Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 3. iulie 2014, 11:17

prelungirea unui blank

Plecand de la discutiile din topicul Xzoga G66, dat fiind faptul ca tocmai am in lucru un bat cu prelungire, am decis sa deschid un topic despre operatiunea asta .
O sa pun aici etapele prelungirii cu implicatiile pe care le are operatiunea asta. Daca si in ce masura merita prelungit un blank decide fiecare pentru el insa, din punctul meu de vedere incepe sa merite doar de la un castig de lungime de la 15 cm in sus. In cazul de fata avem un bat de jig de somn plaja de aruncare 2-4 oz (56-112g) actiune rapida de 6 picioare dar masurat 180cm. Batul va fi prelungit cu 33 cm pana la 2,13m .

Ca idee, ca sa intelegeti mai usor cam ce urmeaza, aveti atasat o schita facuta de Anem in baza explicatiilor pe care i le-am dat ,pe cand discutam de un XZoga prelungit .
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • dim.jpg (102,09 kB - 59 ori coborit - ultima oara: 21. noiembrie 2018, 09:30)

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 4. iulie 2014, 11:17

Se ia una bucata blank si se masoara dupa care se cantareste bifandu-se pe rand urmatorii parametrii : diametru , grosime in carne (se masoara in mai multe puncte si se ia o medie) , lungime si greutate dupa cum se poate vedea in poze. Se verifica si actiunea si puterea batului totodata dar asta nu se mai vede in poze :zambet:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • diametru.jpg (93,85 kB - 31 ori coborit - ultima oara: 18. octombrie 2018, 18:54)
  • greutate.jpg (127,98 kB - 21 ori coborit - ultima oara: 19. martie 2017, 16:29)
  • grosime.jpg (131,91 kB - 24 ori coborit - ultima oara: 19. martie 2017, 16:29)
  • lungime.jpg (165,45 kB - 25 ori coborit - ultima oara: 19. martie 2017, 16:29)

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 4. iulie 2014, 11:35

Se stabilisete care e lungimea dorita a viitoarei lansete (dupa cum o sa vedeti si-n poze in cazul de fata a fost cu razgandire prima data s-a vrut o prelungire cu doar 20 de cm apoi una cu 30 motiv pentru care apar 2 imbinari ) si se cauta apoi una sau mai multe bucati de tub cu proprietati asemanatoare. Adica se va avea in vedere ca tuburile de carbon sa aiba cam aceeasi conicitate, aceeasi grosime in carne , o structura a carbonului cat mai apropiata posibil si actiune si putere cat mai apropiate posibil. Asta pentru ca batul ce va rezulta sa pastreze cam aceeasi tinuta generala ca a blankului pe care e construit fara a avea un cotor prea puternic care sa puna in pericol blankul si fara a avea un cotor prea slab care sa cedeze sau prea "moale" si sa se indoaie mai intai cotorul si apoi blankul in sarcina.
Dupa ce s-au gasit bucatile de carbon se curata (de lac, vopsea sau ce-o mai fi pe ele) , se masoara(de 10 ori :gandesc: ) , se taie (odata fara :doarecapu: ) si se cantaresc . :zambet:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_8199.jpg (99,99 kB - 21 ori coborit - ultima oara: 21. noiembrie 2018, 09:31)
  • grosime prelungire.jpg (74,86 kB - 21 ori coborit - ultima oara: 19. martie 2017, 16:30)
  • IMG_8174.jpg (103,64 kB - 23 ori coborit - ultima oara: 19. martie 2017, 16:30)

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 4. iulie 2014, 11:40

Dupa ce s-a decis ca absolut totul e ok si corespunzator, se prepara rasina si se trece la lipit de la interior la exterior verificand permanent lungimea iar la final se mai face si o cantarire .
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • lungirea.jpg (178,89 kB - 24 ori coborit - ultima oara: 21. noiembrie 2018, 09:31)
  • IMG_8146.jpg (151,44 kB - 25 ori coborit - ultima oara: 21. noiembrie 2018, 09:31)

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 4. iulie 2014, 11:45

la final se asaza pe blankul rezultat restul de componente ale manerului pentru o prima imagine asupra viitoarei lansete :zambet:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • calyber 2.jpg (131,7 kB - 51 ori coborit - ultima oara: 21. noiembrie 2018, 09:32)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 4. iulie 2014, 12:00

misto lanseta si explicatile pot fi de folos oricui are idei de a isi prelungi vreodata un blank ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 4. iulie 2014, 12:51

Da, mi-am permis sa-ti "fur" proiectul :zambet: :noroc: si sa-l adaptez la nevoi pentru ca mi-a placut suficient de mult incat era cat p-aci sa te las fara XZoga cand am finalizat-o :zambet: si pe de alta parte foregripul mai lung ascunde bine prelungirea :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 4. iulie 2014, 13:38

Da, mi-am permis sa-ti "fur" proiectul :zambet: :noroc: si sa-l adaptez la nevoi pentru ca mi-a placut suficient de mult incat era cat p-aci sa te las fara XZoga cand am finalizat-o :zambet: si pe de alta parte foregripul mai lung ascunde bine prelungirea :ochi:


imi place si mie tare mult lanseta si daca vreodata va urma vreo alta lanseta probabil ca va fi pe acelasi concept. fore-grip-ul lung la lansetele puternice sunt de parere ca te ajuta mult de tot in timpul drilului, mai ales atunci cand distanta de la fundul lansetei la piciorul mulinetei este la fix croita pentru mana ta.

ps: cat despre partea cu "furatul" :rizi: :rizi:rizi: ... si eu m-am inspirat din mai multe chestii gasite pe net doar ca am preferat-o complet neagra ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare