Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 28. martie 2012, 09:19

Adevăr sau poveşti nemuritoare (capitolul I)?

Somnul este şi a fost întotdeauna un peşte misterios. Multe presupuneri, multe povestiri, multe mituri…
Mi-aş bucura tare mult dacă am reuşi împreună să clarificăm cîte ceva din toate aceste mituri ce sau născut cu anii în jurul acestui peşte.

Aşa că, să-ncepem cu cîteva vorbe vechi, presupuneri:

1. Se poveşteste că somnul ar fi un prădător de teamă.
2. Se mai zice că somnii iau cu timpul culoarea mediului unde trăiesc.
3. De la un pescar „adevărat“ de pe Dunăre am auzit că nu are rost să dai la clonc cînd apa e tulbure, că atunci somnul nu mănîncă!

Adevărat sau fals? Care este părerea voastră cu privire la cele 3 puncte enumerate mai sus?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 28. martie 2012, 11:08

Toate sunt pareri personale, deci nu reguli sau ceva de genul asta:

1. Se poveşteste că somnul ar fi un prădător de teamă.
Adevarat ... chiar daca de obicei e lent am vazut multe faze (pe net si live) de m-au lasat fara curvinte de viteza pe care o poate avea atunci cand e necesara. de fapt cred ca e doar lenes.
2. Se mai zice că somnii iau cu timpul culoarea mediului unde trăiesc.
habar n-am ... nuante da, adica daca te uiti la somni prinsi in diferite ape vei observa diferente destul de mari intre nuantele culorilor lor.
3. De la un pescar „adevărat“ de pe Dunăre am auzit că nu are rost să dai la clonc cînd apa e tulbure, că atunci somnul nu mănîncă!
asta-i buna ... :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 28. martie 2012, 12:25

1. Se poveşteste că somnul ar fi un prădător de teamă.

Este un pradator vorace pt mediul acvatic pt ca nu cred ca un somn de 100/150kg ar ataca o persoana care inoata si nu cred in povestile in care somnii marii au rapit de pe mal oi,caini,vitei sau chiar copii.

2. Se mai zice că somnii iau cu timpul culoarea mediului unde trăiesc.

Cred ca este adevarat pt ca somnii prinsi in DD erau mai inchisi la culoare decat cei capturati pe Dunarea superioara.

3. De la un pescar „adevărat“ de pe Dunăre am auzit că nu are rost să dai la clonc cînd apa e tulbure, că atunci somnul nu mănîncă!

La clonc nu am incercat dar la stationar am prins si pe apa tulbure
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 24. aprilie 2013, 19:49

Un pradator de teama :rizi:
asta ar fi culmea sa se teama de cine ....el este doar vorace si oportunist .......nu cred ca isi schimba culoare in functie de mediu altfel nu ar fi somni albinosi ... de clonc nu pot vorbi pt ca nu practic dar la spin am avut partide bune in apropierea malului zone de apa mai calma ...ar fi culmea sa nu manance cand este apa tulbure

5

miercuri, 24. aprilie 2013, 20:21

1.Adevarat,chiar cel mai oportunist dintre toti rapitorii de pe ape dulci-cat priveste legendele....n-am auzit de oi,vaci,dar de copii atacati in mal am auzit(pe o balta in jud.OT)
2.Da si Nu....s-a prins somn in Cazan(la peste 50 m) negru-tuci, dar si galbui.
3.Tind sa cred ca este adevarat in sensul ca la clonk are o retinere in plus sa se desprinda de substrat avand in vedere ca afara e "vant cu nisip"-asa cred eu ca percepe somnul apa tulbure.

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 24. aprilie 2013, 20:48

1.Adevărat-exemple sunt nenumărate, personal am fost martorul unui atac la gâşte pe Mureş
2.Adevărat-am prins 2 somotei din Mureş, substrat mâlos, închis la culoare de sub sălcii, erau negrii. I-am mutat la mine în iaz, apă filtrată, destul de curată la culoare, nu foarte adâncă într-un august, la anul în mai la curăţarea apei din iaz am prins unul cu plasa şi vezi : gri la culoare.
3.După spusele unor pescari bătrâni cu multă şcoală în ale cloncăitului pe Tisa , nu are rost această metodă când apa este tulbure. Atunci cel mai bine se hrăneşte aproape de mal. Deci mănâncă el, dar se poate pescui mult mai simplu, de pe mal.

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 22:18

1.adevarat
2.adevarat
3.cred ca pe apa tulbure somnul se trage spre mal fiind mai usor de prins la stationar.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 22:29

1. io sincer nu prea am inteles ce-i aia "pradator de teama"... adica manca numa` animale la care li-i frica de el, sau? :) oricum, cre` ca manca ce-i pica, indiferent ce simte animalu` in cauza, daca-i incape in gura... uneori incearca sa mance si ce nu-i incape in gura (vezi filmuletu` de notorietate cu mingea de fotbal...)... i-adevarat ca ala era american :rizi: .
2. cred ca orice peste isi schimba in timp culoarea functie de unde traieste... cel putin la caras am vazut aceeasi chestie.
3. cre` ca pescaru` ala chiar era "adevarat". Ii ca si cum n-ai face sex cu nevasta daca-i innorat afara... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 15. ianuarie 2014, 22:17

Salut. Am spus de cite ori am avut ocazia ca la pescuitul somnului sint novice desi Dumnezeu si prieteni imi sint martori ca m-am straduit cit am putut .Cred ca profesorii au fost de vina (ca de obicei) De cind am descoperit acest forum am citit cit am putut m-am hotarit sa ma loghez si sper cu ajutorul vostru sa schimb un pic balanta in favoarea somnului.Deci in privinta primelor 2 intebari nu pot sa nu fiu de acord cu Informer care parca mi-a citit gindurile.La ultima el nu a auzit ca de la o anumita virsta atunci cind sint nori afara ba te doare spatele ba un picior? In schimb pe apa tulbure eu am avut cel mai mare succes ,un ,,urias" de aproape 5 kg la clonc si nu vad de ce nu ar minca si aia mai marisori doar oricum merg pe pipaite iar in zona noastra Dunarea rar o vezi limpede la suprafata ca la fund cine stie cum e.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 16. ianuarie 2014, 14:51

1.Nu stiu cum vine asta cu rapitorul de teama! :nunteleg: Daca exprimarea este in sensul ca este foarte periculos pentru orice misca prin apa ...DA sunt de acord ca orice vietate care traieste in apa are motive reale sa se ...teama!
Da, somnul foarte mare a atacat si gaste si rate si catei si ...mana omului atarnand peste marginea barcii si sunt convins ca in cca 30 de ani ,pe Ebro , vor aparea oaresce probleme... Acolo natura a fost calcata in picioare si i s-a dat un rapitor care nu are nici o grija ...O sa vedeti ce va fi acolo in cca 30 ani! :bucuros:

2.Nu stiu daca ia culoarea mediului ,definitiv ca sa zic asa , insa stiu clar ca-si schimba culoarea in functie de mai multi factori.Unul este si ...stresul zic eu ! interesant asa-i? Am prins somotel pe apa tulbure ,care avea o culoare alb-galbuie. Legat in lesa ,in cca 30 minute a devenit negru .

3.Nu ma stiu la clonc ,insa stiu ca cele mai mari capturi de somn ,la stationar si la spinning ,le-am avut pe apa tulbure.Nu vad de ce nu ar merge si la clonc! Posibil ca undele emise de clonc sa fie "deformate" ,dar daca nu ma pricep ...tac!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 16. ianuarie 2014, 15:20

.O sa vedeti ce va fi acolo in cca 30 ani!
YUHUUU!!! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 16. ianuarie 2014, 15:34

Pradator de teama=pradator de temut sau de te mut-nu stiu exact.Sau pradator de teama adica rapeste(praduieste)sa nu fie rapit.Howgh.
...cogito ergo sum.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 16. ianuarie 2014, 15:38

Pradator de teama=...


... rechinul, crocodilul... oare sunt oameni care se teama de somn la fel de mult ca de un croco? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 16. ianuarie 2014, 17:08

oare sunt oameni care se teama de somn la fel de mult ca de un croco?

Cre` ca somnambulii... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."