" cu doua plutitoare iar montura functioneaza foarte bine.

Poti sa treci un fir textil gros prin tub iar la capete legi doua vartejuri mari, aproape de capetele tubului... intre vartejuri si capetele tubului pui de exemplu doua dopuri de sticla gaurite :) ... in felul asta vartejurile nu intra in tub.
De un vartej legi linia, de celalalt forfacul.
Capishi? :)

Cam asa:



Da, foarte faina montura. Singura problema e ca tubul pe care l-am luat eu e mult mai gros decat acesta, dar ai scris ca diametrul este 11mm... poate mi se pare mie, nu stiu. Sincer pe al meu nu l-am masurat , dar la magazin asta era cel mai subtire.
Din curiozitate, cati cm are toata montura? Si este vre-o regula la cat de lunga sau scurta trebuie sa fie?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 24. august 2014, 16:40

Lungimea monturii din poza este de 90cm.
Cu cat forfacul este mai lung deci adancimea la care se vrea pestele este mai mare, cu atat tubul trebuie sa fie mai lung.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

39

marți, 30. decembrie 2014, 20:59

Plictiseala mare,afara frig,-1 6..asa ca mam pus pe facut monturi :zambet: ...
si o poza de ansamblu cu monturile mele de stationar :zambet:

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 30. decembrie 2014, 21:02

Wow, asta da colectie! Bravo! :bravo: Ce zici in loc de varnisul acela verde se poate pune shrink tube?
P.S. De unde ai procurat plutele de grund? Si ce gramaj au?