Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

sâmbătă, 7. iunie 2014, 10:27

pescuit la clonc

Va salut , nu am experienta in pescuitul la clonc dar astazi am cumparat de la hunor clonk acest lemn acustic si diseara pe lacul snagov vreau sa il incerc din barca.
Apa langa stuf are in jur de 2 metri si putin ,crescand usor spre larg pana la 7 metri . vreau sa dau din barca cu 2 lansete , una pe suport si una in mana sa o misc pe fund cu buchet de rame . cum credeti ca este mai bine sa fac? sa dau cu cloncul mai in mal sau mai inspre larg? Deci nu am folosit astept informati . :D :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 7. iunie 2014, 18:44

Salut, trebuie incercat toate variantele, ni.eni nu poate spune exact unde sunt, unde stau somnii acuma. D3pinde de multi factori, de aceea trebuie zilnic poate cautati. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

duminică, 8. iunie 2014, 08:32

am dat toata noaptea cu cloncul fara rezultat , nu cred ca are efect pe lacul snagov.

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 8. iunie 2014, 10:27

La pescuitul la clonc in primul rand este importanta localizarea somnilor, trebuie sa ai si somni sub barca ca sa-i ridici, de asemenea conteaza si sunetele scoase cu cloncul. Dupa o partida nu poti trage concluzia ca o metoda nu functioneaza pe o anumita apa. Pe un lac de dimensiunea snagovului cred ca te-ar ajuta un sonar, daca nu ar trebui sa stai cateva seri pe apa si sa urmaresti locurile prin care umbla somnul si sa insisti acolo

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 8. iunie 2014, 13:55

Sunt zero in pescuitul la clonc :rizi: Insa am niste prieteni mai profesori asa si ei spun ca in apa sub 6 m adancime cloncul este mai mult asa ...de fitze! :rizi:

6

duminică, 8. iunie 2014, 15:12

pentru a putea pescui eficient la clonc trebuie sa indeplinesti mai multe criterii, dar...........la pescuit, cum nu exista reguli, se poate orice.
ca sa pescuiesti la clonc ar trebui sa ai o apa curgatoare sau cu un curent care sa te deplaseze cat de cat fara sa bati apa in acelasi loc - consider ca pe lacuri este mai eficienta metoda la punct fix, stationara, dar este alegerea ta.
poti obtine deriva si cu un motor electric, dar pe o apa cu adancime mica.................
nu este neaparat nevoie de sonar, este suficienta si o sfoara cu plumb pt tatonarea fundului apei, dar daca vrei andrenalina si eficienta, cumpara un sonar :ochi:
cauta sa stabilesti unde sunt gropile si structurile in apa si insista pe acele locuri, nu are rost sa bati apa cu adancime de 2m si fundul plat
din experienta mea, caut somnul pe ape cu adanmcimi mai mari de 3-4m si asta si din cauza ca folosesc un sonar si este bine stiut faptul ca cu cat avem o apa mai mica cu atat conul sonarului si implicit ceea ce vezi pe ecran este mult redus - personal prefer o apa ce depaseste frecvent 5m adancime
folosirea cloncului noaptea nici la mine nu a dat nici un rezultat desii pe aceeasi locatie, a doua zi dimineata am avut capturi de somn :gandesc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 10. iunie 2014, 01:28

Stie cineva informatii mai noi despre Caldarusani? Nu am pescuit acolo, dar ar fi de incercat si la clonc! Acum vreo 3-4 ani prindeau la spinning doi prieteni somn in medie de 5-9 kg, din barca, insa ar fi venit doi pescari beti, si-au stricat motorul si cand i-a remorcat cineva din partea administratiei baltii, au cazut si s-au inecat, dupa care nu au mai permis accesul cu barca! Asa ca daca aveti informatii actualizate si diferite de ceea ce stiam eu, daca s-a schimbat ceva in legatura cu interdictia de a pescui din barca, postati noutatile! Cu multumirile de rigoare!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 11. iunie 2014, 10:07

salut
cum ieri am primit cloncul de la Zoran (multumesc Zoran) am fugit repede pana la barca si m-am balacit putin, doar vreo 10 min ca nu am avut timp si a mai inceput si o furtuna teribila
idea este ca am inceput sa ii dau de capat si sa sa scot cateva sunete bune!
Abia astept sa montez si sonarul ca sa ies si la pescuit!

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 11. iunie 2014, 14:35

salut
cum ieri am primit cloncul de la Zoran (multumesc Zoran) am fugit repede pana la barca si m-am balacit putin, doar vreo 10 min ca nu am avut timp si a mai inceput si o furtuna teribila
idea este ca am inceput sa ii dau de capat si sa sa scot cateva sunete bune!
Abia astept sa montez si sonarul ca sa ies si la pescuit!

:bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 11. iunie 2014, 15:28

Citat de la »cristiGalati«



salut
cum ieri am primit cloncul de la Zoran (multumesc Zoran) am fugit repede pana la barca si m-am balacit putin, doar vreo 10 min ca nu am avut timp si a mai inceput si o furtuna teribila
idea este ca am inceput sa ii dau de capat si sa sa scot cateva sunete bune!
Abia astept sa montez si sonarul ca sa ies si la pescuit

Pune-te pe treaba. :buaaaah:

11

luni, 16. iunie 2014, 15:05

Catfishing Tips, Tactics And Techniques Underwater Views !! Amazing !!

Salut,

Nu stiu citi dintre voi ati vazut acest documentar efectuat de Yuri Grisendi

Part 1

Sursa text PHP

1
https://www.youtube.com/watch?v=QygfryDqHCg

Part 2

Sursa text PHP

1
https://www.youtube.com/watch?v=1f3seyH_OFM

Part 3

Sursa text PHP

1
https://www.youtube.com/watch?v=9YIMz77RKTA

Part4

Sursa text PHP

1
https://www.youtube.com/watch?v=WhE-SuUm0vw

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 16. iunie 2014, 15:17

ati vazut acest documentar efectuat de Yuri Grisendi
.............. :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 22

Membru din: 15. mai 2013

Locație: Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 30. iunie 2014, 20:07

Este foarte interesant filmuletul asta.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 30. iunie 2014, 20:25

Va salut. Simbata si Duminica am fost pentru prima data la Dunare anul asta echipat cu noile achizitii facute in iarna asta. Desi nu am prins la clonc decit 2 mocute si am mai avut 3 trasaturi la care am ratat am fost extraordinar de multumit. Simbata mai mult am cercetat terenul si am incercat sa ma obijnuiesc cu sonarul timp in care am reusit s-al dereglez in asa hal incit nu mai intelegeam nimic . Duminica dimineata dupa mai bine de 2 ore de butonare am reusit sa-l setez in asa fel incit sa pot deosebi rimele de plumb.Prietenul cu care eram in barca nu credea o iota din ce-i spuneam eu ca se intimpla sub apa pina cind la o ciupitura foarte fina la care eu am sustinut ca la montura a urcat un somn mare (inca nu am invatat sa apreciez marimea)si el a sustinut ca nu a simtit nimic .I-am aratat ca pe ecranul sonarului nu mai se vad rimele(o dunga rosie) si cind am scos montura din apa pe cirlige din cele peste 20 de rimoaie nu mai erau decit citeva cioturi Din momentul ala nu ne-am mai indoit de ce se vede pe ecran si am cloncanit pina aproape ca nea distrus soarele.A fost o experienta nemipomenita si abia astept sa o repet cu credinta ca data urmatoare o sa prind unul din zecile de somni pe care i-am vazut ridicindu-se .Pe aceasta cale ii multumesc inca o data lui Zoran in primul rind pentru noul microb pe care mi l-a transmis si nu in al doilea rind pentru echipamentul pe care l-am achizitionat cu ajutorul si la sfaturile lui (totul super calitate)

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 2. iulie 2014, 01:53

Tot inainte. Ince zona a Dunarii ai fost

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 2. iulie 2014, 08:34

Pe aceasta cale ii multumesc inca o data lui Zoran in primul rind pentru noul microb pe care mi l-a transmis si nu in al doilea rind pentru echipamentul pe care l-am achizitionat cu ajutorul si la sfaturile lui (totul super calitate)

:noroc: sa ai parte de multe drilluri cu el!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 2. iulie 2014, 20:23

Salut.Am fost in zona Stancuta ,apa foarte tulbure,au ciupit si citiva ciortani,iar marea majoritate a somnilor pe care i-am vazut pe sonar au fost pe linga structuri si in apa de pina in 10 m in gropile mai adinci nu am vazut nimic

Subiecte asemănătoare