Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 22

Membru din: 9. februarie 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 9. mai 2014, 22:53

La primele partide pe Dunare am pescuit cu frana stransa la maxim si am avut 2 rupturi , dupa care am slabit putin mai mult frana si a plecat direct in crengi. De atunci , atat la pescuitul de pe mal cat si la cel din barca, reglez ( strang ) frana la maxim cat sa nu se rupa firul. Daca ar fi putin mai slab, ar intra mai repede la agataturi. Daca ar fi putin mai stransa frana, ar ceda firul ( monofilament 0.40 sau 0.50 ). Daca ai lanseta si fir pe care esti sigur ca nu cedeaza, atunci poti sa strangi frana la maxim . :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 10. mai 2014, 06:11

Daca ai lanseta si fir pe care esti sigur ca nu cedeaza, atunci poti sa strangi frana la maxim .

Completez: ...si stativ! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 10. mai 2014, 13:50

Sa fie Suli! Daca se mentin cotele actuale ale Dunarii cu siguranta ca voi avea poze si clipuri. Daca Dunarea va intra in scadere, foarte posibil sa se intample, atunci va fi cam la ghici, dar speranta moare ultima si iesirea nu numai ca este planificata, dar este si "arvunita" :rizi: