Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 10. mai 2014, 06:47

Plomb-teasere selfmade...

:salut: ,
asa cum am scris in alt subiect, as vrea sa va prezint montura mea de clonc. Inainte de asta, putin despre Plomb-Teasere...


Dupa cum vedeti in imagine, PT-ul orig in varianta 140 sau 230 grame, este fix pe forfac, si capetele fustitei ating ancora. Ca idee, acesta a fost conceput ptr a face montura mai compacta si de a "umfla" momeala, ptr a folosi doar 3-4 rame in loc de 10-15 buc. Deasemenea si de a camufla plumbul si portiunea pina la ancora. S-a folosit cu mare succes, asa ca au inceput si alti producatori sa conceapa modelele proprii, sub nume de Klonc-Teaser, Power teaser sau doar Teaser, cu diferite greutati: 120 - 150 - - 180 - 200 - 250 gr. :gandesc:
Asa ca, ptr diferite situatii, diferite greutati, diferite modele in trusa... :noroc:

Si ptr ca 10, 12 sau 15 € bucata nu sunt bani de aruncat, avand in vedere ca ne trebuiesc nu una bucata, ci citeva prin trusa ( :zambet: ), fiecare a inceput sa-si construiasca singur Teaserele. Dupa multe incercari si modele, am ajuns la concluzia ca as avea nevoie de un Teaser la care sa am urmatoarele avantaje:
- pot schimba rapid plumbul
- sa nu am stres cu plumbi "speciali" de clonc, ci sa pot folosi orice imi pica la mana, chiar si 2-3 buc unul dupa altul
- calamarul sa-l pot schimba in marime si culoare cit pot de rapid, sau sa-l indepartez de tot la nevoie
- sa pot modifica rapid si usor distanta intre momeala si plumb

Asa ca, daca stau bine sa ma gandesc, toate aceste avantaje am reusit sa le cumulez in 2 monturi diferite, una ptr rame (sau calamar, coropisnita, lipitori...) si alta ptr peste viu.

Si cam asa arata montura mea ptr rame, incepind de jos in sus:
1. forfach rotund de 1,3 mm cu lungimea de 1,2 - 1,5 m
2. carlig - jos de tot
3. la 5 - 7 cm ancora (sau tot carlig)
4. stopper de silicon (care imi va opri plumbul la distanta dorita de montura)
5. carabina cu vartej (din trusa de crap, unde se va agata plumbul)
6. stopper silicon
7. calamar de 18 cm prin care introduc vartejul-carabina de sus, punind forfachul dublu
8. plumbul, sau plumbii (la nevoie), indiferent de forma, greutate sau culoare; de crap, de stiuca, de somn, de grund... de orice tip, important sa fie de agatat (si daca sunt cu gaura in mijloc, atunci cu un mono facem prin el un slop sa avem de ce agata)

Nah, cam asta ar fi... aici si citeva poze:







Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

sâmbătă, 10. mai 2014, 09:56

In functie de ce variaza distanta intre plumb si ancora. In varianta monturii cu pestisor, de jos in sus vine ancora si apoi carligul ? Pestisorul viu cu carligul in spate-coada si ancora in aripioara din fata ( cu capul in jos ) iar pestisorul mort cu carligul in gura si ancora in partea din spate-coada ( cu capul in sus ) ????

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 10. mai 2014, 13:28

Parerea mea este ca o caracatita folosita avand ca si momeala peste viu va fi cel putin inoportuna. Montura prezentata de Zoran este pentru momeli moarte (sau ca si moarte = rame, scoici, creveti calamari, coropisnite etc :pescuit: ) si numai in ape curgatoare (pentru a face caracatita serviciu). Pentru montura cu peste viu, inclusiv pe lac, zdranganeaua este suficienta si super eficace ca si atractant. :pescuit:

P.S. Inmontura prezentata de Zoran, mai repede as folosi un plumbulet tip bullet in capatana caracatitei si tentaculele acesteia vor "spala" momeala uniform, asta pentru a evita atacurile "false" la caracatita in loc de momeala propriu zisa.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Eugen« (10. mai 2014, 13:35)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 10. mai 2014, 13:31

Distanta de la plumb la prima ancora sau carlig (in functie de preferintele fiecaruia) va fi mai mare sau maimica in functie de agresivitatea somnului. Eu folosesc distanta mare (0,5 - 1m) la inceput de sezin si la sfarsit de sezon. In perioada de varf (jumatatea lui iulie si prima jumatate a lui septembrie) distanta de la plumb la ancora sau carlig scade pana la 10-15cm. Nasolia este ca la distanta mare => finete in fata somnului dar greu se sesizat trasatura, la distanta mica... il simti mult mai bine si aproape ca-i "ghicesti gandurile".

5

sâmbătă, 10. mai 2014, 13:40

Si in legatura cu agatatul pestisorului VIU SAU MORT ca si momeala?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 10. mai 2014, 13:47

Eu folosesc un carlig si doua ancore. Carligul in bag prin gura pestelui momeala si-l scot printr-o nara, ancora urmatoare de aripioara anala si cea de a 3-a de aripioara dorsala. In felul acesta, indiferent cum si de unde ar ataca somnul, nu vad cum ar ptea sa rateze vreo "intapatoare". Dupa iesirea de la Chilia de peste 2 saptamani, unde voi folosi numai aceasta montura, voi da informatii suplimentare traite live.
Pentru peste mort nu stiu sa te sfatuiesc deoarece nu folosesc.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 14. mai 2014, 05:32

Inmontura prezentata de Zoran, mai repede as folosi un plumbulet tip bullet in capatana caracatitei...


Eugen, extra am folosit aceasta montura ptr a schimba repede si usor plumbul. Deasemenea am vrut doar sa arat ca se pot folosi si plumbi de la pescuitul crapului. Chiar si 2 buc agatate de carabina mica, atata cit e necesar ptr curentul din zona. Si functioneaza f bine, chiar daca nu acopera uniform momeala. :noroc:

In functie de ce variaza distanta intre plumb si ancora. In varianta monturii cu pestisor, de jos in sus vine ancora si apoi carligul ? Pestisorul viu cu carligul in spate-coada si ancora in aripioara din fata ( cu capul in jos ) iar pestisorul mort cu carligul in gura si ancora in partea din spate-coada ( cu capul in sus ) ????


Da, la peste viu (de ce as folosi mort?) carligul sus si ancora jos. Atentie, cu cit mai multe ancore si carlige, sansa de rani somnul creste! Daca se inteapa in ancora din spate, adica de jos de pe montura, cealalta ancora sau chiar carligul pot ajunge pina la ochii acestuia (depinde de marimea capturii). Cu cit mai compacta si mai apropiate carligele/ ancorele pe montura, cu atata mai safe ptr somn.
Ideal ar fi 1 singur carlig, atata... :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

miercuri, 14. mai 2014, 07:42

Inmontura prezentata de Zoran, mai repede as folosi un plumbulet tip bullet in capatana caracatitei...


Eugen, extra am folosit aceasta montura ptr a schimba repede si usor plumbul. Deasemenea am vrut doar sa arat ca se pot folosi si plumbi de la pescuitul crapului. Chiar si 2 buc agatate de carabina mica, atata cit e necesar ptr curentul din zona. Si functioneaza f bine, chiar daca nu acopera uniform momeala. :noroc:

In functie de ce variaza distanta intre plumb si ancora. In varianta monturii cu pestisor, de jos in sus vine ancora si apoi carligul ? Pestisorul viu cu carligul in spate-coada si ancora in aripioara din fata ( cu capul in jos ) iar pestisorul mort cu carligul in gura si ancora in partea din spate-coada ( cu capul in sus ) ????


Da, la peste viu (de ce as folosi mort?) carligul sus si ancora jos.

Peste mort ptr ca ...au murit..., nu intotdeauna poti face rost de peste viu la locul de pescuit sau in ziua respectiva. Unii mor altii mai traiesc, ii termini pe cei vii si apoi ..... Eram interesat de modul de prindere in carlig si ancora....este vreo legatura , peste viu-peste mort si capul spre montura sau coada spre montura ( adica modul de prindere descris in intrebare ) ?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 14. mai 2014, 07:44

coada spre montura. de fapt, carlig in spate si ancorita in aripioara din fata.
Dar cum spune Eugen, am avut cind mi l-au furat, probabil l-au prins de coada si au tras de el. daca tot e mort, lega-l de ancora si carlig, ca sa nu poa sa ti-l fure. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

10

miercuri, 14. mai 2014, 08:22

Am inteles, deci merge si asa si cum a aspus Eugen, cu carligul in gura si ancora in spatele aripiorei dorsale. Am crezut ca ptr mort trebuie cum a spus Eugen si ptr viu cum ai spus tu.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 14. mai 2014, 08:33

Mort sau viu, nu conteaza, sa fie prezentat cit mai normal, natural! Cit mai in pozitia lui din apa! Daca intepi un peste viu cit palma in spate, si ii mai atarni o ancora mare de 3/0 in coada, aproape nu mai poa sa inoate si se va intoarce cu burta in sus, carligul din spate atarnand in jos ca o greutate.
Daca il intepi insa cit mai in spate, si pui o ancorita mica in aripioara din fata, se misca destul de ok.

Daca folosesti un peste de 30 de cm sau mai mare si il intepi in nas, risti sa se incurce toata montura.

La un peste mort poti intepa in nas si ancora in fund, asa il poti finut si lent juca ca la pescuitul pe verticala. Aici insa plumbul e f aproape de capul pestelui…

Dar acuma suntem déjà oftopic. Sunt diferite monturi si diferite modalitati, cu avantajele si dezavantajele fiecaruia. Nu prea are sens sa continuam discutia aici, in acest subiect, unde doar am vrut sa prezint o montura de clonc unde se poate rapid adapta plumbul si calamarul situatiei de pescuit. :noroc:
Daca mai exista nelamuriri, se pot deschide si alte subiecte. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

miercuri, 14. mai 2014, 08:39

Ok, ms, am inteles. Asta am vrut sa stiu.

Subiecte asemănătoare