Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 9. aprilie 2014, 13:00

La clonc. Monofilament sau textile?

Salut!
Rog pe cei mai experiementati sa zica daca e mai bine cu monofilament sau pe multi/textil?
Printre cunoscuti am intalnit mai multe opinii, unii se jura ca e mai bine textil, altii ca mono...
Eu cu doar 2 somnici (3-4kg) prinsi in cele 2-3 incercari la clonc am pescuit cu monofilament de 0,70mm
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 9. aprilie 2014, 13:27

Personal dau numai cu textil. Mono are numai dezavantaje. Se prajeste la soare si trebuie schimbat an de an, mai gros pentru o rezistenta mai mica, asa ca textil.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 9. aprilie 2014, 13:29

Cred ca Ovidiu se referea la forfah, nu la firul principal!?

Fir principal:
- doar textil!


Forfah:
Aici parerile difera… A mea este urmatoarea:
Mono de la 1 mm in sus e mult mai ok decit multifilament la metodele clonc, verticala si … spinning. Anvantaj? Firul nu ramane agatat in dintii somnului la contra, permite astfel fortei de la contra sa ajunga pina in varful carligului. Ceea ce la citiva somni nu mi s-a intamplat ... L-am vazut imens pe sonar, am dat contra ca in “stanca” si nu a ramas agatat. Dupa verificare, forfachul era scamosat. Cu toate astea folosesc in continuare la clonc multi de 1 – 1,7 mm. :nunteleg: :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 9. aprilie 2014, 13:39

Ma refeream al linia principala...
Sustinatorii monofilamentului erau de parere ca e mai bun fiindca are o oarecare elasticitate...
Voi incerca ambele metode :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 9. aprilie 2014, 13:47

elasticitatea e buna la crap, chiar sunt unii care folosesc diverse elastice!
la somn pentru ce e folositoare?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 9. aprilie 2014, 13:48

Elasticitate pt ce? :gandesc: la salau e nevoie de elasticitate? Nu, contra trebuie sa ajunga cit mai rapid si cit mai in plina forta in varful carligelor, si nu atenuate prin elasticitate.
La pescuitul tonului se folosesc citiva metri de mono pt atenuarea socurilor din timpul drilului, dar firul principal tot multi este.

Dar poti incerca si cu mono, de ce nu?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 9. aprilie 2014, 13:51

Eu pescuiesc exclusiv cu ata desi am auzit de la cei care baga siruri ca initial le bagau cu ata apoi cu mono gros, capturile fiind facute doar pe cele cu mono, cele cu ata avand un randament mult mult scazut. Pe viitor o sa ies cu doua bete, unul cu mono unul cu ata sa vad daca e diferenta.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 9. aprilie 2014, 18:42

Somnul necesita o intapatura puternica. Monofilamentul este elastic. Lanseta mai este si ea elastica. Mie mi-ar placea o lanseta care sa fie par la intepare si relativ mopale in drill, dar nu am intalnit asa ceva.
Ovidiu, la salau de ce nu folosesti mono? Motivele pentru care multifilaril este recomandat la somn sunt:
1. durata de utilizare muuult mai mare (a spus si Tudor)
2. grosime mai mica raportat la aceiasi forta (rezistenta) => necesita plumb mai usor
3. lipsa elasticitatii cu avantajele similare cu cele pentru salau
4. iti poti insemna pe fir cu un marker permanent adancimea din metru in metru astfel incat ai o acuratete suplimentara fata de sonar
5. multifilarul sta in apa intotdeauna drept, fata de mono care daca nu are un lest suficient de mare face carlionti
6 or mai fi si altele dar nu-mi vin acum in minte

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 9. aprilie 2014, 20:42

Foarte multumesc de pareri... e clar..
Deja mi-am pregatit tamburul pentru textil :prieteni:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

10

joi, 10. aprilie 2014, 17:39

ovidiu,

am pescuit si cu mono si cu textil.
prima captura de somn la clonc a fost cu mono, dar si captura a fost destul de mica, circa 3-4kg si tot am simtit un pic de elasticitate in momentul inteparii.
acuma pescuiesc exclusiv pe textil si cu forfah foarte gros

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 10. aprilie 2014, 17:44

Multumesc de raspuns baieti.. o treaba e sigura... Textilul e mia bun oricum am privi: contact mai bun cu pestele, rezistente, grosime mai mica etc...
Inca nu mi-am luat si eu 2 cloncuri serioase...dar rezolv intr-o luna :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...