Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

21

vineri, 30. mai 2014, 08:55

... pescarii cu plasele din asta traiesc! Nimeni nu le-a spus pina acuma ca un astfel de peste viu umple zona de turisti, de pescari din toata Europa care ar veni sa pescuiasca acolo si sa cheltuie de sute de ori mai multi bani decit au luat pe pestele acela.


Poate că acei pescari și clienții lor ar fi atunci deranjați de la "treabă" de către turiști...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 30. mai 2014, 08:57

zona Bazias un somn de 189 kg
.......dupa inca un telefon dat de dimineata....sa elucidat misterul recordului......la plasa.... 98Kg....transat .....pacat :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 50

Membru din: 22. noiembrie 2013

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 30. mai 2014, 10:38

Aceasta ar putea fi cea mai realista metoda de protejare a fondului piscicol

Citat de la »Militaru Darius« Fomistiii..pai iti imaginezi zoran ca astia pt un pac de tig iti sapa toata ziua in gunoi dupa rame ...somnul ala a fost ca si un castig la loto...foameaaaaa
Prima idee care imi vine pe loc este ca, daca ar fi pescarii mai bine organizati, ar fi doua optiuni, ori din bugetul asociatiei zonale/nationale sa se stabileasca niste sume ca premiere, in functie de greutate sau de lungime, din diferite surse, cotizatii, de la bugetul de stat, sponsorizari, etc, sau, in cel mai "rau" caz, intr-un mod organizat, cu "finantare" de la cate un administrator de balta, macar sa nu omoare pestele si sa ajunga in apa, chiar daca nu in "casa" lui(a pestui respectiv)! Sau, in lo. de premiere, sa primeasca reduceri, scutiri de taxe, impozite, cresterea limitei cantitatii de peste pe care au voie sa o "extraga", se pot gasi metode diverse de a stimula o anumita conduita, daca exista bunavointa si apoi disciplina, si oameni care sa o aplice!

24

sâmbătă, 31. mai 2014, 19:08

Citat de la »Militaru Darius« Fomistiii..pai iti imaginezi zoran ca astia pt un pac de tig iti sapa toata ziua in gunoi dupa rame ...somnul ala a fost ca si un castig la loto...foameaaaaa
Prima idee care imi vine pe loc este ca, daca ar fi pescarii mai bine organizati, ar fi doua optiuni, ori din bugetul asociatiei zonale/nationale sa se stabileasca niste sume ca premiere, in functie de greutate sau de lungime, din diferite surse, cotizatii, de la bugetul de stat, sponsorizari, etc, sau, in cel mai "rau" caz, intr-un mod organizat, cu "finantare" de la cate un administrator de balta, macar sa nu omoare pestele si sa ajunga in apa, chiar daca nu in "casa" lui(a pestui respectiv)! Sau, in lo. de premiere, sa primeasca reduceri, scutiri de taxe, impozite, cresterea limitei cantitatii de peste pe care au voie sa o "extraga", se pot gasi metode diverse de a stimula o anumita conduita, daca exista bunavointa si apoi disciplina, si oameni care sa o aplice!


in opinia voastra.

in ceea ce ma priveste, experienta mea si realitatea mi-au aratat ca nu se poate face treaba pe termen lung cu vorba buna sau cu recompensari - dupa un anumit timp, se vor declara nemultumiti, inselati si dezamagiti si nu le va mai ajunge acea recompensa "ridicola" care la inceput a fost buna
se vor cauta alte metode de "a face bani" usor si fara munca sau investitie
cea mai buna metoda este paza si aplicarea de masuri coercitive drastice - si asa vor exista cativa care vor cauta sa castige banii usor si ilicit, dar vor fi mult mai putini fata de prima varianta.
din pacate, oamenii de o anumita factura sociala si cu o mare lipsa de educatie nu pot intelege decat de frica, iar cand foamea este mare si frica dispare !

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 31. mai 2014, 20:51

Cred ca totul tine de mentalitate,de unde ai luat, invata sa si pui, Adi a punctate forte bine,sa terminat demult sa cari cu sacul,daca s-ar continua asa in curand nu-i mai vedem nici culuarea.

26

sâmbătă, 31. mai 2014, 23:13

adiwolf...gandesti ca un politist :)

27

duminică, 1. iunie 2014, 00:18

adiwolf...gandesti ca un politist :)


nu.
adica nu sunt politist si nici nu am stofa de asa ceva (sunt un marunt intreprinzator privat ce incearca sa isi castige existenta decent)
si NU,
adica nu cred ca un politist ar gandi asa pentru ca altfel s-ar vedea ceva rezultate (marunte, dar s-ar vedea totusi)

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 1. iunie 2014, 23:30

Cred ca totul tine de mentalitate,de unde ai luat, invata sa si pui, Adi a punctate forte bine,sa terminat demult sa cari cu sacul,daca s-ar continua asa in curand nu-i mai vedem nici culuarea.

Intocmai ca in situatia padurilor, daca tot tai, mai si planteaza, ca tai pana nu vei mai avea ce sa cauti de taiat, atunci ce mai faci? Cu reproducatorii, daca tot braconezi, lasa-i sa-ti asigure "obiectul muncii", daca-i "razi " si pe ei, cd vei
mai prinde?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 1. iunie 2014, 23:48

Citat de la »Militaru Darius« Fomistiii..pai iti imaginezi zoran ca astia pt un pac de tig iti sapa toata ziua in gunoi dupa rame ...somnul ala a fost ca si un castig la loto...foameaaaaa
Prima idee care imi vine pe loc este ca, daca ar fi pescarii mai bine organizati, ar fi doua optiuni, ori din bugetul asociatiei zonale/nationale sa se stabileasca niste sume ca premiere, in functie de greutate sau de lungime, din diferite surse, cotizatii, de la bugetul de stat, sponsorizari, etc, sau, in cel mai "rau" caz, intr-un mod organizat, cu "finantare" de la cate un administrator de balta, macar sa nu omoare pestele si sa ajunga in apa, chiar daca nu in "casa" lui(a pestui respectiv)! Sau, in lo. de premiere, sa primeasca reduceri, scutiri de taxe, impozite, cresterea limitei cantitatii de peste pe care au voie sa o "extraga", se pot gasi metode diverse de a stimula o anumita conduita, daca exista bunavointa si apoi disciplina, si oameni care sa o aplice!


in opinia voastra.

in ceea ce ma priveste, experienta mea si realitatea mi-au aratat ca nu se poate face treaba pe termen lung cu vorba buna sau cu recompensari - dupa un anumit timp, se vor declara nemultumiti, inselati si dezamagiti si nu le va mai ajunge acea recompensa "ridicola" care la inceput a fost buna
se vor cauta alte metode de "a face bani" usor si fara munca sau investitie
cea mai buna metoda este paza si aplicarea de masuri coercitive drastice - si asa vor exista cativa care vor cauta sa castige banii usor si ilicit, dar vor fi mult mai putini fata de prima varianta.
din pacate, oamenii de o anumita factura sociala si cu o mare lipsa de educatie nu pot intelege decat de frica, iar cand foamea este mare si frica dispare !

Ar fi util sa sa aplice orice metoda, mai dura sau nu, chiar si prin recompense! Poate si eu as fi adeptul disciplinarii cu forta, dar cine sa o aplice?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 8. aprilie 2015, 23:23

Acum am vazut topicul...probabil pe zona Bazias sunt cel mai informat cu tot ce misca, avand in vedere ca tin legatura saptamanal si stau acolo cam 3 luni pe an la pescuiot non stop...deci sa va spun eu cum sta treaba :)))))))))
Somnul avea fix 100 kg, prins la plasa, aproape de mal, aproapoe de COTA,mai exact. care pescuti la bazias stiti unde e cota.Stiu cine, sunt si poze cu el, daca e cineva curios,va arat, sau pot pune aici,doar ca nu sunt C&R!,
cum ziceam 100 KG si aproape 3 metrii, era slab( in carne) pentru marimea lui.
Sa mai prins luna trecuta unul la fel, tot in zona Bazias la plasa, cu asta nu cunosc sa fie poze, doar cu cel de anul trecut :limba:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »MITA« (8. aprilie 2015, 23:40)


Subiecte asemănătoare