Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 27. martie 2012, 07:06

Cum prindem râmele de ploaie (râmele de grădină)?

Cum prindeţi râmele de ploaie?

:furtuna:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 27. martie 2012, 09:22

Cum le prindem in gradina sau in cirlig?

Presupun ca in gradina...
OHO, ramele de ploaie sunt cele mai bune rame la pescuit de somn!
Eu le adun de obicei din magazin, 10 rame cu 1,50 euro ;)

Dar cind seara ploua usor sau dimineata pe umezeala, merg cu lanterna si le strang din iarba.
Lanterna sa nu aibe o lumina prea puternica, ramele se sperie si se retrag in pamint. Unii spun ca la lumina rosie nu se sperie deloc.
Ramele stau cam jumatate afara, jumatate in pamint. Trebuie prinse rapid cu 2 degete, dupa care vin trase incet afara, pt a nu se rupe. Atit de incet, pt a nu le rupe nici muschii interiori! Daca muschii interiori se rup, vor fi fleoasca in carlig sau poa sa moara in cutie si sa imputa restul ramelor - inputite nu mai sunt bune!!
Eu le tin in galeata sau intr-o cutie de plastic in care pun muschi si iarba umeda.

Ramele din cirlig, dupa folosire, nu le puneti inapoi in galeata, pt ca vor muri si se vor imputi. Le puteti pune intr-o cutiuta separat pt a le putea folosi si a doua zi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 27. martie 2012, 12:22

Cu ramele de pamant nu prea am avut "succesuri"la somn cu exceptia a catorva moace. 1.5 euro/10 rame in germania,1.2 euro/10 rame in romania :nervos:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 27. martie 2012, 14:33

Da, în grădină Zoran,

şi eu am observat că percep lumina şi se retrag foarte rapid în pământ. Merg aplecat (aproape ating pământul cu mâna) şi focalizez cu lumină mai slabă doar în zona de acţiune a mâinii dar evit zonele cu iarbă pentru că se prind mult mai greu, folosesc o lanternă frontală. De obicei le găsesc în zonele de pe lângă garduri şi mai ales acolo unde sunt şi trotuare din dale , în rondourile cu flori şi în grădină. Când nu plouă arunc apă unde văd găuri de râme şi după ce se întunecă ele simt umezeala şi ies.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 27. martie 2012, 18:04

Io cel mai bine le prind cu curent. Ai nevoie de o bucata de sarma izolata de 1 m lungime , o dezizolezi la ambele capete . Un capat il legi de o bucata de fier(eu il leg de un picir de la o furca de fier) pe care o introduci in pamant . Celalat capat al sarmei il introduci in priza numai la plus nu ai treaba cu minusul. Sa nu va temeti ca nu va curentati . Trebuie sa infingeti fierul sau furca bine in pamant , deoarece curentul se scurge in pamant . Asa ies ramele mai ales daca pamantul ii si umend un pic. Sa nu tineti firul in pamant mai mult de 1 min. deoarece daca ramele ies le omoara. Dupa ce ies ramele afara scoti firul din priza le culegi si il bagi iara.
Nu ai cum sa te curentezi Io numa asa le prind
Mult succes.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 27. martie 2012, 20:47

Am incercat si eu la curent, dar s-a invirtit ceasul in 10 minute cit intr-o saptamina :rizi: Si n-am scos decit vreo 10 rime... m-am lasat pagubas cu curentul in pamint.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

marian.c

Oblete

Răspunsuri: 56

Membru din: 14. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Calator

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 27. martie 2012, 22:02

Am vazut pe discovery la dirty jobs cum bagau o bucata de scandura, lata de 10cm si lunga de 1m ,o bagau circa 50-60cm sau mai mult in pamant si
frecau ca si cum ar pili in capatul scanduri provocand vibratii in pamant,si ieseau ramele parca le chema la prajituri.
Se spune ca ies ramele din pamant cand ploua din cauza vibratiei ce o provoaca picaturile cand cade pe pamant.
Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 9. aprilie 2012, 21:09

ma duc sa im plimb catelu si string si eu niste rime eu le string la lumina rosie dupa o ploaie ( am o lanterna cu led rosie merge si o lanterna vopsita rosie ) rima nu observa lumia rosi si nu fuge si o tin intro cutie de fier cu niste gauri pe capac sa nu fie din plastic ca rima moare dupa putin timp dca cutia e din fier merge si din lemn le hranesc cu restur de la cafea si niste coji de banane pamintul sa nu fie prea ud rimele se tine dupa pescuit la rece in beci daca e voie si in frigider rimele se tin 3> 5 luni in felul acesta

9

sâmbătă, 5. mai 2012, 10:18

deci datimi o idee cum sa imput ramele fara sa moara, era un tataie intro seara mirosea galeata lui de rame a caine mort si nu era feromon sau altceva,am incercat si io sa le las putin in soare dar nu rezista mor,e si tataie ala a prins foarte bine in acea seara.

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 7. mai 2012, 18:49

penttru curent. Prima data trebe udat bine, da foarte bine, ca daca e seceta nu scoti nimic, asta e valabil pt ce-i ce nu au sigurante automate, daca e automata sare.
Eu in romania aveam galeti in pivnita, si cand ploua, ieseam noaptea, cu lanterna, am cu leduri rosii, da da si cu albe e bun, da sa nu fie lumina puternica, si adunam frate 500-1000 de rame, si le lasam in galetzi, cu pamant si deasupra puneam iarba cu radacina cu tot, sau muschi, toata vara aveam rame, proaspete. Asta e valabil doar pt cei cu pivnita :))
Get Rich or Die Tryin'

Răspunsuri: 44

Membru din: 22. mai 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 25. mai 2012, 11:21

Ieri si azi am adunat vreo 200 de rame mari de ploaie, de unde credeti? De pe asfalt! Dupa atata ploaie in Bucuresti, dimineata ma scol cu o ora mai devreme si merg prin parc, si nu numai, si le vezi pe jos, tarandu-se, nu-ti ramane decat sa le aduni. Dupa ora 7-8, mare parte din ele ori sunt calcate de masini, ori s-au bagat deja in pamant, insa daca ai timp sa le cauti, sunt o multime! Eu am gasit de doua feluri: unele rosii, lungi de vreo 25-30 cm, si cu coada lata, de zici ca sunt inotatoare, si altele maronii, lungi de vreo 50 cm, astea ultimele le-am gasit prin parc... Mi-am facut ceva provizii de rame, le-am pus in doua galeti, cu pamant luat din parc, le tin acoperite bineinteles! Acu' sper sa traiasca destul, ca sunt cam inghesuite saracele! :pescuit:
ssssssst! ca-mi sperii pestii!

stiuca

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 30. septembrie 2012

Locație: Sibiu (Hermannstatd) Romania

Profesia: Intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 5. decembrie 2013, 14:28

Rime de pamint

:salut: Adica Zoran ai adunat 1,5 eu,si contorul sa dat peste cap ..Eu pe caut unde dupa ploaie este un parc,zona verde ies pe trotuar ,doar le adunii .Problema este tinutul lor in timp . :gandesc:
Totii pescari sunt mincinosii ,s-au la pescuit se duc doar mincinosii . :gandesc:

13

joi, 5. decembrie 2013, 21:01

Pe vremuri cand cautam mreana cu "rima groasa ", o tineam in geleata mare umpluta pe jumatate cu pamant avand capac cu mii de "intepaturi cu ac" pentru aerisire. Cel mai bine se pastrau in "saci de panza" intre fire de iarba. 3-4 saptamani se poate tine fara mari probleme, vara o tineam in pivnita la racoare... pentru recoltare/adunare foloseam "stopul" de la bicicleta de culoarea rosie... am observat ca sunt mult mai sensibili la lumina alba sau galbena decat la ceea rosie.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 6. decembrie 2013, 05:24

Problema este tinutul lor in timp .


In Germania se vand la doze, ori stiropor ori plastic, cu pamant, si stau la frigider si pina la 6 saptamani. Poate chiar mai mult. Trebuie insa verificare regulat, daca 1 moare, s-au dus toate din cutie rapid.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 6. decembrie 2013, 07:01

Am adunat în vară şi le am şi acuma în pivniţă, în găleţi. Le-am schimbat o dată pământul şi urmează zilele astea să-l mai schimb.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 10. decembrie 2013, 07:47

De pe la sfârşitul lunii mai am 4 găleţi cu râme în pivniţă, nu le-am schimbat pământul, sunt foarte OK. Pe când mi-a venit ideea să le dau drumul a venit iarnă şi gerul.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 10. decembrie 2013, 07:59

Consoarta mea-i "pasionata" de palmieri si-o umplut apartamentu` de yucca... la un moment dat, schimband pamantu` la unu dintre aia mari, o scos cre` ca vreo juma` de kg de rame din ghiveci.
No uite ca traiesc si-n apartament... sau poate alea erau tropicale... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

18

miercuri, 5. martie 2014, 12:11

super tare ....am ras cu lacrimi =))

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 16. martie 2014, 15:55

Rame se pot prinde si daca ploua si daca nu, totul e sa vrei! Cand e seceta, cu o ora inainte de a se intuneca, trebuie sa udati puternic in gradina, si la o ora dupa ce s-a intunecat veti gasi o gramada de rame! Pentru pastrare mai indelungata, scoateti iarba cu radacina si pamant, o puneti in galeti de plastic iar ramele se vor baga in glie si stau mult si bine. Pentru a nu se subtia si a fi viguroase, ele trebuie sa aiba si mancare: se hranesc cu celuloza,deci luati cofraje de oua, le inmuiati si apoi le stoarceti bine si le puneti in galeti langa rame!
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 11. august 2014, 12:41

sare de masa...................dizolvata in apa si spor la strans ......
:bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare