Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 12. martie 2015, 18:52

cine are timp si cef poate face ce doreste la firele de pescuit dar mie personal nu mi se pare ca ar fi nevoie de tratamente speciale la fire odata ce ai terminat sezonul!
in garaj sau pe balcon, cuminti pana incepe sezonul!

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 12. martie 2015, 19:59

Umezeala din camera nu putea fi de vina?
Acum cu geamurile termopane,zugravelile spalabile nu se poate sti daca nu din cauza asta s-a mucegait firul.
Si ai scris ca le pui sus pe dulap :nunteleg:.
Aveti flori multe in camera?
Uscati iarna rufe in camera?Acestea si zugravelile care nu lasa sa absoarba peretele umezeala pot duce la aparitia mucegaiului.
Eu unul nu cred ca firul s-a deteriorat. :noroc:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

23

joi, 12. martie 2015, 20:41

Umezeala din camera nu putea fi de vina?

Nu,...imi tin sculele de pescuit in camera mea,pe dulap,unde aerul este mai cald ca oriunde,...se stie ca aerul cald se ridica,...deci si prin urmare 0 umezeala!
Aveti flori multe in camera?

Ma numesc Florin ,dar nu-mi plac florile de nici un fel(ce ironie :zambet: ),exceptie fac cele ilegale(glumesc)
Uscati iarna rufe in camera?

Nu
Eu unul nu cred ca firul s-a deteriorat

Eu cred ca da,altfel nu scriam aici!

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 12. martie 2015, 20:55

Nu vreau sa te contrazic numai in faptul ca unde e cald umezeala poate fi chiar si 80% chiar si mai mult. :prieteni:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 12. martie 2015, 23:03

eu pescuiesc pe tot parcursul anului ... cam la toate partidele de iarna firul sta cu 2mm deasupra tamburului datorita ghetii, lansete cu mulinetele montate si firul trecut prin inele le depozitez tot timpul pe un suport de perete pentru lansete, au fost cazuri cand ma prindea ploaia cu tamburii in rucsac si ramaneau acolo (deci in umezeala) pana se usca rucsacul, pescuiesc inclusiv pe ape namoloase, am tamburi pe care stau textile nefolosite de minim 4-5 ani, niciodata nu am recuperat firul prin vreo carpa ... si niciodata nu am avut deloc grija de cum depozitez firul.

inca nu mi s-a intamplat sa imi mucegaiasca firul.

cred ca vinovate ar fi ceva alge ce ti-au ramas pe fir pentru ca altfel efectiv nu vad cum poate mucegaii o chestie sintetica :ochi:

rezolvarea : iesi mai des la pescuit si nu lasa firul sa mucegaiasca :ochi: :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 13. martie 2015, 07:02

rezolvarea : iesi mai des la pescuit si nu lasa firul sa mucegaiasca

:bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.