Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

luni, 30. iunie 2014, 07:31

pneumatice - marci mai ieftine

Va salut

M-am hotarat sa intru si eu in randul lumii si sa imi iau o barca gonflabila. O voi folosi atat pe lacuri, dar si pe Dunare (strang banuti si pentru un motor termic, de capacitate mai mica), deci cu chila gonflabila. Nu stiu daca voi fi intotdeauna cu altcineva, deci dimensiunea maxima 3 metri, sa o pot manevra si singur. Dar nici mai mica de 2,70.

Cum nu dispun de foarte multi bani (max. 2000 de lei), mi-au atras atentia trei marci comercializate la noi> ADS, STORM si JAGO,

Despre primele doua, comerciantii spun ca sunt importate din Germania. ADS sunt facute dintr-un material compus din 5 straturi, 4 pvc si unul din tesatura dubla din carbon (mi-e greu sa cred la pretul asta)
Despre Storm, cel care le aduce (niste anunturi cam dubioase pe site-uri de comert) spune ca au acelasi material ca si Kolibri si ca ofera certificat de garantie direct de la fabrica, iar in caz de probleme, i-o pot trimite si o trimite el inapoi in Ucraina...cam complicat

Dupa reclama, m-ar opri la un ADS 270 (pe site-ul ala pe care gaseai cumparator) sau ceva second

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 30. iunie 2014, 08:34

Salut!
In mare, toate umflabilele de pe piata, care le 3m lungime au peste 30kg, sunt din material tip sandvich; pvc+armatura textil+pvc, unii 3 straturi altii 5 etc... cu cat mai multe straturi , va fi cu atat mai grea barca.
Eu mi-am facut o barca la producatorul local (KingFisher) 3m, cu material din 3 straturi (pvc+textil+pvc), am cerut sa fie cat mai spartana (fara suporti de vasle, fara marginea anti-val, cu baloanele mai mici 34cm) toate in ideea dea iesi o barca usor de manevrat de o persoana. Astfel ca barca in sacul ei , fara podina , are 21kg, iar cu podina (lambriuri Al si tego de 8mm) se mai adauga inca appx 13kg. Deci barca mea de 3m a iesit la o greutate de sub 35kg, ceea ce este absolut decent.
Ca si pret, am dat pe barca fara podina 2200 lei in 2011. Nu stiu acum cat ar mai fi... dar poti rezolva dand un telefon.

Am mers cu barca asta cu motoare mici, 2,5cp, 5cp iar in ultimele 2 sezoane cu 6cp
Suzuki 6CP pe Dunare - YouTube
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 30. iunie 2014, 14:01

Eu pot sa iti spun despre Jago,
Detin de vreo 2 ani varianta de 320 cu podina de alumiu.

Ca si plusuri tin sa enumar:
- Este o barca ,,croita bine'' baloane mari iti da o senzatie de siguranta
- Podina de aluminiu se monteza destul de usor si fara prea multe ,,injuraturi'' cum imi vad colegii pe malul apei. Eu o instalez singur fara prea multa bataie de cap.
- Destul de stabila cu un motor de 6 cp care il detin, am supus-o la cele mai grele teste inclusiv pe valuri de peste 1 m.

Iar ca si minusuri... aici ar fi un singur si totodata un MARE minus ..... materialul este cam subtire si nu prea rezistent, isi cam face zgarieturi din te miri ce (bine inca nu are nici un petic)
A... si nu ai factura cand o cumperi (cel putin asa se vindea acum 2 ani.)

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 30. iunie 2014, 16:06

Pentru 2 ani niciun petic e bine, sau depinde cat de des iesi in 2 ani.
Eu ies cam de 50ori/an (asta e al 4lea sezon)... si am vreo 3-4 petice... intepaturi..curatat rar barca, si se mai aduna o scoica, 3-4jiguri 6/0... particule de meteoriti etc :D
De Jago am auzit si eu numai de bine, materialul ala aparent subtire (probabil 0.9 sau 1mm) este bun ca tine barca la o greutate rezonabilaDetin de vreo 2 ani varianta de 320 cu podina de aluminiu.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

5

miercuri, 2. iulie 2014, 09:21

Am rezolvat problema, mai mult decat onorabil

Allaroundmarin samba 300

multumesc danmiclau56 !

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 2. iulie 2014, 13:27

Am rezolvat problema, mai mult decat onorabil
Allaroundmarin samba 300
multumesc danmiclau56 !


Ai luat-o sub 2000 RON? :gandesc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 2. iulie 2014, 13:40

Am rezolvat problema, mai mult decat onorabil
Allaroundmarin samba 300
multumesc danmiclau56 !


Ai luat-o sub 2000 RON? :gandesc:

Ma indoiesc ...Numa asa ca omul stie ceva :buaaaah:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 2. iulie 2014, 13:49

Ma indoiesc ...Numa asa ca omul stie ceva

D-aia intreb si io, stiam ca-s mai scumpe alea... da` asa zicea la inceput, c-atat ii bugetul. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 2. iulie 2014, 14:00

Am un prieten care este in aceeasi dilema si I am gasit un Navigator 270, podina alu, chila gonflabila, max 10 cai, 2100 lei.Eu zic ca I bine

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 2. iulie 2014, 16:44

Ai luat-o sub 2000 RON?



Este una pe probarca cu 1700 ron, daca nu o fi chiar cea ce a cumparat-o colegul

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 2. iulie 2014, 16:50

Este una pe probarca cu 1700 ron
:) ...a fost !!! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

12

miercuri, 2. iulie 2014, 16:54

Aia este
Maine ma duc sa o iau, fac un drum pana la pitesti, dar merita efortul, macar vad pe ce dau banii

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 2. iulie 2014, 17:43

Aia este
Maine ma duc sa o iau, fac un drum pana la pitesti, dar merita efortul, macar vad pe ce dau banii

Aaa, acu` m-am prins, nu m-am gandit ca-i second. :)
In orice caz nu-ti recomand sa cumperi o barca din PVC daca-i mai veche de 5-6 ani.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

14

miercuri, 2. iulie 2014, 18:41

Asta e fabricata in 2010, spune proprietarul folosita ocazional, fara niciun defect, tinuta umflata, intr-o hala

Sunt barci de 20 de ani are inca au destula viata in ele. Mai e un anunt cu un metzeller inka ls, in Bucuresti, de 3 metri, care arata destul de bine
Sunt totusi 20 de ani...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 2. iulie 2014, 18:53

Nu vreau sa ma contrazic pe tema asta insa parerea mea (si nu numai a mea) este ca LIPITURILE barcilor pneumatice din PVC se degradeaza in timp, chiar daca barca e nefolosita... personal am testat pe pielea mea acest lucru.
Degradarea nu-i chiar usor de constatat pana incepe sa piarda aer... :).
Exista mai multe tehnologii de lipire a PVC-ului, unele mai rezistente in timp altele mai putin....
Personal n-as cumpara o barca pneumatica veche decat daca ar fi din hypalon.
Insa fiecare dintre noi are dreptul sa-si cheltuiasca banii asa cum crede de cuviinta.
Multa bafta sa ai!
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 3. iulie 2014, 10:19

Durata medie de folosire a unei barci pneumatice din PVC este de 10 ani. Durata vietii este data de tipul si calitatea adezivului folosit precum si de timpul cat a fost tinuta lipitura la temperatura recomandata pentru o sudare corecta. In cele din urma, calitatea si implicit durata de viata a unei barci noi este data de pretul ei. Degeaba arata bine daca a fost construita cu materiale ieftine si adeziv de kko.
Referitor la hypalon, pneumatica pe care o folosesc atunci cand nu am lotca la Dunare, este fabricata in 1984 si ma va mai tine, la cum se prezinta, inca multi ani de acum incolo.
Pretul unei pneumatice noi, import China este dat de:
- pret achizitie la poarta fabricantului (FOB) + comisioane bancare pentru transferul banilor (nu sunt neglijabile)
- transportul pana in tara de destinatie care cuprinde, brut vorbind, transport de la fabrica pana la firma de curierat (shipping). taxe pentru control vamal in tara de expeditie, taxe pentru carantina, taxed pentru depozitat in vederea carantinei, taxe pentru trasnsportul marfurilor in vederea carantinei si dupa aceasta, taxa depozitare, taxa transport (cale ferata, rutier, naval). In tara de destinatie (Romania) apar urmatoarele cheltuieli:
- prestatii portuare
- taxa avizare
- operatiuni vamale (desfacere container,control, carantina) si se plateste DVTZ si DVI
- manipulare marfa
- tot felul de taxe (ISP, ERS, WAREHOUSE)
- taxa vamala corespunzatoare marfurilor importate
- TVA aplicat la: valoarea de achizitie + tot ce inseamna shipping si port + taxa vamala
- transport din port in orasul care este destinatia finala a importatorului

In cazul meu, pentru 4 barci, pe langa valoarea lor la poarta fabricii (FOB) restul cheltuielilor s-au ridicat la 1648 USD (o parte dintre cheltuieli, cele din Romanaia, au fost in Euro si am facut conversia in USD). Toate aceste informatii sunt cat se poate de calde (marti, in sfarsit, imi iau barcile din vama, de aici din Bucuresti).
De fapt, ce am vrut sa spun este faptul ca o barca ieftina la vanzare, importata din China, nu poate fi decat din materiale de o calitate indoielnica => durata de viata redusa. Decat o chinezarie ieftina, mai bine un SH de calitate.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 3. iulie 2014, 14:58

bani (max. 2000 de lei)
1700 RON

Decat o chinezarie ieftina, mai bine un SH de calitate.
............. :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

18

joi, 3. iulie 2014, 17:45

.............
Pretul unei pneumatice noi, import China este dat de:
- pret achizitie la poarta fabricantului (FOB) + comisioane bancare pentru transferul banilor (nu sunt neglijabile)
- transportul pana in tara de destinatie care cuprinde, brut vorbind, transport de la fabrica pana la firma de curierat (shipping). taxe pentru control vamal in tara de expeditie, taxe pentru carantina, taxed pentru depozitat in vederea carantinei, taxe pentru trasnsportul marfurilor in vederea carantinei si dupa aceasta, taxa depozitare, taxa transport (cale ferata, rutier, naval). In tara de destinatie (Romania) apar urmatoarele cheltuieli:
- prestatii portuare
- taxa avizare
- operatiuni vamale (desfacere container,control, carantina) si se plateste DVTZ si DVI
- manipulare marfa
- tot felul de taxe (ISP, ERS, WAREHOUSE)
- taxa vamala corespunzatoare marfurilor importate
- TVA aplicat la: valoarea de achizitie + tot ce inseamna shipping si port + taxa vamala
- transport din port in orasul care este destinatia finala a importatorului

In cazul meu, pentru 4 barci, pe langa valoarea lor la poarta fabricii (FOB) restul cheltuielilor s-au ridicat la 1648 USD (o parte dintre cheltuieli, cele din Romanaia, au fost in Euro si am facut conversia in USD). Toate aceste informatii sunt cat se poate de calde (marti, in sfarsit, imi iau barcile din vama, de aici din Bucuresti).
De fapt, ce am vrut sa spun este faptul ca o barca ieftina la vanzare, importata din China, nu poate fi decat din materiale de o calitate indoielnica => durata de viata redusa. Decat o chinezarie ieftina, mai bine un SH de calitate.


in 2008 am vorbit cu o firma chineza, Freesun Boat pt un mic import de 2-3 barci gonflabile - speram sa imi pot scoate o barca pt mine mai mult decat ieftina si pentru inceput chiar asa am crezut ca va fi pentru ca daca o Baracuda la momentul respectiv se vindea cu 25milioane (~900$), am reusit ca dupa lungi negocieri cu chinezii sa obtin un pret FOB de 215$ / buc :bucuros2:
va dati seama cat de bucuros eram cu gandul ca pot achizitiona 3 barci cu mai putin decat dadeam in Romania pe una singura, numai ca dupa ce am inceput sa pun cap la cap toate lucrurile insirate de Eugen mai sus (si la mine erau mai putine la acel moment :ochi: ) am constatat ca....................mai bine imi cumpar barca din Romania sau din Europa, ceea ce am si facut in 2009 cand mi-am cumparat o chinezarie de Baracuda pe care culmea culmilor si ce sa vezi, o am si acuma si pescuiesc din ea fara probleme - nu am nici un petic pe ea !!! (inca :zambet: )(anul asta i-am lipit cauciucurile negre de pe ea ca se dezlipeau, dar nicidecum pvc-ul de pe baloane)
o chinezarie acolo este chiar ieftina (materiale, si mana de lucru extrem de ieftine si proate uneori - depinde de ce anume soliciti si platesti), dar ca sa o aduci in tara si sa o vinzi, ii triplezi pretul fara doar si poate daca treci prin toate formele legale.
se merita importul din China numai daca faci transportul cu un container intreg si eludezi cumva anumite taxe si impozite, altfel..............cumparati din Europa.

p.s. Dane, Samba aia la 1700lei merita banii din orice pozitie - si eu as fi cumparat o asemenea barca chiar daca am una acuma :zambet:

19

joi, 3. iulie 2014, 20:45

Barca este BETON, am luat-o si sunt fericit. Acum strangem bani pentru restul. Si cred ca voi incepe cu un sonar

20

vineri, 4. iulie 2014, 20:53

Barca este BETON, am luat-o si sunt fericit. Acum strangem bani pentru restul. Si cred ca voi incepe cu un sonar

baftosule, sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

Subiecte asemănătoare