Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 13. mai 2014, 10:08

Diferenta ancore forjate...

Salut tuturora,
In urma unei conversatii, tot cu un pescar de somn, ne-am pus intrebarea de ce unele ancore forjate sunt mai scumpe decit altele, chiar si dublu la pret?
Atentie, aici vorbim de acelasi producator, doar ca modelele difera!

De ex, o ancora modelul “abc 3x strong” costa in jur de 0,50 €, iar alt model, de ex. "xyz 3x strong” costa dublu! Sau chiar peste 1 €!

Din experienta voastra de pina acuma, aveti vreo explicatie ptr asta?
:gandesc:

Personal tind sa cred ca aceasta diferenta de prêt nu se datoreaza formei ancorei, ci doar calitatii aliajului folosit. Iar in final, probabil ca acea ancora mai ieftina, cu toate ca este tot 3x forjata, este mai slaba decit cea scumpa…
Sau difera si prin alte … calitati?
Sau este vorba doar de grosimea aliajului, folosindu-se la cele scumpe dublu material decit la cele ieftine?
Si daca cele mai ieftine sunt mai slabe, sunt insa destul de strong ptr a face fata si somnilor capitali?

Astept cu nerabdare parerile voastre. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 13. mai 2014, 10:16

Vin si eu cu o intrebare legata de acest subiect:
CE INSEAMNA "2X", "3X"... "nX"?
Este o norma documentata sau o chestie pur comerciala scoasa "din burta" de fiecare producator, dupa cum il taie capu`? :)

Cred ca pretul unui carlig de care o fi el tine de: materialul din care-i facut + numarul si complexitatea prelucrarilor la care-i supus (ascutire, acoperire de protectie etc.).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 13. mai 2014, 10:35

Hmmm, buna intrebare! Cred ca asta ne poate raspunde doar un producator.
Oricum, tind sa cred ca nu exista o norma care sa spuna ca orice carlig de nX forjat, indiferent de producator, trebuie sa aibe un minim de strong-iditate!

Ce zici, sa-I intrebam direct pe cei de la Owner, Gamakatsu si VMC? Daca scri tu citeva randuri in engleza, eu le trimit cu drag un e-mail… ? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 13. mai 2014, 10:59

Salut,

Nu exista in nici un standard 2x 3x 4x pentru a defini procedeul de executie sau vreo calitate a otelului. Poate cei de la Gamakatsu se refera la clasa de rezistenta, dar e ceva "scos din burta lor"

Ne-ai putea spune care sunt cele 2 carligele 3x strong la preturi diferite? poate ne dam seama dupa poza :noroc:
Born to fish, forced to work...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 13. mai 2014, 11:11

De fapt exact la asta am si vrut sa ajung…
Si anume, ca nu ne putem lua doar dupa ce scrie pe cutiuta ancorelor, ptr a ne facem o idée cit sunt de strong. De aceea incercati sa le testati, sa trageti cu un cantar de ele, sa simulati intr-un fel sau altul o situatie de drill. Si daca trageti de ele, nu doar ptr o fractiune de sec, ci incercati sa tineti bratul ancorei citeva secunde sub forta. (se poate si agata o greutate ptr o perioada de 5 – 10 min).

De ex, Owner ST-66 nu se desface in drill cu somni, este cunoscut sub 4x Strong, si intradevar, foarte tare. Dar, personal am reusit sa deschid bratul unei ancore marimea 3/0, care s-a agatat intr-o piatra pe fundul Rinului. Am tras incet, cu rabdare, si cindva acesta a cedat. :gandesc:

Vo ice spuneti, cit de strong trebuie sa fie o ancora de pescuit la somn, la ce forte trebuie sa faca fata?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 13. mai 2014, 11:29

Triplele trebuie sa fie pe masura echipamentului folosit. Degeaba bag un ST66 pe un fir de 15-20lb. Din punctul meu de vedere pentru un echipament foarte “heavy” ai nevoie de triple pe masura in timp ce pentru un echipament ceva mai moale sunt suficiente inclusiv niste ST41 de exemplu. Eu folosesc ST56 pe cel mai heavy echipament si pana acum o singura data am reusit sa deschid o tripla de genul asta cu un PP de 80lb (libsi :rizi: ) … mi-au mai deschis ceva somni niste triple dar nu stiu ce marca erau (alea montate pe Predatek-uri).

In ceea ce priveste diferentele de pret. Cum spunea informer, asta sunt date atat de prelucrarile necesare cat si de materialul din care sunt facute triplele. Ca un exemplu iti pot spune ca niste carlige duble “normale” pe aici costa in jur de 1,2 euro in timp ce niste carlige facute de acelasi producator, dar care sunt facute din ceva otel inoxidabil (deci nu doar acoperite) daca imi aduc bine aminte sare bine de 4 euro bucata.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 13. mai 2014, 15:31

ST41, ST56, ST66 in schimb imi spune mai multe.



ST41 e un otel cu continut de carbon de 0.41% cu o rezistenta la rupere de 48-65 Kgf/mm2

ST55 ... 62...80 Kgf/mm2

ST60 .... 64...85 Kgf/mm2

cu cat e mai inalt aliat in carbon are o rezistenta la rupere mai mare dar este mai casant. depinde si de tratamentul termic, nu ma bag in detalii
Born to fish, forced to work...

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 13. mai 2014, 19:15

Corect ,

dar cum spunea si Anem, tot ansamblul trebuie sa fie corelat...la producatorii de voblere se iveste relativ des problema desdoirii ancorei, citeodata enervant daca din aceasta cauza pierdem un peste mare.
alta data un efect benefic ca reusim sa recuperam voblerul din agatatura.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 4. aprilie 2015, 14:52

ST66 energoteam zice Vanadium ca material? e mai bun ca alea normale?
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 5. aprilie 2015, 17:15

1x 2x 3x 4 x inseamna GROSIMEA ancorei, a fiecarui bratz in parte, a "sarmei" din care e facuta. Scrie clar in catalogul de la producatorul american VMC pagina 7, toate semnele si inscriptiile de pe ambalajele ancorelor/carligelor explicate :
VMC FISH HOOK & TACKLE INTERNATIONAL RETAIL CATALOGUE 2015 - EUROPE - MIDDLE EAST - AFRICA & ASIA
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 6. aprilie 2015, 04:20

1x 2x 3x 4 x inseamna GROSIMEA ancorei, a fiecarui bratz in parte, a "sarmei" din care e facuta. Scrie clar in catalogul de la producatorul american VMC pagina 7, toate semnele si inscriptiile de pe ambalajele ancorelor/carligelor explicate :
VMC FISH HOOK & TACKLE INTERNATIONAL RETAIL CATALOGUE 2015 - EUROPE - MIDDLE EAST - AFRICA & ASIA

Merci mult, foarte buna pag 7 :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com