Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

141

joi, 23. aprilie 2015, 17:02

Se poate, dar depinde de barca. Daca barca are PVC subtire, implicit usoara, si podina tot usoara, atunci gliseaza, daca nu ...doar cu motor mai mare.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

142

joi, 23. aprilie 2015, 20:19

Am avut cea mai ieftina pneumatica, as fi dat si o lada de bere cuiva sa ia barca. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

143

joi, 23. aprilie 2015, 22:39

apropo. am vazut filmulete pe net cu pneumatice glisand cu 5 cai/doua persoane, 8 cai/3 persoane. Oare as putea glisa cu 6 cai/4 timpi, cu doua persoane si un minim de bagaj pentru spining?

Cu glisajul asta in 2 cu motoare pana in 6 cp e cu cantec. Da se poate. Uite aici o dovada cu un yamaha de 6 cp pe o barca jago 3.20 m cu ceva bagaj cum gliseaza.
Glisaj in 2 cu 6 cp. Barca 3.20 m - YouTube

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

144

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 11:01

Desi am vazut filmari cu glisaj folosind motor de 6 cp, pentru mine este imposibil, orice as face. Barca 3.25 cu 2 persoane nu gliseaza... In cazul meu.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

145

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 11:30

Desi am vazut filmari cu glisaj folosind motor de 6 cp, pentru mine este imposibil, orice as face. Barca 3.25 cu 2 persoane nu gliseaza... In cazul meu.
Acuma...poate ar trebuie sa va pune-ti la slabit voi aia doi, de nu glisati .. :necajit: :nu:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

146

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 12:20

Se poate, dar depinde de barca. Daca barca are PVC subtire, implicit usoara, si podina tot usoara, atunci gliseaza, daca nu ...doar cu motor mai mare.


Cei cu PVC-ul subtire...gliseaza. Sau au o tentativa de glisare. oricum , mai buna decat deplasament.

147

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 20:18

astazi am facut iarasi probe, deci:
- barca BARACUDA 2.7m cu podina aluminiu
- motor SUZUKI 6cp 4T
- eu, 120kg
- bagaj in barca = 1 ancora 6kg + 1 bidon 1litru benzina + bidon 1 litru apa + 1 sonar + 1 rucsac cu maruntisuri ~ 5-6kg = ~18-20kg
mentionez ca am avut prelungitor mansa motor si am putut sa ma pozitionez unde am dorit in barca
deasemenea mentionez ca am schimbat pozitia-trim-ul motorului in mai multe feluri cautand reglajul optim.
rezultat:
- mers in amonte - max 10km/h
- mers in aval - 12km/h
masuratorile au fost facute cu gps-ul IGO de pe telefon
concluzie - cu 6cp, genul asta de barca NU gliseaza, tot ceea ce poti obtine este un semiglsaj
baloanele si chila barcii au fost umflate la maxim !

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

148

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 21:09

astazi am facut iarasi probe, deci:
- barca BARACUDA 2.7m cu podina aluminiu
- motor SUZUKI 6cp 4T
- eu, 120kg
- bagaj in barca = 1 ancora 6kg + 1 bidon 1litru benzina + bidon 1 litru apa + 1 sonar + 1 rucsac cu maruntisuri ~ 5-6kg = ~18-20kg
mentionez ca am avut prelungitor mansa motor si am putut sa ma pozitionez unde am dorit in barca
deasemenea mentionez ca am schimbat pozitia-trim-ul motorului in mai multe feluri cautand reglajul optim.
rezultat:
- mers in amonte - max 10km/h
- mers in aval - 12km/h
masuratorile au fost facute cu gps-ul IGO de pe telefon
concluzie - cu 6cp, genul asta de barca NU gliseaza, tot ceea ce poti obtine este un semiglsaj
baloanele si chila barcii au fost umflate la maxim !

Raportul cp/kg este cam la limita. Ai 200 kg la 6 cp- 33 kg/ cal. Totusi ar trebuii sa glisezi mai ales ca suzuki vine cu elice de pas de 7.
Intr-adevar nici barca nu te ajuta. Este scurta iar si se ingroapa mai mult in apa decat un 320 de ex si motrul nu mai are putere sa sara peste val.
Incerca sa : verifici pasul la elice sa nu fie prea mare (din cate stiu eu la suzi de 6 este max 8 pich)
Muta motorul pe alta barca o idee mai lunga

Da singur si fara bagaj glisezi?

Ps. O patanie scurta de a mea. Am cumparat un motor impecabil de 6 cp de la un samsar. Avea toate seriile smulse de pe el dar l am luat asa ca arata ca nou. Toate bune si frumoase pana am iesit pe balta si.... surprizaaa... barca mea nu mai glisa cu motor de 6. Imediat mi-am pus un semn de intrebare si am verificat stikerul cu cifra 6. Stikerul fusese shimbat cu toate ca motorul arata ca nou. Concluzia... o trageti voi.

149

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 21:12

Ti-am plagiat formatul :limba:
- barca HONWAVE 3,5 m cu podina aluminiu
- motor HONDA , 5cp 4T
- eu, 120kg
- barca ~ 70 kg, motor ~ 29 kg
- bagaj in barca = 6 litrI benzina + bidon 5 litri apa + 1 sonar + 1 lada frig cu maruntisuri ~ 5 kg +rotile rabatate ~ 3 kg = ~18-20kg
prelungitor mansa motor si pozitionare unde am dorit in barca
- deasemenea mentionez ca am schimbat pozitia-trim-ul motorului,reglajul optim ultima pozitie sau penultima.
rezultat:
- mers pe lac baraj (influienta mica curs) - max 11km/h
concluzie - cu 5 cp, genul asta de barca NU gliseaza.
baloanele si chila barcii au fost umflate la maxim !
Deci motor de minim 10 cp ptr un minim glisare

masuratorile au fost facute cu gps-ul sonar elite 4 HDI

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

150

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 21:18

Bine ma baieti... atunci faceti pariu ca o barca cu podina de aluminiu (Yamaha) de 3,1m cu un pescar de 75-80kg, sonar+acumulator+bat clonc+rame, (fara alte bagaje notabile, poate max. 4 - 5kg(ceva bere... :) )) pozitionat corespunzator cu ajutorul unui maner prelungitor pt. motor, gliseaza cu un motor de 4CP turat catre maxim? :)
Poate tre` sa tineti putin regim... :limba: :rizi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

151

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 22:00

Barca cat are? Motorul ? si restul deja este o diferenta de 50 kg (greut personala +bagajerie), deci aprox 2 cai diferenta? La cat de usor manevrai tu barcuta ta....nu are mai mult de 50 kg cu tot cu podina. Deci inca 20 kg diferenta. Total aprox 70 kg diferenta.Deci asa cum ti-am spus ...cu 10 cai cred ca gliseaza si a mea.

152

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 22:01

@iulian

la mine este exact invers, motorul este de 6cp si stikerul este de 5 ! :)
acelasi motor l-am probat pe o barca rigida din fibra de 3.5m si singur in barca, fara nici un bagaj am atins viteza de 15km / h
concluzia mea este ca ori cu 2.5cp ori cu 6cp, tot acolo ajung daca nu reusesc sa glisez

@ informer

nu, nu cred.
da stiu ca sunt gras si ma deranjeaza asta, dar.............fac eforturi.
chestia cu regimul...........

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

153

sâmbătă, 25. aprilie 2015, 22:14

Barca cat are? Motorul ? si restul deja este o diferenta de 50 kg (greut personala +bagajerie), deci aprox 2 cai diferenta? La cat de usor manevrai tu barcuta ta....nu are mai mult de 50 kg cu tot cu podina. Deci inca 20 kg diferenta. Total aprox 70 kg diferenta.Deci asa cum ti-am spus ...cu 10 cai cred ca gliseaza si a mea.

Barca are 52Kg, motorul 27Kg.
Subliniez ca-i foarte importanta pozitionarea greutatilor in barca, atunci cand n-ai "power" cat vrea "muschiu` tau". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

154

duminică, 26. aprilie 2015, 05:46

:welcome:
Citat de la »Tyrael«



Desi am vazut filmari cu glisaj folosind motor de 6 cp, pentru mine este imposibil, orice as face. Barca 3.25 cu 2 persoane nu gliseaza... In cazul meu.
Acuma...poate ar trebuie sa va pune-ti la slabit voi aia doi, de nu glisati ..

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

155

duminică, 26. aprilie 2015, 08:09

https://youtu.be/hjEMAamYMrM
5 cai maxim 25 km /h,samba 2.65,in glisaj sta pina in 17 km /h,

156

duminică, 26. aprilie 2015, 08:15

Da, ma ...cu pispirica ta...si cu 50 kg ale tale.... :limba:

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

157

duminică, 26. aprilie 2015, 11:25

https://youtu.be/bJAeARaAQIE
vezi si mori :zambet:
ti-ai luat motor prea mare :rizi:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

158

duminică, 26. aprilie 2015, 11:46

Si eu glisam cu o barca de 3,1m cu o Yami de 5cp in 2 timpi. Barca cantarea 50Kg, eu vreo 90Kg la vremea aia, bgajele pana in 5Kg. Barcura aia zburda pe Dunare cu 24Km/h. Cu un Tohatsu tot de 5cp tot in 2 timpi nu o glisam de nicio culoare. Concluzia mea este ca totul depinde si de motor (reglaje, putere reala, model grup transmisie, tip elice). Toata lumea se "crispeaza" la cei 5cp ca... nu este nevoie de permis. Ideea este ca nu intotdeauna se poate face din rahat bici. Daca barca respectiva suporta motorizare de pana la... 15cp (este doar un exemplu) si noi ne autolimitam la 1/3 din puterea maxima recomandata => nu putem avea performante. Baietii povestesc pe forumurile de specialitate ca pentru glisaj trebuie repartizata greutatea de pana la 30Kg fiecarui cal putere. Asta inseamna ca pentru 5cp greutatea totala nu trebuie sa depaseasca 150Kg (barca, motot, benzina, skipper, bagaje). Probabil ca la valorile astea se mai ia o marja data de formatul barcii, viteza vantului, directia lui raportat de directia de mars etc
Parerea mea este ca la o barca de peste 2,7m nici macar poza unui motor de 5cp nu trebuie sa i-o aratam, asta daca dorim sa ne deplasam in conditii normale si nu cu hrana la pachet pentru a parcurge 10 - 15Km. Chiar si consumul de carburant este muuuult mai mare pentru a parcurge o distanta oarecare in deplasament comparat cu deplasarea in glisaj.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (26. aprilie 2015, 11:51)


159

duminică, 26. aprilie 2015, 14:40

Si eu glisam cu o barca de 3,1m cu o Yami de 5cp in 2 timpi. Barca cantarea 50Kg, eu vreo 90Kg la vremea aia, bgajele pana in 5Kg. Barcura aia zburda pe Dunare cu 24Km/h. Cu un Tohatsu tot de 5cp tot in 2 timpi nu o glisam de nicio culoare. Concluzia mea este ca totul depinde si de motor (reglaje, putere reala, model grup transmisie, tip elice). Toata lumea se "crispeaza" la cei 5cp ca... nu este nevoie de permis. Ideea este ca nu intotdeauna se poate face din rahat bici. Daca barca respectiva suporta motorizare de pana la... 15cp (este doar un exemplu) si noi ne autolimitam la 1/3 din puterea maxima recomandata => nu putem avea performante. Baietii povestesc pe forumurile de specialitate ca pentru glisaj trebuie repartizata greutatea de pana la 30Kg fiecarui cal putere. Asta inseamna ca pentru 5cp greutatea totala nu trebuie sa depaseasca 150Kg (barca, motot, benzina, skipper, bagaje). Probabil ca la valorile astea se mai ia o marja data de formatul barcii, viteza vantului, directia lui raportat de directia de mars etc
Parerea mea este ca la o barca de peste 2,7m nici macar poza unui motor de 5cp nu trebuie sa i-o aratam, asta daca dorim sa ne deplasam in conditii normale si nu cu hrana la pachet pentru a parcurge 10 - 15Km. Chiar si consumul de carburant este muuuult mai mare pentru a parcurge o distanta oarecare in deplasament comparat cu deplasarea in glisaj.


Eugene, nu e vorba de limitarea la 5 cp din cauza permisului. La mine si nu cred numai eu sunt in situatia asta, este vorba de deplasarea la pescuit in formatie completa de o singura persoana. Nu vreau sa fiu conditionat de existenta celui de-al doilea. Daca este si al doilea, e bine , daca nu , tot bine. "Defectul" motorului necesar barcii mele, care suporta conform producatorului 20 CP , pe care o stii, este ca are greutatea mult mai mare decat presiunea pe vertebrele coloanei mele, suportata de de unul singur. Asa ca am decis sa fac un compromis ptr sanatate , in defavoarea vitezei, dar asta nu inseamna ca nu caut solutii ....poate o alta elice, bagaje mai putine, un proces accelerat de slabire corporala ... etc. 5 de colo, 10 de colo ...se scad, nu se aduna si poate, poate .... nu mai merg cu 10-12 km/h si cresc la 14-15 km/h. Tot e bun , decat nimic. :prieteni:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

160

duminică, 26. aprilie 2015, 15:19

Salut.Cu ani in urma cand mergeam la pescuit tractam dupa mine inca o barca a unui prieten care nu avea motor .Cu amandoua barcile pline cu bagaje si cite 3 persoane ne deplasam contra curentului cu viteza de 8-10km/h cu 18hp.O data m-a rugat un prieten caruia i se stricase motorul sa-l trag si pe el pana la masina circa 12km,cu o pneumatica de 2.70 in care erau 2 persoane si ceva bagaje.Am acceptat fara probleme stiind ca tractasam barci mult mai mari fara probleme.In momentul cind am inceput sa inaintam contra unui curent mai puternic parca stateam pe loc desi accelerasem aproape de blana .Umilinta maxima a fost cind pe langa noi au trecut 2 localnici la vazle.Ca sa ne putem continua drumul a trbuit sa mut cele 2 persoane in barca mea si asa nu au mai fost probleme.Nu stiu ce barca era dar cred ca din cauza ca podina nu se umfla se comporta ca o parasuta.