Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 22. mai 2014, 11:05

Eu pescuiesc cu un carlig si o ancora daca pestele-momeala e mai mare. In poza e un carlig o zarnaitoare o ancora rosie si un carlig mare in dreapta. Carligul din dreapta e de la ruptura din prima noapte. Eu am pe mulineta textil de la blackcat (portocaliu) rezistenta 70 kg iar inaintas aveam 2 role de la Sufix de 60 si 45 kg. Rola de 60 s-a terminat si am facut montura cu cel de 45. Dupa evenimentul nefericit am refacut monturile punand firul de 45 kg dublu. Eu am gresit ca l-am fortat nitel si a tras si el concomitent cu mine si poc! Sapt viitoare imi comand de la tine 1000 m de textil pt mulineta si 100 m de 1.60 mm. Nu mai am chef de surprize neplacute

Cam la ce distanta mal ti-a rupt firul, aproximativ? Presupun ca pe lungimea inaintasului!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (22. mai 2014, 11:12)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 22. mai 2014, 11:06

Firul de la BC cica ar fi bun... normal nu are voie sa se rupa in drill, mai ales cu un Somn de 1,8 m.
Se mai rup, mai pocnesc firele chiar si cele mai bune, mai ales in campuri cu ghizi si scule de inchiriat. Multe drilluri, multe contre puternice in somni mar, cindva scade rezistenta firului si cedeaza. Dar aici vorbim de sute de driluri si contre pe an.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 22. mai 2014, 11:13

Pescuiesc la 90-95-100 m

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 22. mai 2014, 11:19

Eu pescuiesc cu un carlig si o ancora daca pestele-momeala e mai mare. In poza e un carlig o zarnaitoare o ancora rosie si un carlig mare in dreapta. Carligul din dreapta e de la ruptura din prima noapte. Eu am pe mulineta textil de la blackcat (portocaliu) rezistenta 70 kg iar inaintas aveam 2 role de la Sufix de 60 si 45 kg. Rola de 60 s-a terminat si am facut montura cu cel de 45. Dupa evenimentul nefericit am refacut monturile punand firul de 45 kg dublu. Eu am gresit ca l-am fortat nitel si a tras si el concomitent cu mine si poc! Sapt viitoare imi comand de la tine 1000 m de textil pt mulineta si 100 m de 1.60 mm. Nu mai am chef de surprize neplacute

La ce diametru si rezistenta de fir te-ai gandit(rola de 1000 m)? Firul de 1,60 mm ce rezistenta are? Sunt de acord cu Zoran in privinta compromisului supradimensionarii!
P.S. Dupa ce am patit-o si eu de doua ori cu mono de 0,35 la crap, firul s-a lasat usor, cu frana eliberata, in timp ce lua fir, am trecut pe multifilar de 0,32, dar pana acum nu m-a mai "deranjat" vreun "dulap"! Fir intins!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 22. mai 2014, 11:23

Pescuiesc la 90-95-100 m

Nu ai inteles, intrebam daca ti-a rupt in larg, sau mai spre mal, pe lungimea inaintasului!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 22. mai 2014, 11:35

O sa imi iau textil gigafish de 0,65 mm ca linie principala si inaintas de 1,70 mm tot de la gigafish. Pescuiesc la 95 m si s-a rupt dupa 10 secunde de la intepare, deci in larg. S-a rupt inaintasul de la Sufix, nu linia principala de la Blackcat.

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 22. mai 2014, 21:00

In ultimele 24 h am luat doar un salau la 2 kile. Maine dimineata e gata partida :(

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 22. mai 2014, 23:54

In ultimele 24 h am luat doar un salau la 2 kile. Maine dimineata e gata partida :(

Fir intins! Alti participanti cum stau? Care a fost cea mai mare captura?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 23. mai 2014, 09:15

Concursul nu s-a mai tinut ( am mentionat intr-o postare anterioara) a fost o partida " la liber". Am luat 9 pesti in total 152 kg. 9, 9, 9.5, 9.5, 9.5, 13.5, 20, 33, 39. Noaptea trecuta am avut un atac deasupra unei gropi de 4.7 m la un caras de 400 g. A indoit carligul unei ancore zdravene catre interior. Weekend-ul urmator pe alt loc...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 23. mai 2014, 10:08

Concursul nu s-a mai tinut ( am mentionat intr-o postare anterioara) a fost o partida " la liber". Am luat 9 pesti in total 152 kg. 9, 9, 9.5, 9.5, 9.5, 13.5, 20, 33, 39. Noaptea trecuta am avut un atac deasupra unei gropi de 4.7 m la un caras de 400 g. A indoit carligul unei ancore zdravene catre interior. Weekend-ul urmator pe alt loc...

Corect, eroarea mea! Dupa ce s-a intamplat, te gandesti sa supradimensionezi si ancorele? Ar fi cazul! Ori ca marime, ori ca grosime/diametru a/(l) materialului, sau ambele!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »Raul Pustai«

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 23. mai 2014, 11:03

Vreau sa cumpar niste ancore de calitate premium. Ca marime eu zic ca imi sunt bune alea. Am invatat f multe lucruri din aceasta partida de o saptamana. Am pescuit pt prima data cu montura-os si imi place f mult. Eu am avut monturi de 1.8 m si la pesti sub 20 kg nu ai nicio senzatie in drill. Ii oboseste pluta in sine pe pesti