Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

miercuri, 21. mai 2014, 08:26

vexilar sonarphone

Salutare

Nu ar fi primul sonar de acest tip, parca energo aducea un model asemanator si era o porcarie

Parca modelul asta de la vexilar, precum si cel caruia i se face reclama la PV-TV (Deeper) or fi ma fiabile. Principiul e ok, insa cum e ca capitolul fiabilitate? Sau, mai ales, cu ce frecventa transmite semnalul?...pentru ca, mai ales pe curgator, viteza cu care se deplaseaza poate fi una destul de mare, cauzata de curent. Si nu mi-ar fi atat d eutil sa imi transmita un semnal din 10 in 10 metri parcursi

Ar fi mai mult decat util celor care pescuiesc de pe mal, indiferent de specia vizata

Daca aveti cunostinta, va rog...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 22. mai 2014, 10:53

Nu am folosit asa ceva, dar imi permit sa pun o intrebare simpla... mai mult retorica:
De ce sa pui "botul" la ceva necunoscut si probabil ieftin, cand ai de ales produse de la producatori consacrati, produse cu review-uri si nu cu mult mai scumpe?!

3

joi, 22. mai 2014, 16:26

In primul rand scuze ca nu am postat unde trebuie, ulterior am vazut categoria cu sonare

Apoi...exemple va rog.
Sunt total neinitiat in folosirea sonarului. Folosesc markerul, nu concep pescuitul la crap fara el. Nu vad de ce nu mi-ar fi de folos acelasi principiu si pe curgator, unde este mult mai greu de folosit pluta pentru sondare. Pana acum m-au impiedicat lipsa timpului si a banilor pentru un echipament adecvat (barca, motor, sonar), dar sa zicem ca as putea face un efort pentru un sonar din asta

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 22. mai 2014, 17:25

Am postat si eu un filmulet despre acest sonar aici: Sonarul "rățușcă" - varianta pt. smartphone :)

In general performantele sonarelor pe care le-am incercat, "lansabile" si cu sonda wifi, n-au fost la inaltime... in conditii de apa foarte linistita si recuperare foarte lenta mai mergeau cum mergeau dar altfel... asta ca sa nu zic ca n-am intalnit unu` care sa nu piarda semnalu` la intervale deranjante (cu exceptia celor mai serioase, montate pe barcutele de nadit/plantat). Din pacate este cam singura solutie de sonar in lipsa barcii.

Sonarul asta de la Vexilar poate-i in sfarsit ceva folosibil... ca are interfata pe telefon, cu atat mai bine dar asta-i doar un avantaj colateral. Daca legatura nu-i continua si/sau citirile sunt aberante, degeaba... :).
Firma Vexilar este o firma veche si foarte renumita in special in randul pescarilor la copca.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."