Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 26. martie 2012, 07:35

23 mph? ... e mult sau ok?

Salut,
Ieri dupaamiaza nu am rezistat sa nu merg pe Rin si sa nu dau cu lemnu-n apa. 3 ore, NIMICA! Nici un somn nu s-a ridicat. OK, dar nu asta-i tema, ci voiam altceva sa-ntreb.
La intoarcere spre rampa, am dat gaz la maxim si pe sonar imi arata 23 mph (via GPS). Ne stiind ce-i asta, m-am uitat azi pe net si am vazut ca sunt mile pe ora, care, transformate in kilometrii imi dau 37 km/ora. Am calculat bine? Daca da, atunci ca viteza pe apa e bine, nu? Am de 1 an de zile barca, dar nu mi-am calculat niciodata viteza de deplasare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 26. martie 2012, 08:43

37 km/ora
Zoran ,nu se calculeaza in mile marine?
1 mila marina=1852m, cred ca ai avut 42,5km/h
Daca gresesc sa ma corecteze colegii.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 26. martie 2012, 15:57

Da, o mila marina = 1852 m, dar o mila internationala = 1609 m. :gandesc:
Oare ce este trecut? Trebuie sa vad daca pot schimba in meniul sonarului de pe mph pe kmph...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 26. martie 2012, 16:13

o mila marina
Am gandit ca barca e pe apa si cred ca se masoara in mile marine nu in mile terestre :gandesc:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 26. martie 2012, 19:27

viteza de deplasare a unei ambarcatiuni se masoara in noduri/h. avand in vedere ca viteza era masurata pe gps-ul sonarului erau mile terestre.37 km/h pe apa este suficient pt barca ta. daca ai atins aceasta viteza cu motorul la "blana"nu prea este bine pt motor.pt a afla viteza optima de croaziera redu turatia motorului de la 5500rot/min la 4500-4400rot/min si masoara cu gps-ul.Eu la 5500 rot/min ating 67km/h iar la 4400 41km/h dar si consumul pe masura, 28-30l/h la 5500 si 15-17 l/h la 4400. :bravo:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 27. martie 2012, 06:53

Ma faci sa ma simt ca si cind as conduce un ... carucior. Oricum nu-nteleg, tu ai motor de 110 cp eu de 18 cp, al tau e de 6x mai tare!, n-ar fi normal ca tu sa mergi si cu o viteza de 6x mai mult de cit cei 37 km/h ai mei? ...adica cu 220 la ora! Daca tu mergi cu a ta "doar" 67 km/h, ma gandesc... nu tzi-o fi inecat motoru' ? ;)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 27. martie 2012, 11:48

O salupa de agrement mai performanta nu va depasi 100km/h chiar daca are motor de 300cp. Tu ai un motor care la turatia maxima are la elice 18cp,daca scade turatia scad si caii putere pt ca motoarele de barci sunt construite altfel decat cele auto care au o plaja de cuplu intre anumite rotatii.Barca mea avea recomandat de fabricant un 40 cp si o viteza de croaziera de........32km/h.Am facut un test cu un 50cp si 6 persoane test care m-a dezamagit.Intra in glisaj dupa cca 3minute de mers la blana iar cand reduceam turatia sub 5000 iesea din glisaj si problema asta ma "bagat" in calcule :gandesc: .Am discutat cu un "meserias"pt adaptarea unui motor mai puternic si am facut urmatoarele modificari:am dat puntea jos pt a ajunge la crivacee si chila interioara,am intarit chila pe interior si primele crivacee de la pupa,am schimbat oglinda cu una mai puternica pt motor de 115 cp si 220 kg.Acum cca 5 ani cand am facut modificarile nu se gaseau pe piata motoare furate de afara si unul nou de 80cp/4timpi sarea de 10 000euro si am cumparat un sh de 75cp/2timpi.Un 75 cp/2timpi este echivalentul a unui 90cp/4timpi.Daca cu 50cp intra greu inglisaj cu 75-ul intra instantaneu si ramane glisata pana la 3900rot min dar la turatia asta se simte ca gafaie un pic motorul. Tu daca-i pui un motor de 30cp la barca ta o sa atigi usor 50km/h dar nu este asa "confortabil" din punct de vedere al sigurantei pt ca daca dai cu 50km/h intr-un bustean care pluteste imers sub filmul apei esti :box: .
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 27. martie 2012, 20:40

Un amic pe o Linder de 4.3m cu un motor de 20 cp mergea cu 60km/h bineinteles in aval. Conteaza foarte mult raportul putere/greutate. Deci, as zice eu ca ar trebui sa ne dai mai multe amanunte, barca, kg, motor. La motoarele noi, puterea este data la elice si nu la volanta cum era la batrinele 2 timpi. Sorry mustatza, dar un 75 nu poate fi echivalent cu un 90, caii putere sunt aceiasi indiferent de tipul de motor 2t sau 4t, diferenta vine de la greutate, elice, cuplu, barca. Sincer sa fiu, eu m-as intoarce la 2 timpi, motoare simple si usoare. Dezavantajele la 2t sunt consumul ridicat si noah poluarea. Eu pe carolina mea complet echipata cam 500-600kg ajung pe la 60km/h cu un 4t 60cp.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 28. martie 2012, 13:37

Viteza de deplasare este aceeasi cu barca goala sau plina,diferenta este la consum.Echivalentul de 75cp/2timpi = 90cp/4timpi i-l stiu de la mecanicul care a montat motorul pe barca si cred ca a facut referire la cuplu.Ai perfecta dreptate visavi de consumul la mot in 2 timpi dar daca poti monta pe barca un motor in 2 timpi supradimensionat decat cel recomandat de constructor,diferenta de consum comparativ cu unul in 4 timpi este mica in raport cu intretinerea si fiabilitatea unu-i motor in 4 timpi.La barcile Carolina chiar daca au o etrava sau 3,chila este plata,sunt usoare si pot folosi motoare cu putere relativ mica raportata la greutatea pe care o pot deplasa.Eu cu 800kg in barca la 4400 rot/min consum cca 16l/ora de mars si nu cred ca este mult pt ca la un 70cp/4timpi as fi consumat cca14-15l/ora iar la un 60cp/4timpi cca 12-13l/ora. :noroc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo: