Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 15. mai 2014, 12:31

Folosesc si eu atat Autan Tropical cat si cel simplu. Nu pot sa spun ca am observat vreo diferenta intre ele. Asta e prima “arma”. Cea de-a doua “arma” este cu mine doar cateodata in perioada estivala si se cheama Mane :rizi: . Nu stiu care-i ideea, dar cert este ca daca in jurul nostru sunt 100 de tantari, vreo 98 sunt pe el si doar ceilalti doi imi dau mie tarcoale.

Avand in vedere ca de regula pescuiesc in zone cu multa vegetatie e clar ca e plin ochi de tantari. Autan-ul isi face partial treaba si de regula prefer sa pescuiesc atat cu pantaloni lungi cat si cu ceva bluza cu maneca lunga (obligatoriu peste un tricou pentru ca altfel trec prin bluza).

Incredibil ce citesc aici... cred ca as innebuni din cauza tantarilor la pescuit...
[…..]


Zoran, in cazul asta freste-te de Po in perioada de vara. Daca pescuiesti in zone cu vegetatie nu vei putea nici sa te misti pentru ca in momentul in care atingi ceva frunze direct sar pe tine cateva zeci. Au fost cazuri in care Mane a fost nevoit inclusiv sa aprinda un foc pentru ca altfel te inebuneau. In schimb, daca iti gasesti zone unde vegetatia lipseste sau e la o distanta minima, atunci nu vei fi deranjat decat rareori de cate un ratacit.

ps: am vazut prin anumite magazine niste haine care au etichete pe ele ca ar indeparta tantarii. si vorbesc de firme serioase care nu cred ca scriu tampenii. De mai multe ori mi-am propus sa incerc si eu vreo camasa dar pana acum inca nu am facut-o.
pps: am intalnit pe mal un pescar de statioanar (Cristi din Brasov :rizi: ) ce in stanga si dreapta scaunului pe care statea avea niste spirale puse pe niste cilindri metalici. Pe o raza de vreo 2m nu se vedea nici urma de tantari … deci poate merita incercate de cei care pescuiesc la stationar.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 15. mai 2014, 17:59

Cu "tigratii" am avut si eu de lucru anul trecut pe Rin, in iunie, cu tot cu spray special (cred acuma ca numai din cauza pretului e special) m-au terminat.
Am intrat in apa pe o intinsatura pina la briu am avut impresia ca si pe sub apa ma intepau..groaznic.
Exista imbracaminte adecvata, de chestia cu etichetele nu stiu, stiu insa de tesaturi speciale prin care cica nu poate intepa..
oricum imbracat bine si palarie cu plasa mi se pare cea mai buna solutie..plasa este una din urmatoarele achizitii..

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 15. mai 2014, 18:13

Eu am avut anul trecut un spray de la Ballistol, e destul de uleios, ramane pe piele, miroase placut... si nu au fost probleme , cu mentiunea de a nu uuita niciun cm de piele descoperit...
Mai ales pe mal erau ca hoardele tataresti de pe vremuri; din barca era infinit mai binem 1h seara erau mai nervosi... dar nu puteau sa suga... nici macar in scarba :D :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

24

joi, 15. mai 2014, 19:08

E bun si sprayul dar nu se intampla nimic cand asezi momeala in carlig si preia si solutia? Mai trage somnoriciul ?....pana anul trecut, daca nu eram atent , la pescuitul crapului ....imi ratam noaptea de pescuit ...din cauza solutiei....abia dimineata incepea sa traga din nou , dupa ce se spala solutia de pe maini ....asa am inceput sa nu ma mai dau pe palme sau pe dosul lor .

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 16. mai 2014, 14:33

Am mai auzit la cineva chestia asta, cu "contaminarea" momelii dar credeam ca e un fix de-al lui... :gandesc: Poate e un sambure de adevar acolo
Born to fish, forced to work...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 16. mai 2014, 15:00

Am mai auzit la cineva chestia asta, cu "contaminarea" momelii dar credeam ca e un fix de-al lui... :gandesc: Poate e un sambure de adevar acolo
Clar spalat bine pe maini... Eu ma dau doar pe dosul palmelor... evit degetele, partea care intra in contact cu naluca, softplastic etc..
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 16. mai 2014, 19:04

Eu folosesc Autan de toate felurile insa nu prea sunt multumit, trag tantarii la mine intr-un mod exagerat :rizi: probabil daca nu as folosi ceva produse impotriva lor m-ar manca de viu :rizi:
Interesanta chestia asta despre "contaminarea" momelii.Eu chiar pe maini imi dau cu mai mult spray, in viitor incerc sa nu imi mai dau in palme si poate in felul asta reusesc sa prind mai multi pesti :zambet:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 16. mai 2014, 19:49

Da... si eu am problema asta. si de la tantarii "de padure" aia mai vargati asa mi se fac niste umflaturi de 3-4 cm. Cica ar prefera vampirii astia grupa sanguina 0
Eu cu autan nu am avut probleme dar trebuia sa ma dau TOT ce era piele expusa. daca mi se ridica putin maneca acolo sugeau dracii :nervos:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

sâmbătă, 17. mai 2014, 12:50

Am mai auzit la cineva chestia asta, cu "contaminarea" momelii dar credeam ca e un fix de-al lui... Poate e un sambure de adevar acolo

Interesanta chestia asta despre "contaminarea" momelii.Eu chiar pe maini imi dau cu mai mult spray, in viitor incerc sa nu imi mai dau in palme si poate in felul asta reusesc sa prind mai multi pesti

E bun si sprayul dar nu se intampla nimic cand asezi momeala in carlig si preia si solutia? Mai trage somnoriciul ?....pana anul trecut, daca nu eram atent , la pescuitul crapului ....imi ratam noaptea de pescuit ...din cauza solutiei....abia dimineata incepea sa traga din nou , dupa ce se spala solutia de pe maini ....asa am inceput sa nu ma mai dau pe palme sau pe dosul lor .

Discutand cu multi crapari de-a lungul vremii, am auzit de cateva ori aceeasi chestie despre mainile fumatorilor... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 17. mai 2014, 13:19

incercati cu creme contra tintarilor pe timp cald ,sunt mai eficiente decit solutia.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 17. mai 2014, 14:09

Am incercat si creme dar ma enerveaza ca sunt greu de aplicat uniform pe toata suprafata de piele expusa
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 17. mai 2014, 16:34

Fratilor, citesc cu mare interes ce scrieti pe aici, cred ca ingerul meu pazitor v-a indemnat. Eu sunt din ala pe care, daca-l iei la pescuit si-l pui la 10 metri mai incolo poti sta linistit, toti tantarii vin la el. V-ati facut pomana cu sfaturile astea, o sa incerc tot ce am aflat nou. Dar stie cineva care-i explicatia ca nenorocitii astia vin numai la unii si la altii nu? Aia cu grupa sanguina o stiu.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 17. mai 2014, 20:09

Am citit si eu pe net cu ceva vreme in urma pt ca sunt si eu "ala" care cheama tantarii
Cica motivele pentru care unii sunt mai ... apetisanti decat altii sunt destul de multe si variate.
Nivelul de dioxid de carbon emanat are de a face... daca esti un ins mai masiv, emani mai mult CO2 si tantarii simt de la aprox 5m ca e o sursa serioasa care emana
Sunt atrasi de acidul uric ... adica de transpiratie, si de caldura corpului. deci a se incerca sa nu ... dati la rame in barca :D
Nivelul de colesterol ridicat din piele ... asta cica nu inseamna ca ai colesterolul mare, doar ca produci mai mult la nivelul pielii
Nivelul de steroizi mai mare ... la fel
Si grupa sanguina dupa cum am zis mai sus
Acuma ...cred ca daca ai ghinionul sa se intruneasca mai multe din conditiile de mai sus ... si or mai fi si altele... asta e ... de dai cu sray mai mult si bei o tzuica buna ca treaca necazul :noroc:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 20. mai 2014, 06:49

As vrea sa dau cu Decis prin curte, pe peretii casei, prin padocul cainilor etc. Patesc ceva cainii si pisicile? Am un caine care se tot freaca de pereti si de obiecte.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 27. mai 2014, 01:53

Poti sa dai cu ce vrei peste 2 zile tot se intorc, parca mai flamanzi.
Caini si pisicile nu patesc nimic, numai sa nu gresesti concentratia, si sa le pui in mancare ca fac diaree.
Decisul e un piretroid de sinteza si nu "prea" este periculos pentru animale.

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 27. mai 2014, 05:55

Eu folosesc îmbracaminte dintr un material Gore Tex care ebuna si pentru ploaie si nici tantarii nu te pot întepa prin el.Acest material permite aerisirea pielii,si nu stai ca în saunã.Problema e la mânute si la cap,dar daca e musai am plasa aia pusa pe o palarie,dar e mai greu sa bei :rizi: ca te manînca de viu...Mai folosesc cîteodata si crema Suku,dar repede se obisnuiesc cu ea tîntarii.
Eu cred ca tîntarii au grija de Delta...
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 27. mai 2014, 20:58

La baut foloseste PAIU, mai sunt si de alea cu articulatie.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 27. mai 2014, 22:46

prin plasa de la palaria tip "apicultor" se poate si fuma! Vorbesc din experienta proprie!

39

duminică, 29. iunie 2014, 21:22

Aplică pe piele ulei de eucalipt cu lămâie
Pune cinci picături de ulei într-o cană cu apă, apoi pune amestecul într-un recipient din plastic pentru spray şi aplică două sau trei "puf"-uri înainte să ieşi din casă. Aroma uleiului va ţine ţânţarii la distanţă.
Lumânări cu ulei de citronella
Ţânţarii urăsc citronella la fel de mult cum urăsc şi mirosul de eucalipt.
Plase anti-ţânţari peste tot
O plasă anti-tânţari te scuteşte de multe bătăi de cap, aşa ca nu neglija acest aspect.
Foloseşte ventilatoare
Potrivit entomologilor, ţânţarii scad în activitate când rafalele de vânt depăşesc 16 kilometri pe oră. Un ventilator cu viteza stabilită la un nivel înalt ar trebui să producă o rafală suficientă pentru a ţine insectele departe. În plus, ventilatoarele ajută la disiparea dioxidului de carbon pe care îl expiri şi la reducerea căldurii corporale, factori care atrag ţânţari, scrie ehow.com.
Foloseşte ulei de lavandă
Ca să ţii ţânţarii departe poţi stropi câteva funde, de exemplu, cu o picătură de ulei de lavandă, şi să le agăţi de ferestrele deschise. Uleiul de lavandă poate fi de asemenea aplicat pe piele, ceea ce va împiedica insectele să îţi dea târcoale.
Foloseşte rozmarin când faci grătar
Ţânţarii intră adesea în acţiune când te afli la un grătar, iar trucul acesta simplu te va ajuta să-i opreşti.
Aplică ulei de neem
Uleiul de neem a fost folosit de sute de ani atât în medicină, cât şi în scop cosmetic. Neem este un arbore cu creştere rapidă, veşnic verde, originar din India, Pakistan şi Burma. Uleiul din seminţele de Neem este presat la rece din fructele cu coajă lemnoase ale copacului. Are un miros foarte puternic, relativ respingător, este închis la culoare şi are vâscozitate medie.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 29. iunie 2014, 22:03

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare