Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 13. iunie 2014, 17:16

da da da ... frumoase dimensiuni :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 13. iunie 2014, 17:16

Harry, un prieten ce a plecat seara si a condus toata noaptea, a fost atacat de tilharii de autostrada care au vrut sa-l jefuiasca. A scapat insa cu bine, a ramas doar cu busitura zdravana in masina...
........... :soc: !!!!!
Duminica, luni si marti am asteptat dupa permisele de pescuit...cica o problema de server! Eu am pescuit putin de pe mal si fara permis, dar Informer - iok!
............ :gandesc: !!.......ca la Orsova pentru avizul de agrement :) !!!
La fiecare trasatura, cel care nu era la rand sa driluiasca (fiecare cite un dril, indiferent la care lanseta tragea), trebuia sa mute repede tot "dormitorul" in partea din spate a barcii, ptr a face lo de dril.
............. :doarecapu: !!!!.......
ne-am permis si o dupaamiaza de baie in piscina vilutei unde am fost cazati


..................... :bravo: :buaaaah: :noroc: !!!!!
..........precis se intampla in Spania ???..........parca ati fi in Romania dupa cele povestite!!!!!
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

23

vineri, 13. iunie 2014, 19:38

:salut: Sunteți de belea....ce poze, ce capturi, ce condiții, mă bucur pt voi.Sunt foarte curios de mâine ce se va ridica la clonc.... :buaaaah:
Distracție plăcută în continuare :pescuit:
:noroc:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 13. iunie 2014, 20:39

Asta da escapada! Fain de tot..capturi, locatie.. :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 14. iunie 2014, 00:25

Frumos tare, somni peste 2 metri :buaaaah: bravo baieti :bravo:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 14. iunie 2014, 07:35

Felicitări băieți pentru mustăcioși. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 14. iunie 2014, 14:50

Salut prieteni,
Am ajuns cu bine, drumul de 1400 km de la Rastatt a decurs fara impedimente, am condus ziua alternativ, cind eu, cind Informer.
Harry, un prieten ce a plecat seara si a condus toata noaptea, a fost atacat de tilharii de autostrada care au vrut sa-l jefuiasca. A scapat insa cu bine, a ramas doar cu busitura zdravana in masina...

Cum adica talhari pe autostrada? Unde, in Spania, sau Germania? A reusit sa sune la politie, s-a aflat ceva pana acum? Erau, cumva, din sud-estul Europei? Un numar de la masina, ceva, vreun detaliu, nu a reusit sa retina? Este incredibil!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

28

sâmbătă, 14. iunie 2014, 15:21



Cum adica talhari pe autostrada? Unde, in Spania, sau Germania?


Nu stiu unde i s-a intamplat prietenului lui Zoran insa stiu din surse sigure adica colegi de servici ce se duc in Maroc si atunci cand trec prin Spania au fost atacati si jefuiti de talhari pe autostrada.Mi-au povestit ca sunt si patrule de politie false adica sunt talhari ce se imbraca in politisti, te trag pe dreapta dupa care vine talharia.Vorbesc doar din auzite insa inclin sa cred ca e adevarat pentru ca mi-au piovestit peste 10 persoane despre talhariile astea pe autostrada in Spania. :noroc:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 14. iunie 2014, 15:40

doar se stie (?) cä cea mai fierbinte zonä este Lyon-ul...asta o fi fost ?

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 15. iunie 2014, 16:03

Frumosi somnii. :bravo: ..dupa cum era de asteptat pe Ebro sunt adevarati colosi,cum va-ti descurcat cu tantarii noaptea??
Felicitari si asteptam noile peripetii la clonc si spinning.....imi pare rau ca nu pot sa dau o fuga pana la voi :necajit: ..
Un salut.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 15. iunie 2014, 16:32

Grozavi pesti, mare respect pentru sacrificiile pe care sinteti dispusi sa le faceti. :bravo:
@Informer, trebuie sa ai rabdare va venii si ziua , clipa, ta :saluti:

Fir intins !

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 15. iunie 2014, 19:20

Va veni si ziua lui cand va veni cu mine la Dunare! :limba: :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 17. iunie 2014, 11:24

Urmatoarele 2 nopti le-am pescuit in liniste, fara nici o trasatura. Era noaptea de vineri 13, luna plina, si urmatoarea tot asa. Tot cu luna plina si tot asa de prost...!?
Duminica am lasat barca pe Ebro la Amposta si ne-am dus pina la Xerta, 50 km pe apa, un baraj care ar tine salau si lupi de mare. Drumul a fost anevoios, in multe locuri apa f mica cu iarba pina sus, m-a obligat sa ridic motorul de vreo 20x sa curat elicea. Nici acolo nu am avut parte de trasaturi.
Dupa vreo 10 km de la Amposta, parca am intrat pe alt rau, un rau pe care l-am comparat imediat cu Muresul ca latime, si cu Rinul ca limpezime. Pe km intregi apa de 2-3 m adancime era cu repezisuri multe si parca fara peste.
Intorsi la orele 20:00 la Amposta, o zona cu apa lata si adanca, am inceput sa dam la clonc. Somnii au reactionat bine, dar era foarte greu de tinut barca in vantul cu viteza de 30 km pe ora. Trasatura a venit la Informer, in spatele unui picior de pod, si drillul ce se prevestea super spectaculos s-a terminat, din pacate ptr toti participantii, dupa 4 secunde. Frana nestransa la maxim i-a permis gigantului sa traga 3-4 m de fir atata de repede, incit Informer nu a ajuns nici sa atinga frana tamburului. Somnul s-a dus direct in ceva radacini sau copaci pe fundul apei, unde firul principal de 0,53 mm, a fost retezat instantaneu. :poza: Cele 2 ancore de la montura si plumbul de pe forfahul de 1,3 mm ii vor da ceva bataie de cap pina cind (poate) va scapa de ele.
Pe la orele 22:00 am incheiat activitatea, vantul se intetise atata de tare ca nu mai puteam pescui…

Ieri dimineata am tras la trena in zona de varsare, cu voblere, dar la fel, rezultat ZERO. Si seara, la stationar, tot ZERO. :gandesc: ... mai incercam cele 3 zile ramase, poate mai dam de ceva somni pofticiosi. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 17. iunie 2014, 12:15

Huh, nasol ca lucrurile nu au stat tocmai OK. Mai sunt 3 zile in care v-as spune sa insistati pana la epuizare … inclusiv la spinning pe timp de noapte (la Xerta) sau clonc pe timp de zi (ziceai ca somnii au reactionat bine … asa ca merita).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 18. iunie 2014, 07:27

Ieri am dat vreo 2 ore la clonc, dar somnii nu au reactionat deloc. In gropi nici urma de peste. Pe la orele 19 a venit furtuna mare, cu ploaie torentiala, care ne-a obligat sa iesim de pe apa.
Mai incercam azi si maine seara la stationar, iar vineri impachetam. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 19. iunie 2014, 09:33

Ieri, dupa o dimineata nereusita de trena la pesti marini (bluefish, palometa), am fost sa prindem chefali ptr pescuitul la stationar, la somn. Informer, pe care-l insoteste ghinionul de cind a venit, nu a reusit nici la chefali sa-si faca deschiderea. Cei drept, au colaborat f f prost, cu chiu cu vai am reusit sa iau 3 bucati. Unul frumos, la vreo 2 kile.

Pe la orele 20 am fost instalati, am halit ceva la repezeala si ne-am pus pe asteptat. Am fost cam obosit, asa ca am atipit repede... si la fel de repede m-am trezit, la primul atac. Nefinalizat... Din nou montura legata la copacel, din nou atipire, din nou scurta. Si in sfarsit, Informer a trebuit sa ingenuncheze la un dril cu un somn frumos de 2,1 m :bucuros2: (scuze de pozele neclare):

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 19. iunie 2014, 09:39

:apl: :apl: :apl: ... felicitari Informer, gheata a fost sparta si inca mai este timp si pentru altii :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 19. iunie 2014, 09:39

Bina ca a spart gheata. Hai mai incercati si astazi. :apl:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 19. iunie 2014, 11:10

Felicitari pt. reusita!! :apl: frumos somnul,se pare ca numai noaptea vor sa manance si doar la momeala vie..
Inca mai aveti o noapte si sansa de a mai prinde ceva...
La ce momeala prindeti chefalii??

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 19. iunie 2014, 13:54

Fain somnul, ai intrat direct în categoria grea :rizi:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.