Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »sandy-somn23«

Răspunsuri: 8

Membru din: 22. iunie 2014

Locație: buzau

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 6. iulie 2014, 19:48

poze monturi

forum e foarte greu [ca incepator ma descurc foarte greu ] :gandesc: , de regula sunt explicate monturile dar pozele pot ajuta mai mult...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 6. iulie 2014, 19:58

forum e foarte greu [ca incepator ma descurc foarte greu ] , de regula sunt explicate monturile dar pozele pot ajuta mai mult...
...............mai cauta si la filme !!! ................ :)
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »sandy-somn23«

Răspunsuri: 8

Membru din: 22. iunie 2014

Locație: buzau

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 6. iulie 2014, 20:38

poze monturi

o sa stau parcat :idee: , nu mai plictisesc profesionisti :limba: , vad cum o sa ma descurc pe viitor :bucuros2: :pauza: :bucuros2:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 6. iulie 2014, 20:54

nu mai plictisesc profesionisti
atuci na un cocalar :ochi: ...........
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 7. iulie 2014, 07:19

Salut Cornel,
de ce crezi ca plictisesti "profesionistii"? Nu, deloc, cred ca sunt multi care abia asteapta sa dea o mana de ajutor cu explicatii si poze. Insa trebuie sa fi mai explicit in ceea ce doresti! Vrei o poza cu montura "X" sau "Y", trebuie sa ceri. Schite cu monturi gasesti si pe pagina Pescuit la somn
De acolo putem dezbate mai departe monturile cu poze, chiar si cu video, lamuri neclaritatile.

In alta ordine de idei... pe forum sunt deja f multe poze si explicatii detailiate, insa sunt imprastiate. Daca te intereseaza in mod deosebit o montura anume, sau o montura ptr o situatie anume, trebuie sa ceri infaormatiile, sa intrebi. Uita-te de exemplu la subiectul despre montura os. Acolo unde se cere, se posteaza poze si detalii suficiente. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »sandy-somn23«

Răspunsuri: 8

Membru din: 22. iunie 2014

Locație: buzau

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 9. iulie 2014, 11:49

o montura pt pescuitul de pe mal , poate arata careva ?? :buaaaah: :buaaaah: :gandesc:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 9. iulie 2014, 21:39

Uite o filmare. 2. Montura de grund cu pluta - pescuit la somn.MP4 - YouTube

Cel mai eficinet este sa intri la sectiunea Home a acestui site si gasesti multe raspunsuri la intrebarile tale

Metode: la grund cu plumb si la grund cu bolovan

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 12. iulie 2014, 01:12

Daca s-ar consulta forumul de la "mama lui " adica de la inceputul lui , cine are rabdare si stiinta, s-ar mai imputina subiectele care se repeta!

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 25. iulie 2014, 14:09

O pontura pentru lipitori cu pluta de grund,pun 4-5 lipitori


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 28. iulie 2014, 10:03

Montura pe care o folosesc in momentul de fata la clonc:
»Eugen« a adaugat urmatoarele poze:
  • IMG_0336.JPG
  • IMG_0337.JPG

Răspunsuri: 22

Membru din: 15. mai 2013

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 28. iulie 2014, 21:14

Arata foarte bine. Ce marime sunt carligele si ce "marca" ?
Poate ar fi interesanta si o poza cu ele incarcate cu momeala gata de ... "lupta".

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 29. iulie 2014, 06:21

Arata foarte bine. Ce marime sunt carligele si ce "marca" ?
Poate ar fi interesanta si o poza cu ele incarcate cu momeala gata de ... "lupta".


4/0 Maruto carligele si 4/0 4X WMC ancorele
»Eugen« a adaugat urmatoarea poza:
  • IMG_0330.JPG

13

miercuri, 6. august 2014, 15:16

Montura ptr tipar/anghila cu forfach de 0,9mm mono (tiparul/anghila se agatza de spate,in piele cu carabina carligului)


Pluta de grund(mono 0.9mm)

Monturi stationar cu peste viu(la copac/geamandura)













Cand pescuiesti in curent este indicat sa intzepi pestele momeala in acest fel(de nari...trilingul in spate/coada)

14

miercuri, 6. august 2014, 15:24

Rog un moderator sa "indrepte" pozele de mai sus :zambet:
Foloseste carlige si ancore in functie de marimea somnilor tinta si de pesti momeala.
Distanta dintre ancore si carlige o ajustez-i in functie de marimea pestelui momeala :bravo:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 6. august 2014, 18:14

Tuburile acelea de silicon nu se pun numai la monturi cu monofilament?Pentru a proteja nodul.

16

miercuri, 6. august 2014, 18:27

Tuburile acelea de silicon nu se pun numai la monturi cu monofilament?Pentru a proteja nodul.

Nu,eu le folosesc si la textil,fiind firul gros si rotund,strans impletit,pe ancora risti sa se desfaca nodul,plus ca si montura arata mai bine :zambet:...nu incurca cu nimic,chiar ajuta,tine nodul fara nod strans :bravo:
Uite ..si Stefan Seus de la BlackCat foloseste la fel in minutul 3 din video
Video
-

Video


Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 6. august 2014, 19:41

Da,si eu mi-am pus comanda la 4 pliculete de furtunas de la Black Cat,dar ma gandeam sa pun numai pe monturile cu monofilament...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Bran« (6. august 2014, 19:53)


Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 7. august 2014, 09:31

Nu ti se pare ca moare mai repede pestele daca il intepi de atatea ori? Eu ii pun un carlig mai mare in gura si o ancora de coada de obicei

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 7. august 2014, 09:50

Eu pun carlig si ancora sau 2 carlige,poti sa pui si 3,carlig si 2 ancore,dar cand folosesti momeala de 1 kg jumate,2...si as intepa tot asa,carligul in nara si cele 2 ancore in burta,sub aripioare,una in fata una in spate.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Bran« (7. august 2014, 09:57)


20

joi, 7. august 2014, 13:31

Nu ti se pare ca moare mai repede pestele daca il intepi de atatea ori? Eu ii pun un carlig mai mare in gura si o ancora de coada de obicei

Monturile din pozele mele sunt ptr. pesti momeala de 30cm,nu cred ca un peste de 30cm moare asa usor,n-am patit-o niciodata