Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 8. mai 2014, 22:53

Nedumerire reglaj frana la pescuitul somnului de pe mal.

E corect sa lasi frana jumatate destrinsa la pescuitul somnului de pe mal??
Am cunoscut pe cineva care pescuieste in felul acesta,batul pe suport si frina destrinsa,dupa el e mai bine din diferite motive:
-trasatura puternica -nu ii ia batul de pe suport daca nu e acolo sau e ocupat cu alceva..
-cu frana stransa poate rupe firul din trasatura
-somnul aspira momeala mult mai usor si nu simte tensiune.
-evita ratarile tipice,gen batul se curbeaza si se indreapta brusc si somnul nu e.. :nervos:
Astept parerile voastre...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 8. mai 2014, 23:17

Dupa parerea mea frana mulinetei se strange sub limita de rezistenta a celui mai slab element al ansamblului: de ex. daca firul rezista la 40Kg se strange frana sa elibereze fir pe la jumatate sau mai jos (oricum franele nu-s chiar asa "potente")... in cazul asta, de ce s-ar rupe firul?
Daca un suport nu rezista la o tractiune de macar 10kg atunci nu-i suport. :)
Cu aspiratia, am mai spus, cati pescari atatea pareri... oricum, chiar crezi ca aspiratul momelii o sa ia fir de pe tambur, la zeci de metri in larg, pt. ca ai frana desfacuta? Pai de la cati metri ar trebui sa aspire somnu` ala? :rizi: (ca sa nu intram in amanunte de geometrie) :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 9. mai 2014, 04:56

Nici eu nu strang frana la maxim, motivul principal e sa nu am surpriza la o trasatura prea violenta sa imi traga lanseta in apa cu suport cu tot.
Sa se rupa firul atunci cand trage somnul nu cred sa se poata intampla daca ai echipament adecvat, socul la trasatura il preia lanseta.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 9. mai 2014, 05:02

Oricum e bine, si cu ea destransa, si cu ea stransa la maxim. Aici trebuie sa diferentiem si situatiile de pescuit, apele, momeala, stilurile, si sculele :zambet: Exista exemple destule unde cu frana destransa a fost mai avantajos decit cu ea stransa, sau invers.
Dar citeva nelamuriri in cum pune problema cunostiinta ta, tot mai am... :gandesc:
De ce mi s-ar rupe firul din trasatura???
De ce mi s-ar desface suportul de somn, care trebuie sa fie solid si sa reziste bine?
Un somn mic inhaleaza de mai aproape decit unul mare, care inhaleaza de la circa 30-40 cm (maxim lungimea mustatilor).

Cum am scris si mai sus, in functie de mai multe criterii recomand sa se pescuiasca cu frana destransa doar atata cit e necesar! Nu mai mult...

Suli, daca ai situatii aparte, le putem discuta si dezbate, ptr ca nu e o regula generala ce se poate aplica oricind si oriunde. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 9. mai 2014, 08:01

Cum a zis informer .Daca frana este slaba risti ca somnul sa nu se agate ...Pe o frana corespunzatoare suportul va juca rolul pescarului.Asta daca pescarul doarme :rizi: y

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 9. mai 2014, 08:15

Cum a zis informer .Daca frana este slaba risti ca somnul sa nu se agate ...Pe o frana corespunzatoare suportul va juca rolul pescarului.Asta daca pescarul doarme y

Sau se uita dupa "avioane"

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 9. mai 2014, 09:50

Am fost de fata cand a luat doi somni,e drept ca erau intre 10-15kg,luau fir de pe tambur si culmea ca se si agatau singuri....distanta era de 10-15 metri de mal pe Ebro.
Dupa ce luau momeala somni se refugiau in mal,el lua batul din suport,de 3metri aproximativ, si reusea sa ii scoata ....cunostea bine locurile si stia fiecare groapa sau unde erau agataturile.
Eram curios daca si alti pescuiesc asa si daca e bine sau nu,suportii care ii folosea erau facuti de el din fier-beton ,ce se folosesc in constructi la cofrag,pe care ii implanta in pamant pe mal...
Firul care il folosea era mono de 0,40mm,cam subtirel dupa parerea mea,iar montura era cu pluta culisanta ,fara stoper pe fir,montura prezentata pe substrat sau putin deasupra(oblete).
A prins multi somni asa dar nu mai mari de 30-40kg.
Un salut.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 9. mai 2014, 10:04

Suli, desigur ca functioneaza, si fiecare stie pescuieste pe locurile lui, dar sunt convins ca a si scapat destui, care s-au refugiat intre cioate sau copaci. Personal am avut si eu un loc de pescuit la crap, aproape de mal, unde de fapt trebuia sa stai cu lanseta in mana. Daca pestele lua mai mult de 1 m de fir, era ca si dus… din pacate cu tot cu carligul in gura.
Somnii despre care povestesti tu, au timp berechet sa si inghita pina in stomac momeala si carligul. Aici nu mai e vorba de agatatura din trasatura, si nici de C&R sau protejarea pestelui.
Cu cit mai repede e data contra, cu atata mai mari sunt sansele sa nu ranesti inutil pestele in zona gatului, branhiilor sau chiar mai adanc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 9. mai 2014, 10:12

Folosea un cirlig ,,cioc de papagal,,si erau agatati in buza de jos in colt amandoi,au fost eliberati Zoran, amandoi ...in schimb 5-6 salai nu au avut norocul acesta.
E drept ca pot inghiti mult mai mult si e periculos pt.supravetuirea somnului..eu personal imi place sa stau langa bete si sa dau contra cat mai repede.
Un salut.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 9. mai 2014, 10:26

Folosea un cirlig ,,cioc de papagal,,si erau agatati in buza de jos in colt amandoi...


Un detaliu f important! Circle-Hook se folosesc pt ca pestele sa se aghete fara ca noi sa dam contra! Dar aceasta nu-l impiedica sa fuga zeci de metri prin ceva obstacole de prin apa, daca noi nu suntem atenti sau dormim. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 9. mai 2014, 10:41

Eu la salau lasam picupul desfacut, astfel ca salaul sa nu simta nici o contra can ia obletele. Eu stiam ca salaul ataca si fuge cu bestele in gura, si cand ajunge intr-un loc ferit se pune sa il inghita. A dat rezultate de fiecare data fara ca salaul sa fie adanc agatat. Nu imi explic de ce.

La somn nu am asa multa experienta, dar anul trecut pe sulina stateam la stationar peste noapte si lasam pe baitrunner, acesta doar putin strans, astfel incat daca am o trasatura mai zdravana sa nu mi se faca peruca (am patit la crap). Dar, aveam trasaturi, pestele pleca pe baitrunner ca nebunu', si cand ajungeam la bat, decuplam baitrunnerul si contram in gol. Am patit asta de cateva ori. si nu am inteles de ce. Eu mi-am explicat ca somoteii nu erau in stare sa inghita tiparul. am prins cativa de 1,5-2,5 kg cu tiparul colac in gura si multe alte ratari.

Ca urmare am intrat aici pe forum :bravo:
Born to fish, forced to work...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 9. mai 2014, 11:08

Personal lucrez cu frana stransa tare, stative si fire solide, si incerc sa contrez cit pot de repede. Nu-mi place sa las fara control lansetele. Noaptea pun alarme care semnalizeza bine trasatura ptr a putea rapid sari din somn ca ars.
Dupa contra, mai slabesc din frana daca e nevoie.

PS: am avut si eu pe Dunare o astfel de trasatura. La caras cit palma a plecat pe frana destransa ca din pusca, cu o viteza f mare. Contra am dato in gol. Se poate sa fi fost si salau f mare, care a luat pestele intre colti si a plecat cu el la goanna, fara sa-l inghita.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 9. mai 2014, 11:49

Eu scoteam tiparii "smirgluiti" si m-am gandit ca e somotel. Aveau pe pielea lor alunecoasa pete unde era pielea cumva iritata si aspra. Cred ca le rontzaiau mustaciosii.

Sa nu sar offtopic, Apropo de frane, sunt mare fan al lui Jeremy Wade si al seriei lui River Monsters, careia i-am vazut toate sezoanele de vreo 4 ori :zambet: . Si la el am observat ca de fiecare data statea cu multiplicatorul be baitrunner si observa trasatura pe mulineta. vedea fiecare miscare si muscatura a pestelui dupa cum caraia frana. Cand vedea ca pestele e hotarat decupla BR si contra in secunda urmatoare. Oricum avea un stil foarde aparte de a pescui din mai multe puncte de vedere
Born to fish, forced to work...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 9. mai 2014, 12:04

Personal lucrez cu frana stransa tare, stative si fire solide, si incerc sa contrez cit pot de repede. Nu-mi place sa las fara control lansetele. Noaptea pun alarme care semnalizeza bine trasatura ptr a putea rapid sari din somn ca ars.
Dupa contra, mai slabesc din frana daca e nevoie.


:bravo:
Asa procedez si eu.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 9. mai 2014, 12:13

...sunt mare fan al lui Jeremy Wade si al seriei lui River Monsters, careia i-am vazut toate sezoanele de vreo 4 ori :zambet: . Si la el am observat ca de fiecare data statea cu multiplicatorul be baitrunner si observa trasatura pe mulineta. vedea fiecare miscare si muscatura a pestelui dupa cum caraia frana. Cand vedea ca pestele e hotarat decupla BR si contra in secunda urmatoare. ...

Cel mai elegant este daca se poate pescui cu baitrunner. Dar de multe ori nu putem face asta, din diferite motive: curent de apa puternic, pestele momeala prea mare, montura tensionata…
De ex, chiar si la pescuitul crapului in Rin sau Dunare, la distante mai mari, nu se poate pescui folosind baitrunnerul. Aproape de mal insa, daca pe fir nu apasa mult curent de apa, este altceva. Dar la distanta: frana inchisa si batul sus, in stativ solid.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 9. mai 2014, 12:25

mai am multe de invatat.

Apropo Zoran, Ce alarme folosesti noaptea daca batul sta vertical?
Born to fish, forced to work...

17

vineri, 9. mai 2014, 12:49

Eu reglez frana in functie de locul in care pescuiesc!
Daca pescuiesc cu montura suspendata,copac, si locul de pescuit nu are agatatura in care risc sa mi se bage somnul in drill ,reglez frana in asa fel incat sa ridic firul 20-30cm deasupra apei si sa nu rup firul de ancoraj(firul de rupere) .........dar totusi frana sa fie stransa incat somnul cand musca sa plece si sa isi ia fir fara sa rupa neaparat firul de rupere.
Cand pescuiesc in locuri cu agatatura multa strang frana mulinetelor la maxim!
Exemplu,de curand am pescuit pe un cot mort al Tarnavei (nu este administrat de nimeni,nu necesita permis de pescuit etc.),tot acel 'lac' este plin de copaci cazuti in apa,pe apa, pe fund,peste tot ,imposibil sa driluiesti un somn de pe mal !Am pescuit cu montura suspendata ,la copac ,cu firul de rupere mono de 0,60mm ,batul tensionat in suport,frana stransa la maxim.Daca musca somnul ,ne urcam in barca(bineinteles de fibra)si plecam dupa el, taiam firul de rupere si il driluiam din barca !

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 9. mai 2014, 13:03

Deci e clara treaba...agataturi multe sau pescuit la distanta frana stransa,nu sunt agataturi si pescuiesti in mal frana pe jumate destransa...
De aceea imi place forumul ca te lamuresti repede de ce si cum :apl:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 9. mai 2014, 18:30

Eu nu sunt adeptul franei slabe dar nici al celei stranse. Frana trebuie reglata astfel incat, pe langa autointepare, somnul sa munceasca bine pentru a lua fir de pe tambur.
Daca zona este cu agataturi sub oglinda apei, este bine sa ai barca langa tine si sa-l muncesti din barca indepartandu-te de mal. Cel putin eu asa procedez si asa voi proceda pe Chilia peste exact 2 saptamani.

suli

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »suli«

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 9. mai 2014, 22:13

Bafta Eugen pe Chilia :pescuit: