Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

61

sâmbătă, 26. iulie 2014, 10:57

A incercat cineva Fastac, Solfac(fiole) si Permethrine? Am aflat de la alti colegi despre aceste variante!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

62

sâmbătă, 26. iulie 2014, 11:08

Imi povestise cineva despre frunzele de nuc, sa le strivesti, ca sa iasa putin lichid din ele, apoi sa te ungi pe piele...!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

63

sâmbătă, 26. iulie 2014, 21:10

probabil lichidul care iese este ceva pe baza de iod....asa , poti sa iei de la farmacie iod sau betadine si e cam tot pe acolo ...dar o sa arati pe malul apei ca si accidentatii , tot numai iod....galben portocaliu....e posibil sa nu te mai recunoasca sotia acasa....

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

64

marți, 29. iulie 2014, 10:13

Eu am fost anul trecut in delta la jumatatea lunii Iulie. Am ajuns intr-o perioada in care dunarea era in scadere dupa ce atinsese cote mari (transformase totul intr-o mlastina). Stateam pe o bucata de pamant gen insula ( 20x30 metri).

Am pescuit pe multe lacuri, balti, rauri dar niciodata nu am vazut tantari ca atunci. Am avut la noi mai multe solutii impotriva tantarilor, de la autan, la nume necunoscute cumparate din magazinele de pescuit. Nu au avut nicio treaba cu tantarii. A fost prima data in viata mea cand nu am iesit noaptea din cort sa schimb momeala pentru simplul motiv ca erau atatea insecte intre lanterna frontala si maini incat abia vedeam carligul.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

65

duminică, 17. august 2014, 08:22

A incercat cineva roll-on-ul de la Sano?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 10

Membru din: 1. noiembrie 2014

Locație: negresti oas satu mare

  • Scrie un mesaj privat

66

sâmbătă, 27. decembrie 2014, 00:25

eu folosesc Szuku este ceva facut in ungaria este si spray si crema, este fara miros, bun si la vanatoare.

cred ca energoteam romania il distribuie nu stiu exact.

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 3. februarie 2015, 12:13

am citit tot topicul ...doamna fereste sa va dati cu kaotriniu , fastac sau alte insecticide direct pe haine sau mai rau, pe piele . sunt otravuri periculoase . pielea este un organ ce permite intrarea lor in sange ....multe dintre ele actioneaza si sub forma de vapori , deci , stropitul hainelor nu este o solutie ...iarba , sau la cativa metri de tabara ...mai merge dar toate vor disparea la prima roua sau ploaie ...chiar cele cu perioada mare de actiune sau cele sistemice nu ajuta cu nimic ...pentru capuse si purici mai merge dat in jurul taberei . eu evit si autanul sau alte produse ce au la baza aceeasi substanta activa . folosesc pologul daca sunt nevoit sa stau in vegetatie . daca stau in spatiu deschis folosesc spirale si putin autan pe haine. autanul , sano sau celelalte produse pe care le cumparam special pentru tantari sunt gandite sa acopere mirosurile si efectul dispare doar daca transpiram putin sau ne spalam . ...baza o reprezinta materialul din care este facuta haina si alimentatia . sunt textile de genul celor militare ce nu au probleme cu tantarii...alimentatia ...spunea cineva mai sus ca este magnet pt tantari ...alcoolul, proteina animala sau excesul hormonal sunt cauza atractiei ...toate schimba mirosul transpiratiei ...cu ceafa de porc am terminat demult dar o tuica ,seara, merge . cu toate astea sunt perioade cand nu se poate campa pe malul apei , mai ales dupa ploi sau daca in spate sunt balti . dupa o ploaie ce inmoaie binisor solul sunt sanse sa fie tantari cateva zile , indiferent de ora ...daca sunt balti in spate sunt tantari mai mult seara si dimineata . concluzia este ca alegerea locului , pologul , ceva autan pe haine si numai in caz special pe piele , evitarea deplasarilor prin iarba , tufisuri :zambet: etc ...si textila ...sunt singurele remedii ..in rest nu cumva sa ne facem mai mult rau ...

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

68

marți, 3. februarie 2015, 15:27

Dupa mine cea mai buna metoda impotriva tantarilor pe care taica-miu a folosit-o cu succes este balega uscata de vaca,este leacul suprem si e si bio.Se aduna de pe drum sau pe unde gasiti se face un foc nu foarte puternic si se aseaza balega.Initial va incepe un fum innecacios si dens care va va deranja dar dupa asta nici un tantar nu va mai bazai prin jur.
Metoda asta a fost preluata de la lipoveni si se pare ca au stiut ei ce fac.Nu folositi DDT-eu,doamne fereste ca omorati tot in jur sau nu stiu ce nenorociri chimice ca natura saraca ne ofera antidot ptr orice problema avem.Si inca o metoda pe care o gasiti in magazine gen bricolaj,lumanari ptr exterior cu citronella sub forma unor galetusi si nu in ultimul rand OTETUL ,te dai cu el pe piele si treaba e ca si rezolvata. :salut:

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

69

joi, 5. februarie 2015, 10:00

..Cel mai indicat hainele..sau costum din acela de ''gripa aviara''...spiralele, apoi pologul sau o plasa de tantari, statul la foc si pus din cand in cand crengi verzi...cam astea-s pentru mine, si mi se par cele mai eficiente. Oricum sportul asta are si el un cost...chiar daca uneori aceste creaturi ne pot strica sejurul...exista si o alternativa - beat mort ! :rizi: :noroc:
'' Carpe diem ! ''

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

70

joi, 5. februarie 2015, 10:31

:salut: Eu mi-am luat de la sh un baldachin sub care incape o masa cu scaune si 6 persoane,este foarte practic si mai ales foarte usor de carat.Anul trecut nu l-am folosit decat o singura data cand am fost la Pardina si am fost foarte multumita,nu a intrat nici un tantar prin ochiurile lui.

71

duminică, 28. august 2016, 21:03

Ce-am descoperit: "ultrathone spray" in special :bravo: .In RO se vinde numai cu lotiune/crema la pachet----145 ron/pachet.The best ever! :bucuros2:

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

72

duminică, 28. august 2016, 21:40

Ce-am descoperit: "ultrathone spray" in special :bravo: .In RO se vinde numai cu lotiune/crema la pachet----145 ron/pachet.The best ever! :bucuros2:

Mai bine bei vreo doua/trei pahare de palinca si nu mai ai treaba cu tantarii. Care te musca e victima sigura. :noroc: Si mai ramai si cu ceva banuti in portofel. :zambet:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

73

luni, 29. august 2016, 07:24

Am folosit rolonul de la Sano !! nu aparuse firma in tara cand il cautam!! excelent ..nu se compara cu nimic ,asta va spun dintr-o vasta experienta in Africa si cu malaria pe mine cateva luni de tratamente cu chinina s.a !!
Dar atentie !!!! daca cititi ce scriu izdraelitii pe el ....da impresia ca o folosesc ca arma chimica !!! :buaaaah: :drac: :drac2:
Poloc,haine sa acopere, foc, evitarea orelor de varf,fum, si in ultimul rand sano!!! :nervos:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 15

Membru din: 18. aprilie 2020

Locație: CLUJ NAPOCA

  • Scrie un mesaj privat

74

joi, 23. aprilie 2020, 16:32

Stiu ca tantarii sunt tare '' pacatosi '' pe malulurile apelor dar cu capusele ati avut probleme? Va protejati cumva de ele ? Transmit boli mortale si traiesc pe ierburile probabil pe locuri unde campam cu cortul.

Subiecte asemănătoare