Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Jaguar

Oblete

Răspunsuri: 11

Membru din: 29. iulie 2014

Locație: Giurgiu. Romania

Profesia: profesor universitar

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 11. august 2014, 20:11

Io cel mai bine le prind cu curent. Ai nevoie de o bucata de sarma izolata de 1 m lungime , o dezizolezi la ambele capete . Un capat il legi de o bucata de fier(eu il leg de un picir de la o furca de fier) pe care o introduci in pamant . Celalat capat al sarmei il introduci in priza numai la plus nu ai treaba cu minusul. Sa nu va temeti ca nu va curentati . Trebuie sa infingeti fierul sau furca bine in pamant , deoarece curentul se scurge in pamant . Asa ies ramele mai ales daca pamantul ii si umend un pic. Sa nu tineti firul in pamant mai mult de 1 min. deoarece daca ramele ies le omoara. Dupa ce ies ramele afara scoti firul din priza le culegi si il bagi iara.
Nu ai cum sa te curentezi Io numa asa le prind
Mult succes.


Desi sunt convins ca ai fost chiar serios cand explicai cum ies ramele din pamant datorita curentului electric, m-a bufnit rasul aducandu-mi aminte de un banc vechi, cand datorita unei aceleasi metode, Bula a scos pe langa rame si fo 4-5 mineri care l-au bumbacit bine. Anyway, metoda este relativ buna pentru ca la ora la care scriu, foarte putini mai au in casa sigurante fuzibile iar cele automate se schimba relativ greu mai ales ca acest gen de electrocutare prin impamantare duce la rezistivitati mari.
Bun, acum pentru ca m-am bagat in vorba, sa va spun cum procedez eu. La umbra copacilor, sub frunzele cazute si macerate, se afla un strat de pamant extrem de fertil si de hranitor care indiferent de zona geografica, va tine rame datorita umezelii permanente. daca inainte de "cules" cu maxim o ora, uzi dintr-o sticla de 2 litri un perimetru de maxim 2 mp, vei culege pe putin 50 - 60 de bucati. Pentru cele albe sau negre, serpesti, cum se uziteaza pe la noi in regat, trebuie schimbat locul mai catre Dunare. Pentru ca aici nu ma pricep si nici nu am fost vreodata la cules, nu fac nici un comentariu
.
Preacurvia poate fi oricand catalogata drept virtute, depinde numai cum o privesti. Eu o privesc fix. :buaaaah:

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 11. august 2014, 20:49

Frate cum am vazut videoclipul , am pus mana la treaba si am incercat. Merge dar nu chiar ca in videoclip. Eu o sa mai insist zilele acestea. Sper sa strang ceva rame. :bucuros2:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 11. august 2014, 21:30

sarea este si un pic de ierbicid.
Deci atentie daca faci asta in gradina casei, s-ar putea ca la anu sa nu mai creasca atatea chestii

24

marți, 12. august 2014, 07:07

Nu trebuie nici sare, nici chimicale, cu atat mai putin curent electric... udati/stropiti bine pamantul si o sa iasa cu zeciile. Sunt mai putini sensibili la lumina rosie folositi o sursa de lumina rosie sau vopsiti lentila unei lanterne cu un marker rosu ...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 12. august 2014, 07:32

Nu trebuie nici sare, nici chimicale, cu atat mai putin curent electric... udati/stropiti bine pamantul si o sa iasa cu zeciile. Sunt mai putini sensibili la lumina rosie folositi o sursa de lumina rosie sau vopsiti lentila unei lanterne cu un marker rosu ...
.........da dar numai noaptea !! :) ziua nu iasa din cauza luminii !!! :bravo:
p.s aveti grija sa nu le faceti ...saramura !! :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

26

marți, 12. august 2014, 07:36

Da asa este doar seara/noaptea.

Subiecte asemănătoare