Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 8. mai 2014, 16:54

Miscarea Impotriva Braconajului (MIB)

Daca-mi este permis.. as dori sa aduc si aici o initiativa de pe rapitori
Miscare Impotriva Braconajului(MIB) • Rapitori.ro - Pescuit sportiv
Asteptam bucuresteni hotarati

  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 8. mai 2014, 18:16

Eu zic ca orice pescar ingrijorat de situatia braconajului ar trebui sa urmareasca acest videoclip ... este vorba despre o emisiune a lui Malin Musatescu din ianurie anul acesta in care invitat este Stefan Matei (initiatorul Miscarii Nationale Anti Braconaj - MNAB) ... model si exemplu:

Spinningul merge mai departe - 21 ianuarie - YouTube


  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 9. mai 2014, 13:28

Chiar nu e interesat nimeni de o astfel de miscare? Inteleg f bine scepticismul, insa nu se incearca strangerea de oameni pt o miscare de justitiari/batausi ci de oameni hotarati sa faca o schimbare..cat de mica.. Pe la inceputul lunii iunie (cel tarziu) va avea loc o intalnire unde vom avea ocazia sa ne cunoastem, sa trasam niste idei, sa facem o selectie .. MIB e in faza incipienta dar semnalele desi putine numeric, sunt insemnate..Lista momentan numara doar 13 persoane.. avem suportul infopescar, se va incerca sa se ia legatura si cu Stefan Matei si usor usor tind sa cred ca aceasta initiativa chiar va lua o forma..
Lista ramane deschisa!

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 9. mai 2014, 14:24

Cred ca toti suntem interesati de subiectul acesta. Totusi nu stiu cati ar fi dispusi sa se supuna la urma urmei unor riscuri destul de mari de a se alege cu o amenda sau si mai grav o batuta buna.

Dupa cum s-a vazut si in emisiunea care ai postat-o, cazurile in care se intampla sa vezi un braconaj in fapt si sa chemi politia, si tot tu sa te alegi cu amenda, sunt destul de dese. Chiar in emisiune povestea un invitat la telefon de un caz de aici din Arad in care a fost inclusiv amenintat de bine cunoscutul de care pescarii din Arad inspector Dimitrie Nicoroi de la ANPA.

Sunt de acord ca trebuie facut ceva, ca ideea de miscare impotriva braconajului e una excelenta si de laudat. Dar nu sunt de acord cu organizarea de descinderi, de oprire, de perchezitionare si legitimare a braconierilor pentru ca nu ne stau in atributii ca persoane civile asemenea actiuni si nici nu e ceva legal

Eu cred ca trebuie mers pe o cale mai ... diplomatica, si atunci as fi si eu interesat. daca s-ar extinde miscarea asta la nivel national
Born to fish, forced to work...

  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 9. mai 2014, 17:20

Cel din arad care a fost amenintat..este colegul nostru de forum gigi semlecan..Dar, nu crezi ca in momentul in care se vor face actiuni in 10-15 insi ce filmeaza un nene politist care vrea sa faca un abuz nu ar mai fi probleme? In momentul in care postul infopescar ne-a asigurat cu suport total media si online, lucrurile cred eu ca stau putin diferit.. Inca un lucru f important pe care tindem sa il trecem cu vederea este OBLIGATIA(nu optiunea)cetateanului sa alerteze organele de politie in momentul in care sunt martori ai unei infractiuni in desfasurare.. Cat despre o batuta buna la care ne predispunem..cred eu ca atat timp cat printre cei prezenti la o actiune sunt si cativa baieti mai intimidanti si hotarati(a nu se intelege ca suntem pusi pe batut braconieri-asta este cel mai important aspect)..nu vor fi probleme..eu unul ma indoiesc ca atat timp cat voi fi prezent la o actiune..exista posibilitatea ca cineva sa-si ia bataie.. :)
Vorba lui Stefan Matei "nesimtirea lor creste in raport cu toleranta noastra"..
Lista e deschisa!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 10. mai 2014, 11:15

Hai sa va povestesc eu ceva..

Ma duc odata la Mures si pe locul unde doream sa pescuiesc pescuia un tip la stationar cu peste viu..Il intreb daca a prins ceva.....el zice ca doar un amarat de salau,si ce vremuri erau odata ca prindea tot pesti cat piciorul..ma uit intre pietre si vad o plasa alba de nailon pe jumate plina cu apa in care misca ceva..buunn,zic in gand..pusca si cureaua lata ,ce salai erau...odata..


Plec pe locuri mai libere..Pescuiesc...nimic...odata vad ca tipul nostalgic dupa salai cat piciorul a plecat..''Zbor'' nu alta, sa nu vina careva sa ocupe locul...ajuns acolo vad plasa cu pestele...Uitata??Nu stiu,dar o lasase acolo...O deschid...un salau ,asa la 800gr-1kil,statea linistit respirand usor,ritmic,parca numarand-si bataile branhiilor..L-am scos usor si l-am eliberat...o plecat usor ametit,semn ca oxigenul din apa era pe terminate...

Acuma imaginati-va ce s-ar fi intimplat daca bazindu-se pe propriile puteri s-ar fi zbatut incercind sa rupa plasa aia ,si sa scape??Oare il mai gaseam in viata??Nu are ratiune ca si omul,dar instinctiv a inteles ca situatia nu este sub controlul lui..




La fel si cu braconajulll....situatia nu este sub controlul nostru..

Daca nu v-ati prins ,prohibitia generala de anul asta este raspunsul lor (anpa,si braconierii carora le tin spatele)catre pescarii care fac sesizari...E un fel de...''noi controlam totul,voi nu aveti nici un cuvint de spus...nu v-a convenit cum a fost pina acuma,ok,facem sa fie lege'''......insa legea este doar pentru noi...ei ,nu au lege..Vreti dovezi...??Mergeti care puteti pe Surduc sa vedeti campurile de plase mono,intinse pe ''teritorii'',fiecare apartinind altui ''clan''...Intrati noaptea cu barca,aveti curaj??Care ar fi o miza acceptabila pentru riscurile contactului cu braconierii??

Ghioroc...cu acordul anpa ,pe balta din stinga se ''face acvacultura'',deci e permis pescuitul si in prohibitie..Pe din spate,balta este acaparata de craparii locali,care noaptea braconeaza cum apuca..setci,siruri,curent..De fatada totu-i legal..

Am zis si repet ,nu este normal ca cetatenii sa se constituie intr-un fel de militii pescaresti si sa faca treaba statului..pentru ca se ajunge la fapte cu iz penal..


Mecanismul normal ar fi: pescar care sesizeza si atat-asociatie-anpa-jandarmi..La noi ,institutiile din urma refuza legatura intre pescarul care sesizeaza si ele insele..


Asadar ,nu ma intereseaza sa fac parte din nici o miscare,oricat de nobile ar fi idealurile,cu atat mai mult din mnab,care isi foloseste imaginea in scopuri proprii...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 10. mai 2014, 11:58

Daca nu v-ati prins ,prohibitia generala de anul asta este raspunsul lor (anpa,si braconierii carora le tin spatele)catre pescarii care fac sesizari...E un fel de...''noi controlam totul,voi nu aveti nici un cuvint de spus...nu v-a convenit cum a fost pina acuma,ok,facem sa fie lege'''......insa legea este doar pentru noi...ei ,nu au lege.


Gigi, in principiu sunt de acord cu cele enuntate de tine, exceptand paragraful citat.

Prohibitia extinsa, din punctul meu de vedere, pe apele de ses are si o alta semnificatie, adica evitarea "stiucarilor" pe ape, stiucari care retin orice peste. Si vorbesc din experienta cand zic asta. Am vazut foarte multi "stiucari" care retineau avati, salai, somni si alte specii prohibite, pe principiul ca...oricum nu ma vede sau controleaza nimeni. Daca ai fi vazut cum arata malul dunarii anul trecut, in prohibite, in conditiile in care sunt putine locurile unde poti da efectiv si cu succes la stiuca.... In schimb, toti prindeau "stiulau"...si se simteau bine...(asta pentru ca nimeni nu venea sa ii controleze pe pescarii care dau legal la.....STIUCA)

Tie, prin prezenta lege, nu iti este ingradit accesul pe malul apei, pe apa chiar, iti este interzis doar pescuitul. Tu poti in continuare sa reclami in orice moment pe oricine vezi ca braconeaza. Eh...ca tu nu vrei sa iesi pe apa doar in "promenada" este cu totul altceva....Dar daca vrei sa o facei, esti liber sa o faci, si atunci si braconierii pe care tu ii consideri aparati de ANPA si alte autoritati ale statului vor fi ceva mai stresati.

Pe apele de munte, in schimb, mi se pare o prostie maxima. Probabil pe aceeasi idee, cu cea a protejarii celorlalte specii de "pastravarii autohtoni", s-a luat aceasta decizie. Insa, pe apele de munte, exceptand putine ape, cleanul este dominant si ala nu trebuie protejat, fiind concurent direct cu pastravul. Si daca vrei sa ai ape bogate in pastrav, cleanul nu are ce cauta acolo. Doar ca, mai nou, am vazut multe ape cu pastrav, bogate in salau, care comparativ cu cleanul, are un efect mult mai putin distructiv raportat la pastrav (salaul nu urca pe locurile de depunere ale pastravului, nu mananca icrele si alevinii de pastrav)

Concluzionand, asta pot face si cei din "comitetul de initiativa". Se pot organiza in echipe de 2-3 oameni, pot face "excursii" pe ape si maluri, si pot raporta autoritatilor eventualele nereguli. Nu trebuie sa dai in cap la nimeni, sa retii pe nimeni, doar sa dai niste telefoane si apoi sa iti asumi faptul ca ai dat acele telefoane. (asta pentru ca sigur vor fi consecinte).

Repet, sunt de acord ca in Romania este un haos legislativ, ca legile sunt facute pe interese, ca desi avem legi (bune, rele, cum or fi), dar nimeni nu vegheaza la respectarea legilor. Asta e buba...si aici trebuie umblat. La aplicarea legilor. Oricate legi bune ai ai, daca nimeni nu le respecta...tot aia e.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 10. mai 2014, 12:07


...mnab,care isi foloseste imaginea in scopuri proprii...
...asta e foarte grav !
...cat de mobilizatoare poate fi afirmatia de mai sus pentru tentativa de infiintare a unei noi organizatii de "lupta" impotriva braconajului ? :gandesc:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 10. mai 2014, 12:28

Nu vreau ca discutia sa o ia pe alte cai..pt ca aici nu este vorba despre cine sustine pe cine..personal..nu ma intereseaza politica/federatia..nici atat nu ma intereseaza de "nea popescu"..ca e nevoie de o federatie/asociatie/institut/organizatie/uniune care sa miste ceva..stim ca e necesar.consider ca discutiile astea ma depasesc si le las pe seama celor mai priceputi..pescarilor de competitie care sunt direct interesati..
Aici este pur si simplu vorba despre o adunare/grup de oameni care incearca sa faca o miscare impotriva braconajului..nimic mai mult..ea s-ar numi Miscarea Impotriva Braconajului (MIB).. cu MNAB s-a luat legatura prin Stefan Matei, care s-a aratat dispus sa ne ofere suport..Chiar nu conteaza ce favoritisme are el..nu asta e subiectul nostru..nu asta este interesul nostru..nu facem o secta pro federatie..nu facem o secta pro agvps..incercam sa facem ceva impotriva braconajului punct

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 10. mai 2014, 15:44

Va doresc succes...si fire intinse..

:noroc:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

11

sâmbătă, 10. mai 2014, 22:48

opinie si experienta personala.

a lupta impotriva braconajului in tara asta, fara suport legislativ puternic si fara echivoc este ca si cum ai incerca sa prinzi un somn de 30kg cu mainile goale.
oricate asociatii, organisme si organizatii ar lua fiinta cu scopul declarat de combatere a acestui flagel, fara sa se indrepte direct si fara ocolisuri catre lege si legislativ cerand clar si raspicat INTERZICEREA PESCUITULUI COMERCIAL PE APELE INTERIOARE, sunt sortite esecului.
chiar daca pe perioade scurte de timp apar ceva rezultate in raport cu cat de hotarati si ce masuri coercitive aplica membrii acestor organizatii, fara interzicerea pescuitului comercial pe apele interioare si fara o campanie publica de informare si educare pe aceasta tema, nu vor exista rezulate viabile.
membrii acestor organizatii ar trebui sa lupte cu sistemul, cu legislatia si aplicarea ei nu cu braconierii.
avem alte institutii organizate si platite pentru a face asta - trebuie pusa presiune pe aceste institutii din partea acestor organizatii si din partea cetatenilor pentru a isi face datoria si meseria pentru care sunt platiti
sunt multe de spus/vorbit/scris pe tema asta, dar este clar ca nu avem spirit civic, poate si din cauza faptului ca nu am fost invatati sa avem asa ceva si nici nu am fost incurajati de lege si de cei care o aplica, prin rezultate.

referitor la perioada de prohibitie extinsa din acest an, personal nu sunt de acord cu ea, dar nu pot sa nu remarc faptul ca este primul an in care nu mai vad malurile pline de pescari rapitoristi - inca se mentin in unele locuri pescarii de stationar, dar destul de sporadic comparativ cu alti ani.
nu stiu daca asta se datoreaza vremii potrivnice de pana acuma, cu ploi abundente, ape tulburi si umflate, frig, sau faptului ca au fost facute cateva controale soldate cu ceva amenzi, ori desteptarea spiritului din pescari - sau toate acestea la un loc, dar este clar ceea ce vad si asta nu poate decat sa ma bucure
v-am spus, nu imi convine, dar este benefica daca aduce rezultate.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 11. mai 2014, 06:18

Ieri,ma lovit ''spiritul civic'' :pauza: si am fost cu un amic pretz de vreo 2-3 km mai in sus de Arad,asa intr-o plimbare..N-am vazut ''decat'' 4 pescari,toti la carasit printre tufe si boschetzi..

Imi imaginez cati si cu ce metode or fi pescuind pe coclaurii pe unde nu umbla nimeni.Nici macar ''rapitoristii''..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: