Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 29. aprilie 2014, 06:57

Somnmania 2014

Un concurs de pescuit la somn! Intre 19-23 mai 2014. Locatie: lacul Tancabesti. Taxa de participare 1500 lei, maxim 3 pescari/echipa. E un concurs de pescuit stationar, se poate planta. Interzis clonc si spinning! Sunt cam 10 echipe care si-au manifestat interesul.

2

miercuri, 7. mai 2014, 17:34

Frumoasa initiativa, insa personal cred ca data ar fi fost mai bine aleasa inainte de 16 mai, deoarece pescarii GREI de somn nu lasa Dunarea de frontiera pentru lac! :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 7. mai 2014, 20:55

Mai vorbim dupa concurs...sunt curios cam cati pesti peste 2 m se prind la undita din Dunare(de pe teritoriul Romaniei)? Sunt sigur ca nu prea multi... Lacul are un potential urias! In 2005 s-a prins si eliberat unul de 2,33 m. Oare cat o fi avand acum?! Acum 2 sapt s-a luat unul de 2,19 cm. Totul C&R. Acest lac va da un record la somn pt Romania si nu voi avea liniste pana nu il voi prinde pe cel de +100 kg. Sunt de acord, Dunarea e superba, as putea trai intr-o localitate pe malul ei, dar eu cel putin nu dau balta asta cu somni pt Dunare

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 7. mai 2014, 21:40

Totusi parca e alta provocare sa prinzi un somn +100k pe Dunare; si in general peste pe rau e cumva diferit.
Nimic de zis, Tancabestiul are un potential foarte bun...si cativa somni au crescut bine merci... dar somni de 2m+ sunt in foarte multe balti, baraje, etc din tara
Fir intins la concurs..
Cand se va face si concurs de spining la somnii aia voi veni si eu ;)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

5

miercuri, 7. mai 2014, 21:46

Maestre, n-am dorit sa intru in polemica, intentia a fost de a activa acest subiect, lasat fara comentarii multa vreme. Poate daca ati fi facut o prezentare precum mai sus din start, interesul iubitorilor de pescuit la somn ar fi crescut considerabil! Tot respectul pentru exemplarele din balta, ma bucur ca avem in Romania asa potential ! :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 8. mai 2014, 06:50

Iku, ai dreptate, trebuia sa ii fac o alta prezentare initiala pt a starni interesul pescarilor! Iti multumesc pt ca ai reactivat acest subiect. Nici mie nu imi plac polemicile, imi pare rau daca am lasat senzatia de "atac". Oricum, lista inca e deschisa doritorilor de a participa. Balta are multi somni de 30-40 kg. Cei sub 20 kg se retin pt a ii muta intr-o alta balta. Acum cativa ani se prindea mult caras ( mare). Nu se mai prinde, cica domnul Somn ar fi de vina. Este in schimb platica. Cu ocazia vacantei de 1 Mai am luat unul de 12 kg la o platica marimea A4

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 8. mai 2014, 16:24

Salut Raul, dar acolo poti si acuma pescui, nu e nevoie sa astepti concursul ptr a prinde somn, sau? :gandesc: Si ma mai gandesc ca acuma si poti alege locul care iti convine... un mal mai aproape de trestii (daca sunt), acolo unde depun crapii si carasii, legati de trestie sau iarba citiva pesti de (minim) marimea A4, si ... :box:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 8. mai 2014, 17:05

tancabestiul are un regim special din cate stiu eu...cam greu se ajunge pe acolo..

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 8. mai 2014, 18:07

Am tot incercat pe langa stuf dar fara succes. Tot in larg am prins. Am abonament pt balta, pot sa ma mut acolo pana in decembrie daca vreau, dar e alta atmosfera in concurs.

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 19. mai 2014, 21:00

Din pacate nu prea s-au inghesuit oamenii la concurs asa s-a anulat concursul. Eu totusi am venit cu prietenul meu din Zalau de duminica si stam pana vineri. Au trecut 24 h si avem 3 pesti prinsi (9, 9.5 , 33kg) plus 2 care au scapat( unul mic si unul mare). Pescuim la stationar cu caras viu de 250-300 g .Am dat 2 ore la clonc cu lipitori. Maine dam 2-3 ore la clonc cu peste viu ( rosioara). Revin maine seara cu update

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 19. mai 2014, 21:26

Felicitari ptr capturi! :apl:
Poze nu vedem? :gandesc:

Si mai am o nelamurire... de ce-i cantaresti? Mie cel putin mi se pare inutil, mai ales ca un peste mare poate scapa, aluneca si se lovi de pamant in timpul cantaritului. Mi se pare si complicat... Eu ii masor si apreciez greutatea in "jur de"... tot ce e in centimetri dupa primul metru inseamna greutatea = jumatate din centimetrii peste 1 metru. Adica, 1,80 m ~ 40 kg. Sau 1,20 m ~ 10 kg.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 19. mai 2014, 23:14

Zoran, ai dreptate dar...fiecare cu piticii lui! Am saltea de receptie cu fermoar de la Unicat si e prevazut cu urechi de prindere de care agat cantarul. Sunt fff atent cu pestele ( il dau inclusiv cu spray dezinfectant la gura) si nu il lovesc de pamant. Acum 30 min am mai luat unul dar ii contabilizez maine seara

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 19. mai 2014, 23:42

Mobile Uploads Slideshow by Raulpustai | Photobucket. Prietenul meu, Luis cu pestele lui de 1,70 m (33 kg) si eu cu cel de 9 kg

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 20. mai 2014, 04:53

Zoran, ai dreptate dar...fiecare cu piticii lui! Am saltea de receptie cu fermoar de la Unicat si e prevazut cu urechi de prindere de care agat cantarul. Sunt fff atent cu pestele ( il dau inclusiv cu spray dezinfectant la gura) si nu il lovesc de pamant. Acum 30 min am mai luat unul dar ii contabilizez maine seara

:apl: Felicitari, asa ceva mai rar! Bravo.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 20. mai 2014, 08:41

Pai daca pescarii de crap folosesc spray dezinfectant pt o intepatura simpla, noi cei de somn de ce nu am folosi spray? Asta ca sa nu zic ca nu se compara ce rana ii face o ancora somnului cu o intepatura in buza inferioara la crap.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 20. mai 2014, 09:01

Pai daca pescarii de crap folosesc spray dezinfectant pt o intepatura simpla, noi cei de somn de ce nu am folosi spray? Asta ca sa nu zic ca nu se compara ce rana ii face o ancora somnului cu o intepatura in buza inferioara la crap.

Ai dreptate. :bravo:
Totusi trebuie sa spun ca eu sunt destul de sceptic in ce priveste eficienta pulverizarii ranii cu un dezinfectant, de obicei si destul de slabut... ii ca si cand ti-ai pune vreo alifie pe-o rana dupa care ai face duș... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 20. mai 2014, 19:36

Raporul ultimelor 24h. Unul de 13.5 kg si unul de 20kg. Ambii prinsi de tovarasul meu. Pescuim cu montura-os si Koos. La clonc fara rezultat. Ne confruntam cu eterna poveste: lipsa momeala. Am reusit sa prind 4 carasi pe o balta din apropiere in care pescuiesc copii. Stam pana vineri dimineata.

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 21. mai 2014, 21:45

In prima noapte mi-a rupt firul un peste si imi parea tare rau ca a ramas cu o ancora si un carlig in gura. Dar surpriza! Noaptea trecuta s-a intors domnul somn. 39 kg si 180 cm. Prins de la 100 m fata de prima data. Ancora nu a mai avut-o, doar carligul il avea in buza. Pe langa captura partidei au mai intrat 2 buc de 9 kg. Mobile Uploads Slideshow by Raulpustai | Photobucket.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 22. mai 2014, 05:01

Super! :apl:
Parerea mea e ca pescuitul pe acel lac e ca si pe natural! Deci inca odata bravo.

Mi se pare mie sau sunt vreo 4 carlige in total? Parca recunosc 1 carlig in stanga imaginii, 1 mare in dreapta, 1 la zornaitoare si 1 rosu? :gandesc:

Si daca nu te superi, ce dimensiune de fir ai avut de a rupt?

...39 kg si 180 cm...

Potriveste bine formula de aproximatie a greutatii: 80/2= circa 40 kg :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 22. mai 2014, 11:00

Eu pescuiesc cu un carlig si o ancora daca pestele-momeala e mai mare. In poza e un carlig o zarnaitoare o ancora rosie si un carlig mare in dreapta. Carligul din dreapta e de la ruptura din prima noapte. Eu am pe mulineta textil de la blackcat (portocaliu) rezistenta 70 kg iar inaintas aveam 2 role de la Sufix de 60 si 45 kg. Rola de 60 s-a terminat si am facut montura cu cel de 45. Dupa evenimentul nefericit am refacut monturile punand firul de 45 kg dublu. Eu am gresit ca l-am fortat nitel si a tras si el concomitent cu mine si poc! Sapt viitoare imi comand de la tine 1000 m de textil pt mulineta si 100 m de 1.60 mm. Nu mai am chef de surprize neplacute