Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 9. aprilie 2014, 07:15

Somni capitali la pescuitul salaului? Spinning cu rezultate la şalău, ştiucă sau biban dar foarte rar somn, de ce?

:salut:
Daca tot veni discutia pe alt subiect, as vrea sa-i intreb pe toti cei ce pescuiesc de ani de zile pe Dunare tintit dupa salau, cu jig ziua sau cu voblere noaptea, citi somni capitali prinsi sau scapati puteti enumera pe perioada unui an? :gandesc:

O cunostiinta din TM care prinde pina la 300 salai pe an, care este in fiecare weekend cu barca pe Dunare, mi-a spus de circa 5 somni prinsi pe an (1 - 1,4 m) si vreo 3-4 scapati, rupturi.

Gigi ne-a spus pe un alt subiect ca pe Mures, la spining de salau (parca pe voblere) i-au intrat pina la 5 exemplare pe an, exemplare care nu le-a putut tine, care s-au dus toate ca trenuletu'.

Sunt foarte curios sa aflu si experientele voastre... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 9. aprilie 2014, 07:15

Spinning cu rezultate la şalău, ştiucă sau biban dar foarte rar somn, de ce?

Teoreti, unde este şalău şi avat ar trebui să găsim şi somnul şi totuşi se întâmplă foarte rar. De ce?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 9. aprilie 2014, 08:54

si eu am patit sa imi intre somn acum 2 saptamani in timp ce icercam salaul dar nu am avut nicio sansa cu fir de 0.15!
poate data viitoare voi fi mai pregatit........

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 9. aprilie 2014, 08:59

si eu am patit sa imi intre somn acum 2 saptamani in timp ce icercam salaul dar nu am avut nicio sansa cu fir de 0.15!
poate data viitoare voi fi mai pregatit........


Ok Cristi, dar cam citi pe an iti intra cind dai la jiging la salau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 9. aprilie 2014, 09:06

asta este primul care mi-a intrat la un king shad cu bila de 44 g dar pe de alta parte nici nu sunt un mare inpatimit alsalaului!
ciudat a fost ca nu a plecat de pe loc dupa ce l-am intepat ci doar a scuturat din cap de cateva ori. am reusit sa il ridic de 2 ori cam 1 - 1.5 m dupa care a plecat inapoi instantaneu! a3-a oara cand am fortat sa il ridic mi-a dat o contra si mi s-a rupt firul!
eu prefer in mod special somnul si crapul!
anul acesta mi-am propus sa incerc mai mult in mod special avatul!

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 9. aprilie 2014, 09:06

Salut!
Eu pescuiesc pe Dunare 90% la salau... asta de regula presupune ape relativ mici 3-7m ... Dar vara cand sunt viituri..si apa tulbure unepri m-am intalnit si cu somni.. pescuind cu fire subtiri..maxim 15lbs am reusit sa scot somni de 1-1,5m... mai mari de regula dupa 15-20min de drill firul ceda.. cel mai probavbil ros de dintii somnului.
Ca si medie de intalniri cu somnul cand pescuiesc tintit la salau as zice 10 intalniri in 50 de partide...
Totusi undeva la inceput de octombrie sunt cateva pozitii pe car ele verific cu soft plastice mari si capete grele tintit dupa somn... de regula pe ape mai adanci 8-15m
Totusi folosesc un echipament de spin destulde light 15-20lbs leader... si de regula a fost ok... dar inca nu am prins mai mare de 1,5m
Concluzie...
Cei mari mi-au intrat accidental cand pescuiam la salau si atunci ma prindeau in offside (fir subtire si fara leader) Desi aruncam ancora , ca sa ii pot urmari cu barca..de cele mai multe ori drillulse sfarsea cu o ruptura.
Totusi pescitul la spinning dupa somn pe Dunare (GR - Calarasi-Tulcea) dupa experienta mea, rezultatele sunt destul de aleatorii...
Eu iesind pe Dunare 1-2ori/sapt
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

7

miercuri, 9. aprilie 2014, 09:12

:salut: Aici sunt mai multi factori parerea mea eu am prins si am avut rupturi cel mai bine in anii in care veneau viituri puternice perioada februarie ...martie ca nr depinde 2 ...3 buc a fost un an nu mai imi aduc aminte parca 2004 pe la incputul lui iunie era apa rosie de la viitura atunci am prins unul singur de 2 metrii :zambet: cu fir de 0.25 textil dar eram cu barca altfel nici o sansa :rizi: :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 9. aprilie 2014, 09:21

Ca sa nu devieze discutiile in alte directii, sa si explic de ce intreb…
Multa lume spune ca NU are rost spinningul tintit la somn pt ca nu sunt multi somni, sau nu sunt multi somni mari in locurile pescuite de ei, concluzii care sunt trase prin faptul ca, la partidele de spin la salau sau avat intra foaaarte rar somn. Si atunci urmeaza “ …eh, daca am pescui pe Po sau Ebro ar fi altceva.”
Cu toate ca pe Po sau Ebro se prind sute de somni peste 2 m annual, totusi nu fiecarui pescar ii reuseste sa prinda astfel de capturi, mai ales daca pescuieste la spin la salau sau biban.
La fel si la Ebro, cei ce merg tintit la salau, au sansa sa le mai intre si somn, dar tot asa, la zile intregi de jiging la salau le mai intra si cite 1 somn. Si daca va uitati atent la videourile puse pe youtube, nenumarati somni sunt intepati de spate sau coada la pescuitul de salau cu jig.

Oare este corecta concluzia trasa, ca daca la spin de salau, avat, biban sau stiuca NU intra multi somni, nu sunt somni in zona?

De aceea as dori sa stiu, cit se poate spune de précis, la X iesiri la spin de salau cite intalniri de grad inalt ati avut? Si daca sunt tot asa "rare", 4 - 5 ori pe an, oare nu e somn pe Dunare?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 9. aprilie 2014, 09:26

10 intalniri la 500h...
Zoran, data viitoare cand vii in Ro la Dunare, lasa cloncurile acasa... si da tintit dupa somn...
In cele mai multe partide tintite dupa somn... nu am avut o trasatura... locuri bune cu structuri, praguri, anafoare, insule de piatra scufundate, barje scufundate etc...
Si pe aceleasi zone urcau la clonc... dar pe spin tragea la 1 pescar din 10 barci odata la 2-3 saptamani...
E drept ca inca nu am scris pe naluci "somn"si probabil c anu stiau ca le sunt adresate.
Toamna cand se raceste apa, sub 15'C m-am intalnit mai des si mai putin intamplator cu mustaciosii..dar stiam ca au coborat jos...si ca in unele zone cresc sansele de a prinde.

Concluzionand, lasam cloncurile acas asi dam cateva zile la spin... :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 9. aprilie 2014, 09:30

La fiecare concurs de salau la care am participat la Ogradena, pe Dunare, din 20 - 22 barci a cate 2 pescari in fiecare, la unul i-a intrat un somn... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

11

miercuri, 9. aprilie 2014, 09:47

Ca sa nu devieze discutiile in alte directii, sa si explic de ce intreb…
Multa lume spune ca NU are rost spinningul tintit la somn pt ca nu sunt multi somni, sau nu sunt multi somni mari in locurile pescuite de ei, concluzii care sunt trase prin faptul ca, la partidele de spin la salau sau avat intra foaaarte rar somn. Si atunci urmeaza “ …eh, daca am pescui pe Po sau Ebro ar fi altceva.”
Cu toate ca pe Po sau Ebro se prind sute de somni peste 2 m annual, totusi nu fiecarui pescar ii reuseste sa prinda astfel de capturi, mai ales daca pescuieste la spin la salau sau biban.
La fel si la Ebro, cei ce merg tintit la salau, au sansa sa le mai intre si somn, dar tot asa, la zile intregi de jiging la salau le mai intra si cite 1 somn. Si daca va uitati atent la videourile puse pe youtube, nenumarati somni sunt intepati de spate sau coada la pescuitul de salau cu jig.

Oare este corecta concluzia trasa, ca daca la spin de salau, avat, biban sau stiuca NU intra multi somni, nu sunt somni in zona?

De aceea as dori sa stiu, cit se poate spune de précis, la X iesiri la spin de salau cite intalniri de grad inalt ati avut? Si daca sunt tot asa "rare", 4 - 5 ori pe an, oare nu e somn pe Dunare?
Nu concluzia trasa este total gresita :gandesc: Totusi foarte rar a intrat mustacila cinda dadeam la salau cu toate ca stiam ca este pe acolo....prin zona :nunteleg:apropoo SOMN ESTE PLINA DUNAREA DAR NU ESTE PROST DE LOC :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 9. aprilie 2014, 09:47

Ovidiu, eu nu sunt un tip care sa dea in general la spinning, de aceea nu voi da nici vara si nici toamna la spin.
Parerea mea este insa ca spiningul la salau nu potriveste cu spiningul la somn. Mai mult, intareste ce-ai scris ca somnii erau in zona full la numar, dar nu intrau la jig/ spin. Nu zic ca nu intra accidental si cite un mustacios, dar cred ca stilul de recuperare al gumele pt al starni la muscatura este altul decit la pescuitul salaului.
Adica, chiar daca dam cu scule mai heavy dupa el, nu inseamna ca automat ar trebui sa si muste!

PS: o alta situatie similara, la clonc plin de somn, la 30 m de mal, chiar la kanta, iar la statiionar de pe mal sau din barca nici o muscatura (ev. citiva mititei..). Ce concluzie putem trage?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 9. aprilie 2014, 09:54

Corect punct de vedere. La somn nu e exact ca la salau.
Tocmai de aceea am preferat sa pescuiesc tintit la somn in perioada de toamna, cand apa se raceste si somnii coboara pe fund... vara deseori i vedem la suprafata, printre ape etc.. si greu foarte greu le-o puneam la mustata. Iar la spin (dupa parerea mea) trebuie sa i-o pui f aproape pt ai declansa instinctul. Cloncul simplifica oarecum lucrurile fiindca somnul e atras si scos di vagauna. Am patit de catava ori sa-cmidea somni starniti de alti pescari cu cloncul
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 9. aprilie 2014, 09:58

Eu nu pescuiesc des la salau … din contra, as putea spune chiar destul de rar. Nu stiu cum se face dar prind mult mai des somni decat salai, adica salaii prinsi intr-un an de zile as putea sa ii numar pe degetele mainilor. Uneori vin dintr-aia care pot fi scosi si cu echipament mai usor la fel cum uneori vin dintr-aia cu care nu ai nici o sansa. Nu as putea aproxima cati intra pe an, dar cred ca sunt vreo 30-40 …

ps: cand dau cu gume, nici nu mai stiu daca pescuiesc la salau sau de fapt pescuiesc la somn sub-dimensionat :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 9. aprilie 2014, 10:07

Anem, s-ar putea sa nu recuperezi ca pt salau, de aceea nu intra salaii :rizi:
Te-ai gandit ca nu toti somnii scapati la jig au fost intepati in gura? Si daca majoritatea celor scapati i-ai agatat de coada sau spate, dificultatea drilului se dubleaza. Asa cum a spus un vanzator de la magazinul din Rastatt, din orasul unde locuiesc, ca cel mai grozav drill din viata lui a fost pe Rin cu un somn de 1,6 m (parca asta era marimea) agatat cu jigu’ de coada, la o partida de salau. Si a mai spus ca erau destule moment cind credea ca nu il mai scoate. Oare daca l-ar fi pierdut in drill, cit l-ar fi estimat?
Sa nu uitam ca somni au in medie o lungime de 1,4 m, o suprafata mare care poate fi "agatata" cu jigu'.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 9. aprilie 2014, 10:13

pai domnilor, stim cu totii ca somnul nu este un sprinter cu toate ca poate desvolta si atacuri explozive si acum sa fim sinceri daca un somn de peste1.5 m simte un twister/wobler/tinichea de 7-8 cm la cativa m de el, merita oare sa faca un efort sa fuga dupa o prada ce"ii ramane printre dinti"?
parerea mea este ca daca se poate localiza somnul si da cu naluca pe la bot o va lua dar sa fuga el dupa o naluca de 7-10 cm cat sunt cele mai mari de la salau sunt sanse cat se poate de mici!
pana la urma, in natura, totul se bazeaza pe legea efortului minim ori pentru somnii mari cred ca efortul este prea mare pentru "premiul" oferit!
sa nu uitam ca aici am invatat multi dintre noi ca la somn punem in carlig pesti care pentru unii sunt trofee asa ca de ce ar prezenta interes o naluca mica de cat in situatia in care isi pazeste cuibul si risca sa ramana fara icre sau pur si simplu dai peste el si fiind un oportunist recunoscut nu poate refuza o gustare aparent gratis!

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 9. aprilie 2014, 11:08

Adevarat graiesti Cristi, sunt de aceeasi parere

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 9. aprilie 2014, 12:42

Deja alunecam spre domeniul " Cu ce sa pescuim la spinning tintit dupa somn?"
Soft plastice de dimensiuni mai mari (15-30cm), crankuri mari, monturi cu peste mort... linguri oscilante mai mari decat polonicul...
Eu cel mai des am prins pe soft plastice de 10-25cm... desi uzual cautadn somnul am dat cu 13-18cm...fiind limitat de curentul puternic al Dunarii





In imaginile de mai sus e un big Hammer de 5" (13cm) cu o vibratie f puternica...
Pe masura ce cresc marimea trec ep gruburi
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 9. aprilie 2014, 12:52

Deja alunecam spre domeniul " Cu ce sa pescuim la spinning tintit dupa somn?"

Haideti va rog sa nu alunecam spre alt subiect, ci sa ramanem la ce am inceput. Nalucile ca marime, forma si culoare le putem discuta pe alt subiect. Mai ales ca, parerea mea este, un shad de 10 cm NU se poate compara cu un oblete de 10 cm. vibratiile acestora difera enorm! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 9. aprilie 2014, 12:55

Ok , nu alunecam..
Totusi pescuitul la spinning se va dovedi (cel putin pe Dunarea noastra) in majoritatea ocaziilor, un sport foarte greu...
Deja multi pescari stiu asta. ;)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...