Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 28. aprilie 2014, 07:29

Temperatura apei, importanta sau nu?

Salut tuturor!
As vrea sa stiu si parerea voastra despre temperatura apei, aveti nevoie de ea, pt un pescuit de succes, sau nu va intereseaza? :gandesc:
Deasemenea sa si discutam si cu ce ne ajuta daca stim ce temperatura are apa, sau daca nu ne ajuta!?
Astept parerile voastre...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 28. aprilie 2014, 08:30

parerea mea este ca daca si la noi nu ar fii iarna si temperatura in timpul iernii nu ar scadea sub 13-14 Grade s- :buaaaah: ar forma somni ca pe ebro......
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 28. aprilie 2014, 09:29

Parerea mea este ca temperatura are un rol important in metabolismul si comportamentul ORICARUI ANIMAL, inclusiv al pestilor.
Cu tot rolul acesta foarte important temperatura este doar UNUL dintre factorii cu influenta asupra activitatii pestilor.
A emite axiome de genul "la 15 grade trage numai la apa de 2,2m" sau "la 21 grade rapeste numai la culoare galben cu picatele verzi" este o naivitate.
Cum s-a mai scris de multe ori, pescuitul nu-i stiinta exacta... si foarte bine ca nu-i... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 28. aprilie 2014, 09:32

Si eu cred ca e importanta temperatura apei.

Daca vorbim de extreme, asta stie toata lumea, ca la temperaturi joase iarna rapitorii sunt mai letargici, nu ataca violent si nu se obosesc sa fuga dupa o naluca rapida. Eu personal cred ca asta se intampla in oarecare masura si la polul opus cand apa e foarte calda si pestele sta la fund sa se racoreasca si nu prea cred ca are gaz si chef de vanat. Pe canicula nu am prea avut partide spectaculoase

Pe langa astea temperatura determina miscarea bancurilor de pesti mici la adancime si spre larg cand e rece sau f cald si la suprafata si spre mal cand e potrivit 10grade in sus. dupa ei si vanatorii si dupa ei, noi :D

Spre exemplu de-abea ieri am observat ca au aparut la mal pestii mici . babusca, rosioara, biban soare, pana saptamana trecuta era noapte-n cuba, fantana. Cel putin pe lacul pe care merg eu in prohibitie
Born to fish, forced to work...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 28. aprilie 2014, 10:03

eu unul de cand umblu la pescuit inca nu m-am uitat niciodata la temperatura apei. din cand in cand mai bag mana in apa din pura curiozitate sa simt cat este de rece sau calda :rizi:

sunt convins ca are si temperatura apei un oarecare rol in activitatea pestilor … doar ca nu toti pestii sunt la fel :ochi:

… de exemplu somnii, intr-adevar atunci cand temperaturile apei se duc jos de tot incep sa devina mai apatici dar nu vor refuza niciodata un jig ce le trece pe langa bot. Iar daca nu reusim sa dam de ei, atunci ramane intotdeauna varianta avat (nu vorbesc de alte specii pentru ca in ultimii 4 ani nu pescuiesc dupa altceva decat sporadic). Individul asta de multe ori am senzatia ca este mai in largul lui pe temperaturi mai joase ale apei. E adevarat ca nu mai este activ la suprafata asa cum multi dintre noi suntem obisnuiti, dar mai jos cu cativa metrii ei vaneaza in continuare. Am prins avat cand afara temperaturile aerului erau bine sub 0 grade, din contra, cu cat era mai frig cu atat prindeam mai bine … ideea de baza este sa ii gasesti.

Ca si concluzie, temperatura are si ea importanta ei dar nu a fost niciodata factor de decizie la intrebarea: “Ies la pescuit sau nu?” …

Si pe post de ps … din greseala am prins somn la nici 2 palme de suprafata apei cand era un frig de iti clantaneau dintii in gura. In aceleasi conditii am vazut somni intorcandu-se la suprafata (pe unul l-a surprins Mane si intr-un filmulet cand eram in dril cu altul) … si nu doar o data. De altfel, cand afara erau 40 de grade si apa fierbea, am prins somni (de nenumarate ori chiar) in miez de zi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 28. aprilie 2014, 11:02

Parerea mea este insa alta. De exemplu, somnii incep sa fie activi deja de pe la 8-10°. Acuma, ca apa are peste 16° in Rin, ar trebui sa iasa unul dupa altul la pozat. Nu numai in Rin, ci si pe Po. Si totusi, unde-s somnii?

Informer, nu la acele concluzii voiam sa ajung, ci, unde cautam pestii, cum, cind si cu ce, in functie de temperatura apei. Sau chiar nu conteaza, si incercam pina “isi dau drumu’” toot pe acelasi loc, cu aceasi momeala!?

Ati facut vreodata diferenta la stilul de pescuit in functie de temperatura apei? Ati remarcat un alt comportament la o diferenta deja de 2°? Pestii traiesc in mediul acvatic, nu prea cred ca are vreun rol mare schimbarea de temperatura in aer, ci in primul rand a apei, al mediului unde traiesc.

Haideti sa va dau un exemplu… de vreo 3 saptamani Thomas tot la clonc insista, pe gropane. Nimica, zero… nici macar unul cit palma nu s-o desprins de pe fund. Concluzie? Nici una, in afara de: “nu mai sunt somni in Rin“. Eh, si daca-i asa, si-o propus Thomas sa mearga la bibani, intr-un golf al Rinului. Aici, temperature apei avea deja 20°(!), si spre surprinderea lui, coada de peste nu a vazut. Dupa multa plimbareala cu barca, a observant insa miscare intr-un mal unde nu s-ar fi gandit niciodata sa pescuiasca. Apropiindu-se, a vazut platici, crapi, lini, babusti, cum se plimbau pe acea zona, cu apa limpede. SI, MARE i-a fost surprinderea cind pe sonar a aparut temperatura de 18°. Aceasta temperature s-a mentinut doar in acea zona mai protejata, restul lacului avand cu 2° mai mult.
Si atunci, in loc sa-i pescuiasca pe pestii vazuti, si-a propus sa nu-i deranjeze si a plecat dupa sculele de somn. 2 lansete, 2 monturi plasate in zona, rezultatul a fost un somn de 2,44 m. A doua zi, dupa ce nu s-a mai intamplat mare lucru, s-a dus si a inspectat zona. In jurul pasnicilor misunau si somnii, unele umbre care depaseau lejer 2 m.
6 bucati a reusit sa numere, si l-a ales pe cel mai aproape de el. A lansat la spin, dar o secunda inainte a inhalat o platica si s-a tirat. Dupa o pauza de vreo 2 ore linistite, a montat iar spinul de stiuca, un Abu de 60 grame, mulineta de 4000 cu fir textil de 0,25, si ghinionul face ca la a 2-a lansare sa dea ca-n butuc. Drill de 1,5 ore intr-un golf fara obstacole, ca-n vana, cu finalizare: 2,3 m si 95 kg, o somnoaica extrem de viguroasa. Dupa 1,5 ore acesta inca nu a fost oboist, dar Thomas l-a luat de falca de prima data cind a iesit sus si nu i-a dat drumul, cu toate ca se zvarcolea ca un crocodil. Rezultatul a fost rani destul de grave la ambele maini si un peste superb!
In fine, 2 zile nu a putut sa-si miste bratele de la febra musculara din urma drillului, si acuma inca nu poate tine bine lanseta in mainile zdrelite :rizi:

Am vorbit cu Tilo sambata, si l-am intrebat cum merge cu pescuitul la clonc. Mi-a raspuns ca apa are 17° in Rin si toti somnii sunt in mal, la apa de 2-3 m, si ca el acuma acolo ii cloncaneste. :gandesc:

Am vorbit de multe ori cu Erwin, care merge pe lacuri la crap. De mai mult timp el cauta pestii in functie de temperature apei, la adancimi diferite.

Sinccer sa fiu, nici eu nu prea am dat pina acuma mare importanta temperaturii apei, dar cred ca pe viitor trebuie sa ma documentez mai bine si sa adaptez stilul si locurile de pescuit in functie de temperature apei. :noroc: Astept in continuare si alte pareri.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 28. aprilie 2014, 11:41

As zice sa exceptia intareste regula, dar si informer avea dreptate, sunt atatea variabile care determina comportamentul pestelui incat nu exista nici o regula. Totul se rezuma la experienta si ca la capacitatea noastra de adaptare in situatia data la locul unde am decis sa dam drumul la fir in apa.

Totusi cateva comportamente previzibile si repetitive exista, la trecerile de la sezonul rece la cel cald si invers

De exemplu mie imi place sa ma mai joc la clean. Pe tot timpul sezonului cald il gasesc aproape oriunde in mal. Si predominant exemplare mici

Iarna in schimb, ii gasesc campati in bancuri, in locuri unde se aduna an de an, departe in larg, apa 1m jumatate 2 si doar exemplare mari 800-1500g . Dar aici vorbesc doar de zonele in care pescuiesc eu

La fel cu salaul stiu ca ierneaza in anumite locuri, gropane, unde ierneaza si platica. Se scoteau platici intepate in jig asa multe erau

La stiuca, pana nu se incalzeste apa nici nu incerc cu topwater

Dupa diferente mici de temperatura nu m-am luat niciodata pt nu am sonar sau termometru si nici nu am observat vreo diferenta

Si ... clar nu poti zice ca .. nu ies la ... babusca ... pt ca sunt 12.5 grade in apa si babusca nu mananca numai la 13.2 grade, dar cred ca la inceputul sezonului cald exista un moment cand apa ajunge la o anumita temperatura si cand majoritatea pestilor "incep sa umble" sa devina activi
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 28. aprilie 2014, 12:01

Informer, nu la acele concluzii voiam sa ajung, ci, unde cautam pestii, cum, cind si cu ce, in functie de temperatura apei.

Pai exact genul asta de concluzii erau si alea... :nunteleg: .
Stii parerea mea despre "daca-i apa peste 17C, stiuca nu trage decat dimineata si seara"... eu nu cred in "simplificari" de genul asta da` fiecare este liber sa-si "formeze" propria teorie. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 28. aprilie 2014, 12:54

Ani de-a randul am pescuit stationar la somn in DD inainte de oprirea pescuitului (prohibitie). Am avut temperaturi de la 4 la 9 grade Celsius. De fiecare data am prin, mai mult sau mai putin. Drept este cain ultimii ani, darorita pescuitului saltatic cu plase, curesnt, gaz etc am prins din ce in ce mai putini, numertic vorbind.
"Sursa" mea din DD prindea in ianuarie si februarie la carsele somni unul dupa altul. Eu ii pacaleam la sfarsitul lui martie, inceputul lui aprilie diar la rame si tipar.
V-am mai spus eu cu ceva timp in urma ca somnul mananca "all the time" dar sa sti unde si cu ce momeala sa-l cauti.
Pentru clonc, discutiile sunt altele. Despre spinning habar nu am ca desi am incercat in cateva randuri nicio data nu s-a intamplat absolut nimic.

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 28. aprilie 2014, 15:55

Din cate stiu eu, temperatura creeaza in apa o zona numita termoclina. Termoclina este un fel de bariera termica care delimiteaza stratul de apa rece de la fund de cel de apa calda si slab oxigenata. Vara. Iarna e invers, apele de la suprafata sunt mai reci decat cele de la fund. Temperatura apei este cel mai important factor care influenteaza comportamentul pestilor. Celelalte sunt prezenta hranei, structurile, oxigenarea si curentul. Treaba pescarului este sa gaseasca acea zona. Si e mai usor sa o gaseasca daca stie cum este influentat comportamentul pestilor de variatiile de temperatura din apa. Speciile pe care le gasim de obicei in apropiere de substrat sunt mult influentate in comportamentul lor de termocline. La acel nivel exista de obicei stratul de apa cu cea mai buna oxigenare. In functie de obiceiurile si preferintele pentru anumite temperaturi, curenti, presiune si alti factori, pestii de aceeasi specie stationeaza la un anume nivel.
Peştii sunt influenţaţi de termoclină sau, mai corect, caută termoclina în funcţie de impactul pe care aceasta îl poate avea asupra lor. În funcţie de specie, dinamism, vârstă sau dimensiune, peştii pot fi mai sensibili sau mai indiferenţi la termoclină. Somnul, de exemplu, poate fi găsit adesea chiar sub termoclina.
Termoclina este însă cel mai adesea recunoscută ca zona cea mai activă de hrănire şi în primul rând datorită condiţiilor optime de oxigen şi temperatură, favorizate de întâlnirea celor două straturi de apă. Având sânge rece şi fiind nevoiţi să se folosească de temperatura apei pentru a obţine un confort termic suficient, peştii vor prefera o zonă cât mai restrânsă, în care diferenţa de temperatură este cât mai mare. Nici temperaturile prea ridicate nu au un efect benefic, în primul rând din cauza creşterii excesive a temperaturii corpului şi în al doilea rând ca urmare a densităţii prea mici a apei şi a lipsei oxigenului.
Sub termoclină temperatura este mult prea scăzută, iar lipsa oxigenului este şi mai accentuată. Termoclina asigură exact acel prag brusc de temperatură care permite peştelui să rămână mereu în zona de confort termic, oferindu-i şi o concentraţie optimă de oxigen.
Deci in concluzie, dupa parerea mea, temperatura apei influenteaza mult activitatea pestilor, si implicit pescuitul! :pescuit:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 28. aprilie 2014, 16:26

Din cate stiu eu, temperatura creeaza in apa o zona numita termoclina. Termoclina este un fel de bariera termica care delimiteaza stratul de apa rece de la fund de cel de apa calda si slab oxigenata.

Ca sa existe acea suprafata clara de separatie intre straturile de apa cu temperaturi diferite e necesar sa nu existe curent sau sa fie foarte slab in acea zona.
In conditiile astea, sunt relativ putine locurile pe ape curgatoare unde se poate forma asa ceva.
Termoclina reflecta partial ultrasunetele emise de sonar si poate fi vizualizata de multe ori pe lacuri sub forma unei dungi orizontale fine si continue.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 28. aprilie 2014, 18:20

ai dreptate costi, e mult mai clara in lacuri, dar si in apele adanci si linistite este prezenta! :prieteni:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 28. aprilie 2014, 20:29

Cand am citit titlul topicului am crezut ca Zoran are chef de bascalie :rizi: Scuze! Sincer, nici acum nu sunt convins de contrariu, desi am cam inteles cam la ce se refera ...De ce spun acest lucru ? Personal nici nu are rost sa ma intreb daca temperatura apei influenteaza comportamnetul pestilor( deci si al somnului ) deoarece mi se pare atata de firesc acest lucru ... la fel de firesc cum noaptea urmeaza dupa zi !
Nu am urmarit niciodata temperatura apei la somn ( la salau da!) ,insa "batranii" nostrii ,pe Mures, spun ca perioada optima de pescuit la somn (atentie optima ,nu ca in rest nu s-ar prinde) este intre momentul in care infloreste porumbacul (un arbust,tufa ,ma rog ce o fi :rizi: )si momentul in care cade frunza la salca .Cred ca sunteti convinsi si voi ca cele doua momente au legatura directa cu temperatura mediului ambiant ! Implicit si cu temperatura apei intre aceste momente !
Localizarea somnului este direct dependenta de temperatura apei! Asta e clar.Pentru mine, este la fel de clar ca si pofta de mancare este direct legata de temperatura apei.Pentru mine.

Ps1: de pe la 10-12 grade salaul intra in bataie!
Ps2:cred ca pe Bezid am vazut termoclina pe sonar!
Ps3:ieri ,pe o balta , somnii erau cam activi :) Si-au tradat prezenta inclusiv in pelicula! Am si filmat un drill .In decembrie nu stiam ca este somn pe balta aia .Deci ...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 28. aprilie 2014, 22:43

Orice pescar cu un minim de experienta va urmari temperaturile, iar pe Dunare si cotele. Anumite combinatii de temperaturi si cote vor fi mai productive, altele nu.
Oricum nu e un motiv sa stau in casa.. Am iesit la toate cotele si temperaturile.. iar in timp am tras cateva concluzii.
Pentru mine temperatura apei, mai ales pe Dunare, se imparte in doua: apa rece- sub 10' C si apa calda de la 10'C - 22'C.
Ce e de facut in functie de temepraturi, asta tine de experienta fiecaruia.
Sa incep de la 0.5 - 1'C, cam atat are Dunarea in iernile friguroase.

-Daca nu curg sloiuri si nu este un frig groaznic (mai scazut de -10'C) ies la salau, la temperaturile astea foarte rar am prins... sub numarul de degete de la ambele maini

-De la 2 la 10'C
Caut salaul in continuare (shaduri), si pe masura ce temperatura se apropie de10'C, mai apar si atacuri de somn, daca i-o pui la sub 50cm de mustata.
Anul asta, undeva pe 4-5 Ianuarie si 3'C in apa m-a atacat un somnic pe jig, o frumusete... nu prea mare appx 1m



10- 20'C
In prima perioada cu siguranta tot dupa salau ies la vanatoare... si undeva pe la 13-15'C incepe prohibitia...
In continuare sanse foarte mari sa ma intalnesc accidental cu somn care ataca jigul intrus.


20- 27'C

20-25'c
Se termina prohibitia si teoretic se poate pescui la orice... totusi salaul e mofturos, si foarte imprasitat.. rezultatele dupa 1 zi de munca pot fi intre 1 si 10 salai... si probabil trusa mai subtire cu 40 de jiguri...
Dar surpriza..somnicul nu prea mai il gasesc cu jigul, nici pe apa mica (2-7m) nici pe mare (7-20m)... in schimb vad din cand in cand pe sonar pesti mari (banuiesc ca somni) la diverse adancimi. adica baietii sunt plecati la vanatoare./distractii etc... Exceptie ar fi innundatiile/viiturile, cresterilel de apa si tulbureala, cand ies pe apa cu gandul doar la somn... De regula il caut pe ape mai mici, sub 5m cu sahdri mari si voblere... uneori se lasa si cu capturi.

Cand se limpezste apar surprizele la pescuitul avatului... mulinezi mai alene un pic si brusc voblerul intepeneste..., parca parca misca ceva...daaaa chiar misca! E MAREEEE! scurtav erificare in minte...aaoleu am fir de 10lbs... dupa 1-3minute totul se termina cu vesnicul..."era mare sa moara nea gogu"
Acum ar cam fi timpul de bagat niscaiva voblere mari, cu ancore solide si fire de minim 30lbs... Ceea ce si fac dupa faza de mai sus...
Dar 2-3 gherle infrang pe oricine... asa ca am intorc la un compromis..pun 15lbs leader si spun o rugaciune :)


Apa se face calda, la peste 25'C, incep vanatorile nocturne... trena, maluri linsite... in ultimii 3 ani am prins 2 somni unul de 3kg si unul de vreo 15 si inca 4 rupturi. in appx 40 de nopti, imi salvau obrazul 2 salai in zori de zi sau cativa avati.


Temperatura coboara la sub 20'C, salaul inca imprastiat si toti clonchistii pe care i stiu isi ascut cloncurile si cauta zeci de kg de rame... "maine ii rupem gura"
Eu combin un salau la matineu pret de 2-3 ceasuri apoi dau la crap... \

Temperatura ajunge la 15'C


Incep zilele de pescuit tatonand diverse locuri cu ceva adancimi mai mari (7-10m) in cautarea somnului cu shaduri mai corpolente si vibratie puternica..uneori imi ies alteori nu. Spre seara prind 2 -3 salai ca sa nu-l dezamagesc pe Ducu (fi-miu).
Daca gasesc ceva somni dispusi sa coopereze ma tin de capul lor si treaba merge (2-10atacuri/zi) pana spre 5-6'C

Sub 7'C incep sa visez urat, numai colti tociti de salai trecuti de 7-8kg.... imi dau intalnire cu ei in diverse locuri pe Dunare...
Visele devin halucinante si pe masura ce grad cu grad temperartura coboara, devin un zombi autentic, fug la Dunare chiar si petru doar 3h (+cele 44min umflat/desumflat barca) de pescuit in care mai si prind cativa salai.
Abia astept un viscol groaznic sa dorm si eu si sa visez altceva...

Cam asta fu...
Cu mentiunea ca fiecare subcapitol poate fi descusut in parti mai mici pana se fac adevarate biblii de pescuit... cam asa fac eu..

Am uitat ce era mai important, da temperaturae importanta. :bucuros:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 30. aprilie 2014, 00:32

Sonaru spune tot.
Peste18, 19, grd, temp. apa SUNT mult mai multe ridicari la clonc.
La salau ma abtin, mai am de invatat.
mg