Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 7. iulie 2014, 13:42

Un bat mai bun nu o sa ti aduca mai multi pesti.Daca prind trei salai cu Phenix M1,tot trei o sa prind si cu Shimano Yasei sau Daiwa Exeler.Recunosc cavsunt niste jucarii ,dar sunt niste jucarii frumoase.As alege de fiecare data un bat high end deasupra unuia obisnuit,pana la urma frumusetea pescuitului sta in detalii.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 7. iulie 2014, 14:10

Lansetele erau de serie, Shimano Speedmaster de 3 m si a mea de 2,7 m, cu act de 50-100gr (ranga)

O super lanseta, o am si eu si o pescuiesc tot la salau... modelul din 2010... dar se descurca onorabil si cu mustaciosi adolescenti (sub 1,76m) :zambet:

Zorane, pescuiai totusi cu o lanseta relativ OK, nu cu una moale cu care sa nu simti mai nimic. am avut lanseta ta in mana si dupa cum ti-am zis si atunci, mi-a placut mult de tot (eu as da cu ea la somn )

Am pescuit f des cu SpeedMasterul dedicat dupa somnici... inclusiv voblere, imi place ca, fata de alte lansete, lucreaza foarte frumos, progresiv (in drill)

pana la urma frumusetea pescuitului sta in detalii.

Nimic mai adevarat... langa Stelluta SW sta si Ecusima... dar parca una din fetele astea ma inspira mai mult :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

43

luni, 7. iulie 2014, 14:13

:) Eu atat va spun..cat mananca bine ,aproape orice lanseta e buna..Cand nu mananca bine, o lanseta ''pursange'' face diferenta.Am vazut-o nu o data..dar fiecare e liber sa creada ce doreste..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 7. iulie 2014, 14:39

:) Eu atat va spun..cat mananca bine ,aproape orice lanseta e buna..Cand nu mananca bine, o lanseta ''pursange'' face diferenta.Am vazut-o nu o data..dar fiecare e liber sa creada ce doreste..[/quote

Total de acord cu Gigi :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 7. iulie 2014, 15:15

Apai nu ai cum sa nu fi de acord cu Gigi la ce a scris ...Si cum pestele mananca tot mai rau si mai aiurea ...e bine sa te gandesti pe ce dai banii.Daca-i ai ,normal. Daca nu-i ai te gandesti de doua ori...

Pescuitul la gume ,la salau , este dupa parerea mea poate cel mai tehnic pescuit la spinning .In Romania. O scula buna te scoate in fata! Mai ales daca ne referim la lanseta. Cand zic o scula buna ,nu inseamna neaparat scumpa! Inseamna adaptata locului si conditiilor de pescuit! Si ,binenteles,temperamentului si stilului pescarului. E drept ca lucruri scumpe si proaste am mai vazut ,insa ieftine si bune ...mai greu,dar sunt! :bravo: Daca mai vorbim si de detalii , eclar ca jucariile sunt pentru copii mari :rizi:

Ps: acum 20 de ani rupeam efectiv salaul pe Mures cu un telescopic de 2,40 DAM ,o mulineta Dam si un monofilament tot ...Dam :buaaaah: Un ansamblu "bleg" tare pentru gume pe Mures. Doamne da ce mai prindeam! Acuma am "evoluat" in scule pentru a mai ciupi cate unul .Greu. Pe zona mea vorbesc. Cu comboul de acum 20 de ani nu prea cred ca i-as ciupi nici pe aia... :nunteleg:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 7. iulie 2014, 15:59

Acum vreo 2 veri m-am dus la Mures cu un amic,pescar de competitie..
Era prin septembrie..canicula,Muresul mic..
Eu o percepeam ca ''nu manaca deloc''..si iesisem mai mult ca sa nu stau in casa..
Aveam o lanseta moderata pt. woblere cu mine si un st. croix fast LTB Mesium,pina in 18 gr.Firul...ca aici era chichita..eu aveam obisnuitul powerpro de 10 lb..Usor umflat de la uzura,insa rezistent..

Amicul meu avea un st. croix legendelite extrafast pina in 18 gr,si un fir japonez extrem de subtire si foarte vulnerabil la abraziune.Genul pe care nu il vrei pe Mures ori Dunare..

Ia ghiciti cum papau salaii??Pai era mal de piatra ,piatra pe vad si trebuia sa dai in sus ,paralele cu malul si sa vii odata cu curentul..Inuman..Curentul prinde peste fir si iti baga jigul in pietre,burta firului se accentueaza, nu simti nimic, iar atacurile eru tatonari discrete care daca le-as compara cu niste zgomote, ar fi fost ca niste soapte in mugetul unei furtuni de vara..Practic salaii stateau dupa bolovani si culegeau doar ce le trecea prin fata nasului adus de curentul apei..la prezentarile clasice,in dinti de fierastrau sau trasee linire cu cozi falfaind nici vorba sa puna botul..

Cand amicul meu o zis ca..'' linga pietroiul ala mi-a dat un salau'',am zis ca face pe interesantul..Io nu simteam nimic..dect pietroaiele si atat.La lansarea urmatoare , exact unde la tatonat salaul ala, io dat din nou.De data asta o fost pe faza si o dus la mal unul de vreo 3 kile..Am vazut in seara aia, 3 salai in jur de 3-4 kile,plus unul mai mic de vreo 2 kile..Eu nu am prins nimic...Nu am simtit decat un singur tac, ratat cu gratie, desigur....Amicul mei lasase vreo 10-15 jiguri, dar prinsese 4 pesti frumosi ...toti au plecat inapoi.Am ramas socat..nu mi-a venit sa cred ...un varf foarte rapid si un fir foarte subtire au facut efectiv diferenta...De atunci nu mai zic niciodata ca ''n-a mancat''...pentru ca de fiecare data mananca, numai ca nu stim noi ce trebuie sa facem..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 7. iulie 2014, 16:06

De atunci nu mai zic niciodata ca ''n-a mancat''...pentru ca de fiecare data mananca, numai ca nu stim noi ce trebuie sa facem..

Au. :rizi:
Perfect de-acord. cred ca-i valabil la toate speciile. sau cel putin aproape la toate. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 7. iulie 2014, 16:07

nu mi-a venit sa cred ...un varf foarte rapid si un fir foarte subtire au facut efectiv diferenta...De atunci nu mai zic niciodata ca ''n-a mancat''...pentru ca de fiecare data mananca, numai ca nu stim noi ce trebuie sa facem..


Exact... La conditiile particulare se vad mici detalii , dar care fac diferenta... si e valabil si la pescuitul marlinului, si al obletelui si somnului...
Am patit similar cu un prieten (incepator total) eu in rol de profesor.... sa mergem la un lac si sa prindem aproape umar la umar, eu 40 de salai (1 -3.5kg) - el 31 (data exacte), o zi atat de buna , ca amicul a spus ca pescuitul la salau de fapt e foarte simplu... :zambet: ce mare scofala!
Au trecut multi ani si acest prieten de-al meu nu s-a mai aintlanit cu 31 de salai/partida..si cred ca nici cu 10... pentru ca nu mereu gasim locul cu cozonaci si prajituri :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

SorinM

Biban

  • Autorul acestui subiect este »SorinM«

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 8. iulie 2014, 12:06

Inainte de a da cu banu bine ziceti ca trebuie sa scutur cat mai multe. Mai un pic si plec in concediu ( nu ca si altii, in concediu la pescuit), asa ca achizitia se amana pana dupa 1 Aug .
Sper sa fac cateva lanseuri saptamana viitoare cu o Megabass Racing Condition World Edition RCS-702M 2,13 mt , 7-28 , fast , proprietarul se lauda cu sensibilitatea ei dar, depaseste bine bugetul.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 8. iulie 2014, 15:01

Apai de la Exceller la Megabass nu-i decat un pas...Cam ca ala a lui Neil :rizi:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 8. iulie 2014, 15:09

Apai de la Exceller la Megabass nu-i decat un pas...Cam ca ala a lui Neil :rizi:

Analogie auto:
Exceler fiind Logan iar Megabass, Audi. Dar amandoua fac acelasi lucru... placerea insa s-ar putea sa difere :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

SorinM

Biban

  • Autorul acestui subiect este »SorinM«

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 8. iulie 2014, 16:25

Cat se poate face test drive profit! Ps. Am o cunostinta care vinde masini : minim 10 in stoc . De cele Mai multe ori este sunat pentru cele ieftine, dupa vizionare clientul pleaca :zambet: cu una mai scumpa.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

53

marți, 8. iulie 2014, 17:34

Cat se poate face test drive profit! Ps. Am o cunostinta care vinde masini : minim 10 in stoc . De cele Mai multe ori este sunat pentru cele ieftine, dupa vizionare clientul pleaca :zambet: cu una mai scumpa.



E normal...
Acuma uite sfatul meu ,de data asta serios si implicat :ochi: : daca ,spun daca, crezi ca vei pescui mult la salau la gume,daca iti place acest stil de pescuit ,strange din ... si ia ceva de calitate! Altfel ,in maxim 6 luni vinzi Exceler-ul (sau ce cumperi de 2-300-400 lei) si iti cauti bat! Bine xcelerul il vei vinde la jumate pret ,ca asa e cu sculele ieftine.Si uite asa pierzi bani! Si de o scula scumpa te plictisesti ,insa mai greu si are pret la revanzare...vezi Logan si Audi :) Si macar iti inveti mana de la inceput pe "simturi".

Daca insa pescuiesti doar o duminica din patru la salau ...Excelerul ala e scump! :noroc:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 8. iulie 2014, 18:09

Asta cam asa-i :ochi: .
Pe bete bune merita sa dai banii in doua situatii : cand ai nevoie de ele si le exploatezi din greu sau cand vrei sa-ti satisfaci una din micile placeri ale vietii si vrei o scula care sa-ti fi drag sa o pescuiesti chiar daca iesi doar din an in paste. Poate e ciudat ce spun avand in vedere ca printre altele ma ocup si cu facutul de lansete custom (considerate in general scumpe ) si prin urmare ar trebui sa le promovez insa adevarul e ca un pescuit se poate face destul de bine si cu o lanseta mediocra daca mana si tehnica e buna. Poti sa ai lanseta lu' peste prajit daca mana e de lemn sau daca pescuiesti unde nu-i peste (adica in alt loc decat cel in care e cantonat sau vaneaza).
Recomandari pentru lansete mediocre sunt greu de dat ca sa fie si general valabile pentru ca fiecare pescar are stilul si locurile lui pe de o parte si pentru ca tot fiecare a facut in scurt timp pasul la nivelul urmator dupa ce si-a identificat nevoile.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 9. iulie 2014, 00:20

Si de o scula scumpa te plictisesti ,insa mai greu ...


Problema e ca ne plictisim si vrem sa le incercam pe toate in speranta ca vom descoperi ,,batul magic"le vindem,cumparam altele,le vindem si
pe astea,cumparam din cate un model care le-am vandut inainte si ne-a placut si tot nu ne decidem...
Asta e cu pescuitul,oferta e asa de mare ca e foarte greu sa te decizi pe care o vrei...care e cea mai buna???
Greu de spus,toate sunt bune atat cat ne folosim de ele si suntem multumiti...

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

56

sâmbătă, 12. iulie 2014, 01:29

Pe dunare, lansete senzitive, de gramaj mare, pentru adincimi si curenti in consecinta, Greu de dat sfatuti mai multe , pt. ca cind apar si mustaciosii mai mari, cum mai patim cate o data, nu se mai reactioneaza la un tac, ci muscatura este "profunda" , Contra puternica si lupta se da conform ......etc, si etc, ...si doamne ajuta daca ai numa scule de salau. Basca am mai patit sa intre cate un fitofag "luat de buza ", nu stiu ce vor astia de la mine, ca eu altceva caut. Pe astia i-am sarat afumat si papat dreapt pedeapsa pentru devieri de comportament.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

57

duminică, 13. iulie 2014, 16:04

Vreau si eu un bat deoarece m-am suparat pe asta pe care-l am... :rizi: .
Io nu-s vreun mare pescuitor de salau pe Dunare in curent/adancimi maricele insa m-am hotarat sa devin... is bine pregatit pana la jig-uri de 20g (inutile in conditiile specificate) insa mai sus am un St.C Premier (PS70HF2) care ma enerveaza... ii si destul de moale (chit ca-i fast) si nu mi se pare nici prea "senzitiv". O sa iau un fir mai bun decat ce am actualmente da` nu asta-i singura cauza.
Am "manipulat" un megabass si mi-o placut da` nici n-as vrea sa dau spre 1000 euro pe-un bat... mai da-l dreq, inchizi o data usa de la masina pe el si gata. :rizi:
Deci imi trebe o lanseta usoara, in jur de 2,1m, extra fast preferabil, foarte "senzitiva" si care sa se potriveasca c-o mulineta pe la 2500 - 3500 (scara Shimano).
Vreau sa folosesc jiguri de la 25 la 45g.
N-am nimic impotriva sa cumpar blank-u` si s-o faca cineva care se pricepe... daca merge din 2 bucati as prefera, daca nu, ma "sacrific" si iau dintr-o bucata. :)
N-am o limita de pret da` as prefera mai ieftin decat mai scump. :rizi:
Apreciez orice sfat pertinent, sa stiu ce sa caut sa incerc. :noroc:

P.S. Apropo de postarea colegului de mai sus, nu ma intereseaza sa pot scoate somni cu batu` asta... io fac parte din categoria pescarilor care considera firesc sa scape pesti, mai ales daca nu constituiau scopu` partidei... :ochi: .

P.S.2 Din ce-am gasit pana acum in topicul curent, am de gand sa incerc Berkley Pulse saptamana asta (692MH 2,06m/15-40gr).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

58

luni, 21. iulie 2014, 20:09

P.S.2 Din ce-am gasit pana acum in topicul curent, am de gand sa incerc Berkley Pulse saptamana asta (692MH 2,06m/15-40gr).

Am testat aceasta lanseta in WE-ul trecut si deoarece am ramas foarte placut impresionat de "prestatia" ei, am cumparat-o.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

59

marți, 22. iulie 2014, 01:28

Sa o folosesti sanatos Informer!!!
Sa ne spui si noua cum se comporta...

SorinM

Biban

  • Autorul acestui subiect este »SorinM«

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

60

joi, 7. august 2014, 15:26

Nu am mai apucat sa testez Megabasu , nici cum nu m-am nimerit cu colegul, a urmat concediu... acum ca m-am intors reiau cautariile. Ieri am reusit cu vechea mea lanseta sa prind doi salai .jig de 11g.
Informer ai reusit sa testezi Barkley Pulse ? Oare cum se comporta pe la 10g.
»SorinM« a atasat urmatoarele fisiere :
  • s1.jpg (185,61 kB - 43 ori coborit - ultima oara: 6. februarie 2018, 20:21)
  • s2.jpg (129,33 kB - 39 ori coborit - ultima oara: 6. februarie 2018, 20:21)