Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 16. iunie 2014, 22:14

Clonc, de care?

Salutare!
Deja nu mai inteleg nimic. Care clonc este cat de cat ok? Cu bila mica sau mare? Facut manual sau nu? Mai scump sau mai ieftin? Va rog sa imi spuneti voi cei care aveti deja experienta in acest domeniu!
Va multumesc!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 16. iunie 2014, 22:43

Verifica citind postarile despre cloncuri, si vei vedea parerea majoritatii, "bate" spre Germania... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 17. iunie 2014, 08:53

Asta am inteles si eu. Nu contest ca nu sunt bune dar nici nu cred ca 100% toti pescarii de clonc si-au achizitionat doar din Germania. Banuiesc ca ati avut rezultate bune si cu cele care sunt la noi in comert. Nu as da banii pe ceva facut pentru stilul de pescuit sau apa doar din Germania.
Nu am nimic impotriva lor( ma trag din ei) dar refuz ideea de a nu gasii ceva competitiv la noi in tara.
multumesc!

ulise70

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 3. septembrie 2016

Locație: dr tr severin

Profesia: maistru electro mecanic,maistru constructii metalice,cazangerie si sudura

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 8. septembrie 2016, 22:36

Salutare!
Deja nu mai inteleg nimic. Care clonc este cat de cat ok? Cu bila mica sau mare? Facut manual sau nu? Mai scump sau mai ieftin? Va rog sa imi spuneti voi cei care aveti deja experienta in acest domeniu!
Va multumesc
Ai nevoie de cel putin 5 ,6 modele de cloncuri,pt ca somnul nu reactioneaza la fel,in oricare zi,folosind aceleasi tipuri de cloncuri.Incepi cu o tonalitate joasa,daca ai apa peste 10,12,m,ridici usor nivelul de vibratie,si faci un sunet mai inalt,apoi daca nu vezi miscari pe sonar,daca nu se ridica,pui fiecare betisor la treaba,pana gasesti tonalitatea castigatoare!Cam de fiecare data folosesc 4,5 tonalitati,si reusesc sa fac un oarecare interes din partea mustaciosilor sa se prezinte spre montura mea!de regula,la mana sunt la 1 m deasupra substratului,si la 4,5 m inaltime cu o lanseta,atunci cand se inalta ca o torpila spre suprafata::)) Vorbind scriptic,trasaturile pe fund sau la 3,4 m mai sus sunt in proportie de 70, cu 30 la suta,si majoritatea somnilor sunt prinsi pe fundul apei.Nu exista un model anume de clonc prinzator,sau unul prost!daca vezi ce arata sonarul,permanent,nu te mai pronunti ca un model de clonc este NO 1!!!Toate cloncurile au o vibratie aparte care in coroborare cu adancimea apei,cu presiunea aerului,au o manifestare directa asupra somnului,si a muscaturii lui!Practic somnul ataca ceea ce ii ameninta habitatul lui,si nici o data nu am prins somn femela la clonc!Concluzionez ca somnul doar isi apara teritoriul,nu este preocupat neaparat sa manance!Liniile mele de clonc au in principal un carlig,si 2 ancore,una sub mop,cealalta deasupra,pt cazul cand somnul nu ataca carligul de jos cu momeala,ci mopul,doar pt a si proteja teritoriul!Aceasta explicatie nu am vazut o prezentata aici pe acest sait,si nu inteleg de ce acei care au ani de zile experienta in acest mod de a pescui,nu pot explica,sau indruma pe cei incepatori in realizarea monturilor de somn,pt pescuitul din barca la clonc!Observ ca fiecare doreste sa i etaleze pistolul::))))ca turcul,nu sa dea explicatii pertinente celor care incearca sa prinda somn la clonc!Cumva sunt nou pe acest sait,dar in particular pot raspunde celor care au nevoie de explicatii pertinente,si un sfat realistic pt a intelege ce fel de comportament au mustaciosii in mediul lor.Fire intinse tuturor,si multa sanatate! :ciao: :clonk

ulise70

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 3. septembrie 2016

Locație: dr tr severin

Profesia: maistru electro mecanic,maistru constructii metalice,cazangerie si sudura

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 8. septembrie 2016, 22:50

Asta am inteles si eu. Nu contest ca nu sunt bune dar nici nu cred ca 100% toti pescarii de clonc si-au achizitionat doar din Germania. Banuiesc ca ati avut rezultate bune si cu cele care sunt la noi in comert. Nu as da banii pe ceva facut pentru stilul de pescuit sau apa doar din Germania.
Nu am nimic impotriva lor( ma trag din ei) dar refuz ideea de a nu gasii ceva competitiv la noi in tara.
multumesc!
Asta am inteles si eu. Nu contest ca nu sunt bune dar nici nu cred ca 100% toti pescarii de clonc si-au achizitionat doar din Germania. Banuiesc ca ati avut rezultate bune si cu cele care sunt la noi in comert. Nu as da banii pe ceva facut pentru stilul de pescuit sau apa doar din Germania.
Nu am nimic impotriva lor( ma trag din ei) dar refuz ideea de a nu gasii ceva competitiv la noi in tara.
multumesc!
Lupishor!!!de ani de zile folosesc cloncuri hom made,si sunt multumit!Am un clonc de la energoteam,iar restul sunt de fabricatie proprie.Si sunt multumit,pt ca ai nevoiede 4,5 tonalitati,deci ceva diferente intre pastilele cu care bati apa:::)))3,4 concave,3,4 convexe!Asa ai acoperit toata gama de vibratii,si sigur vei ridica somni de pe fundul apei!Vecinii nostrii din Serbia,pe Dunare,au maxim 4 modewle de cloncuri in barca,majoritatea executate acasa de vreun batrean din lemn de nuc,sau cires,sub nici o forma din carbon sau alte prostii comerciale de bani multi!Ca o paranteza,pastila se incadreaza de la 30 de mm la 45 de mmm,cea mai mare,pt o tonalitate mai grava!sunt pastile rotunde(cele mici)sau putin ovale,cele mai mari,care sunt si scobite in interior,pt sunete mai joase,Forma manerului e strict de design,nu aceasta influenteaza sunetul cloncului,ci putin ergonomia mainii(ceva bun pt incepatori),am intalnit batrani pe Dunare care dadeau la somn cu un borcan de 500g,nicidecum cu vreun clonc!si prindeau.In concluzie forma pastilelor,si ceva din finisajul acestora fac diferenta intre sunetele cloncurilor!Fire intinse si multa sanatate! :ciao: :clonk

6

vineri, 9. septembrie 2016, 07:22

:salut: In legatura cu femela la clonc te contrazic ...... :zambet: am prins mai multe chiar si cu icre deci nu este o regula :noroc:

7

marți, 13. septembrie 2016, 15:09


Liniile mele de clonc au in principal un carlig,si 2 ancore,una sub mop,cealalta deasupra,pt cazul cand somnul nu ataca carligul de jos cu momeala,ci mopul,doar pt a si proteja teritoriul


Salut, cat de des ai avut trasatura si captura la ancora de sub mop ? Aproximativ bineinteles. Ancora de sub mop, incarcata cu momeala ? La ce distanta de carlig si ancora ai mopul ? Si daca ai avut activitate la acea ancora in orice perioada sau numai in martie-iunie, inainte si dupa prohibitie . :clonk :prieteni:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 13. septembrie 2016, 15:15

Salutare!
Deja nu mai inteleg nimic. Care clonc este cat de cat ok? Cu bila mica sau mare? Facut manual sau nu? Mai scump sau mai ieftin? Va rog sa imi spuneti voi cei care aveti deja experienta in acest domeniu!
Va multumesc!



O pastila mica scoate un sunet mai slab ,o pastila mare un sunet mai puternic. Cu cat apa este mai mica este nevoie de un sunet mai slab cu cat este mai adinca ,de un sunet mai puternic..
Un clonc bun scoate mai multe feluri de sunete si se lasa manuit usor, adica scoti sunetele fara sa trebuiasca sa te concentrezi prea mult pe asta, evident cu timpul devine obisnuinta nu trebuie sa te concentrezi la clonc prea mult..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 14. septembrie 2016, 07:25

Dupa un sezon cu prezentari destul de serioase la apa ajungi sa bati si cu o lingura !!!!!!!! :rizi: :rizi: :clonk
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare