Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 21. februarie 2012, 19:04

Influențele naturii asupra comportamentului somnilor

prieteni pescari,
mulți pescari bătrâni și cu experiență spun că la furtună sau la schimbare de vreme peștii ar mușca deosebit de bine.
:furtuna:
Alții susțin ca luna plina sau cea noua ar avea influenta asupra dispoziției peștilor, și ii mână la mâncat.

Ce experiențe ați acumulat voi, când ați prins cel mai bine pești? In primul rând somni, dar și alte specii...

:pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

duminică, 26. februarie 2012, 09:26

Despre Ph-ul apei(aciditatea) stie cineva daca influienteaza localizarea pestelui?
Respect!

3

duminică, 26. februarie 2012, 10:35

Ce pot sa spun eu din marunta mea experienta la somn e faptul ca dupa ploile rapide de primavara- vara,mai ales noaptea,somnul isi face simtita prezenta.Eu am patit-o anul trecut intr-o noapte,cand singur cuc,am asteptat o ora in masina sa se opreasca furtuna(fulgere,tunete,ploaie rapida).Dupa ce totul s-a linistit,aveai impresia ca esti intr-o alta lume,nu stiu daca va vine sa credeti dar si pasarile au inceput sa cante,ceva nemaintalnit pentru mine pana atunci.Cat despre mirosul dumnezeiesc al vegetatiei aflat la sfarsit de primavara,n-am cuvinte.Ce pot sa spun,e faptul ca in decurs de doua ore am avut trei somni in bat,ceea ce mi-a intarit convingerea ca dupa ploaie, e bine sa fi pe apa :ochi:

4

duminică, 26. februarie 2012, 15:50

...............Dupa ce totul s-a linistit,aveai impresia ca esti intr-o alta lume,nu stiu daca va vine sa credeti dar si pasarile au inceput sa cante,ceva nemaintalnit pentru mine pana atunci.Cat despre mirosul dumnezeiesc al vegetatiei aflat la sfarsit de primavara,n-am cuvinte............
am trait asemenea momente si stiu ce inseamna, mi se furnica pielea pe mine numai cand ma gandesc cat este de frumos.
dumnezeule, cat mai este pana la vara.
on topic,
si eu am o experienta f limitata la pescuitul somnului, as putea spune ca este aproape zero, dar am pescuit de multe ori noaptea si pe furtuna si dupa.
experienta mea im i spune ca cele mai bune momente sunt inainte cu 2 ore de furtuna (si probabil ca dupa) si spun asta prin prisma unei experiente traite acuma 3 ani de zile cand eram la un pescuit de noapte cu 2 amici si cautam mreana si scobarul
am avut nesansa sa vina o furtuna dumnezeiasca care intr-un final ne-a facut sa plecam de acolo deoarece riscam sa nu mai iesim din acel loc, dar cu doua ore inainte ( nu este chiar exact, timpul), a inceput o activitate intensa cu ceva atacuri de somn cum rar am auzit, iar cireasa de pe tort a fost un atac al unui somn imens pentru ca pur si simplu am simtit acel atac deoarece a facut un val imens (posibil sa fi fost mai multi somni?), pestii pur si simplu sarind pe mal
credeti-ma a fost o senzatie a draqu de ciudata si la toti trei ni s-a ridicat parul in cap

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 27. februarie 2012, 09:52

Nu stiu sigur cum influenteaza vreme pestele si mai ales somnul dar asemeni altora sunt si eu de parere ca anumite urcari sau scaderi de temperatura, cresterea sau scaderea brusca a presiunii si alte elemente de genul asta “dicteaza” comportamentul pesctilor facandu-I sa izbucneasca intr-o frenezie sau ii poate bloca pentru o anumita perioada.

Imi aduc aminte si acum vreo 3 partide de anul trecut ... si nu din prisma capturilor, chiar din contra.

Era undeva la sfarsit primaverii de anul trecut poate chiar inceputul verii dar nu mai tin minte cu exactitate si nici nu sunt acasa pentru a verifica pozele cand au fost facute. Aveam niste musafiri iar unul dintre cei care erau in vizita din cand in cand mai ajungea si la cate un pescuit dar fara a face o pasiune din asta. Am hotarat sa mergem intr-o anumita zi de dimineata la pescuit in perioada sederii lor la noi. “Ghinionul” a fost ca in seara de dinaintea partidei programate s-a pus o ploaie torentiala, inca de cand era lumina totul a fost negru si s-a facut evident intuneric mai devreme, toata noapte a plouat si era o bezna de iti puteai scoate ochii. Dimineata cand am plecat era vreo 4, poate 4 jumate si ploua inca, am ajuns la locul de pescuit cand inca era bezna si ploaia nu se oprise decat in jurul orei 9 poate chiar 10. Nivelul raului a crescut, pestii s-au pus pus in miscare, pestisorii mici s-au retras din fata curentului catre maluri iar somnii evident dupa ei. A fost o zi pe care rareori o voi intalni la pescuit. Inca de cand era intuneric iar apoi a continuat pe lumina era o activitate in mod special la suprafata apei de credeai ca esti intr-o alta lume. Pestisorii mici clipoceau si faceau valuri, avatii erau si ei prin zona dar nu pe post de vanatori iar in fruntea lor somnii. Efectiv vedeai spatele somnilor cum atacau pestisorii de la suprafata ... intoarceri bruste, lovituri cu coada in apa, urmariri pe distante de cativa metrii ... ce mai era ceva incredibil si nu pareau deranjati catusi de putin de zgomotul de afara. Am plecat de pe rau in jurul ore 1, poate chiar 2, apele erau tulburi si crescute cu vreun metru in inaltime iar pestii continuau sa faca aceeasi parade ca si atunci cand era noapte. Din pacate in partida respectiva am plecat dupa avat, deci nu aveam sculele necesare pescuitului la somn. Baiatul cu care am fost a prins vreo 2 avati spre 2 kile, eu am prins un cefalo si o platica (ambii de spate) plus fiecare cate un somn a caror dimensiune nu o stim pentru ca sub nici o forma nu am reusit sa ii scoatem pe mal.

O alta intamplare cam tot din perioada aia. Am ajuns la pescuit mai tarziu decat de obicei, deja se luminase cand eu inca imi agatam primul vobler in agrafa. Ploua de ceva vreme si nici nu dadea semne sa se opreasca. Pe toata perioada sederii mele la pescuit a ploau intr-una, apele s-au tulburat usor de tot si au crescut cu vreo 20-30 de cm si cred ca am vazut cateva zeci de atacuri ale somnilor la suprafata apei, si nu vorbesc de somni mici pentru ca am vazut namile care bateau 2 metrii ca nimic. In partida respectiva eram tot la avat si nu am reusit sa prind nici macar unul ... doar un somn care mi-a si rupt asa cum era de asteptat.

Si ultima pe care o scriu e cea care m-a impresionat cel mai tare si care se intampla undeva prin luna iulie, chiar sfarsitul lui iulie. Clasicul element in actiune ... ploaia. In noaptea de dinaintea partidei de pescuit plouase torential in zona unde urma sa pescuiesc. Acest lucru a facut ca un afluent al Po-ului sa creasca cu mai bine de 1 metru pe inaltime. Exact in locul in care asta se varsa in Po am prins un macel la care nu credeam vreodata ca as putea sa fiu martor. Asemeni avatilor de pe dunare care dadeau iama in obletii nauciti erau aici somnii iar pestii nauciti erau niste chestii care sareau de jumatate de kilogram si am vazut chiar si exemplare care sareau de 2 kilograme ca nimic. Deci a fost o chestie de povesti, exact pe linia care se forma intre apa tulbure si apa curata a Po-ului ZECI de somnii atacau alti pesti care se aflau in zona respectiva. Si din nou vorbesc de somni care nu rareaori bateau 2 metrii in lungime si care faceau niste urmariri de metrii buni, cu spatele pe afara si valuri de credeai ca a picat cineva in apa. Asta e chestia de care am ramas impresionat pana peste masura ... credeti-ma ca daca nu vedeti asa ceva nu aveti cum intelege cum era sa fi in zona respectiva. Toata povestea a durat in jur de vreo 4 ore, de cand a dat prima urma de lumina si pana pe la vreo 10, poate 10 si ceva. Dar va zic, a fost un sepctacol pe care il doresc oricarui pescar CORECT ... am precizat corect pentru ca daca era vreun individ sa dea la hata in zona respectiva sunt convins ca agata zeci, poate chiar sute de kilograme de somni. In timp ce recuperam voblerul efectiv simteam cum atingeam pestii cu voblerul, simteam pestii cum loveau in fir. Din pacate pe cat de frumos a fost “peisajul” pe atat de dezamagitoare a fost partida de pescuit in privinta capturilor. In toata perioada aia am incercat cu tot ce aveam in trusa (dupa somn) si nu am reusit sa obtin nici macar un singur atac.

As mai avea niste povesti de genul asta dar nu mai continui pentru ca in mare se cam repeta si le-am amintit doar pe cele 3 care pe mine unul m-au lasat cu gura cascata pe malul apei.

Deci, pentru mine ploaia e sfanta cand vine vorba de pescuit ... daca e si torentiala e direct binecuvantare ... sa creasca putin debitul apei si momentul in care incepe sa creasca apa sa ma prinda pe malul raului. Sper ca si anul asta sa am parte de asa ceva, am niste minuni pregatite special pentru astfel de momente. Si prestim ca momentele alea sunt aproape pentru ca inclusiv ieri la partida de pescuit deja am vazut sau auzit activitate la suprafata apei ... si nu erau somni mici :bravo: :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

6

luni, 27. februarie 2012, 10:05

Abia astept povestirile si capturile tale :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 27. februarie 2012, 17:12

In timp ce recuperam voblerul efectiv simteam cum atingeam pestii cu voblerul, simteam pestii cum loveau in fir. Din pacate pe cat de frumos a fost “peisajul” pe atat de dezamagitoare a fost partida de pescuit in privinta capturilor. In toata perioada aia am incercat cu tot ce aveam in trusa (dupa somn) si nu am reusit sa obtin nici macar un singur atac.


:nunteleg:
Da, asta potriveste la fix in subiectul: Somnii ce-i vedem că răpesc, îi putem vedea deja și pe mal?

Dar a fost de zeci de ori adeverit ca, in momentul tulburarii apelor sau cind acestea cresc, somnii parca o iau razna si infuleca tot ce prind.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

marți, 28. februarie 2012, 17:52

intrebare:
este vorba doar de momentul tulburarii sau acelasi comportomant il au pe toata perioada de apa tulbure?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 28. februarie 2012, 18:10

In momentul tulburarii incep sa turbe! Apa creste, ei stiu de mici ca atunci apa va rupe din mal si va scoate rame, melci, pestisorii mici nu mai vad, iar ei se indoapa pe sparte. Dupa vreo 2 - 3 zile sunt cam plini deja, si nu mai mananca ca in prima faza a tulburarii. Majoritatea pescarilor nu iasa mai la pescuit, ca..."si-asa nu mai merge nimica, cind apa e cafea"

Dar fazele astea nu trebuiesc scapate, si neaparat mers la :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 28. februarie 2012, 18:14

intrebare:
este vorba doar de momentul tulburarii sau acelasi comportomant il au pe toata perioada de apa tulbure?


la fel cum a zis si Zoran am observat ca se intampla si aici ... adica in ziua in care apa e in crestere parca erau nebuni toti pestii, nu doar somnii ... se vedea multa activitate in zona malurilor, tufe miscate, valuri si rotocoale. dar asta am observat doar in prima zi ulterior totul fiind mort.

si cand ma gandesc ca inainte de a vedea chestiile astea si de a mai citi pe net anumite pareri ma intorceam acasa daca gaseam apa in halul ala ... :doarecapu:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 29. februarie 2012, 11:54

Si eu am avut parte de ceva spectacole in momentul tulburarii si ridicarii nivelului apei .Atat pe Mures cat si in Delta . La fel am avut experiente interesante noaptea pe furtuna .Insa nu intotdeauna! La noi se spune ca noptile negre ,fara luna, sunt ideale pentru somn .Asa este in general ,dar am vazut atacuri fabuloase in praguri cu apa mica noaptea pe luna ...plina! Sincer ,eu cred ca somnul este destul de imprevizibil si este important sa fii pe apa cat poti de mult indiferent de ora ,apa sau starea vremii. Totusi ,ca o regula generala pe Mures, am observat ca noaptea este intradevar mult mai activ .

12

miercuri, 29. februarie 2012, 20:49

voi tot vorbiti de ridicarea apei, dar tineti cont ca nu peste tot apele au un curs natural.
eu pescuiesc preponderent pe Olt, ori aici este o salba de baraje, efectiv Oltul a devenit doar o multitudine de lacuri cu legatura intre ele.
asadar aici avem parte zilnic de cresteri si scaderi ale apei, ba chiar de mai multe ori pe zi, astfel ca nu cred ca somnii ar avea acelasi comportament.
legat de tulbureala, am intrebat fiindca am avut si pareri contradictorii cu cineva legat de pescuitul pe apa tulbure
asadar cel mai bun moment este cel al tulburarii, cu ape care se intretaie, tulbure cu limpede, dupa care pe masura ce apa se tulbura f tare si rezultatele scad drastic.
este corect? ma refer in special la spinning.

13

miercuri, 29. februarie 2012, 20:58

Rezultate bune si dupa ce raul se aseaza in matca dupa cateva zile de nivel ridicat,desi ramane la fel de tulbure. :ochi:

14

marți, 6. martie 2012, 13:15

Are dreptate Zoran, am observat in baraj de acumulare ca in momentul cresterii accelerate a apei, cu 40-100 cm., somnul trage ca disperatul..

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 7. martie 2012, 09:07

În 2009 Prutul se vărsa în Dunăre cu un debit uimitor (parcă era o cascadă) și aducea o grămadă de scoici sparte,de jai,de răme.....toată perioada s-a prins foarte bine somn, avat, șalău, era un rai al pescarilor. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 7. martie 2012, 09:24

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:00)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 7. martie 2012, 13:21

Foarte interesant, Eugen!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 8. martie 2012, 10:28

- luna plina = noapte luminoasa => pestii de talie mica se aduna in carduri la suprafata => masa bogata numeric si grupata => efort mic pentru capturare
- furtuna trimite pestii la fundul apei => ca si mai sus
- noapte calma cu luna noua => somnul trebuie sa "munceasca" pentru a se hrani deoarece "vanatul" este dispersat si prefera ce gaseste pe fundul apei fara efort (rame, raci, pesti lenti cum ar fi guvizii etc)
- vara canicula => somnul se va hrani noaptea si in primele ore ale zilei
- migratia pestilor influenteaza rezultatele unei partide de pescuit la somn
- zgomotele puternice (de la o balastiera, tunete) il pun in miscare si pot aparea rezultate. Zgomote ocazionale cu amplitudine medie, de regula ii indeparteaza sau le taie apetitul (ceva gen ascultat muzica, dar nu la casti... zgomote de petrecere = chef
- lumina artificiala de cele mai multe ori "goneste" somnul
- in cazul pescuitului la clonc, "tropairea" in barca, vorbitul tare, tipatul, tinutul unui motor termic in relanti etc fac sa se indeparteze samnul sau macar sa devina suspicios.

Bine de reținut..... :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

19

luni, 12. martie 2012, 22:58

Felicitari, Eugen, se vede din "umila"ta experienta ca esti un bun analist al acestui fenomen!
Vis-a-vis de Ph-ul apei, da-mi voie sa completez cu un caz intamplat mie in 2001...eram asa de fascinat de fenomenul SOMN, incat mi-am propus sa plec in Delta si sa petrec 62 de zile(1 iulie-31 august) pe apa. M-am dotat cu doua agende si ustensilele de rigoare(barometru, girueta, maneca de vant, termometru pentru adancime, indicator de Ph, etc) si desigur doua lansete zdravene, pe atunci limita era de doua lansete, nu patru ca acum!
Si ca sa nu va plictisesc, sa intru direct in subiect: pescuiam pe un canal , langa un copac , iar mai sus de mine doi pescari din Ploiesti. In zona lor am stat doua zile si am vazut ca Ph-ul era mare, chiar era un miros de mal intepator(era si jumatatea lui iulie). Unde dadeam atunci, langa copac, era cu doua liniute mai bine la indicatorul de aciditate, iar mirosul de mal nu se simtea...in fine, spre seara m-au intrebat ploiestenii cu ce dau de prind, ca ei i-au dat de toate, ca abia se instalasera in delta de doua zile. Cand au aflat ca eram de 2 saptamani, m-au luat la misto: '' si-ti mai misca rama?" M-am facut ca nu-nteleg si le-am spus ca sap langa stuf si le gasesc proaspete!!!
Concluzia pe care-am tras-o atunci si mi-o mentin : pe langa alti factori care influienteaza pescuitul la somn, este bine sa tinem cont si de aciditatea apei, care intr-o balta poate fi mai mare intr-un loc si buna altundeva!
Fir intins! :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 12. martie 2012, 23:30

Felicitari, Eugen, se vede din "umila"ta experienta ca esti un bun analist al acestui fenomen!
Vis-a-vis de Ph-ul apei, da-mi voie sa completez cu un caz intamplat mie in 2001...eram asa de fascinat de fenomenul SOMN, incat mi-am propus sa plec in Delta si sa petrec 62 de zile(1 iulie-31 august) pe apa. M-am dotat cu doua agende si ustensilele de rigoare(barometru, girueta, maneca de vant, termometru pentru adancime, indicator de Ph, etc) si desigur doua lansete zdravene, pe atunci limita era de doua lansete, nu patru ca acum!
Si ca sa nu va plictisesc, sa intru direct in subiect: pescuiam pe un canal , langa un copac , iar mai sus de mine doi pescari din Ploiesti. In zona lor am stat doua zile si am vazut ca Ph-ul era mare, chiar era un miros de mal intepator(era si jumatatea lui iulie). Unde dadeam atunci, langa copac, era cu doua liniute mai bine la indicatorul de aciditate, iar mirosul de mal nu se simtea...in fine, spre seara m-au intrebat ploiestenii cu ce dau de prind, ca ei i-au dat de toate, ca abia se instalasera in delta de doua zile. Cand au aflat ca eram de 2 saptamani, m-au luat la misto: '' si-ti mai misca rama?" M-am facut ca nu-nteleg si le-am spus ca sap langa stuf si le gasesc proaspete!!!
Concluzia pe care-am tras-o atunci si mi-o mentin : pe langa alti factori care influienteaza pescuitul la somn, este bine sa tinem cont si de aciditatea apei, care intr-o balta poate fi mai mare intr-un loc si buna altundeva!
Fir intins! :noroc:
. Poate ca pare ciudat, dar nu cred ca am vazut pana acum un indicator de pH, daca imi poti spune de unde se poate gasi!?! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare