Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 24. aprilie 2014, 11:53

[.....] jigul cade- primul dinte si trosc violent dril de max 5 min ,frana la limita ,varful batului aproape de apa si dintr-o data gol ,ma gandean ca a rupt linia si cand colo acul matzuo bronz drept .De doua ori am patit chestia asta [.....]


Florine, uita de Matzuo-urile alea daca urmaresti ceva pesti seriosi. am si eu cateva zeci si pana acum inca nu am reusit sa scot nici un somn afara cu ele (si nici Mane, care si el are cateva zeci). majoritatea dintre ele le-am indreptat direct in momentul inteparii iar putine la doar cateva secunde de dril. nicicare nu tin minte sa fi rezistat mai mult de 20-30 de secunde si nu folosesc cine stie ce pari de lansete atunci cand pescuiesc cu ele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 24. aprilie 2014, 13:12

Citat de la »Florin_31«



[.....] jigul cade- primul dinte si trosc violent dril de max 5 min ,frana la limita ,varful batului aproape de apa si dintr-o data gol ,ma gandean ca a rupt linia si cand colo acul matzuo bronz drept .De doua ori am patit chestia asta [.....]
Florine, uita de Matzuo-urile alea daca urmaresti ceva pesti seriosi. am si eu cateva zeci si pana acum inca nu am reusit sa scot nici un somn afara cu ele.
Subscriu, de uitat Matzuo.. poate doar la un pescuit de iarna aplicatm cu fire subtirim, lansete moi, in locuri fara structura...
Altfelm un salau mai zdravan sau o teapa mai puternica cu un bat rapidm le face felul...
Jiguri mai de incredere cand ne asteptam si la somni, Gamakatsu HW bune, eagle claw mai groase.. merg foarte ok..unde te astepti si la somn... Mustad mai are o serie mai groase
spor!
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 24. aprilie 2014, 14:10

Pai Florin nu ti-am spus ca in toamna mi-a dezdoit un jig de genul salaul ? E drept ca avea ceva carne pe el :rizi: Am crezut ca ma arunc in balta! :soc:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

44

vineri, 25. aprilie 2014, 09:02

Le-am uitat de mult :bucuros2:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

45

vineri, 23. mai 2014, 22:32

[.....] jigul cade- primul dinte si trosc violent dril de max 5 min ,frana la limita ,varful batului aproape de apa si dintr-o data gol ,ma gandean ca a rupt linia si cand colo acul matzuo bronz drept .De doua ori am patit chestia asta [.....]


Florine, uita de Matzuo-urile alea daca urmaresti ceva pesti seriosi. am si eu cateva zeci si pana acum inca nu am reusit sa scot nici un somn afara cu ele (si nici Mane, care si el are cateva zeci). majoritatea dintre ele le-am indreptat direct in momentul inteparii iar putine la doar cateva secunde de dril. nicicare nu tin minte sa fi rezistat mai mult de 20-30 de secunde si nu folosesc cine stie ce pari de lansete atunci cand pescuiesc cu ele.

Desi nu am avut stiuca sau salau de pus in rama, eu inca folosesc mai mult jig-uri Matzuo turnate de mine, mi-am turnat si Gamakatsu sau Owner, dar in "linia intai" au ramas Matzuo! Asta nu inseamna ca le recomand pentru somn!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 27. mai 2014, 00:54

Nu Matzuo. Am strambat cateva insituatii critice si nu la eforturi exagerate.
Eu am renuntat la ele (poate un lot prost??)

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 27. mai 2014, 12:17

Nu Matzuo. Am strambat cateva insituatii critice si nu la eforturi exagerate.
Eu am renuntat la ele (poate un lot prost??)

La somn ai patit-o? Sau la alt rapitor?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 2. iunie 2014, 17:33

Si pentru ca s-a vorbit pe subiectul asta de jiguri Matzuo spun si eu ca am pierdut cativa zeci de pesti din cauza lor.Chestia e in cazul somnilor sa ii intepi in coltul gurii si atunci ai sanse sa ii scoti pe mal in schimb daca ii intepi in partea osoasa nu ai nici o sansa :doarecapu: azi din cauza jigului Matzuo am pierdut un somn estimat cam pe la 7,8 kg dupa un minut de drill cand aproape ca l-am adus la mal mi-a indreptat jigul :doarecapu: si nu pescuiesc cu cine stie ce par de lanseta.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 2. iunie 2014, 17:38

Si pentru ca s-a vorbit pe subiectul asta de jiguri Matzuo spun si eu ca am pierdut cativa zeci de pesti din cauza lor.Chestia e in cazul somnilor sa ii intepi in coltul gurii si atunci ai sanse sa ii scoti pe mal in schimb daca ii intepi in partea osoasa nu ai nici o sansa :doarecapu: azi din cauza jigului Matzuo am pierdut un somn estimat cam pe la 7,8 kg dupa un minut de drill cand aproape ca l-am adus la mal mi-a indreptat jigul :doarecapu: si nu pescuiesc cu cine stie ce par de lanseta.


daca nu te-ai fi ars pana acum in repetate randuri as mai zice ... dar nu e primul peste scapat pe seama jigurilor. Renunta la ele, sunt jiguri de folosit doar in locurile noi unde vrei sa vezi cum e fundul. :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm