Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 19. iunie 2014, 23:33

Ieri, dupa o dimineata nereusita de trena la pesti marini (bluefish, palometa), am fost sa prindem chefali ptr pescuitul la stationar, la somn. Informer, pe care-l insoteste ghinionul de cind a venit, nu a reusit nici la chefali sa-si faca deschiderea. Cei drept, au colaborat f f prost, cu chiu cu vai am reusit sa iau 3 bucati. Unul frumos, la vreo 2 kile.

Pe la orele 20 am fost instalati, am halit ceva la repezeala si ne-am pus pe asteptat. Am fost cam obosit, asa ca am atipit repede... si la fel de repede m-am trezit, la primul atac. Nefinalizat... Din nou montura legata la copacel, din nou atipire, din nou scurta. Si in sfarsit, Informer a trebuit sa ingenuncheze la un dril cu un somn frumos de 2,1 m :bucuros2: (scuze de pozele neclare):



:saluti: super ..ii cel mai mare somn al tau..? :buaaaah: :apl:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 20. iunie 2014, 21:14

..ii cel mai mare somn al tau..?


NU! Aseara ia mai intrat un puiut de 1,45 m, dupa care a driluit la "sange" unul de 2, 20 m! FUCK! Informer a prins mai mult ca mine :apl:

In afara de asta au mai fost 2 atacuri esuate.

1,45 m la un chefal de 2 kile!


2,20 m! Un dril super, cu vanatai intre picioare :rizi:




Astazi la trena, la pesti marini, nu am prins nimica, doar un carlig dezdoit la Informer... un Bluefish suparat :nunteleg:

Bagajele sunt facute, ultima portie de scoici la un restaurant specific spaniol (De Luxe!) si dimineata inapoi la Germania. :doarecapu: ... ce repede a trecut...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

43

vineri, 20. iunie 2014, 21:47

Nu trebuie sa va para rau ca a trecut repede ca amintirile raman vesnice :) felicitari :apl: :noroc:
data viitoare poate va fii mai bine :)
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 21. iunie 2014, 00:51

..ii cel mai mare somn al tau..?


NU! Aseara ia mai intrat un puiut de 1,45 m, dupa care a driluit la "sange" unul de 2, 20 m! FUCK! Informer a prins mai mult ca mine :apl:

In afara de asta au mai fost 2 atacuri esuate.

1,45 m la un chefal de 2 kile!


2,20 m! Un dril super, cu vanatai intre picioare :rizi:




Astazi la trena, la pesti marini, nu am prins nimica, doar un carlig dezdoit la Informer... un Bluefish suparat :nunteleg:

Bagajele sunt facute, ultima portie de scoici la un restaurant specific spaniol (De Luxe!) si dimineata inapoi la Germania. :doarecapu: ... ce repede a trecut...

Felicitari pentru capturi si pentru cum v-ati descurcat!
Cele doua lansete galbene din prima poza, in stanga barcii, ce sunt? WFT Never Crack? Suportii pentru lansete sunt ai vostri? Poti sa faci o poza mai de aproape, mai detaliata, cu suportii? Cum sunt fixati de barca? Multumesc!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 22. iunie 2014, 20:09

Cele doua lansete galbene din prima poza, in stanga barcii, ce sunt? WFT Never Crack? Suportii pentru lansete sunt ai vostri? Poti sa faci o poza mai de aproape, mai detaliata, cu suportii? Cum sunt fixati de barca? Multumesc!

Da, Never Crack Big Fish:


Suportii sunt din teava inox cu dia de 42mm, sudati de placa de prindere de inox de 3 mm grosime, ptr suruburi. Sus sunt dilatati prin presare pe un con. Aceasta portiune sta deasupra de barca!
Sus am mai sudat tot inox, de 3 mm, ca distantier pina la barca.
Sub am sudat tot inox de 4 mm, ca opritor ptr lansete.
Suruburi M6, tot inox, prin barca, cu saibe mari pe partea exterioara! :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 23. iunie 2014, 11:18

Cele doua lansete galbene din prima poza, in stanga barcii, ce sunt? WFT Never Crack? Suportii pentru lansete sunt ai vostri? Poti sa faci o poza mai de aproape, mai detaliata, cu suportii? Cum sunt fixati de barca? Multumesc!

Da, Never Crack Big Fish:


Suportii sunt din teava inox cu dia de 42mm, sudati de placa de prindere de inox de 3 mm grosime, ptr suruburi. Sus sunt dilatati prin presare pe un con. Aceasta portiune sta deasupra de barca!
Sus am mai sudat tot inox, de 3 mm, ca distantier pina la barca.
Sub am sudat tot inox de 4 mm, ca opritor ptr lansete.
Suruburi M6, tot inox, prin barca, cu saibe mari pe partea exterioara! :noroc:

N

Prin barca inseamna ca ai dat gauri prin coca barcii? Cum te-ai indurat?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 23. iunie 2014, 11:27

Coca ii spune? In germana este „coaja“ barci. Da, prin, cu burghiul. A fost greu, dar alta solutie mai buna nu am gasit. Si, sincer, nu are nimica, e la fel de ermetica ca si inainte: apa intra pe sus in barca :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

48

joi, 26. iunie 2014, 19:33

Deoarece intr-un final am reusit sa ajung inapoi acasa, incerc sa sintetizez si io concediu` in Spania intr-o forma mai “pe capitole”, ca nu-s bun la povestit.

Drumul
Este foarte lung si obositor… daca mergeti cu masina, NU va recomand sa fiti unicul sofer.
Cu ocolul prin Germania (pe la Zoran - Rastatt) sunt aprox. 2800km de la Timisoara pana la Riumar, la varsarea Ebrului.
Taxele de autostrada sunt 4780 forinti in Ungaria (aprox. 70RON - pt. o luna), (2 x ) 8,50 euro in Austria (pt. 10 zile, cat este minim) si aprox. (2 x ) 105 euro Franta + Spania, platiti in mai multe locuri pe autostrada. S-a intamplat ca-n Spania / Franta, in vreo 2 locuri, nu a functionat decat card-ul Visa (nu si cel MasterCard sau Visa Electron).
Recomand cu caldura varianta lui Thomas si anume avionul pana la Barcelona si inchiriat de acolo o masina pt. vacanta, la un pret zic eu rezonabil (Skoda Roomster - 270 euro / 10 zile, parca). Dezavantajul major este insa, in acest caz, lipsa barcii de pescuit. Se poate inchiria una dar preturile sunt prohibitive.

Locatia (Riumar) [url=https://www.google.com/maps/@40.7042564,0.804627,13z]https://www.google.com/maps/@40.7042564,0.804627,13z[/url]
Este un satuc foarte foarte OK, alcatuit in majoritate din casute de inchiriat, majoritatea cu o mica piscina in curte. In sat mai sunt cateva birtulete unde se poate si manca, o alimentara cam scumpa si un magazin cu scule de pescuit, tot cam scumpe. La 8Km, in Deltebre, exista in schimb mai multe supermarket-uri cu preturi normale, piata de alimente in fiecare joi, farmacie etc.
Distanta pana la plaja / mare nu depaseste din nici o parte a satului mai mult de cateva sute de metri iar distanta pana la Ebru este sub 1Km.
Nu exista semnal de telefon decat de la Movistar iar conexiunea de date este slaba si destul de scumpa (28 euro pe 10 zile si max. 250MB, daca tin bine minte).
Este un loc bun unde poti sa mergi si cu prietena / nevasta / copiii pt. mare / plaja... cu conditia sa nu te deranjeze de la programul de pescuit :))) … noi am avut noroc.

Preturi
Cazarea in casuta de mai jos cu 3 dormitoare, doua bai, bucatarie mare, clima, aragaz, frigider, masina de spalat etc. a costat 1100 euro pt. 14 zile. Asta inseamna cam 26 euro pe camera / noapte ceea ce pt. locatie si conditiile oferite nu mi se pare scump deloc (cam atata-i o camera la orice hotel, in RO).





Inchirierea unei barci este scumpa, o barca cu motor de 15CP cu care nu te poti deplasa prea mult pe rau in sus costa peste 100 euro / zi.

Mancarea la supermarket-urile din Deltebre are preturi comparabile cu ce avem in RO asa ca nu merita sa va carati prea multe de acasa.
Berea este si ea ieftina, noi am baut Heineken de la supermarket cu 0,51euro / 330ml ceea ce-i cam ca pe la noi. Exista si o bere locala mai ieftina ( vreo 0,3 euro), San Miguel parca-i zicea, e “baubila” dar am preferat-o pe cealalta. ;)

Sunt cam multi tantari dar nu ne-au facut probleme daca am folosit Autan si mai ales o solutie cumparata de acolo de la farmacie si care se cheama Elinwas (nu stiu daca se gaseste si pe la noi). Mai dificil este cu “black fly”-ul… daca va musca, NU va scarpinati, rabdati! :)... sau patiti ce-a patit Zoran… :).

Pescuit
Spinning - am pescuit MULTE dimineti si seri cu tot ce-am avut la mine: voblere de toate felurile, oscilante, cicade, spinnerbait-uri, gume de diverse feluri si dimensiuni… NU AM AVUT NICI MACAR O TRASATURA ANEMICA! Lucrul este UIMITOR deoarece chiar si pe Bega / Timis unde se spune ca nu prea (mai) este peste, este aproape IMPOSIBIL ca in atata timp sa nu ai macar o trasatura sau doua. Acest lucru nu face decat sa re-confirme faptul ca daca nu stii cum si cu ce sa pescuiesti, nu prinzi nimic indiferent de apa pe care dai. :)
Zoran a avut bafta sa surprinda intr-o dimineata un moment de activitate a bibanului lup (lavrac) ocazie cu care a avut trei atacuri din trei aruncari consecutive... una finalizata cu un peste de aprox. 2kg.
In celelalte zile, cu toate ca am incercat si la 5 dimineata si la caderea intunericului si la toate orele intre, n-am mai surprins nici o activitate si nici n-am mai avut vreo trasatura (inclusiv am urcat cu barca pe Ebru vreo 25km, pana la barajul de la Xerta... fara rezultat).
Am incercat putin si spinning-ul la somn dar nu pot sa afirm c-am prea insistat… oricum, fara rezultat deasemenea.

Clonc - am avut un singur peste in lanseta (dadeam la rame de pamant) insa din pacate frana nu era complet stransa asa ca dupa doar cateva secunde a reusit sa frece textilul de ceva structura submersa si acesta a cedat imediat. Oricum, chiar cu frana stransa nu stiu daca n-ar fi luat fir suficient ca n-aveam senzatia ca-l pot “incurca” :)… asta e. Am vazut multi alti “balauri”, unii atat de aproape si de mari incat ma uitam peste marginea barcii daca nu se vad :) da` n-au vrut ce le-am dat.

Trena - este o modalitate foarte practicata in zona, am pescuit si noi de vreo 3 - 4 ori pe portiunea finala a Ebrului pana la mare. La vobler n-am avut nici o trasatura, la peste mort (stiuca de mare de la magazinul alimentar) am avut un atac de bluefish care s-a soldat cu o ancora indoita. O trupa de cunostinte au prins vreo 5 bluefish pana-n 8Kg bucate si au avut ceva atacuri nefinalizate de palometa (zic ei).

"Grebla" - se practica pe scara larga, atat de spanioli cat si de altii... evident, noi n-am facut-o. :)

Stationar - am pescuit “la copac”, din barca ancorata. Dupa cum a povestit Zoran, s-au prins 8 somni dintre care 6 au fost peste 2m. Personal am drill-uit 3: 1,45 / 2,1 / 2,2m. Pot sa spun ca a tine un somn de peste 2m, “odihnit”, cu tamburul complet blocat este o experienta terifianta :))... nu credeam ca n-o sa plezneasca ceva, inclusiv muschii mei… :)).
Din pacate in conditiile in care am pescuit nu prea mergea sa obosesti pestele folosind frana din cauza structurilor asa ca era cat pe ce de vreo doua ori sa “zbor” din barca.
Sunt foarte multumit ca am drill-uit unul de 2m+ cu una din lansetele mele care trebuie sa spun ca s-a comportat perfect, de la mulineta pana la varfurile triplelor. :)
Atacul somnului la peste viu cu dimensiune mare (cum erau chefalii pe care i-am folosit spre final) este SPECTACULOS… ma bucur c-am avut ocazia sa surprind trei astfel de atacuri, unul la doar cativa metri de noi.

In legatura cu procurarea pestelui “mic” trebuie spus ca asta este o MARE problema pe Ebru. Chefalii sau crapii nu sunt chiar usor de pacalit iar la crescatoria de anghile de la Deltebre ni s-a cerut pe BUCATA de crap sub 100g (care oricum era prea mic) 4 euro!
Anghilele sunt mai ieftine dar teoretic pescuitul cu ele este interzis in EU… asta cu toate ca unii de acolo afirmau contrariu… nu ne-am prea lamurit.

Ca si concluzie sunt deosebit de incantat de partida de pescuit pe Ebru.
Daca mai merg sunt convins c-am sa fiu mai bine pregatit inclusiv pentru pestii de mare… pacat ca-i asa departe locatia. :(
Nu in ultimul rand trebuie sa-mi exprim recunostinta pentru companie: Thomas si mai ales Zoran, fara de care sunt convins c-as fi terminat sejurul ca unii dintre cei cu care am vorbit: fara nici un peste!
Multumesc!

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

joi, 26. iunie 2014, 20:12

Nu in ultimul rand trebuie sa-mi exprim recunostinta pentru companie: Thomas si mai ales Zoran, fara de care sunt convins c-as fi terminat sejurul ca unii dintre cei cu care am vorbit: fara nici un peste!
Multumesc!


Cu cea mai mare placere, si altadata! :noroc: Cu conditia mai putin spin, cind functioneaza stationar... :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

50

joi, 26. iunie 2014, 21:10

:apl: :apl: :apl: Felicitari Zoran si Informer :bravo: Multumim Informer ptr. poveste :buaaaah: ....Eu zic ca ai talent.... :bucuros2: :prieteni:

51

joi, 26. iunie 2014, 22:33

informer,

multumim pt rezumatul escapadei, foarte concins si totusi detaliat cu exact ce trebuie.
foarte scumpe taxele de autostrada din Franta si Spania
cazarea este foarte buna la un pret mai mult decat ok.
dar restul..................e clar ca nu ai ce cauta acolo fara ghid profesionist sau cu cineva care a mai fost si stie bine mersul lucrurilor in zona, altfel risti sa mergi degeaba - si ghidul ala chiar costa o gramada de bani din cate am vazut pe net.
obositor drumul ala sa il faci dintr-o bucata chiar si in doi soferi, o cazare intermediara e de dorit si face minuni mai ales la un drum asa de lung.
dar cum spuneai si tu, data viitoare va fi mai bine :bravo:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 26. iunie 2014, 23:37

Deoarece intr-un final am reusit sa ajung inapoi acasa, incerc sa sintetizez si io concediu` in Spania intr-o forma mai “pe capitole”, ca nu-s bun la povestit.

Drumul
Este foarte lung si obositor… daca mergeti cu masina, NU va recomand sa fiti unicul sofer.
Cu ocolul prin Germania (pe la Zoran - Rastatt) sunt aprox. 2800km de la Timisoara pana la Riumar, la varsarea Ebrului.
Taxele de autostrada sunt 4780 forinti in Ungaria (aprox. 70RON - pt. o luna), (2 x ) 8,50 euro in Austria (pt. 10 zile, cat este minim) si aprox. (2 x ) 105 euro Franta + Spania, platiti in mai multe locuri pe autostrada. S-a intamplat ca-n Spania / Franta, in vreo 2 locuri, nu a functionat decat card-ul Visa (nu si cel MasterCard sau Visa Electron).
Recomand cu caldura varianta lui Thomas si anume avionul pana la Barcelona si inchiriat de acolo o masina pt. vacanta, la un pret zic eu rezonabil (Skoda Roomster - 270 euro / 10 zile, parca). Dezavantajul major este insa, in acest caz, lipsa barcii de pescuit. Se poate inchiria una dar preturile sunt prohibitive.

Locatia (Riumar) [url=https://www.google.com/maps/@40.7042564,0.804627,13z]https://www.google.com/maps/@40.7042564,0.804627,13z[/url]
Este un satuc foarte foarte OK, alcatuit in majoritate din casute de inchiriat, majoritatea cu o mica piscina in curte. In sat mai sunt cateva birtulete unde se poate si manca, o alimentara cam scumpa si un magazin cu scule de pescuit, tot cam scumpe. La 8Km, in Deltebre, exista in schimb mai multe supermarket-uri cu preturi normale, piata de alimente in fiecare joi, farmacie etc.
Distanta pana la plaja / mare nu depaseste din nici o parte a satului mai mult de cateva sute de metri iar distanta pana la Ebru este sub 1Km.
Nu exista semnal de telefon decat de la Movistar iar conexiunea de date este slaba si destul de scumpa (28 euro pe 10 zile si max. 250MB, daca tin bine minte).
Este un loc bun unde poti sa mergi si cu prietena / nevasta / copiii pt. mare / plaja... cu conditia sa nu te deranjeze de la programul de pescuit :))) … noi am avut noroc.

Preturi
Cazarea in casuta de mai jos cu 3 dormitoare, doua bai, bucatarie mare, clima, aragaz, frigider, masina de spalat etc. a costat 1100 euro pt. 14 zile. Asta inseamna cam 26 euro pe camera / noapte ceea ce pt. locatie si conditiile oferite nu mi se pare scump deloc (cam atata-i o camera la orice hotel, in RO).





Inchirierea unei barci este scumpa, o barca cu motor de 15CP cu care nu te poti deplasa prea mult pe rau in sus costa peste 100 euro / zi.

Mancarea la supermarket-urile din Deltebre are preturi comparabile cu ce avem in RO asa ca nu merita sa va carati prea multe de acasa.
Berea este si ea ieftina, noi am baut Heineken de la supermarket cu 0,51euro / 330ml ceea ce-i cam ca pe la noi. Exista si o bere locala mai ieftina ( vreo 0,3 euro), San Miguel parca-i zicea, e “baubila” dar am preferat-o pe cealalta. ;)

Sunt cam multi tantari dar nu ne-au facut probleme daca am folosit Autan si mai ales o solutie cumparata de acolo de la farmacie si care se cheama Elinwas (nu stiu daca se gaseste si pe la noi). Mai dificil este cu “black fly”-ul… daca va musca, NU va scarpinati, rabdati! :)... sau patiti ce-a patit Zoran… :).

Pescuit
Spinning - am pescuit MULTE dimineti si seri cu tot ce-am avut la mine: voblere de toate felurile, oscilante, cicade, spinnerbait-uri, gume de diverse feluri si dimensiuni… NU AM AVUT NICI MACAR O TRASATURA ANEMICA! Lucrul este UIMITOR deoarece chiar si pe Bega / Timis unde se spune ca nu prea (mai) este peste, este aproape IMPOSIBIL ca in atata timp sa nu ai macar o trasatura sau doua. Acest lucru nu face decat sa re-confirme faptul ca daca nu stii cum si cu ce sa pescuiesti, nu prinzi nimic indiferent de apa pe care dai. :)
Zoran a avut bafta sa surprinda intr-o dimineata un moment de activitate a bibanului lup (lavrac) ocazie cu care a avut trei atacuri din trei aruncari consecutive... una finalizata cu un peste de aprox. 2kg.
In celelalte zile, cu toate ca am incercat si la 5 dimineata si la caderea intunericului si la toate orele intre, n-am mai surprins nici o activitate si nici n-am mai avut vreo trasatura (inclusiv am urcat cu barca pe Ebru vreo 25km, pana la barajul de la Xerta... fara rezultat).
Am incercat putin si spinning-ul la somn dar nu pot sa afirm c-am prea insistat… oricum, fara rezultat deasemenea.

Clonc - am avut un singur peste in lanseta (dadeam la rame de pamant) insa din pacate frana nu era complet stransa asa ca dupa doar cateva secunde a reusit sa frece textilul de ceva structura submersa si acesta a cedat imediat. Oricum, chiar cu frana stransa nu stiu daca n-ar fi luat fir suficient ca n-aveam senzatia ca-l pot “incurca” :)… asta e. Am vazut multi alti “balauri”, unii atat de aproape si de mari incat ma uitam peste marginea barcii daca nu se vad :) da` n-au vrut ce le-am dat.

Trena - este o modalitate foarte practicata in zona, am pescuit si noi de vreo 3 - 4 ori pe portiunea finala a Ebrului pana la mare. La vobler n-am avut nici o trasatura, la peste mort (stiuca de mare de la magazinul alimentar) am avut un atac de bluefish care s-a soldat cu o ancora indoita. O trupa de cunostinte au prins vreo 5 bluefish pana-n 8Kg bucate si au avut ceva atacuri nefinalizate de palometa (zic ei).

"Grebla" - se practica pe scara larga, atat de spanioli cat si de altii... evident, noi n-am facut-o. :)

Stationar - am pescuit “la copac”, din barca ancorata. Dupa cum a povestit Zoran, s-au prins 8 somni dintre care 6 au fost peste 2m. Personal am drill-uit 3: 1,45 / 2,1 / 2,2m. Pot sa spun ca a tine un somn de peste 2m, “odihnit”, cu tamburul complet blocat este o experienta terifianta :))... nu credeam ca n-o sa plezneasca ceva, inclusiv muschii mei… :)).
Din pacate in conditiile in care am pescuit nu prea mergea sa obosesti pestele folosind frana din cauza structurilor asa ca era cat pe ce de vreo doua ori sa “zbor” din barca.
Sunt foarte multumit ca am drill-uit unul de 2m+ cu una din lansetele mele care trebuie sa spun ca s-a comportat perfect, de la mulineta pana la varfurile triplelor. :)
Atacul somnului la peste viu cu dimensiune mare (cum erau chefalii pe care i-am folosit spre final) este SPECTACULOS… ma bucur c-am avut ocazia sa surprind trei astfel de atacuri, unul la doar cativa metri de noi.

In legatura cu procurarea pestelui “mic” trebuie spus ca asta este o MARE problema pe Ebru. Chefalii sau crapii nu sunt chiar usor de pacalit iar la crescatoria de anghile de la Deltebre ni s-a cerut pe BUCATA de crap sub 100g (care oricum era prea mic) 4 euro!
Anghilele sunt mai ieftine dar teoretic pescuitul cu ele este interzis in EU… asta cu toate ca unii de acolo afirmau contrariu… nu ne-am prea lamurit.

Ca si concluzie sunt deosebit de incantat de partida de pescuit pe Ebru.
Daca mai merg sunt convins c-am sa fiu mai bine pregatit inclusiv pentru pestii de mare… pacat ca-i asa departe locatia. :(
Nu in ultimul rand trebuie sa-mi exprim recunostinta pentru companie: Thomas si mai ales Zoran, fara de care sunt convins c-as fi terminat sejurul ca unii dintre cei cu care am vorbit: fara nici un peste!
Multumesc!


Ati fost cu o masina, sau cu doua? Cam cat v-a costat combustibilul, aproximativ? De curiozitate, era si vreun local cu specific romanesc prin zona?
Beton, barca, daca-i a ta, s-o stapanesti cu folos!
P.S. La voi nu si-au incercat norocul "piratii" de autostrada? N-ati vazut nimic suspect pe drum?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

53

vineri, 27. iunie 2014, 08:02

Ati fost cu o masina, sau cu doua? Cam cat v-a costat combustibilul, aproximativ? De curiozitate, era si vreun local cu specific romanesc prin zona?
Beton, barca, daca-i a ta, s-o stapanesti cu folos!
P.S. La voi nu si-au incercat norocul "piratii" de autostrada? N-ati vazut nimic suspect pe drum?

Am fost cu masina mea pana in DE iar de acolo in Spania am mers cu masina lui Zoran (si cu barca :) ).
Imi pare rau dar nu stiu cat a costat combustibilul in total... ce pot sa-ti spun este ca masina mea merge cu GPL iar pana la Zoran (aprox. 1300km) am consumat cam 110 litri (motor de 2l) pretul variind intre 0,72 si 0,85 euro/l (daca retin bine).
N-am vazut in zona vreun local cu specific romanesc... in schimb magazinul de suveniruri din sat era detinut de niste romani :) ... si am intalnit romani cam peste tot, pe parcurs. :ochi:
Barca este a lui Zoran.
Noi n-am avut aventuri cu pirati... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

54

vineri, 27. iunie 2014, 09:04

Misto iesire … va felicit pentru pestii prinsi. Asa este Informer, indiferent de cat peste este in apa, daca nu ii cunosti obiceiurile, locurile in care vaneaza si felul in care o face, doar din noroc reusesti sa prinzi ceva. Eu zic oricum ca merita insistat la spinning …

Cu cea mai mare placere, si altadata! :noroc: Cu conditia mai putin spin, cind functioneaza stationar... :bucuros2:


Zoran, daca ati fi insistat mai mult la spinning (inclusiv in momentele de activitate ce le-ai avut la stationar) mai ales in zona barajului sunt convins ca ar fi iesit ceva la pozat.


Pot sa spun ca a tine un somn de peste 2m, “odihnit”, cu tamburul complet blocat este o experienta terifianta :))... nu credeam ca n-o sa plezneasca ceva, inclusiv muschii mei… :)).


:bravo: :bravo: :bravo: :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

55

vineri, 27. iunie 2014, 09:22

Zoran, daca ati fi insistat mai mult la spinning (inclusiv in momentele de activitate ce le-ai avut la stationar) mai ales in zona barajului sunt convins ca ar fi iesit ceva la pozat.

Anem, nu prea sunt convins de asta. Stationarul e greu. Spinningul si mai greu. Sa dai pina nimeresti ora cind incepe activitatea de rapire e pt mine un calvar. De ex prima noapte au inceput sa manace dupa orele 01:00. A doua noapte pe la orele 21:00 au aparut primele trasaturi. Iar urmatoarele nopti, zero, toata noaptea. Eh, si daca prinzi astfel de 3 nopti fara activitate la spin, urmatoarele 3 nopti te odihnesti. In schimb, la stationar, intre drilluri te poti odihni, savura un “suc”, e mai comod, mai lejer. Cu toate ca nici la stationar nu-i chiar simplu, cu tot echipamentul ce l-am avut la noi.
Probabil ca daca aveam doar lansetele de spin si faceam doar spin, prindeam si atunci.
Daca faceam doar clonc si doar vertical, prindeam cindva momentul bun si aveam si atunci capturi.
Cu toate ca, in acele locuri impadurite, sincer iti spun nu stiu cu ce combo de spin am fi putut sa-i tinem departe de obstacole. Mulinete Salmmer 560 si Spro Zalt de 8000 am avut, dar fir corespunzator NU era pe mulinete.
Acuma, daca ma gandesc la ultimul loc unde am pescuit, chiar poate se va merita data viitoare sa ne ancoram si sa spinninguim zona acea fierbinte.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

56

vineri, 27. iunie 2014, 09:23

Misto iesire … va felicit pentru pestii prinsi.

Merci. Speram ca data viitoare sa ni te alaturi. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

57

vineri, 27. iunie 2014, 09:45

Misto iesire … va felicit pentru pestii prinsi.

Merci. Speram ca data viitoare sa ni te alaturi. :noroc:


Cu cea mai mare placere, as fi venit si anul asta dar stii ca sunt alte prioritati in momentul de fata. Totul depinde de momentul ales :ochi: … dar stii ca eu si perechea vom pescui doar la spinning :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

rudy

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 12. iunie 2013

Locație: cluj napoaca

  • Scrie un mesaj privat

58

vineri, 27. iunie 2014, 10:35

Domnilor felicitari !

Capturi frumoase,vremea si peisajul minunat,ce sa mai..... noi
ceilalti inca visam la toate astea. :apl: :apl: :apl:


DEOCAMDATA!!! :gandesc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

59

vineri, 27. iunie 2014, 10:46

Zoran, taie te rog, funia de la ancora si las-o acasa ca vad ca nici la spinning nu te poti lasa de ancorat. :rizi: Pentru ce ti-ai mai luat motor electric la prova ? Cand mi-ai zis ca te-ai ancorat la baraj era sa cad jos. Daca nu te deplasezi la spinning trebuie mult noroc sa cazi peste pestii activi. Sau sa astepti pana incep sa manance cei din locul unde te afli. Atunci de ce-ti trebuie barca ?
Pacat ca n-ati insitat la spinning lasandu-va la vale. Asta in timpul zilei. Si seara puteati sa dati la stationar.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

60

vineri, 27. iunie 2014, 11:42

Eh, Tudor, jucarie noua, capitan nepriceput... Informer a citi pe drum cartea tehnica. Dar, se invata toate, mai ales daca ai un prof bun. Ce zici? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com