Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 15. aprilie 2014, 15:11

Penn Slammer 760 vs Penn Spinfisher SSV 8500LL

Acum ca m-am prezentat..cred ca e cazul sa-mi exprim prima dilema :doaaamne: ..
Asa cum spune si titlul..m-am hotarat ca "ea" sa se numeasca Penn.. Pe Slammer 760 am pus mana aseara..mi s-a parut solida/sanatoasa/bine inchegata..insa citind specificatiile pe net, n-am putut sa nu observ max dragul de 9kg..SSV-ul 8500 il are de 15kg.. desi eram hotarat pe spinfisher..dupa ce am gasit aici intr-o postare..un link catre blogul unui anume"andy-nu-mai-stiu-cum" care a incercat mai multe mulinete printre care si asta..m-am cam speriat..ssv8500 i-a cedat in fata unui rapitor marin de 10 kg..practic..zimtii metalici ai rotorului s-au mancat/s-au tocit..a mai patit cineva asa ceva la vreun Spinfisher ssv? A 2a dilema..ssv8500 simplu? ..sau ssv8500LL?.. practic eu vreau ceva "indestructibil"/tanc/rezistenta in timp..dar care sa nu depaseasca pretul ssv-ului pt ca..echipamentul de spinning m-a rupt :) ...
P.S. cu batul am rezolvat-o ..wft nevercrack bigfish 3m 150-700g

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 15. aprilie 2014, 16:15

Am avut Slammer 760, mulineta robusta bine inchegata, acum folosesc 4 Daiwa GS 9 mulinete din metal cu raport de recuperare 3,3 la o tura de manivela. Pennul ruleaza mai fin, Daiwa este mai puternica :noroc:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 16. aprilie 2014, 07:29

Slammer 760 şi-au dovedit rezistenţa în timp, referitor la frână, cred că-ţi ajunge frâna de 9 kg, colegi de pe forum au scos dihănii de peste doi metri şi nu au luat foarte mult fir. SSV 850, nu rezistă la frână de 15kg pentru că are piuliţa care strânge rotorul foarte îngustă şi rupe filetul dar cu frână reglată pe la 10 kg nu-s probleme, cele cu baitrunner sunt mai bine echilibrate. Ai aici o analiză a unui SSV fără baitrunner Penn Spinfisher V - AlanHawk.com. Despre polizatul dinţilor nu ştiu ce să spun, se poate dar cred că-i un caz mai mult decât izolat sau poate a mulinat în sarcină de-o curs apă din ea.

Eu aş alege între Slammer 760 şi SSV 850 cu baitrunner.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 16. aprilie 2014, 12:29

da..despre site-ul asta vorbeam...alan-hawk.. totusi , in halul asta sa dea gres spinfisherul?.. eu tind spre Spinfisher SSV8500LL adica cel cu baitrunner ca na..poate nu o s-o folosesc exclusiv la somn.. despre Slammer nici nu stiu ce sa zic..stiu ca toata lumea il lauda..dar parca nu-mi inspira incredere max dragul ala de 9kg.. am auzit si eu de la cel care vroia sa-mi vanda Slammer-ul respectiv ca cineva ar fi scos una bucata silurus 88kg...nu ma gandesc ca minte ci doar ca ..omul ala care a reusit sa-l scoata..cu siguranta avea experienta mult peste mine :))) ..stiu ca nu ai cum sa smulgi bestia din apa - dar ma gandesc ca o mulineta mai tanc si cu un max drag mai mare, mi-ar fi de real folos (cum am citit o postare a lui Zoran - faptul ca reusesti sa scoti bestia intr-un timp relativ scurt - "alegerea echipamentului corespunzator pestelui tinta, un echipament cu care sa-l aducem cit mai repede, cit mai sigur si pe cit posibil fara leziuni grave la mal, marindu-i astfel sansele de supravietuire").. cum sunt la inceput,nici nu vreau sa fac experiente cu o mulineta pe care sa nu fiu 100% sigur..
P.S. ma mai gandesc si la faptul ca acel 88kg..poate a lasat ceva urme in "sufletul" Slammerului daca max dragul a fost solicitat la maxim..
P.P.S. mai exista si varianta Spinfisher SSV 9500 sau 10500..

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 16. aprilie 2014, 12:35

dar parca nu-mi inspira incredere max dragul ala de 9kg

Ca sa-ti faci o idee despre max drag-ul ala, incearca sa ridici o greutate de 9kg cu lanseta pe care o ai... inclin sa cred ca o sa tragi o multime de concluzii.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 16. aprilie 2014, 12:55

am vazut pe youtube pe canalul vostru.. testele lansetelor la greutate de 6-6.5kg :))) ideea e ca incerc sa duc putin in extrem raportul asta calitate-pret..best-money-can-buy ...ca daca eram dispus sa ma arunc la buget mai serios.. poate inclinam spre torque spin trqs9 sau altele..iar lanseta nu o mai alegeam din gama low-cost - calitate rezonabila..
tu practic imi zici ca slammerul merita.. :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 16. aprilie 2014, 13:09

tu practic imi zici ca slammerul merita.

Nu vreau sa te conving nici pro nici contra insa valoarea drag-ului mi se pare irelevanta in cazul de mai sus.
Ca-i 9kg sau 19kg, nu cred ca vei ajunge pana acolo la capatul unei lansete de 3m.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 16. aprilie 2014, 13:17

eu ma gandesc ca daca se rupe nevercrack-ul :))) n-ar fi capat de lume.. in schimb daca apar probleme la mulineta..da.. practic mi-ar fi la indemana sa sun omu' sa iau slammer-ul azi - e nou, adus din germania..mi-a facut si pret bun 370 lei..
Un SSV8500LL ar presupune o comanda tot din germania - vreo 135E cu tot cu transport.. daca eram f hotarat si stiutor..nu mai deschideam topicul :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 16. aprilie 2014, 18:10

:salut: , nu cred ca e cazul sa iti bati capul cu frana. Si cu Slammer 560 se scot somni de 2,4 m fara probleme, o frana reglata la 6 kg-forta este suficienta pt a obosi somnii, a proteja lanseta, firul, despicarea carligelor in gura somnului si protejarea spatelui. :noroc:
Diferenta sa o faci dpdv al capacitatii tamburului. Daca nu ai nevoie de mai mult de 200 m de fir de 0,5 mm, atunci Slammer 760: PENN Slammer 760

Daca ai nevoie de muuult fir, atunci Spinfisher 8500 sau 9500.

Daca ai nevoie de baitrunner, iti recomand sa iei un Shimano :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 16. aprilie 2014, 18:58

:salut: Mersi de raspuns Zoran..chiar asteptam si parerea ta.. doar ca..acum sunt si mai indecis :rizi:


P.S. acum am vazut magazinul online.. f interesant..

  • Autorul acestui subiect este »legionarul«

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 16. aprilie 2014, 21:59

mda..dupa mult documentat.. am decis: n-o sa "o" mai cheme Penn, ci Fin-Nor OFS 85 .. :pauza: ... singura "problema" la ea ar fi lipsa antireversului infinit.. in rest..review-urile m-au convins..