Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 22. martie 2012, 12:21

Somnul la Top Water

Navigand de mai multe ori oarecum aiurea pe net si citind despre pescuitul la somn am gasit de cateva ori niste articole si poze destul de interesante.

Articolele faceau referire la pescuitul somnului cu artificiale care lucreaza doar la suprafata apei, asta insemnand popere, minnow-uri ce au actiunea aia de WTD sau minnow-uri cu elice in bot sau in coada etc. Eu nu am incercat inca sa caut somnul cu asa ceva cu toate ca de mai multe ori am folosit voblere de acest gen in zone unde erau somni dar cautam strict avatul si recuperarea cred ca era putin cam prea rapida pentru un somn.

Mi s-a intamplat de 2 ori sa prind somni la o secunda dupa ce voblerul a picat in apa (intr-unul dintre cazuri nici nu am apucat sa las jos pick-up-ul mulinetei) si m-a impresionat valul pe care l-a facut in momentul atacului. :buaaaah: Din motivul asta m-ar manca sa incerc sa pescuiesc si la suprafata imediat ce mai urca temperatura cu vreo 5-6 grade dar inainte eram curios daca cineva de pe aici a avut rezultate.

A folosit careva dintre voi asa ceva? Ati avut si rezultate?

Ps : tin minte ca Tudor a bagat la un moment dat un filmulet cu un somn prins la un poper gigant pe o apa ce parea crescuta si tulbure ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 22. martie 2012, 12:30

Mie mi-a dat la un Banana Boat un somn la Tiganasi, dadeam dupa avat din barca. N-am reusit sa-l opresc. Uite aici la min 3.35 o captura spectaculoasa la popper

SILURUS GLANIS VIDEOS on Vimeo

3

joi, 22. martie 2012, 13:30

Unul dintre preferatele mele pe timp de vara este skinner-ul, recuperat asa fel incat "spatele sa ramana uscat"( incet). Noaptea se poate prinde cu succes la suprafata si in majoritatea cazurilor atacul survine la caderea nalucii in apa sau in primele 5-10 secunde...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 22. martie 2012, 14:28

Unul dintre preferatele mele pe timp de vara este skinner-ul

Salmo? Ce culoare si ce marime?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

vineri, 23. martie 2012, 07:50

Salut,


Salmo de 12-15 cm, ziua RGS, RR ( culori naturale) sau pe apa cristalina modelul negru... nu stiu codul... noaptea RR si FT, dar culoarea, mai ales noaptea este importanta doar pentru mine sa "vad " mai bine cand ajunge aproape de mal...
Anul aceasta pe cat posibil noaptea o sa insist doar pe Norizi cand e vorba de pescuit la suprafata... are niste celule fosforescente implantate pe spate si se vede foarte bine in intuneric...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 23. martie 2012, 08:51

Mie mi-a dat la un Banana Boat un somn la Tiganasi, dadeam dupa avat din barca. N-am reusit sa-l opresc. Uite aici la min 3.35 o captura spectaculoasa la popper

SILURUS GLANIS VIDEOS on Vimeo


exact asta era parca si filmul bagat de Tudor daca imi aduc eu bine aminte ... si din cate se vede somnul a sarit pe poper cand a picat in apa ... :buaaaah:

Salut,


Salmo de 12-15 cm, ziua RGS, RR ( culori naturale) sau pe apa cristalina modelul negru... nu stiu codul... noaptea RR si FT, dar culoarea, mai ales noaptea este importanta doar pentru mine sa "vad " mai bine cand ajunge aproape de mal...
Anul aceasta pe cat posibil noaptea o sa insist doar pe Norizi cand e vorba de pescuit la suprafata... are niste celule fosforescente implantate pe spate si se vede foarte bine in intuneric...


vreau si eu sa pun mana pe cel putin un vobler dintr-ala de la Norizi cu toate ca as prefera unul simplu si unul jointed dar nu stiu exact de unde as putea sa le iau ... e cineva de prin romania care le aduce? ca aici sunt sanse destul de mici sa gasesc prin vreun magazin ... cred ca cele de 9 ar fi interesante ... :bravo:

kzoli ... cum e skinnerul de 12 la lansare, sau ala de 15 ... eu am doar de 10 si se lanseaza ingrozitor, nu ai deloc precizie cu el si se roteste in aer de nu stii incotro o apuca :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

7

vineri, 23. martie 2012, 16:22

:pescuit: Noaptea , un popper de la yozuri de 10 cm. roz , care jucat intr-un anumit fel imita sunetul cloncului ,s-au poate aspirarea pestelui de la suprafata . + skinerul

8

miercuri, 28. martie 2012, 09:48

vreau si eu sa pun mana pe cel putin un vobler dintr-ala de la Norizi cu toate ca as prefera unul simplu si unul jointed dar nu stiu exact de unde as putea sa le iau ... e cineva de prin romania care le aduce? ca aici sunt sanse destul de mici sa gasesc prin vreun magazin ... cred ca cele de 9 ar fi interesante ... :bravo:

Norizi se poate comanda online de pe siteul lor... deocamdata cauta un importator in Ro... sunt niste tratative cu anumite firme... dar totul la momentul potrivit...


kzoli ... cum e skinnerul de 12 la lansare, sau ala de 15 ... eu am doar de 10 si se lanseaza ingrozitor, nu ai deloc precizie cu el si se roteste in aer de nu stii incotro o apuca

Eu pe unde am folosit, trebuia sa lansez la doar 15-20 m cu "precizie" si la distanta respectiva era OK... din acele 20 m daca in primele 10 secunde in 2-3 m dupa atingerea apei nu aveam prezentare, recuperam si lansam din nou... cel mai des o foloseam in deriva din barca spre mal, dar si de pe mal am avut multe surprize placute...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 28. martie 2012, 09:59

Salut kzoli,
ne poti te rog incalzi sufletele cu o poza cu un somn prins la spining? Nu trebuie sa fie un gigant, dar sa fie somn. Presupun ca ai ceva poze facute...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 28. martie 2012, 10:18

Citat

vreau si eu sa pun mana pe cel putin un vobler dintr-ala de la Norizi cu toate ca as prefera unul simplu si unul jointed dar nu stiu exact de unde as putea sa le iau ... e cineva de prin romania care le aduce? ca aici sunt sanse destul de mici sa gasesc prin vreun magazin ... cred ca cele de 9 ar fi interesante ... :bravo:


Norizi se poate comanda online de pe siteul lor... deocamdata cauta un importator in Ro... sunt niste tratative cu anumite firme... dar totul la momentul potrivit...


Citat

kzoli ... cum e skinnerul de 12 la lansare, sau ala de 15 ... eu am doar de 10 si se lanseaza ingrozitor, nu ai deloc precizie cu el si se roteste in aer de nu stii incotro o apuca


Eu pe unde am folosit, trebuia sa lansez la doar 15-20 m cu "precizie" si la distanta respectiva era OK... din acele 20 m daca in primele 10 secunde in 2-3 m dupa atingerea apei nu aveam prezentare, recuperam si lansam din nou... cel mai des o foloseam in deriva din barca spre mal, dar si de pe mal am avut multe surprize placute...


merci de lamuriri ...

o sa vad ce pot face in privinta Norizi-urilor alora, in cazul in care nu le iau on-line poate pana in vara apar prin ceva magazine din Romania si mi le iau de acolo ...

poate o sa incerc si skinner-ul de 15 macar sa vad cum functioneaza, ala de 10 nu pot sa spun ca m-a impresionat prea mult dar nici nu am pescuit foarte mult cu el tocmai din cauza problemelor pe care le are la lansare nereusind sa ajung cu el pe unde voiam ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

11

miercuri, 28. martie 2012, 10:41

Buna Zoran,

Nu stiu cat de "incalzitor" poate fi o poza cu un somn prins pentru unii,sincer pe mine ma lasa rece vederea unei poze... ma intereseaza mai mult metoda si imprejurarile in care a fost "pacalit", decat poza in sine...
Fotografiatul Nu este un hobby de al meu, mai ales cand pescuiesc singur, iar eu NU sunt genul acela de pescar care are nevoie de poze pentru a arata cat de mare pescar este :), dar pentru a onora aceasta cerere incerc sa caut cateva poze... :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 28. martie 2012, 11:00

Citeva poze suna bine, iar daca mai scri pe langa poze si la ce iai pacalit, ar fi super! Subiectul ar fi pt mine potrivit in forumul "Romania" - "Mures" (presupun ca acolo i-ai luat pe cei mai multi).
Merci ;)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 17. aprilie 2012, 22:45

cu naluci de genul asta a incercat cineva ?:
Video
-

Video


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 18. aprilie 2012, 05:47

Pai am un crazy crawler. Talia este pentru biban si marle. Somnul ti-l scuipa fara carlige.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 18. aprilie 2012, 09:47

am si eu un Jitterbug Jointed de la Arbogast ... nu e aceeasi naluca dar miscarea e destul de asemanatoare si ma tot gandeam daca sa il bag la somn sau nu dar de fiecare data cand ma uit la sistemul de prindere al ochetului unde legi firul (sau bagi agrafa) ma razgandesc ...



nu stiu cum o fi Crazy Crawler-ul ala dar daca ochetii sunt la fel ca la Jitterbug-ul asta atunci nu as avea curaj sa il bag la somni mai mari de 10-15 kilograme ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 18. aprilie 2012, 10:00

Crazy crawler-ul e ceva minuscul. Facut pentru bass, poti da la biban cu el.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 18. aprilie 2012, 10:09

am si eu un Jitterbug Jointed de la Arbogast ... nu e aceeasi naluca dar miscarea e destul de asemanatoare si ma tot gandeam daca sa il bag la somn sau nu dar de fiecare data cand ma uit la sistemul de prindere al ochetului unde legi firul (sau bagi agrafa) ma razgandesc ...
nu stiu cum o fi Crazy Crawler-ul ala dar daca ochetii sunt la fel ca la Jitterbug-ul asta atunci nu as avea curaj sa il bag la somni mai mari de 10-15 kilograme ...


cam asta e motivul pentru care am retineri si eu, pur si simplu nu mi se pare foarte robust construita naluca.
Pe de alta parte , miscarea aia ma fascineaza mai ales daca mi-o inchipui in linistea unei nopti de vara pe sub un mal acoperit cu pomi si vegetatie luxurianta si o vad intrerupta de un atac scurt si brutal la suprafata apei.
Probabil ca o sa incerc sezonul asta sa vad ce se intampla. Nu de alta dar prea are potential miscarea asta :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 19. aprilie 2012, 09:25

daca iti place tipul ala de miscare poti incerca si chestia asta :



e o copie facute de cei de la Reaction Strike dupa Deps Basirisky, care a facut furouri pe aici printre pescarii de bass ... asta de la Reaction Strike e mai mare (10cm) si mai rezistenta (cica la 50lb) decat broscuta celor de la Deps care era in doua dimensiuni 6 si 7cm si e destul de fragila ...

vezi aici mai multe : GOMEZ
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 19. aprilie 2012, 14:36

Parerea este ca ar trebuii sa merga , mai ales ca este un peste care rapeste si la suprafata apei. Urmareste filmare asta :
でんぐりガエル 実釣動画
- YouTube

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 19. aprilie 2012, 15:03

Parerea este ca ar trebuii sa merga , mai ales ca este un peste care rapeste si la suprafata apei. Urmareste filmare asta :
Video
-

Video



pai este cam aceeasi miscare ca si voblerul de care vorbea kingofbeast sau Jitterbug-ul amintit mai sus de mine ... problema lor ramane in continuare rezistenta, totusi si la astea pomenite de tine par destul de fragili ochetii de prindere ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

somn, spinning, top water