Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

vineri, 3. ianuarie 2014, 05:17

Stiti ceva de vreo superstitie cum ca racii nu ar fi bine de prins ( mancat ) in lunile ce au " R " in nume, ex: (febRuarie, maRtie}


Asta am auzito pt țâmpii de broaște. Dar nu cred ca e ceva cu inteles. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 3. ianuarie 2014, 08:22

Ciudat ce se vede pe filmul ala. Racii hiberneaza asa ca lunile de iarna nu-i vezi. Stau ascunsi pe sub pietre si nu mai misca. Nici racii din film nu misca dar nu am vazut vreodata raci stand in zone fara adapost. Ii ataca pestii imediat.
Chestia cu lunile cu R e valabila pentru stridii. Nu e o superstitie. Se mananca de preferinta in lunile cu R pentru ca nu au lapti in aceste luni. Incepand cu luna Mai devin laptoase si numai sunt atat de gustoase.

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

43

duminică, 2. martie 2014, 21:16

Acum 10 ani am lucrat la Metro la peste proaspat. Intr-un somn de 10 kg am gasit in stomac 2 raci. Altceva nu avea in stomac. Era luna ianuarie!!! Cu raci am pescuit in delta Ebru, pe canalele din orezarie. Era singura momeala cu care faceai treaba buna acolo. Crapi de 5-8 kg suparati rau de tot! Aveau alta putere, culoare si forma fata de cei din Caspe.

44

miercuri, 5. martie 2014, 07:27

nu vreau sa ma bag ca musca'n lapte

dar parca racii de rau sant protejati in ro ( asta teoretic , practic nu stiu ... )

pentru prinsul racilor pe balti se poate folosi un halau pentru pestisori de 1m2 si in el o bucata de carne sau peste (daca sta un pic la soare cu atat mai bine)

:noroc:

45

duminică, 22. iunie 2014, 20:03

Fratilor, din cati pescari de Somn sunt pe forum, chiar nu pescuieste nimeni la rac, desi in proportie de 60 - 70 % , somnii au in stomac raci si doar 20-30% peste si pana in 10 % alte momeli? :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

46

duminică, 22. iunie 2014, 20:13

Fratilor, din cati pescari de Somn sunt pe forum, chiar nu pescuieste nimeni la rac, desi in proportie de 60 - 70 % , somnii au in stomac raci si doar 20-30% peste si pana in 10 % alte momeli? :doarecapu:

60-70% raci?
20-30% peste?
10% alte momeli?

Cum ai ajuns la acest procentaj? Noua nu ne-or vomitat de data asta nimica in barca, nici un somn... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

47

miercuri, 25. iunie 2014, 17:27

Fratilor, din cati pescari de Somn sunt pe forum, chiar nu pescuieste nimeni la rac, desi in proportie de 60 - 70 % , somnii au in stomac raci si doar 20-30% peste si pana in 10 % alte momeli? :doarecapu:

Am folosit raci o singura data,pescuiam cu 3lansete, pe 2 lansete am folosit raci in suprafata iar pe una carasel.
Colegii mei pescuiau doar cu carasei,in suprafata,fiecare cu cate 2 lansete!
Ei au prins fiecare cate un somn ....3,75kg si 7,3m iar eu nimic :nunteleg: ...a fost prima si cred ca ultima data cand am folosit racul ca si momeala :rizi:

48

miercuri, 25. iunie 2014, 18:44

Florin, poti sa explici montura folosita pentru rac ? Daca poti, o schita sau foto? :prieteni:

49

joi, 26. iunie 2014, 13:10

Forfach de 1m lungime si grosime 1,2mm(textil),ancora 3/0....racul lam prins cu o pitiguma de ancora.
Poti pescui cu racul si la grund cu un pop-up(de crap) pe fir de par sau cu pluta de grund.
Poti intzepa racul in carlig/ancora dar risti sa iti moara,pitiguma este sfanta :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

50

joi, 26. iunie 2014, 13:35

racul lam prins cu o pitiguma de ancora.

Scuze Florin da` cum ii aia "pitiguma"? :)
Daca-i inel d-ala de guma genu` ce se obtine taind o camera de bicicleta, cum ai prins racul cu ea?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

51

joi, 26. iunie 2014, 22:45

Florin, chiar n-ai o fotografie cu racul prins? Vreau sa vad ceva la montura....important!!!!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

52

duminică, 29. iunie 2014, 10:46

Daca racul este intepat in coada la baza aripioarei din mijloc (are 5 aripioare), acesta nu va muri in urmatoarele 2-3 zile (poate doar de batranete sau plictiseala). Este vorba de aripioara care se smulge pentru scoaterea intestinului atunci cand rasul este pregatit (la gratar sau rasol).

53

duminică, 29. iunie 2014, 19:47

@Eugen, nu ti-l fura usor din carlig daca il intepi asa?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

54

duminică, 29. iunie 2014, 20:52

@Eugen, nu ti-l fura usor din carlig daca il intepi asa?


NU

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

55

miercuri, 2. iulie 2014, 01:23

Racii cel mai bine zic eu sev prind cu "racarita', AU MAI FOST

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

56

miercuri, 2. iulie 2014, 01:34

Racii cel mai bine zic eu se prind cu "racarita', AU MAI FOST filmulete pe site, parca din franta, sunt unii care cu mana fac ravagii, se mai gasesc si in comert,pentru momeala nu la preturi foarte mari, dar daca vrei sa mananci te seaca, adevarul ca sunt foarte buni. Se pastreaza la rece si rezista mult. La foarte multi somni prinsi de altii si de mine mai putini, am gasit in stomac raci. Concluzia o trageti singuri. Eu la clonc am avut putine trasaturi la raci.! TOT INAINTE!

57

miercuri, 6. august 2014, 13:53

Forfach de 1m lungime si grosime 1,2mm(textil),ancora 3/0....racul lam prins cu o pitiguma de ancora.




.
Poti pescui cu racul si la grund cu un pop-up(de crap) pe fir de par sau cu pluta de grund.
Poti intzepa racul in carlig/ancora dar risti sa iti moara,pitiguma este sfanta

Din lipsa de pop-up am folosit dop de pluta,.....se face un fir de par(5-6cmL),
se trage pe firul de par 1 opritor
se introduce pe firul de par pop-up-ul cu ajutorul unei crosete de boilie
se dau 2-3bucle(cat iti permite firul de par) peste rac,


(Important:-pop-up-ul sa poate tine in suspensie greutatea racului si a carligului)
Florin, chiar n-ai o fotografie cu racul prins? Vreau sa vad ceva la montura....important!!!!

Scz de intarziere...in ultima vreme nu mai merg la pescuit si n-am reusit sa prind un rac ...sper ca te ajuta pozele cu racul artificial :ochi:

58

joi, 7. august 2014, 06:07

OK. Am vazut !Multumesc! :pescuit: :noroc:

59

miercuri, 3. septembrie 2014, 00:06

Intrebare: Daca 'dipuim' un burete intr-un aditiv cu miros,gust de rac si il legam de montura,langa pestele momeala,acel burete emana un miros de rac in apa....oare atrage somni?Sau i sperie :zambet: ?
A mai incercat cineva,ceva asemanator?

60

miercuri, 3. septembrie 2014, 20:42

Florin, parerea mea este ca pe somn il atrage la rac vibratia pe care-o face acesta din coada, mai putin mirosul de rac viu, miros care este aproape inexistent!
Inca ceva, la rac, daca-i pui dopul sub rac, ti-l intoarce cu burta-n sus si-l omoara..., in acest caz asteapta 3 zile sa prinda miros, apoi devine eficient! :noroc:

Subiecte asemănătoare