Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 26. mai 2014, 02:10

Intretinere fir

Am tot auzit de diverse produse si solutii pentru intretinerea multifilamentului, mai ales pentru pescuitul la crap. A folosit cineva asemenea produse si pentru textilul pentru somn? In timp, s-a dovedit a fi util? Pentru mentinerea caracteristicilor firului, pentru reducerea imbibarii cu apa, pentru intarzierea imbatranirii firului, pentru reducerea frecarii cu inelele, dar si pentru protejarea contra abraziunii, chiar si prin reducerea deteriorarii prin abraziune, pentru ca nu se poate impiedica complet aparitia acestei probleme!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 27. mai 2014, 01:39

Eu nu am auzit.
Foloseste produse de f.buna calitate.
Daca dupa 2,3 partide ai posibilitatea sa il speli si sa il treci printr-o carpa uscata de 2, 3 ori este OK.
Daca pe apa au fost urme de petrol, cica apare o problema!!
Cand firul isi face anii de functionare, il intorci invers pe tambur, sau mai bine il schimbi.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 27. mai 2014, 12:36

Eu nu am auzit.
Foloseste produse de f.buna calitate.
Daca dupa 2,3 partide ai posibilitatea sa il speli si sa il treci printr-o carpa uscata de 2, 3 ori este OK.
Daca pe apa au fost urme de petrol, cica apare o problema!!
Cand firul isi face anii de functionare, il intorci invers pe tambur, sau mai bine il schimbi.

Solutiile acestea pentru fire am auzit ca se folosesc mai ales pentru spinning, dar nu numai!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

4

joi, 5. martie 2015, 15:26

Salut!
Am sesizat ,cred,o problema la unul din firele de stationar!
Este vorba de G.F. Powerline de 0,66 ...firul de pe una din mulinetele de stationar are un miros de mucegai si au aparut niste pete mici ,de culoare neagra pe fir ,destul de multe....am 200de metri pe tambur,firul a fost folosit un sezon,intensiv, ...am intors firul pe partea cealalta prin ianuarie ,n-am observat pana azi! Probabil ca firul a ramas umed pe tambur dupa partida de pescuit!Tamburi au fost depozitati intr-un loc uscat,la temperatura camerei!
E posibil ca firul ca isi piarda din rezistenta? nu as vrea sa schimb 200m de fir dupa 1 sezon :nunteleg:dar nici sa pierd un peste capital din cauza firul copt/mucegait!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 5. martie 2015, 16:01

Esti sigur Florine ca ai depozitat mulinetele la loc uscat?Eu unul le tin in garaj(un loc nu tocmai uscat) pe alea de stationar si nu s-a intamplat niciodata sa faca mucegai firele :gandesc: .Cred ca de vina e doar umezeala :gandesc: folosesc acelasi fir ca si tine.S-ar putea sa afecteze daca e mucegait bine :gandesc:

6

joi, 5. martie 2015, 16:04

Am tras de el prins curte,nu se rupe ,dar totusi,mie frica sa nu 'puste' in drill! :nunteleg:

7

joi, 5. martie 2015, 16:09

Esti sigur Florine ca ai depozitat mulinetele la loc uscat

Ultima partida am facut la sfarsit lui august si de atuncea pana azi tamburi,dati jos de pe mulinete, au stat impreuna cu mulinetele,in cutie,in camera,pe dulap,la fel ca si restul ustensilelor de pescuit!
In ianuarie,anul curent,am intors toate firele pe partea cealalta ,nu avea cum sa ajunga apa la ele...operatiunea sa facut indoor!...plus de asta nu aveau cum sa faca condens! :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 5. martie 2015, 17:40

...au stat impreuna cu mulinetele,in cutie...

Au stat si in punga originala mulinetelor? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

joi, 5. martie 2015, 17:44

Citat de la »Trif Florin«



...au stat impreuna cu mulinetele,in cutie...

Au stat si in punga originala mulinetelor? :gandesc:

Nu

10

joi, 5. martie 2015, 17:53

De asta .... vezi...punga originala. :zambet: :doaaamne: :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 6. martie 2015, 11:24

De asta .... vezi...punga originala. :zambet: :doaaamne: :prieteni:

Gufi, la multi pescari am vazt ca isi pastreaza mulinetele peste iarna in cutia originala, invelite in punga cu care au fost livrate. Majoritatea osideaza in timp...
Chiar si doar in carton raman umede, nu se pot "aerisi" sau usca cum trebuie, dar in punga sa le pui umede, e catasftrofal! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

vineri, 6. martie 2015, 11:29

Am glumit omule...si eu am pastrat cutiile cu pungile, dar mulinetele cu firele le tin intr-o lada frigorifica care o am ptr ele cu capacul deschis , in casa. Si chiar le-am verificat si sunt ok.

13

miercuri, 11. martie 2015, 07:11

Domnilor, este bine ca dupa ultimul pescuit din an, sa scoateti tamburii cu firul textil, sa-i puneti pe calorifer(o sursa blanda de caldura) pentru a se usca bine, altfel pot sa apara probleme gen mucegaire, mai ales ca majoritatea dintre noi tinem sculele in zone gen garaj, pivnita, boxa, magazie...
Stima! :pescuit:

14

miercuri, 11. martie 2015, 18:22

tamburii mulinetelor care nu sunt montati pe ele, ii tin in cutiute speciale in care am pus cate o punguta de silicagel - absoarbe umezeala si evitam astfel surprizele neplacute gen mucegai, etc.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 11. martie 2015, 23:02

Domnilor, este bine ca dupa ultimul pescuit din an, sa scoateti tamburii cu firul textil, sa-i puneti pe calorifer(o sursa blanda de caldura)

Eu unul nu am facut chestia asta niciodata :doarecapu: oare cati dintre noi procedeaza in felul asta :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 12. martie 2015, 05:26

Nici eu nu am facut niciodata asa, am mulinetele montate pe lansete si sprijinite de regal in garaj. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 12. martie 2015, 07:50

apa

Florin, e posibil sa fi avut ultima partida pe o apa nu tocmai curata(algele acelea maro,microscopice)care daca raman pe fir(si raman)favorizeaza peste iarna aparitia mucegaiului...in general la ultima partida din an eu pun o greutate mai mare, lansez mult si la recuperare tin o carpa/batista curata pe fir...o sa ramai uimit ce ramane pe carpa.

18

joi, 12. martie 2015, 08:44

Experienta docet! Nu va obliga nimeni, domnilor! :noroc:

19

joi, 12. martie 2015, 13:29

Florin, e posibil sa fi avut ultima partida pe o apa nu tocmai curata(algele acelea maro,microscopice)care daca raman pe fir(si raman)favorizeaza peste iarna aparitia mucegaiului...in general la ultima partida din an eu pun o greutate mai mare, lansez mult si la recuperare tin o carpa/batista curata pe fir...o sa ramai uimit ce ramane pe carpa.

Posibil sa fie algele de vina,dar in majoritatea partidelor,90%,firul meu nu atinge apa,pescuiesc la geamandura,si cateodata merg cu lanseta in barca sa adun firul!Stiu ce ramane pe carpa,mai folosesc si carpa,dar nu foarte des deoarece se duce culoarea firului!

20

joi, 12. martie 2015, 14:57

Florin, luam in discutie situatiile de pescuit cand te mai prinde ploaia , cand toamna tarziu umiditatea este crescuta, uneori cand iti mai ingheata firele, etc....si fiind ultimul pescuit, te retragi acasa si cauti sa protejezi pe cat poti sculele! Asta e...ce spui tu este caz particular si actionezi ca atare!
Daca ceva din miile de cuvinte pe care le lasam pe forum ajuta pe cineva, inseamna ca forumul si-a atins scopul! :apl:
Respect! :noroc: