Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 18. mai 2014, 06:59

Tunning la noul Belly Dog ''N' 68mm..

Dupa cum bine stiti,noul Belly Dog modelul ''N'' are o evolutie total diferita de vechiul model.Daca acesta era mai greu cu 4-5 gr.decat declara producatorul,modelul ''N''este mai usor cu aproximativ 4 gr. decat declara acelasi producator..Poate faptul in sine nu ar conta asa de mult daca naluca ar evolua bine,in sensul ca s-ar scufunda cat trebuie si ar avea o flotabilitate lenta.Insa nu este asa,si in plus bataia nalucii (care pina la urma este un cranck pur sange)este foarte dicreta.

Ce este de facut??

Prin comparatie cu modelul vechi, am observat ca are centrul de greutate deplasat cativa mm,spre bot..Faptul,combinat cu o barbeta mai mica+flotabilitatea foarte mare+pana din coada duc la o evolutie nu tocmai ..ideala..
'
Cei doi factori care pot fi modificati sant greutatea lestului si pozitia centrului de greutate.In acest scop am lipit superficial o placuta de plumb in spatele ochetului si l-am incercat in vana,fara pana din coada.Evolutia a fost cu totul alta,mai violenta,mai dinamica,si sant sigur ca impreuna cu coada va iesi ceva pe cinste.

Problema este ca lesturile interioare sant plasate in niste camere cu volum limitat unde nu mai poate fi introdus alt lest..Singurele optiuni ramase ar fi :
1.gaurirea corpului si introducere unei bile de plumb,si apoi cimentarea gaurii....Este destul de riscanta operatia deoarece bila va avea liberatate in tot corpul nalucii si nu stim ce va iesi cu o greutate care se plimba haotic inauntru..
2.Lipirea unei platbenzi de plumb pe burta in spatele ochetului..Dezavantajele pe care le vad..sant de ordin estetic,si practic,in sensul ca plumbul asta va fi expus la muscatura stiucii si ne putem trezi ca zboara la primul ataca..

Dupa ce m-am tot gandit cum ar fi mai bine am gasit o solutie de compromis..Voi face o gaura in burta nalucii,si lestul va fi facut sub forma unui nit din plumb,ca o ciuperca ,pe care o voi infige pur si simplu in aceasta gaura,afara ramanaind doar capul ''ciupercii' lipit bineinteles..

Astfel am realizat cateva lucruri..am mutat centrul de greutate ,am imbunatatit flotabilitatea,lestul ramane fix,sansele sa fie rupt in dril sant minime,pagubele deordin estetic,sant minore..

Voi pune cateva poze din timpul ''operatiei'' si va voi tine la curent cu rezultatele..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 18. mai 2014, 08:08

Bravo Gigi! Sunt numai ochi si urechi :apl: Si la urma fa te rog un pret per bucata .Mai am eu unul C4 care trebuie vopsit asa ca cred ca ceva voblere o sa ia drumul Aradului.Cu acceptul tau normal.Multumesc.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 18. mai 2014, 08:49

Gigi dar in privinta barbetei crezi ca mai trebuie marita ?

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 18. mai 2014, 10:28

Cum o sa iasa dupa adaugarea plumbului?? Flotabilitate neutra?Se va scufunda?Sau ramane tot flotabil?
Buna treaba cu nitul-cap ciuperca de plumb :bravo: ,asteptam rezultatele pe apa..

5

duminică, 18. mai 2014, 10:30

astazi am probat si eu noul Bely Dog - pe cel vechi l-am vazut la Zamfi cum evolueaza.
cantarit, cel nou are 22.7gr
evolutia lui sub pelicula nu am putut sa o aprecie foarte mult datorita turbiditati crescute a apei unde am probat (a se citi o apa extrem de tulbure), dar din ce am vazut si simtit in bat, eu zic ca evolutia era buna insa flotabilitatea era exagerata.
asadar am bobinat cateva spire de fludor pe ancora de sub burta si imediat s-a schimbat flotabilitatea in sensul ca nu se ridica atat de repede la suprafata dar..........totusi se ridica mai repede decat as fi dorit.
cum nu mai aveam unde sa pun fludor pe ancora am renuntat si m-am gandit la solutia cu lipitul foitei de plumb pe burta cand ajung acasa si uite ca Gigi tocmai asta spune si el.
ajuns acasa am cantarit voblerul sa vad ce greutate are cu fludorul atasat pe ancora si din pacate nu am sarit de 24gr cu totul - deci eu zic ca ar mai trebui inca 2-3gr
ce am observat si nu imi convine deloc la acest vobler este ca nu are acel efect de rolling pe stopare si ridicare pe care il avea voblerul vechi - Gigi, cum obtinem acel efect de rolling, acea tremurare pe stopare si ridicare?!!
ce ancore mai grele puteti recomanda pentru acest vobler?
opnia mea este ca se poate scoate un vobler bun din el dar numai daca se aduc modificari

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 18. mai 2014, 12:12

Bravo Gigi! Sunt numai ochi si urechi :apl: Si la urma fa te rog un pret per bucata .Mai am eu unul C4 care trebuie vopsit asa ca cred ca ceva voblere o sa ia drumul Aradului.Cu acceptul tau normal.Multumesc.
Nu,nu...stati putin..la fel ca si in cazul articolului cu vopsirea woblerelor eu nu scriu asta pentru ca sa imi caut de lucru..Scopul meu nu este sa castig din re-vopsirea sau modificarea woblerelor..Scopul este sa discutam impreuna ,cum putem face mai bine sa rezolvam problema asta..pentru mine mai este si curiozitate si pasiune...Daca este sa o iau dupa castig,nu mi se merita sa tunez un wobler pt. ca este destul de multa munca,presupune re-vopsire si asta presupune devcon...iar eu am de vopsit lacuit woblerele mele,cel putin momentan pina nu imi fac rost de o noua rezerva de devcon,nu ma bag la nimic..

Revenind...

Am primit recent 3 belyydoage modelul vechi,si avand in vedere ca ala al meu era tot ciuruit,i-am dat jos vopseaua ...munca pe care nu as repeta-o din nou prea curnd..Cu ocazia asta m-am dumirit cum e pozitionat lestul...ca fapt divers,la cranck-ul ala facut de mine cu care am prins 2 stiucane pe Vladi,am lestat (la intuitie) identic..Asa am putut compara cu bellydog-ul N...cred in continuare ca mutarea centrului de greutate mai pe spate il face sa bata mult mai vioi...ramane de vazut cat plumb trebuie pentru ca sa aiba o flotabilitate lenta,eu asta urmaresc,consider asta drept cheia eficientei acestei naluci...si ma bazez pe faptul ca de multe ori am prins pe el chiar si la vibratii foarte mici,doar ca era vital sa stea el cat mai mult acolo intre ape..desigur foarte multe am prins si pe stopare-cu balansul ala pe flancuri si intoarcerea la 90 de grade..Asta cu intoarcerea am reusit-o si la cranck-ul meu..mai ramane balansul..am niste banuieli,dar nu sant sigur in privinta asta..
Marirea barbetei -al doilea factor care l-as fi modificat dupa lest,nu cred ca se impune,bate foarte bine si asa,dupa ce adaug lestul..ba daca ar avea o suprafata mai mare,probabil ca ar cobori mai jos..
Voi lesta peste cele 4 gr,si vedem ce iese..va voi tine la curent..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 18. mai 2014, 12:14

100% se scoate un vobler bun ! Asa cum am mai spus balansul pe flancuri este omorat de flotabilitatea ridicata! Daca se va ridica mai incet ,va aparea un balans mai mare.Parerea mea. Pe de alta parte ,este foarte posibil ca bilele care le are in camerele de sunet sa fie un pic mici si sa nu poata "inclina" suficient voblerul in miscare.In plus , barbeta mai mica sunt convins ca joaca un rol negativ in aceasta miscare redusa de balans pe flancuri .Una peste alta ,baietii astia de la Cormoran trebuie sa mai invete care sunt miscarile ucigatoare pentru o naluca dedicata stiucii ...Cei de la Savage sunt mult mai ...cititi :rizi: Sau poate baietii de la Cormoran au gandit voblerul asta new pentru alte specii ...O fi bun de somn noaptea ,ca evolueaza in stratul superior ,se agita si face ceva galagie :gandesc:
Una peste alta ,astept sa breveteze Gigi New Belly Dog N si dupa aia vedem. :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 18. mai 2014, 12:18

Hai ca ai postat Gigi in timp ce eu scriam...
Eu nu am zis ca tu vrei sa tunezi voblere.Nici pe departe! Era mai mult o rugaminte ,o cerere de ajutor :bravo: inteleg perfect pozitia ta ,dar eu chiar am niste voblere care vreau sa le revopsesc ...Poate totusi ,vreodata... :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 18. mai 2014, 12:49

Astept citeva voblere de SG, printre care si BD-SG1... :bucuros2: sunt curios din cale-afara cum se comporta, si dupa ce primesc bucatelele, voi posta un review.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare