Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 22. martie 2012, 12:01

Cum prindem raci pt a-i folosi momeala la somn?

Stiu ca racii sunt o momeala atragatoare pt mustaciosi si pentru asta as dori sa conversam pe tema prinderii racilor.Eu pana acum am prins raci doar accidental si as dori sa stiu(si cred ca sunt mai multi care doresc) mai multe despre acest tip de momeala: prinderea lor,perioada optima de folosire a lor ca momeala,monturi pt raci etc. :pescuit:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 22. martie 2012, 13:42

Salut,
si pe mine m-ar nteresa cum pot usor sa prind niste raci, cind sunt de exemplu la Dunare la pescuit. Sunt sigur ca este o momeala atragatoare ce poate aduce multe capturi, mai ales la pescuitul la clonc.
Cine ne dezvaluie cum il prindem usor pe racusor?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 22. martie 2012, 13:59


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 22. martie 2012, 14:46

Fain videoul! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

marian.c

Oblete

Răspunsuri: 56

Membru din: 14. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Calator

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 22. martie 2012, 15:27

Da. :apl: pt video.

Prind raci cu minciogul, pun o bucata de slanina sau seu de oaie(daca am), las minciogol in apa cam 30 de minute si intra 3-5 raci.

Dar sunt atat de buni ca nu-i dau la somn.
Intoarce-ti fata spre Soare si toate umbrele vor fi in spatele tau.

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »marian.c« (22. martie 2012, 18:28)


mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 22. martie 2012, 15:51

Frumos filmul. :bravo: Si eu sunt inebunit cu pescuitul daaaaar francezul este nebun rau,min 26.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 22. martie 2012, 20:11

cu un cos de genul asta. Se pune ceva momeala in el, rame, mamaliga, un peste mort...Daca e cazul se mai adauga o greutate si se lasa in apa pe langa malurile unde se vad gauri de raci.

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 23. martie 2012, 14:40

simplu si cred ca si eficace cosul. cu blana de oaie care-i smecheria?
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

9

duminică, 25. martie 2012, 10:10

Eu in locurile cu apa mica , ii prind bagand mana dupa ei in gauri .

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 1. aprilie 2012, 22:50

SALUT baietii eu de fel prefer raci in farfurie prajiti dar ca sa i prind am un fel de plasa cu gaurele ca sa poata trece apa ei prefera foarte mult locurile pline de vegetatie iarba alge etc ,plasa mea are 80*80 cm colturile sunt legate cu fir textil iar in mijlocul firelor agat lanseta si pun citeva boabe de porumb le place si porumbul dupaia las plasa pe fund circa 10 15minute dupaia trag plas prind cam 10 15 raci pentru mine este o delicatete racul .de obicei ati vazut pe apa se face un fel de spuma cind este apa un pic verzuie catre maroniu cind se scutura stuful arcucati plasa si veti ramine uimiti apa mica 50 cm sau maxim un metru pe linga stuf este inebunit sau cind dai la caras cu boaba de porumb si este multa vegetatie pe fund sunt si raci care nu iti dau pace nu iti lasa bambina sau senzorul in pace. :ciao: :ciao:

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 1. aprilie 2012, 23:45


Foarte bun filmatu si fracezul dar pacat ca are sfrist tragic dar cam asta este realitatea peste tot in lume

12

duminică, 15. aprilie 2012, 11:16

Si o fotografie cu racul! :pescuit:
»iku« a adaugat urmatoarea poza:
  • iku r1.jpg

13

luni, 24. septembrie 2012, 10:17

Salutare! Stie cineva daca in Bucuresti se gasesc raci de vanzare?

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 27. septembrie 2012, 23:07

La Obor din cand in cand la hala de peste.
Cumpara numai vii si punei repede in apa rece.
Apropo, cum prindeti racul in carlig cand dati la clonc.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 28. septembrie 2012, 05:58

Apropo, cum prindeti racul in carlig cand dati la clonc.

Salut Mihai,
nu am dat inca cu raci la somn, dar daca as avea ocazia i-as lega de carlig pt a ramine vi si jucausi. Cred ca varianta cea mai buna ar fi 2 carlige nu prea mari, iar de la cel de sus un lat, ca la pescuitul de crap cu boilies-uri. :gandesc:

Astept si eu pareri de la cei ce au pescuit cu raci deja. Sunt f jucausi? se incilcesc in fir?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

16

vineri, 28. septembrie 2012, 17:18

Multumesc, Mihai! Am cumparat ieri din Brasov si vad ca traiesc si azi. I-am adus pana in Bucuresti in lada frigorifica si acasa i-am transferat intr-o oala in frigider. Maine o sa-i testez la clonc. Din cate stiu eu li se taie clestisorii inainte sa-i bagam in ac.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 28. septembrie 2012, 18:29

Eu am pescuit folosind raci ca si momeala insa stationar de la mal. La clonc nu am folosit si nici nu cred ca voi proba vreodata. Nu este nevoie sa li se rupa clestisorii. Eu intotdeauna i-am intepat de coada imediat deasupra aripioarei din mijloc (sunt 5 aripioare la coada). Am folosit montura cu un singur carlig fara ancora, carligul fiind pozitionat la cca 1m deasupa plumbului. Racul este o momeala excelenta iarna, primavara devreme si la sfarsit de toamna.

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 29. septembrie 2012, 15:51

Din cate stiu eu,racii se gasesc din abundenta in apele calcaroase.
Ca metoda,eu procedam la fel ca si L.N.D sau costas65,numai ca avand alte scopuri.Nu e prea pretentios domnul rac,ii place si mamaliga si carnea si porumbul si ramele ,am auzit ca iar place si brostele mici,mici.Trebuie doar sa cauti gaurile de unde ii poti scoate cu mana,sau baga un bat sii astfel iai face sa iasa afara.am vazut un domn care la o montura de crap tip momitor cu mamaliga si boabe de porumb in carlige(nr 10 cred) a prins un rac foarte mare(peste 30cm din cat am aproximat eu) ,deci sunt multe modalitati de a prinde raci.sper sa nu se intample cu ei cum se intampla cu ramele:cand nai nevoie de ele sunt din belsug,iar cand ai nevoie nu gasesti nici una.
Clestii daca doresti ii tai daca nu il lasi asa,insa vezi sa nu-ti taie firul!

Citat

cu un cos de genul asta. Se pune ceva momeala in el, rame, mamaliga, un peste mort...Daca e cazul se mai adauga o greutate si se lasa in apa pe langa malurile unde se vad gauri de raci.


Sper ca ti-am putut fi de ajutor!Fir intins! :pescuit:

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 30. septembrie 2012, 15:54

:gandesc: prinsul racilor cu blana de oaie nu prea mi s-o parut credibila pna nu am vazut-o si m-am comvins! nu neaparat trebuie blana de oaie! ci orice alta bucata de material (din lana sau mohair)in care se poate incalci racul!legati bucata(cat mai mare) cu o sforicica si ii puneti o greutate dupa care o frecti bine cu un peste crapat pe burta in sa fel ca sa prinda miros de la acesta(asa cu tot cu mate) si o aruncati in apa!racul va veni la mirosul si resturile de peste si se va incalci in lana! verificati periodic "capcana ,descalciti racii siiii..... tot asa! :ochi: nu-i mare filozofie! :ciao:
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 7. octombrie 2012, 20:55

Eu am prins foarte multi raci in delta asta dupa lasarea intunericului. Ii vedeam in apa mica cu lanterna si efectiv ii culegeam. Pacat ca nu au folosit la nimic atat la stationar cat si la clonc.