Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Kemo Sabe«

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 14. mai 2014, 12:15

Protecție împotriva țânțarilor

Anul trecut am fost in delta in prima jumătate a lunii August. Se pare ca anul acesta voi merge tot in aceasta perioada. Pe timpul nopții a trebuit sa stau îmbrăcat bine, cu manuși si pălărie cu plasa. Am avut si ceva repelent dar parca nu a facut fata numărului mare de țânțari. Voi cum va protejati? Cunoaște-ți ceva produse care dau randament?

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 14. mai 2014, 12:40

Eu nu am avut probleme cu tantarii numai vreo o ora ... o ora jumatate .. de la asfintit incepand. dupa care ... noapte-n cuba.. liniste.

In timpul asta am folosit Autan sau OF spray , dar trebuie sa dai pe orice bucatica de piele expusa, daca nu dadeam pe 1 cm2 acolo ma intepau

Daca stai peste noapte la stationar sau campezi ajuta si un foc
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 14. mai 2014, 13:12

in mod normal nu ar trebui sa ai treaba cu ei mai mult de 2 ore dar depinde si de an
acum cativa ani la fosta lebada era absolut incredibil cati erau si atacau si pe caldura la 40 grade dapai noaptea
eu folosesc combinezoane de hartie de la tyvec din cele ce se folosesc ca protectie ptr salopetele moncitorilor
respira bine si nu prea transpiri in ele dar sunt destul de sensibile si se rup usor
e cam 3-4 lei /buc

Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 14. mai 2014, 13:49

Unde ai gasit Tyvec cu 3-4 lei, eu vad ca-s intre 20 si 30 de lei. Ma intereseaza foarte tare, daca e un singur tantar pe Dunare ala la mine vine.

  • Autorul acestui subiect este »Kemo Sabe«

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 14. mai 2014, 13:52

Ca locatie am fost la confluența canalului Caraorman cu cel care da in lacul Iacob. Țânțarii apăreau dupa ora 21 si plecau dimineața dupa răsăritul soarelui. Am avut si foc dar nu i-a deranjat. Anul asta vreau sa pescuiesc mai mult noaptea si sper sa nu mai fie ca anul trecut. Am vazut un spray in jur de 50 lei dar din ce am citit despre el, se pare ca este foarte toxic.
»Kemo Sabe« a atasat urmatoarele fisiere:
  • image.jpg (165,98 kB - 78 ori coborit - ultima oara: 15. iulie 2020, 11:09)

  • Autorul acestui subiect este »Kemo Sabe«

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 14. mai 2014, 14:04

Combinezon pentru zugravi/vopsitori. Prețuri intre 6 si 9 lei. Nu stiu cat de bine protejează fiind foarte subțire. Voi încerca anul asta si il voi parfuma bine cu repelent. :zambet:
»Kemo Sabe« a atasat urmatoarele fisiere:
  • image.jpg (5,63 kB - 32 ori coborit - ultima oara: 23. aprilie 2020, 16:52)

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 14. mai 2014, 14:19

nu stiu cat de confortabil m-as simti intr-un combinezon de-asta.

Alt repellent bun pentru tantari e ... tuica :zambet:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 14. mai 2014, 14:47

nu stiu de unde se iau ca eu le iau de la munca si asa stiam ca sunt preturile dar poate ma insel!
sunt foarte confortabile sa stiti! Eu ma dezbrac la pielea goala si intru in ele!

  • Autorul acestui subiect este »Kemo Sabe«

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 14. mai 2014, 15:23

nu stiu cat de confortabil m-as simti intr-un combinezon de-asta.

Alt repellent bun pentru tantari e ... tuica :zambet:
Administrare interna sau frecție? :ochi:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 14. mai 2014, 15:41

Administrare pe cale orala :cafea: si chiar daca te musca tantarii nu ii mai simti .
Born to fish, forced to work...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 14. mai 2014, 16:16

Incearca Autan Tropical. Spray-ul sau sticluta cu atomizor sunt gelbene. Pentru zona taberei, in vederea diminuarii nr. de tantari se amesteca o fiola de Decis la 2,5 litri apa si se pulverizeaza atat iarba cat si copacii la inaltimea la care poti sa ajungi. Decis-ul + 1 sau 2 spirale in fiecare seara te cam scutesc de neplaceri. o fiola de Decis iti ajunge pentru 3-4 seri daca nu ploua intre timp. In afara taberei Autan Troipical.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 14. mai 2014, 21:40

Mi-am luat ceva "porcarie" din Italia.Maine ma uit cum ii zice si scriu .Oricum este destul de buna ,mai ales ca eu in viata mea nu am vazut tantarime ca anul trecut pe PO!!!! Si cred ca am vreo 10 ani de Delta .Sau mai mult.Dar ce este vara in italia ,pe Po , pentru mine intrece orice imaginatie.Ce 0 ora doua pe zi ...non stop si in plin soare! La umbra sau seara ,nu te auzi cand vorbesti :rizi:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 14. mai 2014, 22:08

in vederea diminuarii nr. de tantari se amesteca o fiola de Decis la 2,5 litri apa si se pulverizeaza atat iarba cat si copacii la inaltimea la care poti sa ajungi.
Subscriu, nu numai pt tantari ci si pt capuse pureci si alte sugatoare de sange. de preferabil dat si pe locul unde se pune cortul inainte de a-l monta
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 52

Membru din: 26. martie 2013

Locație: bucuresti

Profesia: jurist

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 14. mai 2014, 22:18

tantari!

si eu anul trecut in primavara in special am avut mari probleme cu tantarii!
in iarna am achizitionat un Jungle Formula Maximum 75ml Pump Spray: none: Amazon.co.uk: Health & Personal Care
si un Repel 120ml Insect Repellent Pump Spray DEET: Amazon.co.uk: Sports & Outdoors

astept sa vad efectul cand vor aparea tantarii!
in orice caz s-ar parea ca sunt destul de toxice!

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 14. mai 2014, 22:34

Salut. Eu de multi ani folosesc sano roll-on si sint foarte multumit. Anul trecut la inceputul sezonului in zona unde pescuiesc au fost foarte multi tintari si extraordinar de agresivi asa ca nici sano nu facea fata mai mult de 30 min da i-ampacalit cu o pasa de tintari pe care am pus-o peste o unbrela mare. A fost super sa poti sa stai la masa in tricou si sa nu te deranjeze nici un tintar

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 15. mai 2014, 05:33

Fiolele de Decis se gasesc la farmaciile veterinare si costa vreo 3 lei/bucata.
Gura lumii spune ca ar fi venit cativa tantari din Arfica deosebit de agresivi si s-ar fi incrucisat cu cei autothoni rezultand asa numitii "tigrati". Nu stiu daca asta este marketing sau este pe bune. Cert este ca acesti tantari sunt tigrati, dar... nu stiu cum aratau inainte de imbarligare (daca a fost vreo imbarligare).
Mi-am cumparat acum 2 ani cam tot ce se gasea pe piata impotriva muscaturilor de tantari si singurul care a avut un efect incontestabil a fost Autan Tropical.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 15. mai 2014, 08:48

Incredibil ce citesc aici... cred ca as innebuni din cauza tantarilor la pescuit... un alt motiv care ma tine departe de Delta. La Dunare, in zona Moldova Noua, nu-mi aduc aminte sa fi vzut vreo-unul. :bucuros2:

In schimb pe Rin, full de ei. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 15. mai 2014, 09:25

La Dunare, in zona Moldova Noua, nu-mi aduc aminte sa fi vzut vreo-unul.

Eeee nu.
Ia intreba-l pe Bruno ce era dimineata si seara sub copacii aia unde campam, dupa Moldova... noroc cu solutiile anti-tantari de uz intern... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 15. mai 2014, 09:30

Hai mai, ca aia erau de negllijat :rizi:
Iar pe zona Gaura cu Musca, si in jos, unde-i zona stancoasa, nici urma de ei. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

20

joi, 15. mai 2014, 12:11

Probabil este o zona mai racoroasa. In Delta la 40 grade ziua si noaptea la 35 e jale. Am o terasa de 3X3 m cu 13 m de plasa de tantari de jur-imprejur agatata cu scai in marginea de sus, la acoperis si o sfora cu ceva plumbisori in partea de jos sa nu o umfle vanticelul si sa intre "dracii" pe jos , inclusiv Decis pe iarba prin terasa si in jur. Stai in slip in interior.

Subiecte asemănătoare