Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

61

joi, 7. august 2014, 15:35

Informer ai reusit sa testezi Barkley Pulse ? Oare cum se comporta pe la 10g.

Am testat-o la o singura iesire si mi-a placut foarte mult dar am folosit jiguri peste 20g, pt. cele mai usoare folosesc alta lanseta.
O sa merg in weekend la Dunare insa nu stiu la ce si cum o sa dau... sa vedem cum evolueaza apa. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

62

luni, 20. iulie 2015, 16:29

Are cineva experiente cu lansete de spinning Cormoran?
Am 3 feedere Speciland Black, o ULX si o bologneza, si acum as mai lua o lanseta de spinning , pentru... stiuca , avat, salau.. , si as vrea tot Cormoran , (merg in Mahmudia, nu special pentru pescuit, dar as lua si spinningul cu mine daca tot ajung acolo, si ma gandesc ca ULXul meu e cam degeaba pentru Dunare)
Chiar daca anul asta ajung la Dunare , in general pescuiesc pe Olt, deci vreau o lanseta pentru Olt care ocazional (rar) sa mearga cat de cat si pe Dunare ...

ps. nu sunt pescar de spinning, deci nu as vrea sa dau o caruta de bani doar pentru un pecuit doua pe an.

Lanseta Cormoran Black Master Spin 2.10m, 10-40gr :gandesc:
Incepator in pescuitul somnului

Acest răspuns a fost de 4 ori editat, ultima oară de »diccosmin« (20. iulie 2015, 16:45)


Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 21. iulie 2015, 01:17

Eu am avut varianta de 2,40 si am fost foarte multumit de ea. E un bat exceptional din punctul meu de vedere, mai ales pentru stiuca. Eu cred ca 2,10 este bun numai daca il folosesti din barca sau foarte mult de pe maluri unde nu ai loc de lansare, altfel 2,40m e mult mai ok. Pot sa iti spun ca in situatia in care folosesti naluci mai mici de 10 grame, cu exceptie la rotative si cateva oscilante foarte bune, nu prea simti actiunea nalucii. In schimb la aproape orice naluca de peste 10 grame se comporta exceptional.
Chiar pe olt, cu batul meu, acum cativa ani, cand invatam de la un pescar cu mult mai multa experienta, a scos un avat de aproape 8kg. El prinde intr-una eu nimic asa ca m-am apucat de bere si el imi tot zicea ca daca ar avea bat ca al meu... asa ca i l-am dat sa demonstreze...si la o oscilanta de aprox 15g pe care inca o am in trusa a prins un superb exemplar de avat...
Deci pot sa iti spun ca e un bat exceptional si din propria experienta iti spun ca o sa cedeze foarte usor daca ai sa calci pe el :zid:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

64

marți, 21. iulie 2015, 07:48

frumoasa poveste, multumesc pentru parere
:prieteni:
Incepator in pescuitul somnului

SorinM

Biban

  • Autorul acestui subiect este »SorinM«

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

65

marți, 21. iulie 2015, 15:42

Poti incearca TR4 de 2.4m (un pic cam moale pt. salau) Este batul universal care la mine sta permanent in masina, i-l poti gasi second pe la 200ron.

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »SorinM« (21. iulie 2015, 15:51)


Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 21. iulie 2015, 17:02

Daca pescuiesti in zone cu apa nu foarte adanca si unde curentul nu e prea puternic cred ca recomandarea lui Sorin este foarte buna, chiar si la salau, chiar si la celelalte specii... Problema este ca salaul in general il gasesti pe Olt in zone unde apa e cat de cat adanca sau ai si curent, mai ales pe Dunare... Asadar eu consider ca varianta aleasa de tine pe 10-40 e mai potrivita, iar in functie de zonele frecventate pe Dunare s-ar putea sa iti trebuiasca chiar cu putere de aruncare mai mare pentru salau... E doar o opinie...

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 21. iulie 2015, 17:30

Pescuitul pe Olt e prioritar. Cea mentionata de mine de 10-40 are si un pret bun
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

68

marți, 21. iulie 2015, 17:32

Daca nu ai de gand sa dai numai dintre copaci si nu din barca, cred ca ar fi mai ok varianta de 2,40 pentru lanseuri mai lungi...

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

69

marți, 21. iulie 2015, 17:38

Da, am hotarat sa merg pe 2.40. Si nu as vrea sa investesc prea mult pentru ca practic spinning ocazional. Nu am barca,
Incepator in pescuitul somnului

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

70

joi, 19. noiembrie 2015, 16:33

Lanseta Salau

salut !
Mai are cineva o recomandare pentru o lanseta salau pentru dunare ? ma uitamla Berkley Pulse dar pare cam scumpa .

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

71

joi, 19. noiembrie 2015, 20:34

Berkley Skeletor, are inele si blanc bun. L-am avut si merita :prieteni:

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

72

vineri, 20. noiembrie 2015, 11:44

Lanseta salau

Nu cred ca se mai fabrica , nu o gasesc prin RO