Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 3. iulie 2014, 22:40

Un bat fast este mai tare decat un xtra fast.


Sa nu incurcam actiunea cu puterea ...extrafast e mai rapid ca si un fast si se indoaie mai pe varf deci ajuta mai bine la intepat...

Zamfi,avidul a fost multi ani cel mai vandut bat atat in SUA cat si in Spania si banuiesc ca si in alte tari...imi place mult si mie mai ales cele dintr-o bucata :)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 4. iulie 2014, 07:11

Intr-o zi m-am uitat atent la rastel si m-am intrebat la ce naiba imi trebuie mie 5 lansete acolo?Dupa ce le-am tot chitit vreo cateva zile,am concluzionat ca se cere o remaniere .In contextul asta sa intimplat ca in urma unor combinatii sant posesorul unui blank M1.Asa ca voi face o remaniere in rastel in urma careia voi ramane cu 3 lansete ,care sa imi acopere tot ce trebuie pt. pescuitul cu artificiale.

M1 este o serie destul de recenta a firmei Phenix, un fel de versiunea a doua a Reconului..Cel care mi-a picat in mana este un light pentru apa sarata,care se lauda ca duce de la 3.5 la 10 gr.Asta pe o lungime de 2.05m.Hmmm, luat in mana mi-a fost clar ca la 10 gr. plus naluca sigur nu e la capatul puterilor, asa cum ii sade bine unui saltwater..M-am intrebat daca ii mai imblanzesc putin actiunea ce ar iesi??Asa ca de la 6.9ft l-am dus la 7.3ft(2.2m).Blank-ul gol este mult mai senzitiv decat avid-ul de exemplu,suna ''cu ecou'',cum ar veni..Pe linga asta ,i-am trintit o mandrina fujii tgv ce intra la marele fix pe tubul de carbon,ce are atat rol estetic cat si functional prin capacitatea de a atransmite foarte fidel ce vine pe fir.In teste ,am ramas trasnit cu ce usurinta arunca naluci mici.Actiunea sa transformat intr-un fast progresiv.Ca si aplicatii il vad numai bun de pescuit cu jiguri usoare spre medii,woblere minnow,lipless-uri,cicade mici,kastmaster-uri..pe fire de maximum 10 lb.Asta pentru ca vreau sa exeperimentez mai mult pescuitul cu woblere de mici dimensiuni,mai ales in perioada caniculara cand rapitorii sant maximum de mofturosi..

Am scris toate astea pt. a sublinia cat de mult pot diferi gusturile de la pescar la pescar.Pina nu incerci nu stii ce doresti cu adevarat, si chiar si dupa ani buni de pescuit gusturile, preferintele se schimba, modifica,etc..



'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 4. iulie 2014, 07:21

@Octavian

Nu te pot contrazice in ceea ce priveste descrierea Xfast si fast ...ma refer la cum se indoaie betele .Bine, fastul nu se indoaie de la mijloc ca doar nu-i trecut de 50 de ani! :rizi: Se indoaie asa ...pe prima treime .Alalalt cam asa la un sfert din varf .Insa daca imi spui ca un Xfast este mai placut in drill decat un fast si daca-mi spui ca nu este mai usor sa scapi pestele din xfast ...atunci te contraczic! :ochi: :noroc: Ma rog ,mie imi place fast .Azi maine moderate -fast .Xfast cand eram si eu mai tanar .... :rizi:

Ps: vezi ca sunt glume... :prieteni:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 4. iulie 2014, 07:26

Eu am zis ca M1 e placut in drill,dar M1 nu e un clasic xtra fast.Un xtra fast clasic si mie mi se pare oribil ptr drill

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 4. iulie 2014, 13:25

Blank-ul gol este mult mai senzitiv decat avid-ul


Sunt multe blankuri mai senzitive ca si Avidul dar acesta si-a castigat multi adepti in timp...m-a refer in general ,blankul e usor,puternic,pretul acceptabil,frumos lucrat,mie personal imi place...acuma ca in ziua de azi piata e plina de marci de blankuri, si toate cu tot felul de tehnologi si rasini nu o sa ajungem niciodata sa le
probam pe toate si cum ai spus tu,gusturile se schimba cu trecerea anilor,eu inca sunt de fast,pana cand?? Nu am idee dar momentan imi place fastul..
Un salut.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 4. iulie 2014, 13:38

Si mie la fel,nu cred ca voi da la salau altfel vreodata.....ma refer la gume..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 4. iulie 2014, 13:48

Am uitat sa specific ca era la gume(fastul) la voblere am un G.Loomis mh fast-moderat...

Buna mana de lucru ai Gigi,lanseta arata bestial :bravo:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »suli« (4. iulie 2014, 13:55)


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 4. iulie 2014, 17:21

Multumesc..problema e ca nu am timp de ea sa ma tin de la cap la coada..desi tare ma arde sa o pescuiesc..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 4. iulie 2014, 19:10

V-am spus despre cat de buna este o lanseta de fibra de sticla in pescuitul salaului?
Mvaaai... :zambet: rateuri? ce-s alea? X-Fast? ce-i aia? vreun stil de dans disco probabil... Pescui frecvent cu o lanseta de fibra de sticla... SkeetReese portocalie de 1-1/2Oz, pfff o incantare... salau, avat... stiuca... E foarte buna si cand nu trage ;)
Hai week-end placut si fire intinse! :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 5. iulie 2014, 06:03

Daca imi spui ca dai cu mono, :) fac cu inima..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 5. iulie 2014, 08:00

Daca imi spui ca dai cu mono, :) fac cu inima..

Nu cu mono... cu mono am pescuit foarte rar... si pe balti ciufute... Pescui cu textile.. cat mai subtiri, iar ce-mi place la sticla e intarzierea cu care se realizeaza inteparea, plus faptul ca pe drill nu scapa pesti... Cu sticla pot sa dau si cu carlige mai subtiri, fire subtiri; blancul amortizeaza din socuri...
In general la sticla jigul e proptit mai adanc decat la carbon..iar in zilele cand papa slab si ratez pe carboane, sticla face diferenta intre cativa salai scosi sau cateva rateuri :bucuros:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 5. iulie 2014, 08:15

Lungime 2,4--2,7. Buget 100 euro.
Voi sunteti profesori si stiti ce vreti , bete belite, inele cu picioare..k ,ozuri, picioare ... pf....
Eu fiind incepator inca nu stiu ce vreau, sau stiu : unul universal .
...............incepatorul a primit informatiile necesare pentru a deveni un foarte bun INCEPTOR acu totul depinde de tine :nunteleg:
si hai cu prima poveste :ochi: .
...ps.....ce bat ai luat?
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 5. iulie 2014, 15:03

Daca imi spui ca dai cu mono, :) fac cu inima..

Nu cu mono... cu mono am pescuit foarte rar... si pe balti ciufute... Pescui cu textile.. cat mai subtiri, iar ce-mi place la sticla e intarzierea cu care se realizeaza inteparea, plus faptul ca pe drill nu scapa pesti... Cu sticla pot sa dau si cu carlige mai subtiri, fire subtiri; blancul amortizeaza din socuri...
In general la sticla jigul e proptit mai adanc decat la carbon..iar in zilele cand papa slab si ratez pe carboane, sticla face diferenta intre cativa salai scosi sau cateva rateuri :bucuros:


Eu cu sticla nu reusesc sa intep nici unul...la bass o scuipa imediat si nici macar nu detectez ca a inghitit-o,cu carbon si textil simt tot ce sa intampla si intep imediat,e adevarat ca drillul cu sticla e o placere,faptul ca pescuiesc texas 90% cu cirligul ascunc in guma e nevoie de un fast si textil...daca nu, nu reusesti sa intepi corect,la jig normal e alceva,cirligul e afara si nu e nevoie de o intepare prea puternica...
Dar fiecare are mana lui si pescuieste cum crede el si cum se simte mai bine,asa ca nu exista nici o regula ..
Un salut.

SorinM

Biban

  • Autorul acestui subiect este »SorinM«

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 5. iulie 2014, 21:54

...ps.....ce bat ai luat?


Sunt in ceata dupa discutiile starnite.
Am vazut salai la telescopica din piata la care pescarul nu cred ca stia nici in ce plaja de aruncare este lanseta. Experienta si mana pescarului cred ca fac 75 % din toata treaba.
Daca o fi xtra fast sau.... si voi avea rateuri, scapari in dril asta este, pot sa spun povestea cu monstul de mai multe ori :zambet:
Imi sta gandul la batul recomandat EXCELER 802HFS 2.40M.14.42G poate ca este si singurul pe care l-am si scuturat.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 6. iulie 2014, 08:20

Sint situatii distincte..cand mananca bine poti sa prinzi cu orice lanseta.Cand nu manainca bine incep a lucra'' piticii pe creier''..Parerea mea pur personala este ca atunci ''cand nu maninca bine''salaul doar bruscheaza naluca cu botul , ori o musca usor ejectind-o rapid.Spun asta pentru ca am vazut mai demult pe cand eram copil si era peste in apele noastre, pe Ghioroc , un salau la 3-4 kile care se ''juca '' pur si simplu cu o babusca cat palma care plutea la suprafata cu burta in sus..Ii dadea tircoale,o prindea cu gura,o ejecta,iar ii dadea un bobirnac...Pina i-am intrerupt io distractia cu o lingura ruseasca,de care o fugit zici ca o vazut pe dracu'..Ce mi sa parut frapant a fost faptul ca desi o prinsese de multe ori cu gura, babusca nu avea nici o muscatura pe ea, nici un solz clintit de la locul lui.Cred ca salaii au astfel de momente cand doar tatoneaza usor naluca, nu vor sa o inhaleze doar o gusta, o ciocane..am patit-o de multe ori..Contactul foarte scurt cu naluca , parerea mea, este ca cere reactii foarte rapide,acestea cer fir subtire si lanseta senzitiva,firul subtire o lanseta nu foarte puternica ..Aveam un avid extrafast medium light,care indeplinea aceste cerinte si imi era foarte util mai ales iarna sau vara pe canicula..acuma i-am gasit inlocuitor..sa vedem ce o fi..

Cu sticla nu o sa ma impac ever..am avut una facuta de mine,am prins salau la wobler,si avat dar..nu sa lipit de mine..asta e..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 7. iulie 2014, 12:06

...ps.....ce bat ai luat?


Sunt in ceata dupa discutiile starnite.
Am vazut salai la telescopica din piata la care pescarul nu cred ca stia nici in ce plaja de aruncare este lanseta. Experienta si mana pescarului cred ca fac 75 % din toata treaba.
Daca o fi xtra fast sau.... si voi avea rateuri, scapari in dril asta este, pot sa spun povestea cu monstul de mai multe ori :zambet:
Imi sta gandul la batul recomandat EXCELER 802HFS 2.40M.14.42G poate ca este si singurul pe care l-am si scuturat.


Plecind de la parerea personala ca, acolo unde este salau, se prinde salau, indiferent de cit de bun sau de incepator este pescarul, cred ca o lanseta normal, “ranga” de serie, isi face bine treaba ptr inceput, si nu trebuie sa fie o bagheta fermecata high-end americana.
Pe langa Daiwa Exceler cred ca mai poti lua in mana si un Shimano Yasei, sau un Sportex (Black Pearl), sau Fox (Rage Ultron), toate lansete de serie care se preteaza la pescuitul salaului cu gume, si cu care, iti spun sigur, chiar si incepatorii prind salau (cel putin cu ultimele 2 lansete cunosc 2 persoane care anul acesta au inceput sa dea la salau pe Dunare si au déjà citiva zeci de salai prinsi).

De ex, cind am fost prima data la pescuit de salau cu jigu’, fiind incepator absolut, am prins aprox la fel de mult ca si “profesorul” de langa mine. In schimb, am avut mai multa actiune, adica, uneori lansam de 2-3 ori si aveam repetate tzacuri, insa pina la urma tat il luam. “Profesorul” nu a avut nici un rateu, tzacu’ si pestele, dar la final a fost parca cu 1 peste in fata mea. Lansetele erau de serie, Shimano Speedmaster de 3 m si a mea de 2,7 m, cu act de 50-100gr (ranga) :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

SorinM

Biban

  • Autorul acestui subiect este »SorinM«

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 7. iulie 2014, 12:16

Cred ca trebuia sa se numeasca lanseta de jig. Ieri am prins pe Timis primul meu avat mai sanatos (pe la 1kg) pe un jig de 7g la un kopyto de 7,5 alb cu spate rosu.
Daca este par si sa zicem 40-80g , nu lanseaza bine gramaje mici, sensibilitatea cu aceste gramaje mici nu are de suferit ?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 7. iulie 2014, 12:21

[.....]
Daca este par si sa zicem 40-80g , nu lanseaza bine gramaje mici, sensibilitatea cu aceste gramaje mici nu are de suferit ?


are clar de suferit plus ca iti nenorocesti tot drilul pe care l-ai fi putut avea cu un echipament dimensionat corespunzator. eu unul chiar nu vad cum s-ar putea pescui cu o lanseta de genul aleia cu un jig de 7g de exemplu ... sau chiar si 10.

Zorane, pescuiai totusi cu o lanseta relativ OK, nu cu una moale cu care sa nu simti mai nimic. am avut lanseta ta in mana si dupa cum ti-am zis si atunci, mi-a placut mult de tot (eu as da cu ea la somn :rizi: ). sunt anumite lansete care sunt atat d emoi incat iti este imposibil sa prinzi salau, decat eventual din greseala ca iti ramane agatat.

Sorine, daca nu te grabesti cu lanseta, incearca sa pui mana pe cateva bete diferite si vezi care iti pica tie mai bine in mana.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 7. iulie 2014, 12:22

am prins aprox la fel de mult ca si “profesorul” de langa mine. In schimb, am avut mai multa actiune, adica, uneori lansam de 2-3 ori si aveam repetate tzacuri, insa pina la urma tat il luam. “Profesorul” nu a avut nici un rateu, tzacu’ si pestele, dar la final a fost parca cu 1 peste in fata mea.



Zoran ...acuma m-ai bagat pe mine in ceata :rizi: Cum de ce? Pai daca tu ,incepatorul :) , aveai mai multa actiune decat maestrul :ochi: (actiune in sensul real ,adica chiar aveai atacuri nu doar impresii !) ceva nu era in regula : ori esti tu extrem de norocos (ma indoiesc ... :gandesc: ) ,ori ,nativ ,pescuiai foarte bine la salau ,ori profesorul ,desi nu rata tzacul , dadea rau- gume nepotrivite/culori/mod de pescuit si nu provoca atacuri ... Pentru ca in mod normal cel care provoaca mai multe atacuri pescuieste corect! Ca mai ratezi ,deja poate tine si alti factori nu de "maestrie" ...

Asa ca eu nu mai inteleg :rizi: Cred ca esti tu prea modest :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 7. iulie 2014, 12:34





Citat de la »Zoran«



am prins aprox la fel de mult ca si “profesorul” de langa mine. In schimb, am avut mai multa actiune, adica, uneori lansam de 2-3 ori si aveam repetate tzacuri, insa pina la urma tat il luam. “Profesorul” nu a avut nici un rateu, tzacu’ si pestele, dar la final a fost parca cu 1 peste in fata mea.



Zoran ...acuma m-ai bagat pe mine in ceata :rizi: Cum de ce? Pai daca tu ,incepatorul :) , aveai mai multa actiune decat maestrul :ochi: (actiune in sensul real ,adica chiar aveai atacuri nu doar impresii !) ceva nu era in regula : ori esti tu extrem de norocos (ma indoiesc ... :gandesc: ) ,ori ,nativ ,pescuiai foarte bine la salau ,ori profesorul ,desi nu rata tzacul , dadea rau- gume nepotrivite/culori/mod de pescuit si nu provoca atacuri ... Pentru ca in mod normal cel care provoaca mai multe atacuri pescuieste corect! Ca mai ratezi ,deja poate tine si alti factori nu de "maestrie" ...

Asa ca eu nu mai inteleg :rizi: Cred ca esti tu prea modest :noroc:


"Profesorul" prinde salai si de 10 kile (pacat..) iar ca numar, chiar si citeva sute pe an (din nou - pacat...) deci nu are cum sa pescuiasca prost. Si atunci cind am fost cu el, am dat cu aceleasi gume. Daca el dadea cu cap de 10 gr, eu pescuiam insa cu 16-18 gr. Daca el ridica jigul din lanseta, eu doar din recuperari din mulineta, mai scurte, mai lungi, mai repezi sau mai incete. E drept ca nu simteam pietricica sau crenguta, dar simteam cind ajungea jos, sau vedeam pe fir.

La tzacurile ratate de mine lansam din nou pe aceasi traiectorie, si banuiesc ca urmatorul tzac era de la acelasi salau. Candva se agata singur :)

Intr-o luna plec in concediu, la Dunare. M-am echipat cu 4 lansete de salau, si vreau sa vad care-i treaba acolo unde este salau. Voi incerca sa pescuiesc si linga pescari cu "arme albe" la salau, ultra fast si high speed, sa vedem ce se intampla, ca si io mi-s putin in ceata cu astea... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com