Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

41

miercuri, 26. noiembrie 2014, 19:19

http://www.carponizer.ro/images/thumbnai…_gonflabila.jpg , are cineva sunt superioare celor rusesti ?
sper sa nu va plictisesc cu intrebarile mele dar prefer sa ma "criticati" voi decat sa ma injur eu singur dupa ce cumpar fara sa ma informez.
multumesc.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

42

miercuri, 26. noiembrie 2014, 20:17

Este o barca navigator din cate vad. Nu prea am auzit lucruri de bine despre ele. Eu iti recomand un kolibri sau un allroundmarine. Au un material misto si pe deasupra au un ststrat protector de teflon. Se zgarie relativ greu

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 27. noiembrie 2014, 05:33

Eu iti recomand un kolibri sau un allroundmarine


Allroundmarin care model? Sunt toate la fel? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 27. noiembrie 2014, 08:48

Eu am kolibri KM 300 D - Inainte sa o iau...am citit in lung si-n lat, despre barci, care-s mai bune, de la baracuda, de la seahawk, yamaha, all around marine, bark- ceva ucraineana dar slaba, cam tot ce se putea citi, din pvc, cate straturi, hypalon - nici nu se pune problema...e cel mai bun material, cu chila, fara chila, cu podina..daca da de care...si uite asa in timp ce citeam si ma informam daca sa imi iau noua sau nu am ajuns dintr-un click sa gasesc pe cineva chiar in Galati si o avea omul de noua si o luasem la un pret mai mult decat decent. Merita fiecare banut, este grea, 5 straturi, podina, chila gonflabila, 3 m pt mine, is suficienti...se vede foarte clar ca in acest buget altceva mai bun nu cred ca exista...restul is can can. Termosudata, 3 compartimente, podina din cauciuc mergea facuta dintr-un material mai gros, parerea mea, sa tina la cioate, urcat pe mal..etc..dar se rezolva cu putin adeziv si niste material. Am pus-o la vanzare, ma orientez spre o fibra..
'' Carpe diem ! ''

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 27. noiembrie 2014, 08:57

Eu am avut ocazia sa cunosc 2 allround marine. Un jolly si un samba. Mi-au placut ca au un material destul de gros ce prezinta siguranta. Vis a vis de kolibri, totusi, parca nu au acel strat exterior de protectie, aduce mai mult a cauciuc, kolibri parca e cerata pe exterior. Oricum ambele sunt ok

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 27. noiembrie 2014, 10:02

Dupa cum stiti si eu m am confruntat cu "problema" ce barca sa aleg???
Second hand noua...ce material...etc 1000 de intrebari aveam....
Pana la urma am ales kolibri 280dlt cu chila gonflabila si podina rigida. noua si sunt super multumit.
Baloane mari,spatioasa (pescuiesc singur)stabilitate foarte buna (pe dunare).imi place
Urmeaza motorasu 4-5cp sa vedem (ma documentez inca si nu e nici bugetu...)
Tin sa i multumesc inca o data lui Zoran pt ajutorul dat si recomandarile facute la acel moment. :noroc:

47

joi, 27. noiembrie 2014, 12:12

cu cat mai mare, cu atat mai bine - diferenta de la 4 la 5 cai se simte considerabil

sa o stapanesti sanatos! mai ales dupa ce te vei "motoriza" corespunzator, da dependenta, pescuitul nu va mai fi niciodata la fel
nu uita de masurile de siguranta, musai

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

48

vineri, 28. noiembrie 2014, 10:41

Am preferat sa merg pe mana ucraineana...am avut barca ruseasca..., mai multa incredere mi-a inspirat la achizitie. Un jolly..samba..nu stiu...doar dupa nume si nu mi-as lua.

Ia-ti un motor de 5-6 cai..eu am de 6, efectiv e o placere sa glisezi pe dunare cu aproape 30 km/h..Nu mai zic de stabilitate..bate la fund fibra..
'' Carpe diem ! ''

49

vineri, 28. noiembrie 2014, 12:40

dupa numa par de jucarie, nu?

e totusi o firma austriaca, eu cred ca au un anume control al calitatii
eu am samba de 3 metri. este o barca ok, chiar nu am nimic de reprosat. baloane mari (42 cm), stabila, material de calitate, accesorii asemenea. si mai frumoasa decat orice ucraineanca sau rusoaica de 3 metri

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

50

vineri, 28. noiembrie 2014, 19:13

ma gandesc la modelul :gandesc: Vand Barca k- 260- tl kolibri mod- 2014 1.400 Ron, Nou, Hunedoara - tocmai.ro cine stie ce surprize ne aduce "mosul"
a vazuto cineva pe apa are habar de ea?
multumesc.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

51

vineri, 28. noiembrie 2014, 19:25

Nu stiu barca insa asa, din poze, n-as cumpara o barca cu asemenea "oglinda"... eventual daca o folosesti doar la plantat pe lacuri si doar cu motor electric. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

52

vineri, 28. noiembrie 2014, 19:34

cu cat mai mare, cu atat mai bine - diferenta de la 4 la 5 cai se simte considerabil

sa o stapanesti sanatos! mai ales dupa ce te vei "motoriza" corespunzator, da dependenta, pescuitul nu va mai fi niciodata la fel
nu uita de masurile de siguranta, musai

Multumesc frumos Marian. :noroc:
Nu voi uita de masurile de siguranta.

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

53

vineri, 28. noiembrie 2014, 19:37

ar ma fi Vand Barca pneumatica kolibri km- 240- verde 1.600 Ron, Nou, Hunedoara - tocmai.ro barca nu o folosesc decat pe lacuri si doar sa iau un motor electric, ce as putea lua la bugetul asta ?
multumesc/

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

54

vineri, 28. noiembrie 2014, 19:45

ar ma fi Vand Barca pneumatica kolibri km- 240- verde 1.600 Ron, Nou, Hunedoara - tocmai.ro barca nu o folosesc decat pe lacuri si doar sa iau un motor electric, ce as putea lua la bugetul asta ?
multumesc/

Ah, am crezut ca vrei sa mergi si pe Dunare sau oricum, altceva decat numai ape statatoare si motor electric.
In acest caz e buna si barca aia prima, macar ai mai mult loc. :)
Da` esti sigur ca "maine" n-o sa vrei si un "termic" si sa te plimbi pe Dunare? S-au mai vazut (multe) cazuri... :D.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

55

vineri, 28. noiembrie 2014, 19:58

... si mai frumoasa decat orice ucraineanca sau rusoaica de 3 metri

:bravo:
Perfect de acord!
Nu stiu voi cum sunteti dar pe mine ma intereseaza SI sa am o barca frumoasa, nu numai rezistenta.
Ori rusii or fi ei renumiti ca fac lucruri rezistente (oare mai fac in 2014?) da` in nici un caz frumoase... barcile astea nu fac exceptie, imi aduc aminte de Lada 1200/1500.
Pe de alta parte exista firme cu "istorie" in fabricatul barcilor pneumatice care le fac si aspectuoase si bune din restu` punctelor de vedere... partea proasta-i ca au pretu` pe care-l au.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

56

sâmbătă, 29. noiembrie 2014, 07:15

daca mai stau mult pe ganduri si acsult parerile voastre ma face-ti sa ma indrept spre
Barca fibra de sticla ideala pentru plimbare si pescuit agrement Bucuresti Sectorul 3 • OLX.ro, fostul Mercador
oricum sunt ocji si urechi la parerile coastre.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

57

sâmbătă, 29. noiembrie 2014, 09:42

Asa am inceput si eu sa ma gandesc la un moment dat dupa care m-am gandit la spatiu de depozitare, la peridoc, la carlig de masina pt peridoc si mai departe la o masina care sa fie in stare ca imi traga un peridoc, ca polo-ul meu din 2001 nu cred ca biruie. si .... am ramas la gonflabila
Born to fish, forced to work...

58

sâmbătă, 29. noiembrie 2014, 11:33

barca aia din fibra este mai grea decat se declara in anunt si mult mai greu de manevrat cu ea pe masina sau de pus la apa
sunt avantaje si dezavantaje la fiecare model de barca asa ca trebuie sa cantaresti foarte bine ce anume iti doresti

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

59

duminică, 30. noiembrie 2014, 19:38


Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

60

luni, 1. decembrie 2014, 14:23

daca mai stau mult pe ganduri si acsult parerile voastre ma face-ti sa ma indrept spre
Barca fibra de sticla ideala pentru plimbare si pescuit agrement Bucuresti Sectorul 3 • OLX.ro, fostul Mercador


Cu un model asemănător de barcă , am reusit să ne rasturnam 2 persoane pe Argeș. Barca extrem de instabilă iar în mers cu cu motor de 4 cai , dacă bate vântul și se formează ușoare valuri ,umpli barca de apă.NU RECOMAND decât pe baltă.Cea pe care o aveam o transportam pe portbagajul mașinii (skoda fabia) și putea fi manevrata de 2 persoane.

Subiecte asemănătoare