Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

41

miercuri, 2. iulie 2014, 02:05

Faci focu, ori in ce pozitie te asezi, fumul vine spre tine, orice solutie de tantari folosesti nu are efect, tragi 3 beri strong si 1/2kg votca de calitate, daca te mai culci sau nu nu mai conteaza, pana dimineata tantarii nu mai au nici un efect.Cand se lumineaza tragi sfoara la motor si pleci la clonc sau spinning, si pana se insereaza nu mai ai treaba cu tantarii.!!
DUPA CARE PROCEDURA SE repeta cand se insereaza. Categoric nu mai ai treaba cu tantarii.
Succese la stationar preferabil din barca.!!

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

42

miercuri, 2. iulie 2014, 12:59

Nu mai ai treaba sau nu-i mai simti???
Doamne ajuta si tantari lipsa.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 2. iulie 2014, 14:40

Eu am avut anul trecut un spray de la Ballistol, e destul de uleios, ramane pe piele, miroase placut... si nu au fost probleme , cu mentiunea de a nu uuita niciun cm de piele descoperit...
Mai ales pe mal erau ca hoardele tataresti de pe vremuri; din barca era infinit mai binem 1h seara erau mai nervosi... dar nu puteau sa suga... nici macar in scarba :D :zambet:
Si eu tot Ballistol folosesc.Mi se apare de departe cel mai bun din cate am folosit.Anul trecut in Delta m a scapat de tauni in mod miraculos.Este uleios ptr ca are si factor de protectie solara

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 2. iulie 2014, 17:37

mama lor ca te manaca indiferent de protectie, eu care pescuiesc de pe mal, vai de mine.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 24. iulie 2014, 16:44

Folosesc si eu atat Autan Tropical cat si cel simplu. Nu pot sa spun ca am observat vreo diferenta intre ele. Asta e prima “arma”. Cea de-a doua “arma” este cu mine doar cateodata in perioada estivala si se cheama Mane :rizi: . Nu stiu care-i ideea, dar cert este ca daca in jurul nostru sunt 100 de tantari, vreo 98 sunt pe el si doar ceilalti doi imi dau mie tarcoale.


Azi am vazut o emisiune la tv unde explicau ca tantarii sunt atrasi de transpiratie si de unele persoane in mod special.Daca au de unde sa aleaga atunci aleg ceea ce li se pare mai apetisant adica pe mine :rizi: , atunci cand mergi singur o sa se multumeasca cu tine :rizi:



Am observat ca tantarii sunt foarte activi o ora, doua dupa ce se insereaza. Asta e perioada critica in care efectiv ma rup daca nu folosesc nici-un produs impotriva lor.Am fost ieri seara cateva ore la pescuit si din primul loc am fugit din cauza tantarilor, timp de 15 maxim 20 de minute m-au mancat efectiv, m-au muscat de fata si de maini cu toate ca mi-am dat cu Autan Tropical peste tot si aveam aprinsa si o spirala din aia ce se foloseste impotriva tantarilor :gandesc: .Nici imbracat din cap pana in picioare nu poti sa pescuiesti daca afara sunt 25 de grade pe timp de noapte :gandesc: data viitoare maresc doza de Autan si aprind mai multe spirale sa vad daca se schimba ceva.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mane81« (24. iulie 2014, 16:55)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 24. iulie 2014, 17:59

in incinta folosesti o singura spirala. In aer liber foloseste4-5 bucati simultan si asezate in functie de directia vantului astfel incat sa te "spele" fumul. Oricum intre tine si spirale trebuie sa fie 1-2m distanta. Daca nu sufla vantul atunci va trebui sa te inconjori cu spirale aprinse.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

47

joi, 24. iulie 2014, 18:07

Nici imbracat din cap pana in picioare nu poti sa pescuiesti daca afara sunt 25 de grade pe timp de noapte data viitoare maresc doza de Autan si aprind mai multe spirale sa vad daca se schimba ceva.

Noua ne-au recomandat in Spania o solutie care se cheama Elinwas si pe care am gasit-o la farmacie in recipiente asemanatoare cu Autanul.
Vezi poate gasesti si-i mai eficienta. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

48

joi, 24. iulie 2014, 18:10

Vezi daca gasesti asa ceva Muskol
e de origine canadiana si, pana acum, cel mai eficient din tot ce am incercat . :ochi:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

49

joi, 24. iulie 2014, 22:48

ceva nou


Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

50

vineri, 25. iulie 2014, 07:24

Cand am fost saptamana trecuta, am observat ca meniul pe care-l avem influenteaza foarte mult apetitul tantarilor. Am mancat o ceafa mare de porc si spre inserat trageau tantarii la mine ca la balamuc...iar cu o saptamana in urma cand mancasem o salata de rosii..nici nu m-au deranjat! Chiar este adevarata teoria asta cu CO2 ce-l emanam si cat de mult sunt atrasi. De acum am sa mananc dimineata, o halca de carne sa scap de griji..iar spre seara .. dieta, fara ''porcarii'' si fara sprituri. :nunteleg: Ori bei pana nu-i mai simti..ori te adapostesti in polog. Mi-am luat un pavilion cu plasa.....problema e cand intri sa nu introduci si vreo 15 tantaroi dupa tine..daca te foiesti de vreo 20 de ori..mai iti trage, mai schimbi momeala...e clara treaba.. :rizi:
'' Carpe diem ! ''

Dark17

Oblete

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

51

vineri, 25. iulie 2014, 11:38

salut , nu stiu cum sa va spun da pe mine nu ma musca tantari deloc si cand se intampla rar de tot am auzit ca probabil de la grupa mea sanguina nu trag tantari la mine :)) ori le e frica ca ii agat in carlig si dau la somn :buaaaah:

ce-a mai buna metoda pentru alungare tantarilor e urmatoarea .. mama lucreaza in domeniu plantelor ca inginer agronom si avem un magazin cu ierbicide pesticide pentru plante , de fiecare data cand iesim pe malul apei in familie ia cate o fiola de "kotrine' care se dizolva in 400 de ml de apa intr-o pompita de gemuri .. nu este toxica pentru oameni si nici nu miroase nici nu pateaza .. e destul sa stropesti cu ia in jurul tau pe unde ti-ai amenajat locul de pescuit si nu o sa mai ai probleme nici cu muste si nici cu tantarii ... si o fiola costa 6 lei ...

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

52

vineri, 25. iulie 2014, 13:20

Saptamana trecuta, am facut o iesire scurta la Dunare, pe timp de noapte, in zona Berzasca. De tantari nu pot spune prea multe, nici de bine...nici de rau. Au fost in cantitate neglijabila si activi au fost vreo 30 de minute dupa inserat. Insa, imediat dupa inserat, ne-au "atacat" un roi de musculite, ceva gen "efemeride/rusalii", care vreo ora efectiv ne-au tinut sub asediu. Nu puteam deschide gura caci invariabil inghiteai vreo 2-3. Orice sursa de lumina aprinsa, declansa "atacul". Dupa vreo ora si ceva...roiul de musculite a plecat, dar abia a 2-a zi dimineata ne-am dat seama de "Efecte". Jumatate de masina, cea expusa "atacului" era neagra de cate musculite ramasesera lipite de ea. Asa ceva nu am mai patit de cand merg la dunare... Oricum...bine ca n-au fost tantari :) La cat de multe musculite erau, daca in locul lor erau tantari, dimineata gaseau doar 4 mumii uscate :)).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

53

vineri, 25. iulie 2014, 18:03


ce-a mai buna metoda pentru alungare tantarilor e urmatoarea .. mama lucreaza in domeniu plantelor ca inginer agronom si avem un magazin cu ierbicide pesticide pentru plante , de fiecare data cand iesim pe malul apei in familie ia cate o fiola de "kotrine' care se dizolva in 400 de ml de apa intr-o pompita de gemuri .. nu este toxica pentru oameni si nici nu miroase nici nu pateaza .. e destul sa stropesti cu ia in jurul tau pe unde ti-ai amenajat locul de pescuit si nu o sa mai ai probleme nici cu muste si nici cu tantarii ... si o fiola costa 6 lei ...


uite asa mai invatam cate ceva !
am cautat pe net dupa aceasta substanta si se pare ca este un "must have" - iata ce se spune despre ea

Citat

K-Othrine SC 25 (Deltamethrin 25% w/w) este un insecticid piretroid, având ca substanta activa deltamethrin-ul, un izomer cu o eficacitate dovedita in distrugerea sistemului imunitar al insectelor daunatoare.
Este conditionat sub forma de suspensie concentrate, conditionare ce ofera un raport optim intre eficacitatea biologica, remanenta si siguranta in aplicare, atât pentru operator, cât si pentru beneficiar.
Este biodegradabil, are o fotostabilitate mare, nu pateaza, nu lasa urme vizibile dupa aplicare si nu este inflamabil.
Manifesta o eficacitate deosebita impotriva intregului spectru de insecte daunatoare: Dictyoptera - gândaci, Diptera - muste si tântari, Siphonoptera - purici, paduchi, Hemiptera - plosnite, Lepidoptera - molii, Coleoptera - carabusi; Dermapthera - urechelnite, Psocoptera - paduchi de carte, Hymenoptera - furnici.
Este clasificat in U.E. ca un insecticid cu o toxicitate extrem de scazuta pentru vietuitoarele non-vizate (in special, mamiferele), efectele sale adverse asupra acestora fiind absolute intâmplatoare si neimportante ca gravitate.
Este un insecticid care actioneaza prin contact si ingestie, penetrând extrem de rapid stratul de chitina al insectelor, paralizându-le sistemul nervos si provocâdu-le moartea.
Aplicarea K-Othrine SC 25 se face rezidual cu echipamente specifice activitatii de dezinsectie - pompa de presiune scazuta; formularea de suspensie concentrata favorizeaza formarea unor depozite microscopice de substanta activa dupa tratament, care nu pot fi absorbite repede de suprafata tratata, generând o remanenta crescuta.

Utilizarea insecticidului K-othrine SC25: Se recomanda a fi utilizat in interior, indiferent ca e vorba de incinte industriale, comerciale, spatii casnice sau spatii de maxima igiena protejata (scoli, spitale, industria alimentara, industria farmaceutica).
K-othrine SC 25 are o remanenta de 6 pana la 9 saptamani, in functie de tipul suprafetei pe care se aplica si de curatenia acesteia.

Daunatori vizati: gandaci de bucatarie, purici, capuse, plosnite, furnici, omizi, muste, tantari, viespi.


pe mine ma convinge deocamdata

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

54

vineri, 25. iulie 2014, 18:10

ce-a mai buna metoda pentru alungare tantarilor e urmatoarea .. mama lucreaza in domeniu plantelor ca inginer agronom si avem un magazin cu ierbicide pesticide pentru plante , de fiecare data cand iesim pe malul apei in familie ia cate o fiola de "kotrine' care se dizolva in 400 de ml de apa intr-o pompita de gemuri .. nu este toxica pentru oameni si nici nu miroase nici nu pateaza .. e destul sa stropesti cu ia in jurul tau pe unde ti-ai amenajat locul de pescuit si nu o sa mai ai probleme nici cu muste si nici cu tantarii ... si o fiola costa 6 lei ...


:bravo: ...convins si eu! Astept proba practica. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

55

vineri, 25. iulie 2014, 19:25

Am folosit eu anul trecut si acum de doua saptamani...e ok, omoara tot ce atinge suprafata pulverizata. In casa e bine...caii termini si ai scapat...daca mai intraunul ...moare...e limitat nr lor dar in spatiu deschis... am dat pe terasa, pe stalpi, pe tavan pe masa, pe scaune, tot unde se pune musca, tantarul ...acolo ramane...naspa ca le gasesti moarte pe masa....nu e toxic ptr noi si dupa o luna doar pulverizezi cu apa sa reactivezi substanta care se usuca si mai functioneaza inca vreo 2-3 saptamani ...e ok, dar nu stiu cat ajuta la pescuit in padure...nu ai pe ce sa dai ...aia te ataca si fug...nu stau...

56

vineri, 25. iulie 2014, 19:30

Gabi, e bine ca ai testat-o! M-ar interesa si pe mine solutia asta, pare sa bata alte .....

57

vineri, 25. iulie 2014, 19:32

moarte tantarilor....

e o folie cu 2 fiole care se dizolva in 500 ml de apa si se pulverizeaza...e la noi la astia cu insecticide si e 9 ron/2 fiole. dar nu stiu daca iti foloseste la pescuit...pe ce o pulverizezi? nu ii indeparteaza sau ii tine la distanta....ii omoara pe aia care se ating de substanta...doar nu o sa dai pe tine....pun un atasament acum..are alta denumire dar e aceeasi substanta activa
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 344.GIF (70,16 kB - 34 ori coborit - ultima oara: 23. aprilie 2020, 08:06)

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »gufisor« (25. iulie 2014, 19:44)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

58

sâmbătă, 26. iulie 2014, 10:15

Foarte tare, am si eu K-Otrine, mi-a spus matusa mea acum vreo 2-3 ani, ca pot sa o folosesc pentru boabe, sa le stropesc ca sa nu mai faca molii! N-am apucat sa folosesc nicio fiola, le mai am pe ambele, sper ca n-au expirat!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

59

sâmbătă, 26. iulie 2014, 10:21

Am folosit eu anul trecut si acum de doua saptamani...e ok, omoara tot ce atinge suprafata pulverizata. In casa e bine...caii termini si ai scapat...daca mai intraunul ...moare...e limitat nr lor dar in spatiu deschis... am dat pe terasa, pe stalpi, pe tavan pe masa, pe scaune, tot unde se pune musca, tantarul ...acolo ramane...naspa ca le gasesti moarte pe masa....nu e toxic ptr noi si dupa o luna doar pulverizezi cu apa sa reactivezi substanta care se usuca si mai functioneaza inca vreo 2-3 saptamani ...e ok, dar nu stiu cat ajuta la pescuit in padure...nu ai pe ce sa dai ...aia te ataca si fug...nu stau...

Daca incerc sa ma stropesc din cap pana-n picioare(cu K-Otrine, cum o fi? Din moment ce mi se recomandase sa stropesc boabele, la tara stropindu-le, le pastreaza pentru animale, sa le manance(boabele), deci nu pare sa fie vreo problema...!? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

60

sâmbătă, 26. iulie 2014, 10:25

este o substanta care omoara, nu care indeparteaza....toti care vin pe tine or sa moara...cu ce te incalzeste? pana moare tot te bazaie si te enerveaza si tot are timp sa te piste...nu stiu daca are acelasi efect ca si Autanul...sa-i indeparteze....sa-i tina la distanta...ca pe toti nu-i omori niciodata. E valabil intr-o incinta...da...ii omori si gata...

Subiecte asemănătoare